Jufla-julfa

Hm... Snt mai puin ru dect par.
Snt Impar.
Impar
Postat pe 22 Martie 2009 18:24
Am banuit...
Ridhima
Postat pe 22 Martie 2009 19:03

Impar si suuuper-prudent .....
claudiami
Postat pe 23 Martie 2009 08:16
am mancat si eu si e fff buna.am vrut sa intervin si sa spun ca nu se numesc ,,pelincile omului,, ci ,,pelincile lui IISUS,,
florentina_ionela
Postat pe 30 Martie 2009 16:46
se numesc asa deoarece se fac de Craciun de altfel se faceau in tot restul anului
florentina_ionela
Postat pe 30 Martie 2009 16:48
Greseala de scriere: "pelincile Domnului"(aspectul sugereaza pelinci murdare de copil...pe vremea cand nu erau pampersi.) Asa le spunea bunica mea,mama si cei cunoscuti. Nu stiu de unde atata sete de a contrazice si de a strica cheful cu care am dorit sa impart cu voi ceea ce am prins ca traditie. "lasa-ma cu julfa....mata....(hmmm; foarte politicos)"as fi dorit ca macar pe acest site sa discutam sau sa invatam calm si normal ceea ce este de impartasit intre noi si nu rautatile care abunda in cotidian. Nici mie nu imi plac mancarurile cu carne , dar nu imi trece prin cap sa jignesc pentru alegerea alimentara a colegilor de grup.De la mirosul rugurilor de pe Gange , placerea ...gratarelor mi-a disparut.Este iarasi propria mea alegere. Daca o simpla reteta traditionala a nascut discutii privitoare la...droguri atunci imi este teama sa mai "ies" cu subiecte.Astept vremuri normale ,cu mai putine frustrari si cu discutii constructive. Acum imi este teama sa intreb ceva ca intre prieteni de comunitate sau gresesc si imi imaginez ca pot sa mai existe schimburi de idei fara jigniri mai subtiri sau nu...
medlink
Postat pe 31 Martie 2009 17:57
ai mai facut aceasta prijitura. De ce nu-ti place cu nuca?
Mama mea face cu foi de placinta luate de la magazin (le coace in cuptor) si le umple cu nuca si un pic de sirop.....ce iese ...e o nebunie.Se fac in ajunul Craciunului. :)
dara_miki
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:44
Esti forate greu de cap, semintele de cannabis nu contin substanta activa, subs activa fiind "TETRAHYDROCANNABINOL" asta inseamna ca poti manca ca prostul 1kg de seminte de cannabis si nu ai nimic...Gandesti cu sens invers ;)

Postat pe 3 Iunie 2009 14:43
mai Boule, daca nu ai treaba si nu esti preocupat de alte idei la fel de incitantw ca si asta, mai bine culca-te.Serios acum , cred ca mai bine te-ai masturba in intimitate decit sa o faci public.Macar ai habar despre ceea ce vorbesti?Te iert daca esti un pustan pina in 16 ani.Dca nu, as mai putea accepta un compromis,adica as vrea sa sa te vad intr-un amfitratru de chimie, punind aceasta intrebare, la care vad cad esti expert.
Eniway, din cauza celor ca tine, adica ignoranti, adica prosti de tot, dispar traditiiile romanesti.Deci, dobitocule, cauta-ti alte sie-uri unde sa te faci cunoscut si nu aici
Sunt doar un anonim care vizitez frecvent acest site si ma declar multumit pina acum.Noi cei care gatim sau care mincam ceea ce se spune aici nu te vrem prin preajma.pa.pa.pa
onghidraga
Postat pe 8 Iulie 2009 01:43
Bunica mea face JUFLA de cand e copila acum avand 90 de ani iar ea la randul ei a invatat de la mama ei. E o prajitura traditionala in zona Moldovei posibil de zeci / sute de ani cu un gust extraordinar de bun. Pacat ca au aparut astia cu canabisul lor si toate prostiile pentru ca e interzis prin legea 'tampitilor' cultivaea canepei.

Postat pe 13 Iulie 2009 02:45
Pa, pa.
Impar
Postat pe 13 Iulie 2009 11:26
De sute de ani se papa julfa in Moldova; si eu am papat in copilarie, adolescenta si tinerete. Ba, mai mult, am papat destul de mult mac fiert in lapte, dupa care ai un somn profund, odihnitor si linistit. Nu am ajuns dependent, nu mi-a fost afectat psihicul sau intelectul (sunt inginer, am fost director de mare intreprindere - acum sunt pensionar) si nici nu am vazut pe cineva din Moldova care sa fi ajuns dependent de droguri din cauza consumului de canepa din julfa sau de mac. De altfel, popoarele unde se cultiva acum canepa (sursa de drog), macul, coca, etc. le-au consumat de sute sau chiar mii de ani cu chibzuiala si nu au fost dependenti de ele. Doar in epoca moderna, cei care nu cunosc limitele au ajuns sa consume irational si sa depinda de acestea.
Cu stima pentru toti ce apreciaza traditiile si stiu sa se bucure de ele cu masura.
Tyty_delly
Postat pe 20 Decembrie 2009 18:00
Julfa se face si din seminte de floarea soarelui, de dovleac depinde se zona . Dar turta cu julfa originala este cu canepa. E foarte buna cea cu seminte de floarea soarelui.
delly000312
Postat pe 22 Decembrie 2009 08:54
As vrea sa fac apel catre unele persoane sa nu transforme si acest forum in dezastrul care e de obicei pe majoritatea forumurilor romanesti,indiferent de tema discutiei.Daca cineva este mai limitat in gandire sau sustine niste teze absurde,chiar si asa nu e cazul sa ne inflamam si sa bombardam forumurile cu insulte si alte aberatii.Deja e cazul sa ignoram comentariile rauvoitoare,sa trecem mai departe si sa apreciem tot ceea ce este folositor.
Arta culinara si a servirii se bazeaza pe sentimente frumoase de ospitalitate si de a face oamenii un pic mai fericiti prin umila noastra contributie.Mai ales acum in preajma Sfintelor Sarbatori.
Craciun fericit!!
Grazzia
Postat pe 23 Decembrie 2009 10:14
Buna, Jufla sau scutecele lui Isus, este o prajitura traditionala in Bucovina. Se prepara mai ales in post.Am mancat la Manastirea Humor in ziua de Craciun. Imi pare rau ca nu stiu reteta.
georgettina_68
Postat pe 30 Martie 2010 07:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tocăniță de vițel 11 De la: Home_Garden_Champioana 13 Septembrie 2017 10:06
wowoptimus 6 De la: dor72_ 27 Octombrie 2011 23:31
Ciorba radauteanca 28 De la: gigibrbr 20 Iulie 2009 20:13
Friptură de pui la cuptor 21 De la: Home_Garden_Champioana 19 Iulie 2014 16:29
crema de zahar ars 10 De la: D2 17 Mai 2010 13:23
Setari Cookie-uri