nu mai stiu ce sa fac! pls help!

buna , as avea si eu neaparata nevoie de un sfat! am un iubit , suntem impreuna de 5 ani de zile, si ne intelegem foarte bine ! nu prea ne certam si si cand o facem ne impacam repede. problema este un vecin de-al meu de la mine din scara. cand s-a mutat aici nu prea vorbeam, pana intr-o zi cand am intrat in vorba, ne-am dat adresele de massenger unul altuia si am inceput sa vorbim fie pe mess fie fata in fata! ma mai chema cateodata la el acasa la cafea si fiind amici eu mergeam. pana intr-o zi cand mi-am dat seama ca el vrea mai mult de atat. iubitul meu s-a suparat pe mine de ce m-am dus la vecinul meu acasa la cafea. nu mai stiu ce sa fac. ma simt atrasa de vecinul meu.cateoadata ma gandesc cum ar fi daca am fi impreuna, iar cateodata nu am chef de el! nu vreau sa ma despart de iubitul meu si nici sa ma cert cu el! dar ma gandesc de multe ori la vecinul meu si sunt foarte confuza in ceea ce priveste sentimentele mele! pls ajutati-ma!
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:06
pai si noi cum sa te ajutam?
daca tu nu sti ce simti, noi de unde sa ghicim?
zambila
Postat pe 30 Martie 2010 12:13
nu stiu poate cu un sfat? ce ar trebui sa fac? sa imi vad de viata mea si sa uit de vecinul meu? sa-mi continuio relatia deoarece merita? nush!
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:17
Buna,tu stii mai bine ce simti,ce varsta ai? Eu zic sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard...
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:18
am 20 de ani. iti multumesc ca incerci sa ma ajuti. si eu asa ma gandeam. mai ales ca vecinul asta al meu e cam fustangiu sa zic asa... si poate daca ar fi vorba de o relatie cu el nu cred ca ar dura si nici nu stiu daca mi-ar p[utea oferii ce imi ofera iubitul meu actual. mersi inca o data de sfat.
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:22
mai fata......asi doua mari probleme.....si analizeaza-le bine- bine....
1. de ce ai intrat in vorba cu vecinul mai mult decat trebuia...adica discutii pe mess, dicutii fata in fata, cafele...samd.....nu iti erau clare sentimentele pentru iubitul tau???
2. e clar ca nu simti nimic concret nici pentru vecin, pentru ca altfel ii dadeai papucii celui cu care esti...

deci, concluzia mea.....analizeaza-ti bine sentimentele pentru fiecare in parte.....pentru ca nu esti nici pe cal, nici pe magar, nici in car, nici pe jos....daca ma intelegi....e clar ca nici una dintre relatii nu este ceea ce vrei cu adevarat....
tutankhamon
Postat pe 30 Martie 2010 12:24
La 20 de ani...Sa stii ca tentatii vor fi multe in viata,dar daca alegi ceva(pe cineva) fa-o dupa o gandire indelungata,prietenul tau e de ceva vreme langa tine,presupun ca are ganduri serioase...Vecinul,cine stie,un nume pe agenda?...
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:26
pai daca fustangiu chiar nu-ti dai seama ce te asteapta daca incerci sa ai o relatie cu el? astia nu vor decat sex si apoi iti da papucii. asta vrei? eu iti spun mai bine stai in banca ta.
anirica
Postat pe 30 Martie 2010 12:27
nu e vorba ca nu e ceea ce vreau . imi iubesc prietenul , mult, dar cateodata am senzatia ca m-am plictisit de relatia noastra . ca e prea monotona. facem aceleasi lucruri in fiecare zi. nu am zis ca sunt indragostita de vecinul meu am zis doar ca ma atrage. oaricum dragostea mea pentru iubitul meu valoreaza mult mai mult decat o simpla atractie. oricum vroiam si parerea altcuiva deoarece nu eram sugura pe mine daca e bine ceea ce urmeaza sa fac. va multumesc oricum!
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:30
Asculta-ti inima!Sau ii iubesti pe amandoi ?
Trebuie sa ai principii in viata ,din moment ce erai intr-o relatie ,ce ai cautat in casa vecinului ?
Pai ..sa fim seriosi ,ce tu nu ti-ai dat seama pentru ce te invita ?
Si ...sa nu te superi pe mine ,dar de cele 10 porunci ale lui Dumnezeu ai auzit ?Porunca a saptea...,dar sa nu o luam asa..
In fine ...sa zicem ca ai avut un moment de ratacire ...
Roaga-te la Dumnezeu sa te calauzeasca in alegerea ta ...fie cu vecinul ,fie cu prietenul care deja zici ca ai o relatie viabila ...
Te indem la o viata curata ,langa Dumnezeu !
ica2
Postat pe 30 Martie 2010 12:30
Daca te-ai cam plictisit in aceasta relatie(cea cu prietenul) inseamna ca nu aveti bucurii,preocupari in comun.Incearca si tu sa aduci ceva nou,mergeti intr-o excursie ad-hoc,fa o petrecere in doi...reaprinde interesul.Dar daca ai afla ceva despre el?Vreo fata?...
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:35
cum am spus si mai sus imi iubesc prietenul mult! si m-am hotarat oricum . de mult ma gandeam la acesta alegere si am ales. ica iti multumesc pentru sfat. m-ai intrebat ca ce cautam in casa vecinului.nu cautam nimic. eram pur si simplu amici, si cand am ajuns sa il cunosc mai bine mi-am dat seama ca de fapt era un fustangiu si nu m-am mai dus la el. asa ca am ales deja, si cu sfaturile voastre ale tuturos sunt si mai hotarta! probabil ca si singuratatea ma impins sa imi fac asemenea ganduri negre sa le zic asa...iubitul meu mai toata ziua e la servici si poate ca plictiseala m-a facut sa gandesc asa, sau poate nevoia de prieteni. nush. in orice caz imi voi ocupa timpul de azi in colo cu lucruri utile si folositoare in viata!
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:39
Succes si numai bine!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:42
japan iti multumesc pentru idei , voi incerca.in legatura cu alta fata , nu sut genul de persoana geloasa dar sunt sigura ca as suferii daca as afla ca umbla cu alta.
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 12:43
Asta doream sa realizezi,ia o hotarare,dar sa nu simta el ceva,sa nu sufere.Gandeste bine innainte de orice vrei sa faci,in general,numai bine!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 12:53
Ale 23 cu ce te ocupi? esti studenta? Ca sa nu te mai plictisesti angajazate si asa nu te vei mai putea vedea cu vecinunul, pt ca o sa fi ocupata. Cred ca ar fi mai bine sa te gandesti foate bine caci cu prietenul tau esti de ceva timp pe cand pe omul asta deabia l-ai cunoscut si daca mai ales este fustangiu ce cauti la el. Oricum el va gasi pe alcineva sa-i faca curte daca asta i este meseria.Gandeste-te bine ceea ce vrei sa faci, ca mai tarziu sa nu-ti para rau. Dacaspui ca nu ti-ar conveni ca prietenul tau sa aiba pe cineva atunci tu de ce te duci la vecinul? Daca si-ar gasi si prietenul tau o vecina cum ar fi?
alex2007
Postat pe 30 Martie 2010 12:58
eu cred ca te plictisesti, doar...ar trebui sa-ti cauti o ocupatie
sa nu te mai plictiseti
zambila
Postat pe 30 Martie 2010 12:59
japan de mult ma gandeam la ce hotarare sa iau. si am luat-o . o sa raman cu iubitul meu. nu merita sa sufere si in orice caz dupa 5 ani de relatie si cu planuri mari, nu merita sa o stric pentru o aventura sau stiu eu ce. de azi inainte nu voi mai vorbi de loc cu vecinul meu, il voi ignora total. bine il salut ca doar suntem vecini. dar nimic mai mult. voi incerca sa fac cu iubitul meu diferite activitati sa nu ma mai plictisesc! multumesc mult pentru sfaturi!
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 13:01
Scumpa mea,esti micuta,va pleca vecinul,va fi alt vecin.Daca tu esti hotarata ca iti iubesti prietenul,fa in asa fel incat sa numai ai nehotarari! Te pup!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 13:10
nu sunt studenta , am terminat scoala. am vrut sa ma angazez dar prietenul meu mi-a spus sa nu ma duc la servici inca, ca mai am timp.a spus ca mai bine sa stau sa am grija de casa, sa fac de mancare csa spal si asa mai departe!doar ca de multe ori nu am ce sa fac ca e curatenie , de spalat nu am si atunci ma plictisesc, dar de azi incolo o sa fac eu ceva. poate o sa ies cu catelul la plimbare :))
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 13:14
Nu te supara,dar esti cam naiva...De ce nu mergi mai departe?Ofacultate? Crezi ca asa viata iti aduce satisfactii?Nicidecum!Vrei sa stai la mana lui?Daca apare alt Fat Frumos?Ce faci?Ii spui ca tu ai grija de casa?are nevoie de menajera?
japan
Postat pe 30 Martie 2010 13:22
daca nu scriai fraza aceea cu "mai bine sa stau sa am grija de casa,sa fac de mancare,sa spal si asa mai departe",treceam pe alt topic...
nici nu ma mira ca ai dezvoltat o relatie cu vecinul,fie ea si una doar amicala,cu mici abateri de la norme...
poate in acest fel iubitul tau isi va aminti ca esti femeie si ca rolul tau nu e doar acela de menajera
elodia
Postat pe 30 Martie 2010 13:22
mda
femeia trebuie sa...bla bla bla
nu trebuie nimic!
zambila
Postat pe 30 Martie 2010 13:25
elodia ,ai dreptate

dupa ce am citit fraza aia,as sfatui-o sa ramana prietena cu vecinu'
garbocatalyna
Postat pe 30 Martie 2010 13:26
elodia , nici nu se pune problema sa ma considere o menajera :)), nu stiu ce te-a facut sa crezi asta. el a zis asa deoarece eu in urma cu un an am terminat scoala, si el a zis ca daca vreau sa stau casa inca un an sau 2 dupa ce termin scoala nu e nici o problema. nu mi-a spus-o direct in fata sa fac curatenie sau sa spal. eu l-am intrebat ca ce sa fac acasa? iar el mi-a raspuns ca gasesc eu ceva...asta a fost raspunsul mai exact. si in casa ce se poate face daca nu mancare si curatenie si asa mai departe? niciodata nu m-a tratat ca pe o menajera sau ceva de genu :))
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 13:29
cata,
bine, acuma mai in gluma, mai in serios, cred ca ar trebui sa te gandesti sa mai faci si altceva in afara de curatenie, o facultate, o specializare sau sa-ti gasesti ceva de lucru...nu poti sa depinzi de el la nesfarsit
daca maine isi gaseste alta, ce faci? speli hainele?
nu cred ca te ajute!
deschide ochii, esti tanara, ai tot timpul din lume sa-l gasesti si pe fat-frumos
zambila
Postat pe 30 Martie 2010 13:29
A facut o prostie indemnandu-te sa stai acasa si tu la fel luind-o,trebuia sa mergi mai departe,ai terminat liceul,da?
japan
Postat pe 30 Martie 2010 13:32
facultate? niciodata nu mi-a placut scoala...nu as vrea sa mai merg. noi locuim impreuna de 4 ani si nu stam, singuri ca stam cu parintii mei. nu e vorba de manajere aici ca si daca nu fac nimic nu vine la mine sa imi arunce in fata sau ceva de genu. daca nu fac nu fac si gata! el se referea sa stau acasa ca sa mai uit de scoala ca am avut o multime de probleme si sa ma relaxez . daca vreau sa ma duc la lucru ma pot duce oricand ca doar nnu ma tine legata. si treburile casei trebuie sa le faca cineva nu? daca nu le fac eu le face mama.
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 13:36
Am inteles,esti casnica de cariera.Succes!
japan
Postat pe 30 Martie 2010 13:39
deci sa fie clar pentru toata lumea nu iubitul meu mi-a bspus sa stau acasa. eu am vrut sa stau acasa, dupa ce am terminat liceul, am zisa maun an sa stau si eu sa uit de griji si apoi ma duc si eu la munca. nu mi-a spus nimeni sa fac ceva in casa sau nu. nu am mai vrut sa merg la scoala si gata! asta e. iubitul meu mi-a spus sa ma duc mai departe dar nu am vrut eu.
ale23
Postat pe 30 Martie 2010 13:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfatuiti-ma ce sa fac cu viata mea? 4 De la: garbo164720 8 August 2010 00:56
Un sfat pentru o necunoscatoare va rog! 12 De la: Lidiaolteanu 22 Aprilie 2010 11:00
un sfat 8 De la: dalimi 1 Iulie 2009 18:15
sotul meu e pe cale sa devina alcoolic 113 De la: lavieenros3 15 Martie 2010 23:30
Pauza In Relatie 14 De la: dor72_ 23 Septembrie 2011 22:12
Setari Cookie-uri