lamaie umpluta cu peste

4 lamai
300gr sardine in ulei
masline
1 lingurita mustar(nu picant)
2 linguri de maioneza

Se taie capacul la lamaie si se scoate miezul. Sardinele se zdrobesc cu putin ulei, se amesteca cu masline tocate marunt, mustar, maioneza si cu putin din miezul lamaiei. Se condimenteaza si se umplu lamaile cu aceasta compozitie. Se taie putin la fund si se aranjeaza pe frunze de salata pe un platou.
gicuta57
Postat pe 31 Martie 2008 23:19
Mercic pentru reteta.Eu am taiat lamaile pe jumatate (crestate ca un cosulet).E super super.
claut_78
Postat pe 10 Iulie 2008 23:04
Sardine din conserva?! Puah!
Se ia sardina de la mama ei, pescuita proaspat, se curata si se eviscereaza. Se unge cu ulei proaspat de masline, de cel bun, din Creta.
Se asaza pe gratarul cu carbuni bine incinsi cu macar jumatate de ceas inainte. Se frige cu grija, fara a se arde. Sardina e lucru delicat si trebuie tratat ca atare. Se presara cu sare, neaparat de ocean. Cand s-au fript bine, sau mai degraba s-au copt, se scot de pe gratar. Atentie! se pune sub ele o tavita, sa adune zeama cinstita a carnii de peste.
Separat se face sosul.
Se ia jumatate de kilogram de lamai grecesti (nu turcesti ca n-au zeama). Se storc bine de zeama, ajutandu-ne eventual si de o furculita. In el se adauga zeama de la peste si niste ardei iute rosu uscat, cu tot cu semintele sale. Se stropesc cu sosul sardinele inca fierbinti, se pune alaturi un vin rosu aspru si o paine alba calda si... la masa baieti!

Postat pe 19 Iulie 2008 16:18
Kostaghus,de ce ne chinuiesti?reteta trimisa de tine nu e pt tot omul...recunosc ca am inghitit in sec dar de unde sfantu' sa gasesc la brasov sardina de la mama ei?...am cumparat pastravi vii,i-am curatat si o sa-i pregatesc azi la gratar....sper sa iasa ceva f bun.Multumesc pt reteta dar si cea trimisa de gicuta merita incercata de muritorii de rand.
mamikutza
Postat pe 20 Iulie 2008 08:00
Excelent! Abia astept sa fac aceasta reteta, exista sardele proaspete, pescuite, la Metro, apropo de Brasov!
Merge si un vinisor rece, alb, sec. Pofta buna!
natalita
Postat pe 20 Iulie 2008 19:27
jabbayoda
Postat pe 20 Iulie 2008 21:54
ambele retete sunt delicioase.Mai ales daca sunt mincate cu cine trebuie si care apreciaza ce ai facut pt ei.
ulicatatii
Postat pe 30 Iulie 2008 07:49
tot ce e cu peste e bun, indiferent cum il pregatesti
nu e buna poza, dar nu ma pricep sa pun un chip de femeie
akrep
Postat pe 31 Iulie 2008 20:59
pt Akrep - ce-mi place numele! Inseamna scorpion in lb turca. Oare scorpionul mananca peste?
natalita
Postat pe 2 August 2008 14:16
stiu ce inseamna, doar lucrez cu limba asta de vreo.........ani ( ca la femeile ce-si ascund varsta ); culmea e ca sunt alta zodie, dar asa mi-a venit cand m-am inscris aici; oricum, mie ca " scorpion " imi place enorm pestele
akrep
Postat pe 3 August 2008 16:09
Draga Akrep, sevgili Akrep, o zaman tamam!
Eu fiind yengec, ca zodie, mananc si eu peste, tocmai ce am mancat ieri, mare sarbatoare ortodoxa! Mai mananc si pe 15 august.
Si eu lucrez cu aceasta limba, plus, engl., fr. si, desigur, romana, de multi ani...
natalita
Postat pe 7 August 2008 18:12
Salcia usor sopteste:
- Nicio masa fara peste !!!
O fi corect "nicio"? Sau se scrie dezlegat?
aligabrela
Postat pe 25 Octombrie 2008 19:01
''NICI-O '' ASA ESTE CORECT !
niculina_s
Postat pe 26 Octombrie 2008 02:35
Conform "Dictionarului ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane " editat de Academia Romana in 2005 corect este NICIO, NICIUNUL. Se scrie separat cand e vorba de "o " = una in opozitie cu mai multe / exemplu din acelasi dictionar N-AM NICI O SORA NICI MAI MULTE.
akrep
Postat pe 26 Octombrie 2008 20:00
nicio masa zici? NICI-O MASA FARE PESTE!!!!

Postat pe 3 Decembrie 2008 00:40
NU glumeam cu NICIO, asta e regula impusa de Academie, ne place sau nu. Si eu am invatat tot NICI O, dar asta e. De aia sunt academicieni ca sa ne invete.
akrep
Postat pe 4 Decembrie 2008 21:00
Merci pentru reteta saptamana asta o sa o incerc....ferice de sei se pescuiesc sardine de la mama lor!
Noi,ceilalti, ne bucuram de srdinele conservate.
Pofta buna!
lidia44
Postat pe 6 Decembrie 2008 12:39
c
misu_mihaela
Postat pe 23 Aprilie 2009 23:51
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
crede ma nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:59
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 11:59
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:00
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:00
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:00
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:01
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:01
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:01
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:02
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:02
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:03
buna
am o afacere pt tine
nu costa nimic doar un pic de timp iti ia
daca vrei un venit suplimentat care se poate avea doar stand 2-3 ore pe calculator
daca vrei informatii trimite mi un email la cristinam10@yahoo.com
credema nu vei regreta
cristinam10
Postat pe 4 Noiembrie 2009 12:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caperele!? Ce sunt si cum se folosesc pentru o mancare delicioasa! 17 De la: garbo_414110 1 Octombrie 2019 01:12
HELP! Caut reteta prajitura "Panselute" cunoaste cineva? 6 De la: lilypod 10 Aprilie 2012 22:56
Sos de usturoi cu rosii coapte 9 De la: arad 14 Martie 2010 19:50
Limba cu masline 8 De la: sonias0nia 9 Ianuarie 2010 12:27
Castraveti bulgaresti 14 De la: manu_argentina2000 1 Februarie 2010 15:43
Setari Cookie-uri