ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort

Buna ziua!
Sunt o femeie divortata care cresc 2 copii mici, 3 si 5 ani, am divortat pentru ca eu nu eram nici pe departe fericita si copiii mei la fel din cauza asta. E adevarat ca toata povestea se desfasoare in Romania si asa cum s-a mai zis, e greu in contextul actual sa cresti singura 2 copii...mai ales ca noi stam si cu chirie, am si bona pt cel mic de platit, etc.
E ok sa pleci, mult mai ok pentru copii daca urmaresti linistea copiilor. Dar daca te urmareste gandul recasatoririi, nu vreau sa te sperii dar eu nu am gasit inca barbatul care sa-mi placa si sa ma accepte cu 2 copii. Am avut 2 relatii in care eu as fi continuat dar care s-au terminat pentru ca lor le era teama ca ajung sa preia din responsabilitatile mele de a creste copiii. Si eu nici macar nu-mi doresc asta. Imi doresc un barbat care sa ma iubeasca si sa-mi accepte copiii, nu sa-i creasca, nu sa-mi usureze mie misiunea cu ei. Barbatii(nu zic ca nu exista si exceptii) sunt coplesiti si de ideea de a creste proprii, cu atat mai greu ai altuia.
Rapsody, iti urez mult succes, sa te ajute D-zeu sa vii cu bine cu copiii in tara, mult succes si sunt cu gandul alaturi de tine! Voi urmari cu interes topicul si daca pot ajuta cu o parere, un sfat, oricand!
AndraDH
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:15
De la: rapsody33, la data 2010-04-10 05:24:00Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.

of, ai curaj si mergi mai departe, nu te mai gandi cum va fi, daca, cum si ce. problemele voastre, culturale, religioase nu vor disparea, arabii nu sunt tocmai cei mai potriviti pt o relatie asa cum vrem noi. sunt sigura ca esti constransa in multe feluri, nu poti fi o femeie independenta etc. si copiii vor creste tot cu modelul vostru din familie si nu e bine. o femeie are nevoie si de altceva decat sa aiba un sot. eu nu as avea curajul sa ma marit cu un arab, dar daca as face-o si ar aparea probl, constrangeri as pleca imediat. bafta, pup
MARILENA_25
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:56
De la: garbo109023, la data 2010-04-22 13:22:10rapsodi33 eu tot cu un arab musulman sint casatorita de 16 ani si am si 3 copii.am citit ceea ce ai scris tu.vreau sa-ti spun ca nu e atit de grea viata ca musulmanca asa cum inteleg altii.pe mine sotul meu nu ma obligat sa-mi pun basmaua in cap,in schimb a avut un fel de a-mi explica despre islam si viata si comportarile in islam incit am iubit islamul.mi-a placut.mi-am dat seama ca e adevar.si singura NEOBLIGATA,mi-am pus basmaua si ma simt chiar foarte bine.nu e atit de greu,dar nici sa faci ceva obligata,iar nu-i bine.aici sotul tau a gresit pt ca in felil asta el te face sa urasti basmaua,nu s-o iubesti,sau poate el e o altfel de fire.dupa cum stim degetele de la mina,nu sint la fel.asa si cu barbatii sau femeile,indiferent de religie sau de culoare.daca vrei sfatul meu,ca rominca,casatorita cu un arab,incearca,sa-ti pui basmaua.si nu pentru el,ci pentru tine.tu decizi daca vrei sau nu.nu sa fi obligata.daca te gindesti sa-l parasesti,vreau sa-ti spun ca cu un mare greu vei gasi un barbat care sa-ti iubeasca copiii.am o sora,care nu e divortata,e vaduva si are 2 copii.de 7 ani incearca sa-si gaseasca pe cineva pt ea si pt copiii,dar din pacate si imi pare rau sa spun asta,nu a gasit decit nemernici,care la inceput sint asa cum ai visat,pina obtin ce vor,iar dupa putin ii vezi ca au fugit.nu vreau sa te sperii,dar asta e adevaru.viata e grea si nu vad ca vei gasi pe acel care va avea grija de copiii altuia.am dreptate?gindestete bine inainte de a gresi.baticu nu este ceva greu,sint fel si fel de modele pe care le poti face din el si vei fi frumoasa si cu el pe cap.acum e decizia ta.


023..daca tu ca iubitoare a tot ceea ce iubeste o ,,scula araba" dai sfaturi de genul asta , unele mai slabe cu duhul de pe aici s-ar putea sa le ia de bune. ALOOOO!!! femeia traieste o drama , nu e fericita iar tu ii ,,sugerezi " sa poarte basma( pt EA ) si sa incerce sa ramana totusi langa ,,consoarta siriana" doar pt ca ,,e posibil sa nu mai gaseasca un barbat care sa-i iubeasca copiii" Tu stii ce propavaduieste religia musulmana ??? Esti sigura ca esti la curent si mai mult spui ca-ti place sa traieste in cultura lor??? Sa-mi fie iertat dar esti o fiinta slaba.
reyya
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:10
PT garbo 109023!
reyya
Postat pe 23 Aprilie 2010 18:36
Asa nu-mi place mie expresia "a-si reface viata"... Si eu sunt divortata de 5 ani, am un copil de 13 ani...Ca sa refaci ceva presupune ca trebuie sa fi gresit inainte. Cu ce-ai gresit, draga mea? Ai doi copii minunati!!! Eu cred ca nu trebuie sa-ti pui problema ca e "musai" sa-ti gasesti pe cineva...Nu ai nevoie decat sa te regasesti pe tine insati. Pentru copii vei gasi in tine puterea necesara sa mergi mai departe si nu ai nevoie de nici un alt barbat pentru asta. E-adevarat ca singuratatea e grea dar cred ca singuratatea in doi e cea mai cumplita dintre toate. Pastreaza-ti echilibrul, fii puternica si zambeste mereu copiilor tai.Nici mie nu mi-a daruit soarta inca barbatul care sa ma iubeasca pe mine pentru mine si nu pentru el si necesitatile lui. A da si a primi sunt doua opuse complementare si nu pot exista una fara cealalta...
cosmi73
Postat pe 23 Aprilie 2010 20:54
Pai , nu prea ai sanse.Daca esti egoista si te vei gandi doar la tine,poate vei gasi ceva,altfel nu fiindca nimeni nu inghite copiii nimanui, de multe ori nici pe ai lor nu i suporta dar pe unii straini.Parerea mea e ca trebuia sa te opresti la unul,daca ai doi sa traiasca ,sa fie sanatosi si sa stii ca bucuria parintilor sunt copii.Pe toate vremurile bune sau rele copii itiaduc bucurii.e greu sa i cresti singura dar satisfactiile sunt pe masura.
garbo_1
Postat pe 24 Aprilie 2010 09:17
Draga mea, ai curaj si incredere in tine, accepta-ti trairile si ai rabdare cu ele, evita sa-ti mai plasezi atatea ganduri referitoare la viitor( daca ma recasatoresc sau nu..) si fa ceea ce simti ca este mai bine in prezent...Pentru ca Viitorul este format din toate aceste "prezenturi"( zile)...
Un alt aspect pe care ti-l spun, daca intre parinti s-a produs divortul psihologic, nu e necesar ca acesta sa fie si fizic, copii resimt mai mult decat crezi tu aceasta ruptura,iar pe termen lung aceste elemente sunt foarte vizibile.
Lipsa de afectiune, incomoditatea pe care o resimti in aceasta relatie fac decat sa creeze un model pentru copii tai, iar din pacate nu este unul pozitiv si de urmat....nimic nu este intamplator in viata, daca tu crezi in Dumnezeu, evita sa renunti la tine si la ceea ce esti,(valorile tale) pentru a fi alaturi de cineva...pentru ca renuntarea la tine este una dintre cele mai mari pierderi.In plus daca tu nu esti fericita copii simt lucrul asta...
Loise Hay, are un film in care isi povesteste o serie de experiente deloc usoare si reale, ti-l recomand...cu vointa se poate..Stabileste-ti intai ceea ce vrei ca Dumnezeu iti va scoate in cale! Mult bine, caldura si lumina in viata ta!
anayulya
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:53
De la: reyya, la data 2010-04-23 18:10:16
De la: garbo109023, la data 2010-04-22 13:22:10rapsodi33 eu tot cu un arab musulman sint casatorita de 16 ani si am si 3 copii.am citit ceea ce ai scris tu.vreau sa-ti spun ca nu e atit de grea viata ca musulmanca asa cum inteleg altii.pe mine sotul meu nu ma obligat sa-mi pun basmaua in cap,in schimb a avut un fel de a-mi explica despre islam si viata si comportarile in islam incit am iubit islamul.mi-a placut.mi-am dat seama ca e adevar.si singura NEOBLIGATA,mi-am pus basmaua si ma simt chiar foarte bine.nu e atit de greu,dar nici sa faci ceva obligata,iar nu-i bine.aici sotul tau a gresit pt ca in felil asta el te face sa urasti basmaua,nu s-o iubesti,sau poate el e o altfel de fire.dupa cum stim degetele de la mina,nu sint la fel.asa si cu barbatii sau femeile,indiferent de religie sau de culoare.daca vrei sfatul meu,ca rominca,casatorita cu un arab,incearca,sa-ti pui basmaua.si nu pentru el,ci pentru tine.tu decizi daca vrei sau nu.nu sa fi obligata.daca te gindesti sa-l parasesti,vreau sa-ti spun ca cu un mare greu vei gasi un barbat care sa-ti iubeasca
copiii.am o sora,care nu e divortata,e vaduva si are 2 copii.de 7 ani incearca sa-si gaseasca pe cineva pt ea si pt copiii,dar din pacate si imi pare rau sa spun asta,nu a gasit decit nemernici,care la inceput sint asa cum ai visat,pina obtin ce vor,iar dupa putin ii vezi ca au fugit.nu vreau sa te sperii,dar asta e adevaru.viata e grea si nu vad ca vei gasi pe acel care va avea grija de copiii altuia.am dreptate?gindestete bine inainte de a gresi.baticu nu este ceva greu,sint fel si fel de modele pe care le poti face din el si vei fi frumoasa si cu el pe cap.acum e decizia ta.


023..daca tu ca iubitoare a tot ceea ce iubeste o ,,scula araba" dai sfaturi de genul asta , unele mai slabe cu duhul de pe aici s-ar putea sa le ia de bune. ALOOOO!!! femeia traieste o drama , nu e fericita iar tu ii ,,sugerezi " sa poarte basma( pt EA ) si sa incerce sa ramana totusi langa ,,consoarta siriana" doar pt ca ,,e posibil sa nu mai gaseasca un barbat care sa-i iubeasca copiii" Tu stii ce propavaduieste religia musulmana ??? Esti sigura ca esti la curent si mai mult spui ca-ti place sa traieste in cultura lor??? Sa-mi fie iertat dar esti o fiinta slaba.

aoleu, lasa-ne cu viata ta minunata cu un arab. sa ne fie iertat dar noi ceilali vrem cu totul si cu totul altceva de la viata, nu sa fim niste biete carpe. daca tu te multumesti sa stai in casa, sa faci mancare, sa cresti copii si sa fii sluga lui, treaba ta, dar nu mai face reclama si pe aici. saraca mama ta,te plange cred. ma uit la tine ca singura ta multumire este ca sunt multe modele de baticuri, doamne, altceva mai ai voie sa faci?
MARILENA_25
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:15
E foarte greu de dat sfaturi in acest caz. Ideal e sa ramanem cu sotul de aceea ne-am casatorit, sa ne vedem copii fericiti, sa avem o casnicie frumoasa, sunt visele femei care isi doreste o familie fericita.In viata putem intalni iubirea o singura data ...asa se spune...depinde totusi cat suntem de romantici...cat suferim pt cei de langa noi...Eu cred ca iubirea poate avea atatea manifestari...trebuie sa avem curajul sa o cautam..sa o mentinem...sa luptam pt ea...depinde asa demult de fiecare dintre noi...Nu poti spune ca o femeie cu 2 copii nu poate intalni iubirea in aceste vremuri grele...la urma urmei depinde de cei 2 parteneri...unde exista iubire..exista iertare...exista pasiune...exista toleranta...deci trebuie sa te gandesti f bine la ceea ce iti doresti cu adevarat...timpul nu iarta...fiecare clipa a vietii trebuie traita cu intelepciune astfel incat sa nu sufere nimeni...
garbo065008
Postat pe 24 Aprilie 2010 12:16
marylnena_25 , probabil ca te refereai la postarea lui Garbo109023, postare pe care doar am ,,citat-o" :-)) Am o mare aversiune vis a vis de primitivitatea acestei religii.
reyya
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:38
De la: reyya, la data 2010-04-23 18:10:16
De la: garbo109023, la data 2010-04-22 13:22:10rapsodi33 eu tot cu un arab musulman sint casatorita de 16 ani si am si 3 copii.am citit ceea ce ai scris tu.vreau sa-ti spun ca nu e atit de grea viata ca musulmanca asa cum inteleg altii.pe mine sotul meu nu ma obligat sa-mi pun basmaua in cap,in schimb a avut un fel de a-mi explica despre islam si viata si comportarile in islam incit am iubit islamul.mi-a placut.mi-am dat seama ca e adevar.si singura NEOBLIGATA,mi-am pus basmaua si ma simt chiar foarte bine.nu e atit de greu,dar nici sa faci ceva obligata,iar nu-i bine.aici sotul tau a gresit pt ca in felil asta el te face sa urasti basmaua,nu s-o iubesti,sau poate el e o altfel de fire.dupa cum stim degetele de la mina,nu sint la fel.asa si cu barbatii sau femeile,indiferent de religie sau de culoare.daca vrei sfatul meu,ca rominca,casatorita cu un arab,incearca,sa-ti pui basmaua.si nu pentru el,ci pentru tine.tu decizi daca vrei sau nu.nu sa fi obligata.daca te gindesti sa-l parasesti,vreau sa-ti spun ca cu un mare greu vei gasi un barbat care sa-ti iubeasca copiii.am o sora,care nu e divortata,e vaduva si are 2 copii.de 7 ani incearca sa-si gaseasca pe cineva pt ea si pt copiii,dar din pacate si imi pare rau sa spun asta,nu a gasit decit nemernici,care la inceput sint asa cum ai visat,pina obtin ce vor,iar dupa putin ii vezi ca au fugit.nu vreau sa te sperii,dar asta e adevaru.viata e grea si nu vad ca vei gasi pe acel care va avea grija de copiii altuia.am dreptate?gindestete bine inainte de a gresi.baticu nu este ceva greu,sint fel si fel de modele pe care le poti face din el si vei fi frumoasa si cu el pe cap.acum e decizia ta.


023..daca tu ca iubitoare a tot ceea ce iubeste o ,,scula araba" dai sfaturi de genul asta , unele mai slabe cu duhul de pe aici s-ar putea sa le ia de bune. ALOOOO!!! femeia traieste o drama , nu e fericita iar tu ii ,,sugerezi " sa poarte basma( pt EA ) si sa incerce sa ramana totusi langa ,,consoarta siriana" doar pt ca ,,e posibil sa nu mai gaseasca un barbat care sa-i iubeasca copiii" Tu stii ce propavaduieste religia musulmana ??? Esti sigura ca esti la curent si mai mult spui ca-ti place sa traieste in cultura lor??? Sa-mi fie iertat dar esti o fiinta slaba.



Mai doream sa adaug faptul ca Vointa la tine cred ca este una diminuata 023, altfel nu-mi imaginez ca poti trai intr-o asemenea cultura , unde femeia este doar un ,,accesoriu"
reyya
Postat pe 24 Aprilie 2010 15:42
ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort? depinde de ea , dar si de soarta ..eu asa cred..oricum sa aiba grija de acum inainte si sa fie sanatoasa pentru asi creste copiii.
cristina1967
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:26
Stiti de ce se spune in fata altarului a ta pentru totdeauna si alte asemenea?Voi cind faceti pasul asta ginditi?Eu l-am facut acum 20 de ani am trei copii.Eu am stiut in ce ma arunc si in consecinta lupt.M-am casatorit intr-un regim si acum trec printr-o tranzitie continua.Voi cum credeti ca este?Mai ales ca dupa zodii nici nu ne potrivim?Eu sunt taur el berbec.Iese cu scintei va spun eu!De ce nu am pus punct acestei relatii?Pentru ca sunt genu filozof.Cu ce-i mai bun altu decit al meu.Uitati-va in jur cascati ochii!Eu m-am uitat mai indeaproape si la alte casatorii si am vazut palme,picioare in fund ce sa ma spun de jicniri-deci ce v-o apucat?Credeti ca pasarea de pe gard e mai alba ca ce aveti voi?Eu am studiat problema si stau in banca mea!Faceti sa mearga ce nu merge in relatia voastra,daca va inseala descoperiti de ce va inseala-poate v-ati plafonat voi,ia vedeti v-ati delasat,v-ati ingrasat,cine stie,luptati si ginditi-va ca ati pierdut timpu linga acest om si poate nu l-ati inteles-sau si mai rau l-ati luat fara sa cascati ochii-si abia acum il vedeti!In toate cazurile e greseala voastra!Daca-i fustangiu il puteati observa din timp-ca se uita dupa altele!Credeti ca barbatii, mai ales din Romania sunt altfel?Eu am o cumnata care repede s-o aruncat in bratele unui turc,nici liceul nu si l-o tarmint-vai de capu ei!Acum are doi copii de la turc,o casatorie esuata dupa turc,si o relatie la distanta cu un roman.Deci nu are pe nimeni linga ea,nu are casa, nici barbat ,nici liceu sta la maica-sa care-i pensionara si deja are 36 de ani!Ce mai vreti?Ginditi-va la timpu pierdut si anii investiti in ce?Va amagiti singure ca o sa gasiti pe fat-frumos.NU EXISTA!Ca sa traiesti in Romania trebiue sa ai bani daca nu ai ajungi la scandaluri-deci ca sa va explic babeste.Nu-ti arde de sex daca-ti choraie matele!Daca esti genu care face sex chiar la foame atunci dati-mi voie sa va spun ca doar o anumita natie face asa ceva in inconstienta ei.Un om cugetat isi pune pe masa si apoi se duce in pat-ori sa doarma ori sa fac sex.
Si sa va mai spun ceva!Al meu ,da al meu a crescut cu un tata vitreg.A fost batut de mic,crescut cu tata vitreg de la virsta de trei ani-foarte urit si din partea mamei lui,soacra mea!Eu il desfiintam pe nemernic,il nimiceam!In copilu meu nu avea ce sa dea-unde mai pui ca era si orfan de tata!Deci ce va trebuie!Un roman de experiente pe viu?Sau va cresteti copii fara tata dar linistite?Nu va ajung copii?Ce va mai trebuie un barbat?Eu o condamn pe soacra-mea care si-a refacut viata la 19 ani desi a ramas vaduva!Vreti ca sa nu mai aveti timp de copii vostri?Satisfacind pretentiile unui mascul?Chiar nu va inteleg?Atunci la ce ati facut copii cu respectivu?Cind faci un copil vezi daca el te iubeste-mai ales in ziua de azi exista optiunea sa nu faci copii cu respectivu.Daca vezi ca-i badaran nu faci,si-l lasi.Pe vremea lui ceausescu faceai copilu si-l cresteai,rabdai pumni,palme si injuraturi ca de ai copii cu animalu!Dar acum ?La romani,turci,arabi ce natii sa va mai spun este incetatenita ideea ca femeia trebuie batuta ca sa te asculte-plus alte nu stiu cite dresaje de acest gen!Chiar sunteti naive!Asa eram eu la 20 de ani!Mama mi-a spus pe un ton de judecator:BRBATU E TOT BARBAT!-eu am dat din cap ca o capra si am facut ce m-o taiat mintiuca mea de atunci.Deci in concluzie faceti ce va taie capu!DAR SUPORTATI CONSECINTELE!
kaladris
Postat pe 26 Aprilie 2010 08:31
Asta nu inseamna ca va trebuii sa traiasca toata viata alaturi de un om pe care nu il iubeste...pentru ca nu va merge ,aceasta femeie va risca sa-si piarda si copii in cazul in care va continua sa ramana alaturi de acel barbat...
Toniy
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:17
te rog mult contacteaza-ma eu am trei copii,doua gemene si un baiat
am fost casatorita cu musulman ,am locuit si in cipru si acum sunt in romania si ma descurc
sunt cu cineva dar eu stiu un singur lucru:cu credinta in d-zeu ajungi sa faci orice!
poti muta muntii!crede-ma
ma rugam la o iconita mica cu sf.paraschiva can eram in cipru si m-am intors in tara.daca insir prin ce am trecut as termina pagini intregi de carte ,dar un singur sfat:nu ramane acolo!
fa tot posibilu si vino aici si dc pui problema unui barbat ,viata trebuie sa mearga ianinte ,copii trebuie sa creasca,dcaa va veni si cineva in viata ta bine daca nun ,multumeste-i DOMNULUI PENTRU CAT ESTE!MULT CURAJ!
garbo072342
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:11
doamneee, chiar esti agramata....
garbo097865
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:34
Deci ca sa va deschid ochii :un barbat doreste pe cineva sa-l spele din cauza ca-i comod-mamitica lui l-o rasfatat,si el nu stie sa-si spele,sa-si gateasca,asa ca va luati inca un copil si unul mare dupa cap-la ce va tebuie?Nu va este bine?Ei brusc se SIMNT indragostiti,dar ei vor o amanta la pat si un inlocuitor pentru mama lor-nu stiu daca vor si copii-la ce le sunt buni copii?Ce ei au averi de lasat mostenire?Le trebuie galagie in jur?Unde mai pui ca nu sunt ai lor?De ce trebuie ei sa suporte galagia altor copii ai altuia?Puneti-va in situatia lui si ginditi nu va faceti iluzii desarte.Daca in situatia unora a mers-la MAJORITATEA nu a mers!Exceptiile inaresc regula-nu?E mai bine sa pui raul inaite sa fi prevazator decit sa visezi la cai verzi pe pereti!In fond in spatele unui barbat e tot o femeie care il creste dependent de femei,in loc sa-l educe sa-si spele,sa-si faca o mincare ea ii face toate poftele-acum nici armata nu se mai face-halal barbati crescuti intre fustele mamichii!Deci ca sa nu ajungenti DIN NOU la un divort cascati ochii la ce-l impinge pe un barbat din spate spre voi-care ar fi motivatiile lui!
kaladris
Postat pe 28 Aprilie 2010 09:33
Uf, mai Kaladris, dar mare ura mai ai tu pe barbati ! Acum ca si mare dreptate ai, si inca cum ! Ca la majoritatea materialul din care sunt facuti e atat de prost, de te apuca plansul.
Iar tu Rapsodie, tare mi-e ftica ca-ti vei purta crucea pana la adanci batraneti, chiar daca, sincer, nu ti-o doresc. Nici nu stiu ce sa-ti doresc : noroc, fericire , bafta, multumire,succes, etc dar, nu vreau sa te sperii, cred ca vei avea nevoie de toate.
bimby
Postat pe 28 Aprilie 2010 15:09
Cand te-ai hotarat sa te casatoresti cu un domn de alta religie, implicit trebuia sa-ti pui problema discutiilor pe acesta tema cand vor aparea copii.
Din cate imi dau seama tie iti este frica de singuratate si de partea materiala.
Eu cred ca esti indeajuns de inteleapta sa iei decizia corecta......si trebuie sa mai spun ca decizia corecta este cea care te face pe tine fericita (daca tu esti fericita si implinita, implicit si copii tai vor fi.
Nirvana
Postat pe 29 Aprilie 2010 12:16
raspunsurile sunt la tine,tu cunosti mai bine ce simti,ce a fost ce este in sufletul tau,fiecare te sfatuieste intr-un anumit mod,dupa experientele din viata lui. Dar tu esti singura care ei decizii,eu traiesc in romania,am 2 copii si sunt divortata de 5 ani,slava domnului ai mei sunt mari 20 de ani si 15 ani,nu spun ca imi este usor sau ca a fost usor,mai ales atunci cand ramaneam fara servici ,si am trecut cu bine.Despre problemele tale din Cipru incearca sa ceri ajutor pe cale oficiala,la toate forumurile indreptatite,mergi la ambasada Ro,vb cu rudele din tara sa mearga si sa apeleze la toti.Intra pe net pe siteurile tv,trimite mesaje la toti,cineva se va sesiza si te va ajuta.Am vazut la tv ca au mai fost cazuri si oameni sau luptat si au oferit sprijin atunci cand a fost cerut.Ai incredere in tine,in ce vrei sa faci.Eu am fost in Spania,si dupa 6 saptamani am fost internata aproape moarta in spital,cu probleme cardiace,am fost operata pe cord si acum sunt bine,vreau doar sa-ti spun ca nu a fost usor nu stiam sa vb,nu aveam bani si eream singura.Nu am platit un cent pe spital,am venit acasa si sunt bine,in tara muream pt ca nu aveam bani.Vezi dar ca se poate,roagate la Dumnezeul nostru sau al lor,cum iti este tie mai usor,eu cred ca e unul si acelasi atunci cand vrei si crezi ca se poate.
Esti puternica,daca ai avut curaj sa te desparti de el,vei avea curaj sa invingi.Doamne ajuta ,sa-ti lumineze mintea si drumul pe care trebuie sa-l urmezi.
soapta_vantului
Postat pe 30 Aprilie 2010 11:00
incearca si ia legatura cu alti romani din cipru sunt destui,alaturate lor,intra in comunitatea romnilor din cipru,ei cunosc realitatea de acolo si te pot ajuta cel mai bine.Cat despre ce vei face dupa divort,vei hotar atunci.......ia problemele pe rand,intoarcerea in tara,adaptarea copiilor la mediul de aici,ai sa vezi ca nici nu vei mai avea timp sa te gandesti la maritis,va veni mai tarziu.........ai sa vezi.
soapta_vantului
Postat pe 30 Aprilie 2010 11:09
logic..prima data tre sa divortezi ..asta daca vrei neaparat ..apoi tre sa te gandesti ca fericirea nu ti-o poate da altcineva ..tre sa ti-o procuri tu . adica nu trebuie sa astepti ca sa-ti gasesti pe cineva sa te faca fericita ...chiar iti doresti asta , pentru tine , sau pentru ca vrei sa te ajute financiar ? parerea mea : am doi copii , o profesie de care sunt atrasa , un amant si mi-e de ajuns . de sot nu mai am nevoie . am avut . acum relatii amiabile si atat . avem custodie comuna si copiii stau cand la mine cand la el ...atat i-ar trebui ca atunci cand va vrea sa-si refaca viata sa incerce sa-mi ia copiii ..ca praful se alege de el ...i-am garantat-o ....! si am si eu gandurile mele , da ...ca tot omul ...
sentimentala
Postat pe 30 Aprilie 2010 13:51
eu n-am doi, am un copil (nazdravana cit doi) da' niciodata nu mi-am pus problema "sa imi refac viata". Cum adica sa o refac? Da' da erori, sau ce are de trebe refacuta? Viata mea e viata mea, o duc cum imi place, iar un barbat cu lesa pe deget nu face parte din lucrurile fara de care nu pot sa respir. Am trait si experienta casniciei, n-a fost chiar una magnifica, nu-mi mai doresc alta. Iar in situatia in care m-ar plezni vreo revelatie din asta, prima mea ingrijorare ar fi nu daca "ma accepta cu copil", ci daca maretul copil l-ar accepta pe individ si daca mie mi-ar conveni sa imi educe copilul, care l-ar vedea in diverse ipostaze splendide: si cu capsa pusa, si nervos, si obosit, si bolnav, samd. Eu nu cred ca m-as traumatiza prea tare indiferent de nebun, dar pe fie-mea clar n-as creste-o in zbierate sau ostilitate - nici macar tacita.
Prefer sa ramina cu o imagine idilica despre doi parinti convietuind impreuna, pe care nu ii are, decit sa ii distrugem modelul de familie admirind live si unplugged cum ne luam de par.

Asa ca, dupa parerea mea, problemele de luat in considerare sint altele. Si sint valabile in aceeasi masura si in ce priveste tatal natural. Copiii sint suficient de intuitivi sa perceapa realitati din spatele unora care zimbesc ca la fotograf.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:30



hai , raspunde la-ntrebare,

nu mai face pe-adormita !

Ea , ca un ecou , raspunde:


...Aaadooor miiita!
liaiedera
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:41
De la: rapsody33, la data 2010-04-10 05:24:00Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.
De ced nu comunici cu sotul tau si sa ii spui ce te deranjeaza si poate ajunge-ti la un comun acord...Pt ca comunicarea este foarte importanta intro casatorie..Fiecare om este diferit...Poate ajungeti la o intelegere daca o sa ii spui mereu ce te deranjeaza...Sa fii mai deschisa..Nu sa sa astepti ca el sa se schimbe..Daca nu ii spui ce trbuie sa schimbe..Si sa il mai ajuti si tu....Te pup si multa bafta...Rogate si tu la DUMNEZEU SA TE AJUTE SA ITI DEA DECIZIA INTELEAPTA SA TE AJUTE SA AJUNGI LA UN COMUN ACORD CU SOTUL TAU..pT COPII TAI..pT CA COPII.au nevoie si de tata si de mama..Si apoi nici barbatii nu sunt mai buni...Sunt puturosi si te mai si bat...Asa ca i grija..Sa nu fugi de naiba si sa dai de tatasu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Aprilie 2010 23:07
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-04-30 23:07:23
De la: rapsody33, la data 2010-04-10 05:24:00Sunt casatorita de 3 ani cu un arab ,avem impreuna 2 copilasi destul de mici acum sa inteleaga problemele dintre noi parintii insa problemele de natura culturala si mai ales religioasa incep sa se adinceasca si nu vreau sa se ajunga sa sufere si copii de pe urma acestei relatii neinspirate.In prezent traim separat insa ma sperie si gindul de al parasi de tot,inca mai sper sa se intoarca spasit si cu ginduri de reconciliere,cu toate ca sunt constienta ca nu se va schimba peste noapte,insa mult mai tare ma sperie gindul de a ramine singura sau de a o lua de la capat cu altcineva.Acest altcineva probabil ma va acepta mai usor daca are si el cel putin un copil,pentru fiecare dintre noi copii proprii vor fi pe primul loc intotdeauna,mai e loc si de dragoste tandreturi si ...intr-o fam cu peste 3 copii in conditiile economice actuale?????Sau mai bine imi pun basmaua pe cap renunt la visele in feti frumosi si-mi vad de copilasi alaturi de sot.
De ced nu comunici cu sotul tau si sa ii spui ce te deranjeaza si poate ajunge-ti la un comun acord...Pt ca comunicarea este foarte importanta intro casatorie..Fiecare om este diferit...Poate ajungeti la o intelegere daca o sa ii spui mereu ce te deranjeaza...Sa fii mai deschisa..Nu sa sa astepti ca el sa se schimbe..Daca nu ii spui ce trbuie sa schimbe..Si sa il mai ajuti si tu....Te pup si multa bafta...Rogate si tu la DUMNEZEU SA TE AJUTE SA ITI DEA DECIZIA INTELEAPTA SA TE AJUTE SA AJUNGI LA UN COMUN ACORD CU SOTUL TAU..pT COPII TAI..pT CA COPII.au nevoie si de tata si de mama..Si apoi nici barbatii nu sunt mai buni...Sunt puturosi si te mai si bat...Asa ca i grija..Sa nu fugi de naiba si sa dai de tatasu
Scuxe am vrut sa zic..Ca nici barbatii romani nu sunt mai buni..Sunt puturosi si mincinosi..99 LA SUTA...asa ca ai grija...Si barbatii romani se comporta urat cu femeile si plus ca beau si nu muncesc..Asa ca ai grija...EU ZIC SA incerci si tu sa fii mai intelegatoare mai rabdatoare..Si sa insisti sa ii spui ce te deranjeaza..Sa comunicati mai mult...Sa vorbesti frumos cu el..Si sa il rogi sa incerce sa te inteleaga si pe tine..Pt ca vorba dulce mult aduce...Te pupik si multa bafta..Sa te ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste tot..Sa iti dea putere
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Aprilie 2010 23:11
Draga Rapsody, nimeni nu-ti poate spune ce sa faci. Cand iei o decizie, niciodata nu vei stii daca iti va fi mai bine sa mai rau, raspunsul trebuie sa-l gasesti in tine, daca nu acum ,poate mai tarziu. Parerea mea este sa consulti un psihlog, te va ajuta sa vezi lucrurile mai limpede.
zuzy
Postat pe 1 Mai 2010 13:44
cred ca trebuie sa-ti cantaresti bine avantajele si dezavantajele....doar daca ai pe cineve sigur...dar in rest...de nemernici e plina Romania......iar cei mai buni barbati...sunt ffff insurati...
lizzye_aura
Postat pe 1 Mai 2010 18:18
ma minunez de parerile unor femei,cum ca o femeie trebuie ca femeia sa suporte toaneleunor barbati si nu numai atat ,doar pt faptul ca are copii cu el.Mai ,dar cine spune ca acei copii nu mai au mami si tati ,daca cei 2 soti se despart ,ei isi schimba doar obtiunea si domiciliu,in rest atata timp cat vor trai vor fi tot mami si tati pt copii. Dragele mele,veti manca multi ani bataie de la barbati vostri daca veti tacea si veti rabda de dragul copiilor.Nu vreau sa mai detaliez acum insa parerea mea despre femeile care accepta tacit sa fie batute si violate de asa zisi lor soti este una foarte proasta.Si mai aveti acces la internet,adica la informatie si ganditi ca acum 200 de ani,ar trebui sa va simtiti vinovate..........poate ca va meritati soarta sa fiti batute si jumultite si fugarite.
soapta_vantului
Postat pe 1 Mai 2010 23:42
Draga rapsody33, constat din toate postarile citite, ca sunt singura in masura sa-ti dea un sfat pertinent...Nu gandi imediat si fara jena ca am lasat modestia la o parte, pentru ca aici e vorba de chiar VIATA a doi copii...stiu f. bine ce spun...daca acesti doi copii sunt baieti, poti fi aproape sigura ca va face tot posibilul ca sa ti-i ia, cand te vei astepta mai putin...asta pentru ca musulmanii isi cresc baietii in legea lor...ii lasa langa mame pana la o anumita varsta...ai vazut cum ti-a scris tipa cu basmaua?! N-are nici o religie, sarmana, e doar dusa de val si nu mai are incotro...cu basma sau fara, ea nu va fi nicodata una de-a lor, si nu are mai multa valoare decat un scaun, pentru simplul fapt ca e femeie: musulmanca sau nu...poate ca stie si ea asta si nu mai are ce sa faca...mai tarziu nici proprii copii n-o sa mai dea nici doi bani pe ea, poate...asta e contextul..asa i-a invatat pe ei Mahomed care a luat nevestele celor mai buni prieteni ai lui...
Am locuit doi ani in Damasc si nu am cunoscut nici macar o familie fericita, nici macar o femeie care sa nu fie batuta mar de sotul ei...si am cunoscut sute de femei...Daca sotul tau ajunge cu copiii in Siria niciodata nu-i vei mai putea scoate de acolo...poti sa-ti iei adio de la ei...faptul ca sunt atat de mici iti da un oarecare avantaj, dar nu m-as baza pe el...poate ca ar fi o solutie, asa cum ti-a sugerat cineva, sa "faci frumos" pe langa el, pana ce te vei vedea cu copiii in Romania, dar cred ca ar fi extrem de greu sa disimulezi...si, daca el se prinde?! Si daca in loc de Romania ajungeti in Siria? Nu cunosc legile cipriote, dar daca are bani mai multi deecat tine, legea se cumpara oriunde in lume...Poate ca ar trebui sa te adresezi Ambasadei romane, ei ar putea sa te ajute:au cazuri de genul...si, oricum, va fi perfect daca te vor ajuta parintii...Sa dea Domnul sa ajungeti in Romania cu copiii...e tot ce pot sa-ti urez...
sora_ilsi
Postat pe 2 Mai 2010 00:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ca ciudat..... 7 De la: zambila 12 Martie 2010 09:51
EA SCORPION EL VARSATOR 7 De la: Ultras1984 12 Octombrie 2009 15:07
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Daruri de sarbatori copiilor 20 De la: elisabeta_boia 28 Ianuarie 2013 16:43
singura in vacanta 50 De la: aiurea 6 Noiembrie 2016 07:27
Setari Cookie-uri