sa judec cu inima sau cu capul

Buna
Suntem o familie din Arad dupa 5 ani de incercari si tratamente neputand avea un copilas impreuna cu sotul am hotarat de comun acord sa adoptam mai ales ca mabii de ne dorim enorm un copilas . In 2 noiembrei 2009 am obtinut atestatul de familie apta sa adopte un copilas isr dupa obtinerea atestul la doua sapta am aflat ca sunt insarcinata ( in aceea perioda sarcina avea cam 3 saptamani ) bucurie mare incasa noastra ne sivedeam cu doi copilasi fetita adoptata si noulmembru cel sau ceea micuta . Totul a fost frumos pana in urma cu cateva zile cand am primit untelefon de la cei de la Directia Pentru Protectia Copilului ne chemau sa mergem la o discutie , noi am anuntat la DPC ca am ramas insarcinata . Am ajuns la DPC si au inceput sa ne intrebe daca suntem intradevar pregatiti sa crestem doi copilasi tinand cot cont ca acum aveam si un copila al nostru natural daca intadevar vom putea iubi si fetita adptata la fael ca si fetita care asteptam sa se nasca . Impreuna cu sotul nu stim ce sa facem sa amanam putin adoptia pana se va naste fetita noastra sa lasam ca ceea ce am inceput sa decurga fara sa ne amestecm , chiar suntem foarte dezoientati .
Va multumesc tuturor si daca puteti sa ma jutati astept orice sfat orcee idee de la voi
Multe multumiri si mii de pupici
micaela67
Postat pe 20 Februarie 2010 09:02
Judeca si cu mintea si cu sufletul ! Acea fetita , pe care voiai s-o adopti , s-a atasat cumva de voi ??? Daca da , e grav , pentru ca-i vei rupe sufletelul in cazul in care n-o mai vrei ! Daca iubesti copiii , ii poti creste pe amandoi !
O prietena , dupa mai multe incercari esuate de inseminare , a adoptat un baietel ! Este SUPERB ! Inteligent , frumos , comunicativ , sociabil. Este copilul pe care si l-ar dori orice parinti .
Mamica spune , si o cred pentru ca o cunosc foarte bine , ca daca ar avea acum si un copil al ei , n-ar putea face nicio diferenta intre ei !
Deci...
eu_vio
Postat pe 20 Februarie 2010 09:21
Buna
cei de la DPC inca nu ne-au prezentat vreo fetita deci suntermn iperioada de asteptare
micaela67
Postat pe 20 Februarie 2010 09:34
cei de la DPC nu ne-au prezentat inca o fetita ne-au chemat sa stie daca ne mai mentinem dorinta de a adopta
micaela67
Postat pe 20 Februarie 2010 09:40
Ok! Atunci ganditi-va bine,daca puteti iubi copilul adoptat ca pe propriul vostru copil !
Mult noroc si sarcina usoara !
eu_vio
Postat pe 20 Februarie 2010 09:44
trebuie sa te gandesti bine.
sunt multe de luat in calcul.apoi, cand apare un copil in familie sunt multe schimbari si, oricat de doriti sunt ai nevoie de o perioada de acomodare.
bluelight
Postat pe 20 Februarie 2010 10:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dependenta de o persoana 20 De la: tutankhamon 24 Mai 2009 15:57
va rog sa ma ajutati 3 De la: micabis 13 Iunie 2009 18:17
Sunt atat de disperat ca nu stiu incotro s-o iau, voi ce ma sfatuiti? 92 De la: elodia 20 Mai 2010 10:43
buna fetelor 30 De la: dor72 18 Iunie 2011 00:28
eu capricorn el capricorn 2 De la: luc70 9 Mai 2009 21:17
Setari Cookie-uri