ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort

Si inca ceva, rapsody: daca se va intoarce spasit la tine, o va face doar ca sa-ti ia copiii...sunt foarte vicleni si nu accepta ca femeia sa le faca asa ceva...o prietena de-a mea a patit-o acum 12 ani: de atunci nu si-a mai vazut copilul care avea 3 ani cand i l-a luat si l-a scos din tara(si nota bene: erau in Romania!!!)
sora_ilsi
Postat pe 2 Mai 2010 00:23
De ce o inveti sa-si puna baticul pe cap fara sa ti se ceara parerea ? A intrebat aceasta femeie ceva despre batic ? Crezi ca daca s-ar purta cu voal pe cap ar respecta-o sau iubi-o mai mult ? Nu ai inteles ca el a gresit si ca el este cel vinovat ? Ca ea il asteapta inca spasit, sa-si ceara iertare ? Ce treaba are baticul ? Noi trebuie sa o invatam cum sa se descurce de acum inainte singura cu 2 copii, cum sa castige custodia copiilor.
Si acum pentru d-na care a deschis acest topic : Mare noroc ai ca traiesti pe teren neutru, nici in Romania, nici in Siria. Sa speram ca judecatorul cipriot va avea suficienta clementa pentru a hotari ce e mai bine pentru tine si copii. daca erai la el in Siria, era vai si amar de capul tau. Sa-ti ajute bunul D-zeu.
In ceea ce priveste refacere vietii tale, e prea devreme sa te gandesti acum la asta. Trebuie rezolvat mai intai divortul si custodia copiilor, apoi, usor-usor, vei sta un timp singura ca sa se aseze lucrurile la locul lor, dupa care ai sa gasesti pe cineva. Insa mare atentie: vei fi vulnerabila, iar hoti si nemernici sunt la tot drumul, profitori de femei si de banii lor, lipsiti de ocupatie care cauta un culcus cald undeva. Si unde le va fi mai bine daca nu la o femeie care a suferit enorm si care ar accepta orice, numai sa nu mai fie singura ? ATENTIE!!!
Numai bine!!!
mihaela1971
Postat pe 2 Mai 2010 12:25
divorteaza si gata viata este scurta traiesteo cum trebuie
mita38c
Postat pe 3 Mai 2010 07:14
De la: rapsody33, la data 2010-04-10 05:24:00Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.




Daca ai gresit o data incearca acum sa revii la realitate.

Doi copii inseamna o mare responsabilitate

Dar daca vrei sa fie ai tai si nu ai lui Pleaca cat mai repede

Daca esti in tara nu-l mai primi si deschide divort
anca_53
Postat pe 3 Mai 2010 15:18
i eu am fost cstorit cu un arab iordanian. La nceput a fost frumos avem un bieel de 10 ani mpreun. Cu timpul devenit foarte ru a nceput s-mi vorbeasc urt, era pe toane, a nceput s m loveasc i pe mine i pe copil. Au atia ani pe care i-am pierdut prostete spernd c se va schimba n bine. Mai ru da, mai bine nu aa au trecut 12 ani. Ne despream, ne mpcam, iar m batea, iar ne despream, pn ntr-o zi cnd mi-a i furat copilul i nu mai tiu nimic de el. Sunt f.f.f. muzlte de zis. Dac ar fi s-o iau de la nceput n vecii vecilor nu m-a mai mrita cu un arab. Sunt f. puin cei cumsecade, rariti...
garbo036177
Postat pe 3 Mai 2010 18:06
Am 30 de ani si doi copii.A divortat de un an.Nu stiu daca e bine sau nu, dar nu mai puteam suporta.Desi stiu ca este greu sa gasesc pe cineva sa ma accepte, in aceasta situatie, as putea spune ca inca mai sper.Nimeni nu poate sa-mi ia acest lucru:speranta.Stiu ca nu suna prea bine, dar inca mai sper la un Fat Frumos, de care sa ma indragostesc si care sa ma iubeasca.
Este foarte greu sa iei aceasta hotarare si va fi si mai greu dupa, dar te obisnuiesti cu timpul.Pe mine ma omoara singuratatea.Cu toate ca am multi prieteni care imi sunt aproape,imi lipseste acea persoana pe care sa o iubesc si care sa-mi fie alaturi.
Cu toate acestea tot mai sper si ma gandesc la ziua in care se va intampla.
Gandeste-te bine si ia decizia care crezi ca este cea mai buna pentru tine.Nimeni nu poate hotari in locul tau.Succes!Iti doresc tot binele din lume!
vivi1997
Postat pe 3 Mai 2010 22:44
soapta vantului ai perfecta dreptate
garbo062494
Postat pe 4 Mai 2010 18:43
Buna , draga mea
Din experienta proprie iti pot spune ca foarte putine alaturi de un alt barbat .
Dar viata poate fi la fel de superba si fara de ''el''.
Cauta-ti prietenel pe care cu siguranta le-ai cam uitat, din ele vor fi si in situatii asemenatoare si veti face impreuna miracole.
Important e sa fiti sanatosi ,tu si copii , alaturi de familia de origine , daca mai e...
Te sarut si multa bafta ! Nu renunt ala tine , ciao !
felicity_daina_hope
Postat pe 4 Mai 2010 21:37
De la: garbo036177, la data 2010-05-03 18:06:46i eu am fost cstorit cu un arab iordanian. La nceput a fost frumos avem un bieel de 10 ani mpreun. Cu timpul devenit foarte ru a nceput s-mi vorbeasc urt, era pe toane, a nceput s m loveasc i pe mine i pe copil. Au atia ani pe care i-am pierdut prostete spernd c se va schimba n bine. Mai ru da, mai bine nu aa au trecut 12 ani. Ne despream, ne mpcam, iar m batea, iar ne despream, pn ntr-o zi cnd mi-a i furat copilul i nu mai tiu nimic de el. Sunt f.f.f. muzlte de zis. Dac ar fi s-o iau de la nceput n vecii vecilor nu m-a mai mrita cu un arab. Sunt f. puin cei cumsecade, rariti...



177 , nu exista ,,RARITATI" IN LUMEA ARABA,sunt educati in religia musulmana , Profetul e ,,taticul " lor si in rest sunt ingusti , limitati , inapoiati , mitocani , femeia pt ei e doar un ,,obiect" , cand vei auzi ca apartine religiei musulmane ..spune-i Adio din start, poate parea xenofobie ...dar apartinatorii religiei musulmane sunt cele mai mare jeguri umane cu cate ai putea sa intalnesti vreodata, fereste-te de ei cat poti... Traiesc in Germania ,unde mai mult de jumatate din populatia actuala a Germaniei este dominata de turci si arabi ( musumani in sens larg), asta de cand cancelarul Konrad Hermann Joseph Adenauer, in anii "50 a permis exodul astora spre Germania . Ce iti pot spune este faptul ca si in lummea occidentala se comporta la fel ca la coada camilei de unde vin...ii intalnesti pe strada, in afaceri, in hoteluri, bogati , saraci , patura medie..indiferent de cati bani au .caracterele raman aceleasi , la fel si dominarea religiei musulmane ..etc, sunt psiholog si vad zilnic chipurile femeilor nefericite , NICIODATA NU VEI FI FERICITA CU UN MUSULMAN!!!!
reyya
Postat pe 4 Mai 2010 21:56
ganditi-va cand luati hotarari care ar putea sa va coste zambetul si fericirea voastra!! Cu un musulman??? NEVER!!!
reyya
Postat pe 4 Mai 2010 22:04
fleurdelis
Postat pe 4 Mai 2010 22:05
De la: bimby, la data 2010-04-28 15:09:01Uf, mai Kaladris, dar mare ura mai ai tu pe barbati ! Acum ca si mare dreptate ai, si inca cum ! Ca la majoritatea materialul din care sunt facuti e atat de prost, de te apuca plansul.
Iar tu Rapsodie, tare mi-e ftica ca-ti vei purta crucea pana la adanci batraneti, chiar daca, sincer, nu ti-o doresc. Nici nu stiu ce sa-ti doresc : noroc, fericire , bafta, multumire,succes, etc dar, nu vreau sa te sperii, cred ca vei avea nevoie de toate.

Sunt o misogina inascuta,maica-mea Dumnezeu s-o hodineasca,mi-o spus mai bine nu te marita!Ei dar cu cine sa faci copii acum 20 de ani ca pe atunci nu s-o inventat fecundarea "in vitro"?Cerd ca eram in stare s-o fac pe asta deoarece am fost o nonconformista de cind ma stiu.
kaladris
Postat pe 6 Mai 2010 15:25
Deci draga rapsody incearca sa fi tu ma desteapta ca el,mai vicleana si cu ajutoru familiei,a ambasadei incearca sa ajungi in tara-ca iti vei reface viata linga cineva nu se stie,depinde ce-ti scoate baba Soarta in cale...
kaladris
Postat pe 6 Mai 2010 15:34
reyya, nu dau eu de unul din asta... in special intr-o perioada ca asta de acum, sa vada cum sta treaba cu obiectul.
Cred ca ii pazeste bine Allah al lor, de dau numai peste panselute.
quasaria
Postat pe 8 Mai 2010 20:34
cred ca glumesti, Q...
sora_ilsi
Postat pe 9 Mai 2010 22:51
nu glumesc, ilsi - daca tot e sa ma razbun pe cineva, macar sa fie unul din asta care chiar sa merite ce i se intimpla.
Ca daca deschid artileria pt o leguma... na, ma simt prost.

quasaria
Postat pe 13 Mai 2010 20:26
mii de multumiri fetelor ce mi-au raspuns.intre timp m-am intors la el pentru ca imi doream o familie si doream copii mei sa creasca cu tata insa el nu sa schimbat ba e chiar mai rau decit innainte.La citeva zile dupa ce m-am intors la el a inceput sa faca planuri sa plec cu copii in Siria sa-i vada si parintii lui si a inceput demersurile cu actele.Aveti dreptate...nu vrea decit sa-mi ia copii...in rest nu exista nimic intre noi...nu comunicam...nu am voie sa vb cu pritenii sa ies din casa fara stirea si acordul lui.....
rapsody33
Postat pe 18 Mai 2010 10:27
vai de capul tau ....e greu pentru tine totul. ce ai in gand sa faci ? dar cum poti sa accesezi internetul ? iti da voie ?
este o descchidere majora spre exterior ...spre lume ..spre idei ..sau o faci pe ascuns ..cat mai poti ...FUUUUUUUUUUUUgi !
nu te uita inapoi ca o patesti rau
sentimentala
Postat pe 19 Mai 2010 09:42
De la: sentimentala, la data 2010-05-19 09:42:24vai de capul tau ....e greu pentru tine totul. ce ai in gand sa faci ? dar cum poti sa accesezi internetul ? iti da voie ?
este o descchidere majora spre exterior ...spre lume ..spre idei ..sau o faci pe ascuns ..cat mai poti ...FUUUUUUUUUUUUgi !
nu te uita inapoi ca o patesti rau

nu-mi permit sa mai privesk innapoi...prezentul imi ocupa tot timpul
rapsody33
Postat pe 29 Octombrie 2010 03:38
De la: rapsody33, la data 2010-10-29 03:38:44
De la: sentimentala, la data 2010-05-19 09:42:24vai de capul tau ....e greu pentru tine totul. ce ai in gand sa faci ? dar cum poti sa accesezi internetul ? iti da voie ?
este o descchidere majora spre exterior ...spre lume ..spre idei ..sau o faci pe ascuns ..cat mai poti ...FUUUUUUUUUUUUgi !
nu te uita inapoi ca o patesti rau

nu-mi permit sa mai privesk innapoi...prezentul imi ocupa tot timpul


Iarta-ma ca-ti spun, ai ceva la cap? Daca iti dai seama care este situatia intre voi doi si ce vrea ce mai astepti?? Sa ajungi in Siria la ai lui? Ai macat idee ce te asteapta cand vei ajunge acolo? Daca aici mai poti cere ajutor, acolo nici nu vei mai exista. Misca-te odata, pune-ti mintea la contributie, nu astepta inevitabilul!!
Lidiaolteanu
Postat pe 29 Octombrie 2010 16:01
cum ii gasiti mah pe arabii astia si sa va ia si de sotie? chiar nu mai sunt barbati pe lumea asta?
mie numai cand imi spui ca e arab, ma gandesc la un om rau, si ca ii bag pe toti in aceeasi oala, dar in chestia asta poti sa zici ca toti sunt la fel

nu stiu, mergi cu capul inainte si nu mai vezi si nu auzi nimic? pana ajugi sa dai cu capu de ceva, va fi prea tarziu, cum e si in cazul tau

unde draq ti-a fost mintea? de aceea zici tu ca barbatii sunt la fel sau sunt nu stiu cum, din cauza unui arab?
Laura_M
Postat pe 29 Octombrie 2010 16:13
eu nu inteleg sintagma asta "sa-si refaca vata" ...adica, dupa divort viata ta de om si de femeie e oleaca defecta?

si cealalata cu acceptatu' de catre barbat al unui copil care nu e al lui...pai eu m-as intreba daca COPILUL il accepta, he, he, he...
michelle_
Postat pe 29 Octombrie 2010 17:54
corect, me_, nici eu n-as putea pricepe nici daca mi-ai explica-o logic, in formule matematice, care nu lasa loc de dubiu ori interpretabilitate. dar n-as pricepe-o tocmai pt ca nu exista asemenea formule si, mai ales, intrucat contravine nu numai logicii, cat si bunului simt elementar, ambele recunoscand-o drept aberatie. e ca si cum viata ti-a fost intrerupta, curmata ori ramasa suspendata undeva si trebuie reluata, resuscitata ori data jos din pom, dar atentie!, asta numai in cazul in care se iveste un altul/ o alta, care sa ne `readuca` la viata! altfel ramanem cum?! ... fara viata, in afara ei, sub ea, deasupra ei, in laterala ei?! viata e in noi, noi suntem in ea, e a noastra si noi trebuie sa fim cei care trebuie sa si-o gestioneze, nu devenind dependenti de altii pt a avea senzatia ca numai astfel ne revenim. cat despre pretextul `nu pot sa-l parasesc pt ca avem copii si o fac pt ei`, asta e cea mai la indemana si deplorabila scuza (fabricata prin analogie cu mentalitatea larga de calitate mediocra) a unei femei incapabile sa-si gestioneze propria viata, propriile prioritati, nevoi, nazuinte si, totodata, sa se raporteze corect la proprii copii, astfel incat sa aiba o comunicare eficienta si necesara cu acestia, pt a-i face sa inteleaga ca una este relatia parinte-parinte (mama-tata) si alta parinte-copil.
esme
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:34
Eu cred ca rap.33 este una din acele prsoane care pana nu demult aveau grupa sanguina 12B (asta e numai pentru cunoscatori) si pentru care idealul in viata era/este un sot (de preferinta arab) cu ajutorul caruia sa iasa din foame, si caruia sa ii faca repede un copil-doi ca sa fie sigura ca il are la mana cu ceva.
Evident ca in timp apar nemultumirile, dar sunt convins ca dispar in momentul cand apare muzlimul cu cash-cavalul.
anakin
Postat pe 29 Octombrie 2010 18:41
De la: anakin, la data 2010-10-29 18:41:20Eu cred ca rap.33 este una din acele prsoane care pana nu demult aveau grupa sanguina 12B (asta e numai pentru cunoscatori) si pentru care idealul in viata era/este un sot (de preferinta arab) cu ajutorul caruia sa iasa din foame, si caruia sa ii faca repede un copil-doi ca sa fie sigura ca il are la mana cu ceva.
Evident ca in timp apar nemultumirile, dar sunt convins ca dispar in momentul cand apare muzlimul cu cash-cavalul.

ei afla k te inseli
sunta una dintre acele pers care au acceptat sa nu moara de foame in tara mi-am luat viata in piept am plecat prima data in germania ..acum sunt de 4 ani in cipru..si nu am de gind sa ma intorc in tara.In prezent sunt pe picioarele mele lucrez cite 12 ore...ptr ca copii mei sa aibe tot ce-si doresc si arabul nu cotizeaza un cent pentru copii nu ptr mine.Cit timp am doua miini si doua picioare pot munci sa ma intretin. deci faza..cu cascavalul pika
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:10
De la: anakin, la data 2010-10-29 18:41:20Eu cred ca rap.33 este una din acele prsoane care pana nu demult aveau grupa sanguina 12B (asta e numai pentru cunoscatori) si pentru care idealul in viata era/este un sot (de preferinta arab) cu ajutorul caruia sa iasa din foame, si caruia sa ii faca repede un copil-doi ca sa fie sigura ca il are la mana cu ceva.
Evident ca in timp apar nemultumirile, dar sunt convins ca dispar in momentul cand apare muzlimul cu cash-cavalul.

anakine,.. din aceeasi grupa sanguina mai erau subgrupele 12IS, 12CJ, 12TM...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:20
Da ok recunosc ...am cazut din lac in put cind ..satula de barb romini betivi si iresponsabili(si aici vb doar din experienta)am ales arab....auzisem ka nu sunt chiar rai....si per de inceput cu el a fost chiar rai....pina au venit copii.....
L-am parasit si m-am intors la el de multe ori pentru ca imi doream copii sa creasca linga tata..dar nu se merita cind ceva nu merge ..nu merge si gata.Acum stam din nou separat...am intentat divort,am mers la toate autoritatile ce ma pot ajuta am strins informatii despre optiunile pe care le am eu ..si el..in privinta copiilor....si merg innainte...
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:27
bre rapsody, iti dai seama ca noi, barbatii romani care comentam aici, suntem de fapt niste haidamaci rupti de beti si plini de invidie iresponsabila... in mod normal, am cadea pe spate la auzul sacrificiilor pe care le faci tu pentru copii proprii si personali.. Hac!
anakin
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:06
De la: anakin, la data 2010-10-30 02:06:42bre rapsody, iti dai seama ca noi, barbatii romani care comentam aici, suntem de fapt niste haidamaci rupti de beti si plini de invidie iresponsabila... in mod normal, am cadea pe spate la auzul sacrificiilor pe care le faci tu pentru copii proprii si personali.. Hac!

imi dau seama ..acum de multe lucruri
primul ar fi ca forumul asta e loc de batjocura pentru pers care se pliktisesc in fata calculatorului si emit "judecati de valoare"cind nu au nimik de spus
rapsody33
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:13
De la: rapsody33, la data 2010-10-30 01:27:05Da ok recunosc ...am cazut din lac in put cind ..satula de barb romini betivi si iresponsabili(si aici vb doar din experienta)am ales arab....auzisem ka nu sunt chiar rai....si per de inceput cu el a fost chiar rai....pina au venit copii.....
L-am parasit si m-am intors la el de multe ori pentru ca imi doream copii sa creasca linga tata..dar nu se merita cind ceva nu merge ..nu merge si gata.Acum stam din nou separat...am intentat divort,am mers la toate autoritatile ce ma pot ajuta am strins informatii despre optiunile pe care le am eu ..si el..in privinta copiilor....si merg innainte...


ai ales un muslim??? ...motivatia ta ..fiind faptul ca erai satula de betivi si iresponsabili -romani ...dar nu te-ai gandit nicio clipa ca pot exista romani care nu sunt asa??
Cum poti alege pe cineva apartinand religiei musulmane?? ok , ca-l alegi pt o partida treaca mearga...dar copii cu un muslim?? iarta-mi xenofobia ...dar e incceptabila o astfel de alegere. Ai citit vreodata CORANUL????? Banuiesc ca nu era atheist tipul :-)))
reyya
Postat pe 30 Octombrie 2010 02:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
l-am dat afara din casa! 17 De la: garbo_1690 30 Decembrie 2013 16:42
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
ce sa aleg dintre iubire si copil 30 De la: garbo207334 19 Iunie 2017 22:35
mama 117 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 23:35
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Setari Cookie-uri