puterea de merge mai departe

E atat de greu sa incerci sa te minti ca totul e in ordine cu tine ,cu viata ta si ca poti sa mergi mai departe si ca iti permiti sa razi si sa traiesti la fel ca inainte ,gandindu-te la trecut si vazand atatea esecuri in urma ta ai impresia ca te scufunzi incet si parca te micesti si ai vrea sa redevii un copil sa traiesti doar pentru a te juca si a manca ceva dulce.
In fiecare inceput de an imi puneam dorinte ,dar energia este din ce in ce mai slaba si neincrederea isi face loc cu nesimtire.
Se poate ca din atatea probleme sa te imbolnavesti de o forma de depresie ,mi-e teama ca a pus stapanire pe mine de mult timp ,parca daca as recunoaste ar fi mult mai rau si ar domnii ea mai bine ,e o lupta ciudata intre noi doua si nu ma lasa sa traiesc ,se inradacineste in mine din cauza trecutului ,a frustrarilor ,durerea este atat de puternica incat mi-as dorii de multe ori sa nu ma mai ating de nimic si sa plutesc pe deasupra sa nu ma mai vada nimeni ,sa nu mai cunosc pe nimeni ,sa fiu lasata in pace ,sa scap de corpul asta care nu ma ajuta la nimic.
Ce bine ar fi daca am stii de la inceput sa traim si ce sa facem in viata ,ar fi atat de simplu .
Eu am ajuns la varsta de 30 de ani si sincer nu iubesc viata si nu mai cred pe nimeni care-mi spune ca o sa iasa soarele si pe strada mea ,pentru ca nu stiu ce inseamna asa ceva si mi-e frica sa traiesc ,sa iubesc ,si nu pot sa mai indraznesc sa sper intr-o dragoste ...din nou neimpartasita.
Nu mai sper intr-o salvare din partea nimanui sau poate ca nu mai vreau sa fiu salvata ,nu se mai poate face nimic in privinta mea ,o suparare imensa ma domina si stiu ca nu sunt eu ,acest sentiment il am de ceva vreme ,de multi ani si imi este din ce in ce mai rau,am incercat sa vorbesc si cu ai mei parinti ,dar nu-mi pot deschide sufletul,ceva nu ma lasa pentru ca stiu ca nu pot fi inteleasa,parca nici ei nu sunt ai mei,e cumplit sa stii ca nu poti avea nici o iesire si te simti propriul tau prizonier,si ca trebuie doar sa astepti sa vezi ce se mai intampla,dar in acelasi timp sa simti cum trec anii si tineretea si cum vezi ca iti pierzi din puteri ,viata asta nu e pentru mine ,nu trebuia sa ma fi nascut ,oare care e rostul meu in lumea asta ,am asa ceva ?am o gramada de intrebari la care nu-mi gasesc raspunsul pentru ca stiu ca nu sunt suficient de maturizata ,dar ma intreb cati dintre noi isi pun astfel de intrebari ,oare altii stiu sa traiasca ,stiu sa iubeasca ,le place viata,au putere de a lupta ,sau cum s-au regasit de pe urma unor esecuri cum este cazul meu,si-au descoperit secretul de a stii sa traiasca.
Eu nu ma mai regasesc in nimic ,mi-am pierdut si rostul pe care-l aveam ,ratacesc si sunt complet pierduta in lumea asta vitrega ,nu mai suport sa fiu judecata ,nu am facut rau nimanui ,nu mai vreau sa fiu victima ,m-am saturat de oamenii superficiali care stiu doar sa loveasca in sufletele altora.
Nu pot sa fac dragoste cu un barbat pentru care nu simt nimic ,nu vreau sa fiu judecata pentru asta ,chiar daca nu am facut dragoste de foarte mult timp ,nu conteaza,nu vreau sa fiu disperata din cauza unor oameni care ma judeca si pentru asa ceva ,si sa fiu privita ciudat ca nu vreau sa fac sex cu oricine,nu am avut puterea sa-mi gasesc jumatatea pana acum si nu pot sa ma joc cu sentimentele mele ,chiar daca m-ar costa viata .
Vreau sa fiu acceptata asa cum sunt ,fara conditii si obligatii ,fara sa fiu obligata sa l accept pe vecinu ca e si el singur la parinti si are casa,sau pe colegu de partid ca saracu e orfan dar stie sa jigneasca ,sau sa-l iert neaparat pe fostul pentru ca nu trebuia sa ma despart de el ,cati dintre voi aveti curajul sa spuneti in fata ceea ce aveti de spus ?
garbo006435
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:44
435, intr-adevar, nu exista garantii. Oamenii sint fiinte care pot deveni foarte josnice, si istoria o demonstreaza foarte bine: istoria in general, istoria fiecaruia dintre noi, in particular... Nu cred ca exista nimeni care sa nu aiba amintiri pe care ar prefera sa le uite. Pe de alta parte, maine a alta zi. Prima zi din restul vietii tale. Invata sa te iubesti si sa te apreciezi pe tine: pentru asta nu e necesar sa te iubeasca sau sa te aprecieze nimeni altcineva.

quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2010 09:53
"..chiar daca nu am facut dragoste de foarte mult timp.."

eu zic sa reflectezi putin la fraza asta..
roby_cado
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:08
Who cares?
anakin
Postat pe 26 Aprilie 2010 10:10
si ce ar fi in neregula cu fraza aia?
quasaria
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:24
De la: garbo006435, la data 2010-04-25 00:44:05E atat de greu sa incerci sa te minti ca totul e in ordine cu tine ,cu viata ta si ca poti sa mergi mai departe si ca iti permiti sa razi si sa traiesti la fel ca inainte ,gandindu-te la trecut si vazand atatea esecuri in urma ta ai impresia ca te scufunzi incet si parca te micesti si ai vrea sa redevii un copil sa traiesti doar pentru a te juca si a manca ceva dulce.
In fiecare inceput de an imi puneam dorinte ,dar energia este din ce in ce mai slaba si neincrederea isi face loc cu nesimtire.
Se poate ca din atatea probleme sa te imbolnavesti de o forma de depresie ,mi-e teama ca a pus stapanire pe mine de mult timp ,parca daca as recunoaste ar fi mult mai rau si ar domnii ea mai bine ,e o lupta ciudata intre noi doua si nu ma lasa sa traiesc ,se inradacineste in mine din cauza trecutului ,a frustrarilor ,durerea este atat de puternica incat mi-as dorii de multe ori sa nu ma mai ating de nimic si sa plutesc pe deasupra sa nu ma mai vada nimeni ,sa nu mai cunosc pe nimeni ,sa fiu lasata in pace ,sa scap de corpul asta care nu ma ajuta la nimic.
Ce bine ar fi daca am stii de la inceput sa traim si ce sa facem in viata ,ar fi atat de simplu .
Eu am ajuns la varsta de 30 de ani si sincer nu iubesc viata si nu mai cred pe nimeni care-mi spune ca o sa iasa soarele si pe strada mea ,pentru ca nu stiu ce inseamna asa ceva si mi-e frica sa traiesc ,sa iubesc ,si nu pot sa mai indraznesc sa sper intr-o dragoste ...din nou neimpartasita.
Nu mai sper intr-o salvare din partea nimanui sau poate ca nu mai vreau sa fiu salvata ,nu se mai poate face nimic in privinta mea ,o suparare imensa ma domina si stiu ca nu sunt eu ,acest sentiment il am de ceva vreme ,de multi ani si imi este din ce in ce mai rau,am incercat sa vorbesc si cu ai mei parinti ,dar nu-mi pot deschide sufletul,ceva nu ma lasa pentru ca stiu ca nu pot fi inteleasa,parca nici ei nu sunt ai mei,e cumplit sa stii ca nu poti avea nici o iesire si te simti propriul tau prizonier,si ca trebuie doar sa astepti sa vezi ce se mai intampla,dar in acelasi timp sa simti cum trec anii si tineretea si cum vezi ca iti pierzi din puteri ,viata asta nu e pentru mine ,nu trebuia sa ma fi nascut ,oare care e rostul meu in lumea asta ,am asa ceva ?am o gramada de intrebari la care nu-mi gasesc raspunsul pentru ca stiu ca nu sunt suficient de maturizata ,dar ma intreb cati dintre noi isi pun astfel de intrebari ,oare altii stiu sa traiasca ,stiu sa iubeasca ,le place viata,au putere de a lupta ,sau cum s-au regasit de pe urma unor esecuri cum este cazul meu,si-au descoperit secretul de a stii sa traiasca.
Eu nu ma mai regasesc in nimic ,mi-am pierdut si rostul pe care-l aveam ,ratacesc si sunt complet pierduta in lumea asta vitrega ,nu mai suport sa fiu judecata ,nu am facut rau nimanui ,nu mai vreau sa fiu victima ,m-am saturat de oamenii superficiali care stiu doar sa loveasca in sufletele altora.
Nu pot sa fac dragoste cu un barbat pentru care nu simt nimic ,nu vreau sa fiu judecata pentru asta ,chiar daca nu am facut dragoste de foarte mult timp ,nu conteaza,nu vreau sa fiu disperata din cauza unor oameni care ma judeca si pentru asa ceva ,si sa fiu privita ciudat ca nu vreau sa fac sex cu oricine,nu am avut puterea sa-mi gasesc jumatatea pana acum si nu pot sa ma joc cu sentimentele mele ,chiar daca m-ar costa viata .
Vreau sa fiu acceptata asa cum sunt ,fara conditii si obligatii ,fara sa fiu obligata sa l accept pe vecinu ca e si el singur la parinti si are casa,sau pe colegu de partid ca saracu e orfan dar stie sa jigneasca ,sau sa-l iert neaparat pe fostul pentru ca nu trebuia sa ma despart de el ,cati dintre voi aveti curajul sa spuneti in fata ceea ce aveti de spus ?
Stii nu trebuie sa te simti asa suparata pe viata...Pt ca stiu ca in roamania este greu sa gasesti un om cu minte...Toti umbla doar sa fure,sa profite...Sunt ipocriti..Se comporta frumos doar daca au ceva de castigat..Dar totusi,nu iti pierde speranta...Mai sunt si oameni cu bun simt....Poti sa fii mai optimista...Mergi la o biserica..Fa o rugaciune plina de smerenie..Roagal pe Dumnezeu sa te ajute sa devii mai optimista,mai puternica...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:47
Rugaciune catre Dumnezeu,


Frati si surori pt ca cu totii ne tragem din Adam si Eva,


De va simtiti tristi,dezamagiti de toate necazurile si greutatile vietii.Si simti ca esti inconjurat de peste tot de rautate si minciuna.Adu-ti aminte ca acolo sus este Dumnezeu care vrea sa te mangaie in toate necazurile si supararile tale.Dumnezeu ni l-a trimis pe Fiul sau Iisus ca sa se sacrifice pt noi.Ca noi oamenii sa avem un bun exemplu,ca sa avem pe Duhul Sfant sa ne conduca viata si sa ne ajute sa facem voia lui Dumnezeu.Pt a depasi aceste necazuri de pe acest pamant avem nevoie de o relatie personala cu Domnul Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu.Sa ne pocaim de toate pacatele si neputintele noastre.Si sa il rugam pe Iisus ca sa arate calea cea dreapta.Si sa facem voia lui Dumnezeu..Sa ducem o viata curata sufleteste trupeste si sufleteste...Pt ca Dumnezeu sa faca din trupul omului,templul Sau..Mai intai va trebuie sa curete tot ce este stricat si pacatos din noi.Pt ca Dumnezeu nu poate locui in trupul unui om,impreuna cu pacatul si murdaria in care traieste un om pacatos...
Eu stiu ca atunci cand un om,il accepta pe Hristos in viata lui si il roaga sa ii indrepte viata si sa duca o viata curata..Vor aparea o multime de obstacole.De piedici chiar puse de oamenii care traiesc in murdarie si pacat.Poate chiar si cei din familia ta.Pt ca satana are putere asupra lor...Diavolul are puterea sa lucreze prin acesti oameni,pt ca diavolul are putere asupra murdariei si pacatului.Si de asta acesti oameni poate iti vor pune piedici,te vor marginaliza..Dar noi trebuie sa ne rugam pt acesti oameni..Pt ca ei sunt chinuiti sufleteste...Si sa le spunem ca nu este bine ceea ce fac..Pt ca daca nu isi iubesc aproapele si vor face rau...Si ei la randul lor vor primi rau.Si de asta trebuie sa invatam sa ne rugam.pt ei,sa nu le dorim raul.Si sa il rugam pe Dumnezeu sa ne ajute sa trecem peste aceste obstacole care vor sa impedice la a duce o viata neprihanita si curata.Si ai sa vezi ca Hristos Dumnezeu va vedea stradania ta si iubirea ta pt aproapele tau si te va intari in credinta..Pt ca noi trebuie sa uram pacatul dar sa ii iubim pe pacatosi si sa ne rugam pt ei..Sa nu le dorim raul,chiar daca ne vor necaji,si vor spune minciuni,impotriva noastra.Trebuie sa avem nadejde,sa ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute sa trecem peste aceste obstacole si sa ii tragem la credinta si pe ceilalti care traiesc pacate, Pt ca aceste obstacole sunt pt a ne intari in credinta..Daca mereu ne vom ruga,,Dumnezeu ne va intari si sa ii punem in banca lor pe vrajmasii nostri..Pt ca tot ce faci impotriva aproapele tau ti se intoarce inapoi.. Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa ducem o viata neprihanita fara de pacat in curatie sufletesca si trupeasca...Ca Dumnezeu sa ne poata conduce vietile si sa nu mai trebuiasca sa suferim atata...Sa fim smeriti...Practic smerenia ce inseamna...Smerit inseamna sa nu te crezi mai presus de aproapele tau...Pt ca cu totii suntem egali,ori ca suntem mai inteligenti,ori ca suntem mai bogati..Suntem cu totii egali.Smerenia inseamna iubire de aproapele...Dar trebuie sa avem si demnitate.Fata de aproapele nostru ca sa le spunem daca ne gresesc..Nu trebuie sa taci din gura,sa ii lasi pe ei sa creada ca au dreptate..Si sa fii partas la pacatele lor.Pt ca nu este corect sa ne mantuim prin pacatele altora si pe altii sa ii lasam in noroi...Trebuie sa ii certam dar sa nu ne razbunam...Pt ca asa a facut si Hristos Dumnezeul nostru..El i-a certat pe cei nelegiuti si i-a ajutat pe cei care s-au pocait si i-au cerut ajutorul..


Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa ducem o viata curata sufleteste si trupeste ca sa putem avea pace intre oameni. Multumim Doamne pt tot ce faci pt noi pacatosii..Domane ajuta-ne
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:51
De la: quasaria, la data 2010-04-26 22:24:43si ce ar fi in neregula cu fraza aia?


cu fraza nimic..,continutul insa,ar trebui sa-i dea putin de gandit..
roby_cado
Postat pe 27 Aprilie 2010 22:10
Hai Roby, mergi si tu mai departe. "Ridica-te si mergi. "
Doara
Postat pe 27 Aprilie 2010 22:30
De la: Dor_marunt, la data 2010-04-27 22:30:21Hai Roby, mergi si tu mai departe. "Ridica-te si mergi. "


Jessus...,tu esti..?

merg de mult doruletz..,sunt deja departe..
roby_cado
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:28
Da, 2 inainte....2 inapoi....
nuti_vio
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:42
si pi apa potiiii?????
nazirra
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:44
si pe sub...
roby_cado
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:46
De la: nuti_vio, la data 2010-04-28 15:42:29Da, 2 inainte....2 inapoi....


ca asa-i hora pi la noi..

o dadusi in folclor nuti..?
roby_cado
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:52
Nazi, normal, ca poate... doar ii, rac....
nuti_vio
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:54
draga mea din cate am inteles eu esti foarte suparata pe viata dar nu stiu dc ,ce ai patit de fapt .dumnezeu iti da dar nu iti baga si in traista. el ne da viata iar noi trebuie sa stim ce sa facem cu ea si chiar dak nu este totul roz viata e frumoasa si trebuie traita .dar nu singura ci alturi de cineva kre sa ne inteleaga la bine si la rau .nu exista numai oameni rai in lumea asta asa k hai sa nu generalizam ,si eu am avut foarte multe probleme in viata si am reusit sa trek peste ele nu usor dar am reusit ,asa k fruntea sus esti tanara ,fi optimista si bucurate de viata pe kre dumnezeu ti-a dat-o .traieste viata din plin ,distreaza-te ,fa dragoste cu cine iti place ,priveste lucrurile cu mai mult optimism si o sa vezi k o sa fie bn .multa bafta sanatate maxima si te astept sa mai scri depsre tine dar nu asa cum ai facut-o pana acum .
dana_dgg
Postat pe 29 Aprilie 2010 09:36
Scuze...dar m-as plictisi daca m-as apuca de citit toata compunerea ta.
Voi raspunde la titlul topicului.De frustrati, pesimisti si delasatori e plina lumea; de oameni care au senzatia ca nimeni nu-i iubeste, ca sunt marginalizati, ca nimeni nu-i ajuta, etc.

Pune mana si revino-ti, zambeste, fi optimista, puternica si nu uita sa lupti. Gandeste-te ca in lumea asta sunt oameni mult mai necajiti ca tine....dar crede-ma au o pofta de viata imensa. Acestia sunt de admirat .....nu cei care isi plang de mila.
Nirvana
Postat pe 29 Aprilie 2010 12:09
Nici cu continutul nu mi se pare nimic in neregula... daca n-are femeia nici o compatibilitate cu "barbatul anexat".
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2010 08:13
corect. acesta e cuvantul magic: lupta! viata e o lupta
geanus
Postat pe 1 Mai 2010 13:40
De la: garbo006435, la data 2010-04-25 00:44:05E atat de greu sa incerci sa te minti ca totul e in ordine cu tine ,cu viata ta si ca poti sa mergi mai departe si ca iti permiti sa razi si sa traiesti la fel ca inainte ,gandindu-te la trecut si vazand atatea esecuri in urma ta ai impresia ca te scufunzi incet si parca te micesti si ai vrea sa redevii un copil sa traiesti doar pentru a te juca si a manca ceva dulce.
In fiecare inceput de an imi puneam dorinte ,dar energia este din ce in ce mai slaba si neincrederea isi face loc cu nesimtire.
Se poate ca din atatea probleme sa te imbolnavesti de o forma de depresie ,mi-e teama ca a pus stapanire pe mine de mult timp ,parca daca as recunoaste ar fi mult mai rau si ar domnii ea mai bine ,e o lupta ciudata intre noi doua si nu ma lasa sa traiesc ,se inradacineste in mine din cauza trecutului ,a frustrarilor ,durerea este atat de puternica incat mi-as dorii de multe ori sa nu ma mai ating de nimic si sa plutesc pe deasupra sa nu ma mai vada nimeni ,sa nu mai cunosc pe nimeni ,sa fiu lasata in pace ,sa scap de corpul asta care nu ma ajuta la nimic.
Ce bine ar fi daca am stii de la inceput sa traim si ce sa facem in viata ,ar fi atat de simplu .
Eu am ajuns la varsta de 30 de ani si sincer nu iubesc viata si nu mai cred pe nimeni care-mi spune ca o sa iasa soarele si pe strada mea ,pentru ca nu stiu ce inseamna asa ceva si mi-e frica sa traiesc ,sa iubesc ,si nu pot sa mai indraznesc sa sper intr-o dragoste ...din nou neimpartasita.
Nu mai sper intr-o salvare din partea nimanui sau poate ca nu mai vreau sa fiu salvata ,nu se mai poate face nimic in privinta mea ,o suparare imensa ma domina si stiu ca nu sunt eu ,acest sentiment il am de ceva vreme ,de multi ani si imi este din ce in ce mai rau,am incercat sa vorbesc si cu ai mei parinti ,dar nu-mi pot deschide sufletul,ceva nu ma lasa pentru ca stiu ca nu pot fi inteleasa,parca nici ei nu sunt ai mei,e cumplit sa stii ca nu poti avea nici o iesire si te simti propriul tau prizonier,si ca trebuie doar sa astepti sa vezi ce se mai intampla,dar in acelasi timp sa simti cum trec anii si tineretea si cum vezi ca iti pierzi din puteri ,viata asta nu e pentru mine ,nu trebuia sa ma fi nascut ,oare care e rostul meu in lumea asta ,am asa ceva ?am o gramada de intrebari la care nu-mi gasesc raspunsul pentru ca stiu ca nu sunt suficient de maturizata ,dar ma intreb cati dintre noi isi pun astfel de intrebari ,oare altii stiu sa traiasca ,stiu sa iubeasca ,le place viata,au putere de a lupta ,sau cum s-au regasit de pe urma unor esecuri cum este cazul meu,si-au descoperit secretul de a stii sa traiasca.
Eu nu ma mai regasesc in nimic ,mi-am pierdut si rostul pe care-l aveam ,ratacesc si sunt complet pierduta in lumea asta vitrega ,nu mai suport sa fiu judecata ,nu am facut rau nimanui ,nu mai vreau sa fiu victima ,m-am saturat de oamenii superficiali care stiu doar sa loveasca in sufletele altora.
Nu pot sa fac dragoste cu un barbat pentru care nu simt nimic ,nu vreau sa fiu judecata pentru asta ,chiar daca nu am facut dragoste de foarte mult timp ,nu conteaza,nu vreau sa fiu disperata din cauza unor oameni care ma judeca si pentru asa ceva ,si sa fiu privita ciudat ca nu vreau sa fac sex cu oricine,nu am avut puterea sa-mi gasesc jumatatea pana acum si nu pot sa ma joc cu sentimentele mele ,chiar daca m-ar costa viata .
Vreau sa fiu acceptata asa cum sunt ,fara conditii si obligatii ,fara sa fiu obligata sa l accept pe vecinu ca e si el singur la parinti si are casa,sau pe colegu de partid ca saracu e orfan dar stie sa jigneasca ,sau sa-l iert neaparat pe fostul pentru ca nu trebuia sa ma despart de el ,cati dintre voi aveti curajul sa spuneti in fata ceea ce aveti de spus ?
Poate tu esti o fire exigenta ca si mine..Care greu se apropie de careva...Pt ca si eu am nevoie de fapte nu de vorbe...Si imi plac oamenii cinstiti...Dar in ziua de azi este greu sa gasesti oameni cinstiti..Pt ca oamenilor nu prea le place sa traiasca in cinste...La majoritatea le plac oamenii cinstiti si buni...Dar ei sa nu fie cinstiti si buni....Mai ales barbatii...Ca aia sunt cheia rautatilor...Apoi nu tre sa faci dragoste,decat cu sotul tau..Un barbat care sa il interesese de suflwetul tau..Nu fii toaletta la nici un barbat..Lasai sa isi faca dusuri cu ape reci..Daca vor sex sa se insoare si sa faca copii...Asa ca nu fii toaletta nimanui...a barbatilor ca sa isi faca ei nevoiele
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Mai 2010 17:01
De-as mai avea 30 de ani as muta muntii din loc. E anormal sa fii atat de deprimata la varsta ta, crede-ma.
Cred ca Roby are dreptate cu fraza aia... Se pare ca ce e esential iti lipseste :)
Sincer acum, crezi ca pofta de viata vine odata cu aprecierea unui barbat, sau cu casatoria? Esti obligata sa apleci urechea la cei care te vor mai repede facand pereche cu cineva? Nu e necesar! Poti fi fericita si singura. Totul e sa te accepti si sa te iubesti pe tine insati, asa cum esti, cu bune cu rele. Nimeni nu e perfect in lumea asta, fiecare suntem totusi unici in felul nostru. Daca stai si iti faci numai ganduri negre nu castigi nimic. Abia atunci cand ve intelege si vei face ce ti-am spus vei reusi sa vezi si lucrurile frumoase din viata ta si cu siguranta si barbatul potrivit va reusi sa te descopere. Cum ai vrea sa atragi pe cineva daca tu esti vesnic nemultumita si acra si mai ales daca tu singura te dispretuiesti?
Sus fruntea si lasa prostiile. Nu ai 15 ani sa crezi ca tot ce nu ti se intampla cum vrei tu azi nu ai de ce trai. Credeam ca pentru pusti e curentul asta..
Lidiaolteanu
Postat pe 7 Mai 2010 15:32
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-05-07 15:32:36De-as mai avea 30 de ani as muta muntii din loc. E anormal sa fii atat de deprimata la varsta ta, crede-ma.
Cred ca Roby are dreptate cu fraza aia... Se pare ca ce e esential iti lipseste :)
Sincer acum, crezi ca pofta de viata vine odata cu aprecierea unui barbat, sau cu casatoria? Esti obligata sa apleci urechea la cei care te vor mai repede facand pereche cu cineva? Nu e necesar! Poti fi fericita si singura. Totul e sa te accepti si sa te iubesti pe tine insati, asa cum esti, cu bune cu rele. Nimeni nu e perfect in lumea asta, fiecare suntem totusi unici in felul nostru. Daca stai si iti faci numai ganduri negre nu castigi nimic. Abia atunci cand ve intelege si vei face ce ti-am spus vei reusi sa vezi si lucrurile frumoase din viata ta si cu siguranta si barbatul potrivit va reusi sa te descopere. Cum ai vrea sa atragi pe cineva daca tu esti vesnic nemultumita si acra si mai ales daca tu singura te dispretuiesti?
Sus fruntea si lasa prostiile. Nu ai 15 ani sa crezi ca tot ce nu ti se intampla cum vrei tu azi nu ai de ce trai. Credeam ca pentru pusti e curentul asta..
Este mai bine sa fii acra..Si sa te comporti frumos doar cu cine merita...Pt ca este bine sa te exteriorizezi..Chiar daca oamenii nu apreciaza..Omaenilor le place mai mult sa fie vorbiti pe la spate..Decat sa le spui ceva in fata...Considera asta rautate mare ii gradina lui Dumnezeu..Si cam multi au sarit gardul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Mai 2010 17:15
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-12 17:15:44
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-05-07 15:32:36De-as mai avea 30 de ani as muta muntii din loc. E anormal sa fii atat de deprimata la varsta ta, crede-ma.
Cred ca Roby are dreptate cu fraza aia... Se pare ca ce e esential iti lipseste :)
Sincer acum, crezi ca pofta de viata vine odata cu aprecierea unui barbat, sau cu casatoria? Esti obligata sa apleci urechea la cei care te vor mai repede facand pereche cu cineva? Nu e necesar! Poti fi fericita si singura. Totul e sa te accepti si sa te iubesti pe tine insati, asa cum esti, cu bune cu rele. Nimeni nu e perfect in lumea asta, fiecare suntem totusi unici in felul nostru. Daca stai si iti faci numai ganduri negre nu castigi nimic. Abia atunci cand ve intelege si vei face ce ti-am spus vei reusi sa vezi si lucrurile frumoase din viata ta si cu siguranta si barbatul potrivit va reusi sa te descopere. Cum ai vrea sa atragi pe cineva daca tu esti vesnic nemultumita si acra si mai ales daca tu singura te dispretuiesti?
Sus fruntea si lasa prostiile. Nu ai 15 ani sa crezi ca tot ce nu ti se intampla cum vrei tu azi nu ai de ce trai. Credeam ca pentru pusti e curentul asta..
Este mai bine sa fii acra..Si sa te comporti frumos doar cu cine merita...Pt ca este bine sa te exteriorizezi..Chiar daca oamenii nu apreciaza..Omaenilor le place mai mult sa fie vorbiti pe la spate..Decat sa le spui ceva in fata...Considera asta rautate mare ii gradina lui Dumnezeu..Si cam multi au sarit gardul

???????? Exista doctori, sa stii. Pe cuvant
Lidiaolteanu
Postat pe 13 Mai 2010 15:24
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-05-13 15:24:42
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-12 17:15:44
De la: Lidiaolteanu, la data 2010-05-07 15:32:36De-as mai avea 30 de ani as muta muntii din loc. E anormal sa fii atat de deprimata la varsta ta, crede-ma.
Cred ca Roby are dreptate cu fraza aia... Se pare ca ce e esential iti lipseste :)
Sincer acum, crezi ca pofta de viata vine odata cu aprecierea unui barbat, sau cu casatoria? Esti obligata sa apleci urechea la cei care te vor mai repede facand pereche cu cineva? Nu e necesar! Poti fi fericita si singura. Totul e sa te accepti si sa te iubesti pe tine insati, asa cum esti, cu bune cu rele. Nimeni nu e perfect in lumea asta, fiecare suntem totusi unici in felul nostru. Daca stai si iti faci numai ganduri negre nu castigi nimic. Abia atunci cand ve intelege si vei face ce ti-am spus vei reusi sa vezi si lucrurile frumoase din viata ta si cu siguranta si barbatul potrivit va reusi sa te descopere. Cum ai vrea sa atragi pe cineva daca tu esti vesnic nemultumita si acra si mai ales daca tu singura te dispretuiesti?
Sus fruntea si lasa prostiile. Nu ai 15 ani sa crezi ca tot ce nu ti se intampla cum vrei tu azi nu ai de ce trai. Credeam ca pentru pusti e curentul asta..
Este mai bine sa fii acra..Si sa te comporti frumos doar cu cine merita...Pt ca este bine sa te exteriorizezi..Chiar daca oamenii nu apreciaza..Omaenilor le place mai mult sa fie vorbiti pe la spate..Decat sa le spui ceva in fata...Considera asta rautate mare ii gradina lui Dumnezeu..Si cam multi au sarit gardul

???????? Exista doctori, sa stii. Pe cuvant
Da dar cine ii invata pe romani ceva de bine? Ca majoritatea ii trateaza ca pe niste sclavi...Si nimeni nu ii invata nimic bun..Nici macar in strainatate..Traim intro lume mizerabila
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Mai 2010 16:06
Intr-un fel ii inteleg pe romani..Ca nimeni nu i-a invatat nimic de bine...Inainte oamenii pe timpul comunismului..Tradau pe alti oamenii pt bani...Pt ca le dadeau 400 de lei,pe timpul comunismului,,tradau pe altii..Pt bani
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Mai 2010 16:09
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-13 16:09:31 Intr-un fel ii inteleg pe romani..Ca nimeni nu i-a invatat nimic de bine...Inainte oamenii pe timpul comunismului..Tradau pe alti oamenii pt bani...Pt ca le dadeau 400 de lei,pe timpul comunismului,,tradau pe altii..Pt bani
Pt ceva bani in plus,oamenii tradau pe altii...nu inteleg cum puteau face asa ceva...Dar tot lucrurile slabe,fara inima faceau asa ceva
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Mai 2010 16:11
M am regasit in multe din trairile pe care le ai expus. Stiu ca nu e usor ...caci din pacate am atins starea asta pt putin timp si anume de a gasi forta necesara de a merge mai departe dar cred cu tarie ca aceasta este in noi si nu in exterior. Echilibrul trebuie gasit in interiorul nostru caci din pacate exteriorul adesea dezechilibreaza. E cumplit in conditiile in care caram cu noi dezamagiri, suferinta , teama si altele dar cred ca important este sa avem acea dorinta de a reusi caci daca nu o avem noi nu o sa ne o dea nimeni. Lumea este asa cum stim uneori complicata , alte ori superficiala pt a nu mai lasa loviturile sa ne darame trebuie sa ne raportam intai la noi , la a trai in pace cu noi... Stiu ca suna a teorie dar crede ma si eu traiesc aceste stari si uneori efectiv ma coplesesc dar imi dau seama ca daca nu reusesc sa ma ridic nu o va face nimeni caci asta i cursul vietii... Cat despre cei care reusesc sunt foarte putini, majoritatea braveaza si se limiteaza la ceva superficial pt a masca adevaratele trairi.... Incearca sa faci lucruri simple in astfel de stari care sa ti faca placere, care sa te incarce pt a putea merge mai departe caci indiferent cat suferim viata merge inainte, timpul nu ne asteapta si cum bine stim este ireversibil. Gandeste te la trairile frumoase pe care le ai avut si la speranta care trebuie sa existe mereu in noi, indiferent cat de obositi ne simtim , fizic , sufleteste , mental. Viata are si multe parti frumoase desi este o lupta nesfarsita, cu noi , cu cei din jur..dar repet in acelasi timp sunt multe lucruri de care ne putem bucura...
garbo048510
Postat pe 17 Mai 2010 15:52
roby..

sigur o sa se impiedice.stop.a inceput sa fie mamoasa.stop.
iasomia
Postat pe 17 Mai 2010 16:37
Ti se pare. Stop. Tocmai ce m-am "revergorat". Stop.
Doara
Postat pe 17 Mai 2010 19:01
zzzz i-ti sta bine nervoasa ....stop
garbo074997
Postat pe 17 Mai 2010 19:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
santajul.proxenetism.lezbi. 6 De la: CARMENMIRELA 11 Mai 2015 09:26
oare nu mai exista bunatate sufleteasca si omenie? 35 De la: Jojolin 22 August 2010 02:19
La noi in familie barbatii se nasc din 33 ani in 33 6 De la: VOIAJOR 26 Septembrie 2012 20:19
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
sunt foarte trista 69 De la: yanyacharberet 8 Octombrie 2009 16:45
Setari Cookie-uri