dieta lui catalin crisan

Am gasit pe net dieta lui catalin crisan si ma gadeam ca poate exista cineva care a incercat-o. pentru cei care nu o stiu o sa-i dau un copy paste aici:
"Postez pentru cele intersate dieta lui Catalin Crisan. Atentie , este o dieta pentru persoanle care vor sa slabeasca mai mult de 15 kg. Nu vreau sa va impulsionez s-o tineti dar am 3 exemple care au dus-o la capat si rezultatele au fost uimitoare : 19kg/ 17 kg/ 12 kg.

Deci:
ETAPA I- 2 SAPTAMANI

CARNE - fara restrictie de cantitate , gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
MEZELURI - fara restrictie de cantitate
OUA - 1/ZI
BRANZETURI FERMENTATE -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi

REGULI GENERALE :
1. 5 MESE/ZI
2. NU SE MANANCA INTRE MESE
3. NU SE SARE PESTE MESE
4. NU SE BEA LICHID IN TIMPUL MESEI

PERMISE
LICHIDE: -apa, apa plata , minerala ,carbogazoasa, sifon , ceai , cafea (total 2-3 litri/zi)
(INTERZIS bauturi de gen COCA COLA, PEPSI.ETC)

INDULCITORI : -ARTIFICIALI, CICLAMAT, ASPARTAM, ZAHARINA

CONDIMENTE : -lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, (mustar-moderat, fara zahar)
(INTERZIS hrean , ceapa , usturoi, miere de albine)

CANTAR -SAPTAMANAL

EFFORT FIZIC - echivalent cu 5 km/zi- o ora ½ mers pe jos-15 min. gimnastica/zi


ZAHARUL SI ALCOOLUL BLOCHEAZA SCADEREA PONDERALA!
SE GATESTE FARA ULEI

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale




ETAPA II- 9 ZILE

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE PROASPETE -400 G/ZI

Toate acestea trebuiesc mancate in 5 mese/zi

FRUCTE PERMISE:orice in afara de : castane, mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate , smochine, stafide, curmale ,etc ; nuci , alune, fistic , semnite
LEGUME , ZARZAVATURI PERMISE :orice in afara de: sfecla rosie, cartofi , linte , porumb , fasole uscata, mazare , dovleac , masline
LACTATE PERMISE : lapte , chefir , cas , lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci , branza de casa , Mozzarella si Ricotta.

INDICATII:
SUPE : fara ulei, fara bors- cu lamaie
LEGUME GATITE- nu crude , nu cu ulei
FRUCTE sa se consume separat , nu ca desert ci ca gustari

6 ZILE CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate


ETAPA III-12 ZILE
3 ZILE
-2 oua/zi; 100g. Branzeturi nefermentate
sau
-1 ou/zi; 200g. Branzeturi nefermentate
Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei , fasole verde, conopida, brocolli , ciuperci , vinete, gulii , ceapa verde , usturoi verde, andive)

3 ZILE
CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE, MEZELURI(+ - un ou)-fara restrictie de cantitate
ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe

ETAPA a V-a-8 ZILE
CATE MESE DORESTI PE ZI , FARA RESTRICTIE DE CANTITATE

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
1 ZI
LACTATE proaspete
2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI +- un OU/zi

ETAPA a VI-a-10 ZILE
2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUME
LACTATE proaspete-400 G/ZI
8 ZILE ALTERNATIV:
- o zi fructe , legume , salate
- o zi carne slaba( la o masa o salata)

TOTAL 66 ZILE BAFTA !!! "

Postat pe 11 August 2008 13:25
Am tinut aceasta dieta acum 2 ani si am alergat mult sa pun mina pe ea.Nu am tinut-o 60 de zile ci 30,dar am dat jos atunci ~8 kg.
Sint zile la inceput cind vrei sa renunti,cind nu te saturi sau nu iti mai trebuie mincare deloc.Eu nu am folosit medicamente deloc-nu sint inofensive aspacardinul,furosemidul samd.
Eu cred ca este o varianta Atkins aceasta dieta.
Rezultatele se obtin greu,dar se vad.
Atentie mare insa dupa terminarea ei!!!
psyhologist
Postat pe 20 August 2008 08:44
fara nici un pic de paine???

Postat pe 2 Septembrie 2008 16:01
Da, si eu as zice ca e o combinatie intre diversele versiuni de Atkins, plus citeva dintre dietele disociate si faimoasa dieta pe care a tinut-o Monica Anghel la un moment dat. Pina la urma probabil ca nu a fost o idee rea combinatia asta - adevarul este ca nu orice dieta se potriveste oricui. Eu am tinut Atkins curat acum doi ani, am slabit 11 kg in trei luni dar pe urma nu am mai reusit nimic altceva - dar recunosc cinstit ca nu am facut nici un strop de sport atunci cind ar fi trebuit sa incep (conform cartii lui Atkins, cea originala - nu stiu ce au scris in editia care a aparut la noi)

Postat pe 3 Septembrie 2008 12:44
doamne dumnezeule,dar cine tine diete dupa retete tre sa fie constient ca atunci cand revine la normal si incepe sa manance din nou ce nu a mancat in timpul dietei,dupa ce s-a obisnuit corpul cu alt gen de mancare,s-a chinuit sa accepte ce l-am obligat sa accepte,dupa atata chin ajunge sa ia din nou in greutate si inca chiar mai mult,doamne nu as tine diete,as opta pt un regim sanatos,un stil de viata sanatos,o alimentatie sanatoasa.
leoaika_45
Postat pe 15 Septembrie 2008 06:57
super cool

Postat pe 3 Decembrie 2008 00:46
MEZELURI?! fara restrictie de cantitate?!Nu prea cred!
Ridhima
Postat pe 2 Ianuarie 2009 23:22

Ba sa crezi ca poti minca cite mezeluri vrei,ca dupa citeva zile iti piere pofta sa mai consumi cantitati industriale-principiul este ca induce acidoza metabolica si astfel scade pofta de mincare.
psyhologist
Postat pe 3 Ianuarie 2009 19:16
BUNA ! NU SUNT EU O EXPERTA IN CURE DE SLABIRE DAR , CEL MAI USOR (SI SANATOS ZIC EU)SLABESC SCOTAND IN TOTALITATE PAINEA, ZAHARUL, PRAJELILE, DULCIURILE (ASTA PT. MINE E DESTUL DE GREU ), SE CONSUMA MULTE LEGUME SI FRUCTE , IN PLUS DACA SE POATE SE MANANCA CU PUTINA SARE( DEOARECE SAREA RETINE APA IN ORGANISM).
SE SLABESTE DESTUL DE MULT SI DE PESTE TOT, IDEEA E CA-TI TREBUIE MULTA AMBITIE, IAR IN PLUS DUPA ORA 18 NU SE MAI MANANCA NIMIC
SAMIA
Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:59
DAR MACAR NU E NEVOIE DE PASTILE PENTRU INIMA, NICI. DE VITAMINE, PENTRU CA PUTEM MANCA ORICE: IAURTURI SLABE, LAPTE BRANZETURI, CARNE DE ORICE FEL( FIARTA SAU LA GRATAR), CA O EXCEPTIE PUTIN ULEI DE MASLINE IN SALATE.NU-I NEVOIE NICI SA BEI CEAIURI DE SLABIT SAU ALTE MINUNI.
LA INCEPUT E MAI GREU MAI ALES DACA TREBUIE SA-I GATESTI SOTULUI( VREUN PUI LA CEAUN ) IAU TU TREBUIE SA MANANCI FIERT DAR....IN 2-3 ZILE TI SE PARE CEVA NORMAL.
SAMIA
Postat pe 4 Ianuarie 2009 12:06
Fara painica?!Fara dulciuri?!
Ridhima
Postat pe 4 Ianuarie 2009 22:16
DIN PACATE DA EU LA PAINE RENUNT USOR DAR DULCIURILE
SAMIA
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:13
STIE CINEVA DESPRE DIETA PE GRUPE DE SANGE? VA ROG LAMURITI-MA SI PE MINE.
8188
Postat pe 24 Februarie 2009 10:15
Buna ziua tuturor..... Prietenul meu, are o infectie foarte puternica, la amigdalida stinga, medicii i-au spus, ca are un flemon, si la taiat acolo in gura, se simte foarte rau... groaznic...Este in spital, la reanimare de o saptamina... cu perfuzii...
Daca stie cineva un tratament, ca sa faca, sa-i treaca mai repede....
Eu nu stiu nimic, pe internet, nu gasesc nimic.... si cum nu am trecut niciodata prin asa ceva, nu stiu ce sa fac... Daca stie cineva, sa-mi scrie .. pe adresa : micha.micha@hotmail.es
va multumesc din suflet..

Sau sa-mi scrie chiar aici.....
Poate m apoate cineva informa, de o dieta, sau retete, pentru asa ceva.. caiuri, sunt dispusa, sa-i prepar orice, numai sa-i traca mai repede... sufera enorm...
micha_micha
Postat pe 13 Martie 2009 13:55
am avut si eu asa ceva. am fost internata in spital. a fost groaznic pt ca sunt alergica la multe medicamente care mi-ar fi facut bine. cum intrerupeam tratamentul revenea. pana la urma am urmat un tratament homeopat, gargara multa, am continuat si tratamentul cu antibiotic, dar am baut in fiecare seara - pt dezinfectat, garagara nu puteam sa fac, aveam grija cand inghiteam sa nu ajunga direct in stomac ci pe amigdale - palinca din ardeal. am scapat fara operatie. doctorii au spus ca operatia ar fi fost ultima varianta chiar daca aveam amigdalele inflamate. la mine asta a mers. sanatate!
cristiniksmart
Postat pe 26 Martie 2009 12:25
Intradevar, am pe cineva care a tinut acest regim, a slabit foarte mult, insa are o singura problema acum: se lupta cu caderea masiva a parului. Si aceasta persoana este femeie. In schimb a slabit foarte mult si nu sunt alte probleme de sanatate.
anigusatu
Postat pe 30 Martie 2009 07:49
De la: Ridhima, la data 2009-01-02 23:22:12MEZELURI?! fara restrictie de cantitate?!Nu prea cred!
pistalu
Postat pe 30 Martie 2009 19:09
Sa stiti ca si eu am slabit,nu mult,dar se vede,fara dieta minune,pur si simplu, nu m-ai bag paine in gura,mananc mai putin si mai des,beau apa plata,in rest mananc normal dar le-am injumatatit,secretul este : nu sa va chinuiti sa respecati diete stricte ci sa fiti mai atente la portii,paine deloc,apa multa,fara constipatie, mai multe iaurturi,fructe,salate,legume fierte.Succes!!
papusika
Postat pe 30 Martie 2009 19:39
am si eu o intrebare ptr cei care stiu mai multe despre dieta lui catalin crisan.am ajuns la etapa a IVa si pana acum, in zilele de frute si legume erau permise doar 500gr de fructe pe zi dar in etapa aIVa nu mai e specificat.ce sa inteleg?ca nu mai am restrictie sau e la fel ca si pana acum?
ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
v-am pus si textul ca sa intelegeti despre ce vorbesc:)
dumitrescu_tamara
Postat pe 21 Iunie 2009 18:27
www.da-slabire.ro intra si vezi cele mai tari rezultate de slabire
adielisa
Postat pe 5 August 2009 08:40
De la: adielisa, la data 2009-08-05 08:40:50www.da-slabire.ro intra si vezi cele mai tari rezultate de slabire


si eu cu fata mea suntem la etapa a 4' si nu stim cum sa procedam cu cantitatile de fructe si legume.....cime ne ajuta??? astepam raspuns...multumim mult!!!
cine a reusit sa slabeaca mai mult??? noi in jur de 10 kg in 5 saptamani.....heeeeeelllllllppppppp.......

me_and_you_delly
Postat pe 2 Octombrie 2009 22:59
Buna!
Va salut pe toti si va multumesc pentru toate retetele, sfaturile si ideile pe care le-am studiat cu atentie si interes.
Am insa intrebari si as fi fericita daca m-ati ajuta cu sfaturi.
Mananc foarte multa sare (stiu nu este bine!). As vrea sa pot manca sare in cantitati normale, dar asta este imposibil pentru mine. Cand ma doare putin stomacul sau ma simt mai molesita, iau 1/2 lingurita de sare, o savurez de zici ca cine stie ce este si imi revin total. Pe de alta parte, nu pot sa beau apa. pur si simplu ma inec si imi vine inapoi pe nas. In mod normal, simt nevoia sa beau aproape un pahar de apa, cam o data la 2-3 saptamani. Singurul lichid pe care pot sa-l inghit - 1-2 cesti de cafea pe zi. ATAT ! Fara supe, ciorbe, etc. Stiu, asta este FOARTE, FOARTE RAU !
Ma poate ajuta cineva cu sfaturi ? Trebuie sa spun ca nici doctorii nu mi-au dat de capat. Astept sfaturi de la voi si va multumesc anticipat.
SHIVA
Postat pe 6 Octombrie 2009 19:16
incearca sa bei apa cu helas....este un pic desgustator dar dupa acea bei apa.....
si eu am avut aceeas problema...si mi-a spus o prietena sa beau apa cu helas si functioneaza....pt durerile de burta ia pastile....dar EVITà SAREA.....
me_and_you_delly
Postat pe 7 Octombrie 2009 15:46
Si mai "desgustator" e sa folosim cuvantul "dezgustator" unde nu e cazul! Probabil ai vrut sa spui ca apa cu Hellas are un gust fad. S-ar putea incerca si cu diferite ceaiuri, indulcite sau nu.
delly000311
Postat pe 8 Octombrie 2009 08:17
Buna,

am vazut ca ai postat pe net dieta lui Catalin Crisan, ai cumva si cartea lui, stiu ca sunt ceva restrictii la legume, etc.

Multumesc
delly002293
Postat pe 4 Noiembrie 2009 19:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
budinca de prune cu crutoane 7 De la: feli49 9 Februarie 2010 12:45
retete pentru diabet 10 De la: ancadumitrasconiu 23 Iunie 2019 03:18
despre oua,,,,,oua de gaina,rata,prepelita,strut,,, 28 De la: floryyyy_delly 14 Septembrie 2010 13:50
Tratament pentru colesterol marit 1 De la: bujjoritza 30 Ianuarie 2010 10:49
Arta de a fi lacto-vegetarian 12 De la: vegetarienii 20 Iulie 2012 12:28
Setari Cookie-uri