poarta sufletului

a fi centrat inseamna a patrunde sensul existentei . E fals ca cineva sa existe dar sa nu fie preocupat de ce exista . A fi centrat inseamna ca esti pe drumul cel bun. A fi necentrat inseamna ca nu esti pe nici un drum , fiind practic acaparat , influentat si invins de ideile si tentatiile din jur . Cand nu esti centrat practic esti luat, zmucit ,aruncat dintr-un loc in altul . Initiatii inteleg la ce ma refer . Dar cei neinitiati nu pot intelege, ei intelegand altceva in functie de pachetul lor de cunostinte . Eu find in afara mintii pot intelege privind in orezent aici si acum . E magic . E o calatorie fantastica . Poate intro zi unii dintre voi veti fi discipolii acestui drum fantastic . La inceput conteaza interesu . Interesu se transforma intr-o flacara si va poate lumina ca sa iesiti din bezna necunoasterii .
MadMax
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:08
a fi centrat inseamna a patrunde sensul existentei . E fals ca cineva sa existe dar sa nu fie preocupat de ce exista . A fi centrat inseamna ca esti pe drumul cel bun. A fi necentrat inseamna ca nu esti pe nici un drum , fiind practic acaparat , influentat si invins de ideile si tentatiile din jur . Cand nu esti centrat practic esti luat, zmucit ,aruncat dintr-un loc in altul . Initiatii inteleg la ce ma refer . Dar cei neinitiati nu pot intelege, ei intelegand altceva in functie de pachetul lor de cunostinte . Eu find in afara mintii pot intelege privind in orezent aici si acum . E magic . E o calatorie fantastica . Poate intro zi unii dintre voi veti fi discipolii acestui drum fantastic . La inceput conteaza interesu . Interesu se transforma intr-o flacara si va poate lumina ca sa iesiti din bezna necunoasterii .
MadMax
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:09

si zi asa...te pregatesti de a doua nastere?
dor72_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:11
prietene, emoticonul ala care rade, face toti banii
michelle_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:12
Mda, insa eu nu gasesc nimic de ras
SAL
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:31
hai bre salatzel, daca el a gasit de ras, inseamna ca e ceva de ras!
dar cum noi suntem profani si neinitziatzi si nici macar discipoli... asta e, nu putem rade ...
noi si cu tristii politistii... cum canta ada milea!

auzi, mai radu mamii, radule, eu am vazut destui din astia ca tine care o dadeau de sus in jos si de jos in sus cu centratul, dar zau ca erau mai descentratzi, la propriu si la figurat, decat unul din ala, de care zici tu acolo, care sa nu fie preocupat de existentza si existentialism!

uite bre ca esti centrat, cum zici tu, am o intrebare: cu ce mana iti mesteci ceaiul (presupun ca nu esti depravat sa bei cafea, ca noi astia care haladuim haotic prin lumea ta!)
astept raspuns urgent...
si mai am o intrebare, pentru un prieten de-al meu, pentru barboneli... ca nu la lamurit nimeni ... cat e radical din 81, bre?
da' apropos, ce face apa la 100 de grade? ca io la 90 de grade am descoperit ca face unghi drept!
alfheim
Postat pe 4 Septembrie 2011 22:40
De la: alfheim, la data 2011-09-04 22:40:44hai bre salatzel, daca el a gasit de ras, inseamna ca e ceva de ras!
dar cum noi suntem profani si neinitziatzi si nici macar discipoli... asta e, nu putem rade ...
noi si cu tristii politistii... cum canta ada milea!

auzi, mai radu mamii, radule, eu am vazut destui din astia ca tine care o dadeau de sus in jos si de jos in sus cu centratul, dar zau ca erau mai descentratzi, la propriu si la figurat, decat unul din ala, de care zici tu acolo, care sa nu fie preocupat de existentza si existentialism!

uite bre ca esti centrat, cum zici tu, am o intrebare: cu ce mana iti mesteci ceaiul (presupun ca nu esti depravat sa bei cafea, ca noi astia care haladuim haotic prin lumea ta!)
astept raspuns urgent...
si mai am o intrebare, pentru un prieten de-al meu, pentru barboneli... ca nu la lamurit nimeni ... cat e radical din 81, bre?
da' apropos, ce face apa la 100 de grade? ca io la 90 de grade am descoperit ca face unghi drept!

Da pai daca intalnesti un om centrat e f posibil sa-l percepi nebun ,,etc Fiecare percepe in functie de ceea ce este. De exemplu il poti percepe ca o amenintare la adresa existentei tale prin simplu fapt ca atunci cand el se afla in preajma ta , tu simti ca ai multe neajunsuri. El iti poate releva adevaru franc in fata fara retineri . Sau il poti percepe ca pe o entitate plina de lumina, ca si cum un paradis sa apropiat de tine si esti cuprins de o usoara stare beatifica. Perceptia ta depinde de starea pe care o ai in momentu respectiv negativa sau pozitiva . Suntem fiinte care parcurg o schimbare continua , exact ca o minge care zboara intre polul negativ si cel pozitiv . Acum mai in gluma mai in serios nu cred ca ai intalnit un om centrat vreodata dar totusi daca intalnesti un pictor celebru sau un poet celebru el in mod sigur e mai centrat decat restu si o sa te simti bine cand stai langa el , cerandui un autograf
MadMax
Postat pe 4 Septembrie 2011 23:26
auzi ... si daca dau mana cu pictoru ala, apoi nu tre sa ma mai spal si io pe maini vreo zece ani... ca cine stie ... sa nu ma descentrez de tot...
gogule, zau ca nu stii despre ce vorbesti, dar ai citit doua pagini de jurnal si tzi se pare ca ai descoperit americiul...
sa stii totusi ca pe undeva s-ar putea sa ai dreptate ... ca intr-o seara, pe cand veneam eu spre casa... am vazut asa o entitate plina de lumina... si era tot scaldat intr-o lumina aurie ... o minune nu alta ...
ei bine omuletzul ala se tot invartea in lumina aia, asa fara linishte... si eu m-am apriopiat de el si l-am intrebat ce face ...? l-am vazut preocupat, l-am intrebat ce cauta, daca a pierdut ceva?
credeam ca e in cautarea vreunui sens al existentialismului, din moment ce la 3 dimineatza el haladuia in lumina...
si mi-a raspuns un mare adevar si franc in fatza!
domneeeeee, caut cheia de la apartament!!!
pfffffffffff si ne-am pus amandoi pe cautat ... sub becul de neon stradal, care dadea o lumina diafana! dupa vreo doua ore am auzit nsihte zgomote ciudate... se crapa de ziua! zic hopa, pana aici, era ca pe la 5 dimineatza asa... si il intreb... scarpinandu-ma in frunte si asudat tot... da' esti sigur ca aici ai pierdut cheia?
la care el, mai putin asudat, raspunde: n-am pierdut-o aici, dar aici o caut, ca aici e lumina!
si atunci m-am luminat si eu ...
vezi ce inseamna un spirit inalt ... totdeauna stie dom'le unde sa caute!!!!
mereu e in lumina inaintea altora!
alfheim
Postat pe 4 Septembrie 2011 23:43
De la: alfheim, la data 2011-09-04 23:43:23auzi ... si daca dau mana cu pictoru ala, apoi nu tre sa ma mai spal si io pe maini vreo zece ani... ca cine stie ... sa nu ma descentrez de tot...
gogule, zau ca nu stii despre ce vorbesti, dar ai citit doua pagini de jurnal si tzi se pare ca ai descoperit americiul...
sa stii totusi ca pe undeva s-ar putea sa ai dreptate ... ca intr-o seara, pe cand veneam eu spre casa... am vazut asa o entitate plina de lumina... si era tot scaldat intr-o lumina aurie ... o minune nu alta ...
ei bine omuletzul ala se tot invartea in lumina aia, asa fara linishte... si eu m-am apriopiat de el si l-am intrebat ce face ...? l-am vazut preocupat, l-am intrebat ce cauta, daca a pierdut ceva?
credeam ca e in cautarea vreunui sens al existentialismului, din moment ce la 3 dimineatza el haladuia in lumina...
si mi-a raspuns un mare adevar si franc in fatza!
domneeeeee, caut cheia de la apartament!!!
pfffffffffff si ne-am pus amandoi pe cautat ... sub becul de neon stradal, care dadea o lumina diafana! dupa vreo doua ore am auzit nsihte zgomote ciudate... se crapa de ziua! zic hopa, pana aici, era ca pe la 5 dimineatza asa... si il intreb... scarpinandu-ma in frunte si asudat tot... da' esti sigur ca aici ai pierdut cheia?
la care el, mai putin asudat, raspunde: n-am pierdut-o aici, dar aici o caut, ca aici e lumina!
si atunci m-am luminat si eu ...
vezi ce inseamna un spirit inalt ... totdeauna stie dom'le unde sa caute!!!!
mereu e in lumina inaintea altora!


pai daca tu chiar vrei sa-l iei de o mana am zis eu asta ? . Pai te gandesti sa nu te speli 10 ani dupa ce iei un barbat de mana ?. Hai bre !!. Mai bine alegeai si tu o femeie . Dar daca vrei cu pictoru in locul lui madam asta e . Eu nu ziceam sa-l iei de labuta
MadMax
Postat pe 5 Septembrie 2011 00:15
Radu San ( )
un sfat: nu mai cita pe aceeasi pagina...mai ales consecutiv....e prea obositor....
dor72_
Postat pe 5 Septembrie 2011 08:19
doruletzule, el altfel nu stie si nici nu intelege... e prea centrat!

gogule, auzi bre, doreleeeee, ne mai tii mult acilea cu aberatziile astea?
ai zis acolo de pictor celebru sau poet celebru... - de obicei intre barbatzi se strange mana! dar daca tie iti place sa strangi din altceva sau sa strangi in altceva, e problema ta mai sofistule!
si acum sa-ti explic ca la aia de la scoala ajutatoare... cand dai mana cu cineva, subtilule, au loc ceva schimburi de energii... iar faptul ca sa nu ma spal pe maini era ideea de-a nu pierde energiile alea abia acumulate...
dar cum mintea ta e descentrat de centrata ... s-a dus in balarii de mult!
oare nu-ti dai seama cand depasesti ridicolul...? sau daca faci pe nebunul crezi cumva ca esti mai intelept decat restul lumii?
alfheim
Postat pe 5 Septembrie 2011 12:34
De la: alfheim, la data 2011-09-05 12:34:28doruletzule, el altfel nu stie si nici nu intelege... e prea centrat!

gogule, auzi bre, doreleeeee, ne mai tii mult acilea cu aberatziile astea?
ai zis acolo de pictor celebru sau poet celebru... - de obicei intre barbatzi se strange mana! dar daca tie iti place sa strangi din altceva sau sa strangi in altceva, e problema ta mai sofistule!
si acum sa-ti explic ca la aia de la scoala ajutatoare... cand dai mana cu cineva, subtilule, au loc ceva schimburi de energii... iar faptul ca sa nu ma spal pe maini era ideea de-a nu pierde energiile alea abia acumulate...
dar cum mintea ta e descentrat de centrata ... s-a dus in balarii de mult!
oare nu-ti dai seama cand depasesti ridicolul...? sau daca faci pe nebunul crezi cumva ca esti mai intelept decat restul lumii?


vrajeala !! pai intre barbati se strange mana findca ei sunt mana in mana . Deaia barbatii nu prea dau noroc cu femeile . Femeile lafel se iau de mana si se plimba povestind si se pupacesc . De ce ? . Pentru ca femeile sunt mana in mana .Deaiaa ele nu prea dau noroc cu barbatii. E un joc social in care barbatii conduc , ei sunt sefi si presedinti si barbatii inventeaza masini si tehnologii . Asta e doa momeala intinsa femeilor . E un joc prin care barbatii se bat intre ei pt a avea cea mai faina femeie. Si femeia zice "woow ce masina bengoasa".Asta face 100000 de euro !! woow. Ok si daca Costel de la tara nu are masina bengoasa si are doar o vaca in grajd, atunci el nu are voie sa se dea la bunaciuni ...Pai nu findca nu are rost deoarece bunaciunile il evita si ele merg cu mosnegii milionari . Ok bre . Daca tu vrei energii de la masculi sperand ca o sa iei acele energii cand ii strangi pe masculi de-o mana, atunci viseaza in continuare. Nebun sau nu io fac ce vreau zic ce vreau . Ridicol sau nu asa e bine . De ce nu incercati si voi sa sariti de pe fix ?? . Poate ca ar fi cazu sa scapati de acea rutina in care sunteti prinsi . Asta ar fi un bun exercitiu pt inceput . Sa sariti putin de pe fix renuntand la rutina monotona care va defineste constant monoton zilnic acelasi
MadMax
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:01
mana....mana....prietenii stiu de ce apropo...de ridicol....


http://www.youtube.com/watch?v=tgbNymZ7vqY iegzemplificare....
Axl_22
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:07
De la: RaduSan, la data 2011-09-05 14:01:29
De la: alfheim, la data 2011-09-05 12:34:28
gogule, auzi bre, doreleeeee, ne mai tii mult acilea cu aberatziile astea?


Ok bre . Daca tu vrei energii de la masculi sperand ca o sa iei acele energii cand ii strangi pe masculi de-o mana, atunci viseaza in continuare. Nebun sau nu io fac ce vreau zic ce vreau .. De ce nu incercati si voi sa sariti de pe fix ??


ce nevoie e sa mai sarim noi de pe fix, cand esti tu sarit pentru toata lumea!

si mai copil brambil, se pare ca in incoerentza ideilor tale si in inconsecventza expunerilor tale ai uitat ca ai zis ceva despre un pictor celebru sau poet celebru... fapt pe care se pare ca am incercat sa ti-l reamintesc, dar fara succes... fiindca esti prea centrat pe centrul central al centralei de la ceronbal...
hai ca deja devii plictisitor irinucule ... !
ti-am raspuns prea mult ... nici macar pentru a nu mai sta degeaba, nu merita sa-ti mai adresez vreun cuvant...!
alfheim
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:20

asta nu-i irinuc...asta-i vuvuzel....parerea mea....
dor72_
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:25
iti garantez ca o sa devin celebru in toata lumea ..O sa devin un artist cunoscut .. da nu o sa strang niciodata mana cu tine alfheime. Daca vrei un autograf in graba poate ma mai gandesc
MadMax
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:25
am mai auzit eu de din astia cu fuga imprashitata...
stai fix ca nici de pix pentru autografe nu iti vor folosi celebritatzile!
insa din marinimia mea, daca o sa ma rogi frumos... am sa-ti ofer un creion chimic, de la bunicu!
cat priveste stransul mainii, n-ai sa ai tu onoarea, a-mi strange mie mana, ever!
nu-mi permit sa-mi stric stilul cu tine!
alfheim
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:50
De la: RaduSan, la data 2011-09-05 14:25:49iti garantez ca o sa devin celebru in toata lumea ..O sa devin un artist cunoscut .. da nu o sa strang niciodata mana cu tine alfheime. Daca vrei un autograf in graba poate ma mai gandesc
Axl_22
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:52
bre! ce-aveti cu el? si asa tagma visatorilor ie pa duca, di ce nu-l incurajati? HA??
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:55
la ce?
si daca se duce...mai bine..ramane tagma celor mult visati...
dor72_
Postat pe 5 Septembrie 2011 14:57
off...ma dau astia afara...da la lucru....rad la monitor ca...
Axl_22
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:00
doaro, eu cu tine nu mai vorbesc pana cand nu-ti ceri scuze irinucai! da' stii cum? in genunchi, punandu-ti cenusa in cap si cu lacrimi de crocodil cat bobu' de fasole! daca irinuca te iarta, mai vedem...
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:11
vad ca unii dintre voi ati devenit foarte atacati dar e normal . Fiecare isi protejeaza valorile . Fiecare vrea sa creada ca e valoros cel putin in mintea lui si fiecare vrea sa creada ca ideologia lui are intradevar o autenticitate . Hmmm as vrea sa va intreb. Conceptele voastre si stilu vostru de a fi unde duc ? adica incotro va indreptati ? si in final unde o sa ajugeti ? . Sau intrebare respectiva poate suna in alt fel . De ce existati ? . si care credeti ca ar fi concluzia vietii voastre ?. Orice lucru maret poate fi definit printro concluzie mareata usor de definit . Daca sunteti mareti atunci puteti trage aceasta concluzie cu usurinta . Daca nu sunteti mareti atunci trebuie sa deveniti mareti pt a trage concluzia fara nici un efort mental
MadMax
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:28
ia baga-ne, mai intai, tu o concluzie mareata.
asta asa, ca sa isi faca si ceilalti curaj, ca doar tu ai inceput cu astea
Thor_again
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:33
De la: Thor_again, la data 2011-09-05 15:33:49ia baga-ne, mai intai, tu o concluzie mareata.
asta asa, ca sa isi faca si ceilalti curaj, ca doar tu ai inceput cu astea


in opinia mea eu exist pt a releva insasi existenta prin fiinta mea. Ok am spuso simplu prin cateva cuvinte. O concluzie mareata nu necesita multe cuvinte. Simplitatea e cel mai puternic adevar
MadMax
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:44
"Simplitatea e cel mai puternic adevar"

simplu....da....
Axl_22
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:52

si-asa avusesem io de gand ( acu ceva vreme) sa nu mai vorbesc cu mata, moshule...
ai rezolvat-o....
dor72_
Postat pe 5 Septembrie 2011 16:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor sunteti cam reticente .. prea mult va agitati. 38 De la: michelle_ 11 Septembrie 2011 10:23
Invitatie - Eveniment Garbo: Triburi spirituale. Cum sa recunosti sufletele tale pereche 1 De la: Redactie_Garbo 16 Februarie 2018 13:51
Povestea mea de dragoste :( 205 De la: oanas_2004 19 Iulie 2011 16:32
Calatoriile- un mod de ati petrece viata 35 De la: Alice_Bv 24 Septembrie 2009 16:02
Femei VS Barbati - Iubire VS Compromis -Viata VS Moarte 15 De la: dor72_ 16 Septembrie 2011 20:39
Setari Cookie-uri