Momente grele din viata noastra

Iata-ma din nou pe punctul de a claca. In ciuda tuturor cartilor de dezvoltare personala citite, in ciuda faptului ca sunt plina de sfaturisi am impresia ca am aflat multe din secretele oamenilor de success despre care am cititi, am auzit sau pe care i-am cunoscut. Am strans un bagaj foarte mare de sfaturi si povete. Pe care la randul meu le spun pe nerasuflat atunci cand mi se cere ajutorul. Si totusi iata-ma din nou aici. Iata-ma din nou pe marginea prapastiei. Ma intreb daca voi iesi vreodata din acest cerc vicios sau ma voi invarti la nesfarsit cu sufletul gol si trist.

Imi rasuna in minte aceeasi replica: este doar vina ta; tu esti responsabila intotalitate de ceea ce traiesti, tu esti singura care ar fi putut sa-si construiasca viata intr-un alt mod. Da, sunt in totalitate de accord cu asta.chiar si eu sunt cea care repeta cu glas tare aceasta replica. Si totusi.
Daca stiu atatea de ce nu pot sa ies?????????? De ce? Cheia e la mine, dar unde?
Treci la actiune, pune in aplicare un plan si actioneaza asta e urmatorul sfat pentru o viata de success. Pai nu stauplanuri am muuulte, vise marete, obiective multe, de actionat actionez, de fiecare data cum cred eu mai bine. Si totusi unde gresesc?

De ce ajung mereu in acelasi punct. Punct in care ma simt pierduta, ma simt neputincioasa, incapabila de a merge mai departe.punct in care mi-e rusine de minemi-e rusine de lume, sufar enorm ca nu sunt capabila sa imi construiesc o viata reusita.

Vreau sa se termine totsau sa o iau de la capat dar pe un alt drum.care sa nu ma se mai intersecteze vreodata cu cel pe care sunt acum. Cum pot schimba macazul? Cumpot ajunge pe un drum paralle cu cel pe care sunt acum si care sa coincida cu calea fericirii?

Oare mai nu a aflat toate secretele unei vieti fericite? Oare chiar exista? Si daca da cui trebuie sa I le cer? Oare chiar exista oameni fericiti? Sau totul e o fatarnicie? Este cumva fericirea o fata morgana? Imi veti spune acum ca de fapt nu exista FERICIRE? Ca la fel ca si Mos Craciun nu exista decat in imaginatia noastra?

Eu una ma ridic si o iau de la capato voi cauta in fiecare zi.voi bate toate drumurile, vaile, potecile, autostrazile pana voi gasi adresa la care sta FERICIREA. Si atunci promit ca nu o voi tine doar pentru mine. O voi impartasi cu voi totisi atunci voi fi cu siguranta pe deplin fericita.

Pana atuncivoi infrunta orice obstacol imi sta in cale, voi reinvia din propria mea cenusa

Imi sterg lacrimile, gataa trecut. Acum 30 de min plangeam in hohote si nu credeam ca voi mai fi capabila sa o ia de la capat si eram pe punctul de a abandona. Dar nunu ma las asa usorsimt o energie in tot corpul care imi da putereaceasta energie care ma transforma intr-o femeie puternica.


Voi cum treceti peste momentele grele?
femeiadesucces
Postat pe 10 Februarie 2010 00:58
pai, mai, femeia de succes la 23 de ani, tu ar trebui sa ne iluminezi pe noi sa cadem in extaz... mai ales ca esti la al patrulea topic deschis... si cred ca there is more where those came from...
snowflake
Postat pe 10 Februarie 2010 01:02
dap!...plenty of it!
Ines
Postat pe 10 Februarie 2010 01:04
snow....la succesul cu toampicele o cam lipsit de la lectii....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 01:08
mah!...femeia woman iar e pe punctul de-a...si voi o intrerupeti aicea
pai da-i frumos?
Ines
Postat pe 10 Februarie 2010 01:10
Ce faceti aici?,il stricati si pe asta
scrichy
Postat pe 10 Februarie 2010 01:11
nu, da-i sanatos... ca daca mai deschide un toampic, o sa avem noi momente grele...
snowflake
Postat pe 10 Februarie 2010 01:11
ines....ii de la orale.....dar baiatu o uitata sa mai continue ce o inceput si fata s-o blocat....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 01:12
Gata pt aceasta seara. promit ca nu mai postez nimic. Ca vad ca v-ati revoltat. Hai nu fiti suparati pe mine. De ce v-ati scos asa tepii? Lasa ca ne imprietenim noi...cu cele care nu vor...macar vom ajunge la stadiul de acceptare. va doresc o seara frumoasa si linistita (sau agitata dupa caz). Pupici
femeiadesucces
Postat pe 10 Februarie 2010 01:26
hmmmm...foarte cunoscuta, exprimarea!
Ines
Postat pe 10 Februarie 2010 01:29
Care seara,ca la noi e noapte
scrichy
Postat pe 10 Februarie 2010 01:29
uitase: "cu drag..."

bueeeeeeeey, da voi de ce nu dormiti?
panty_C
Postat pe 10 Februarie 2010 01:32
ines.... cu drag...aleha.....
tutankhamon
Postat pe 10 Februarie 2010 01:32
tuth, iara?
panty_C
Postat pe 10 Februarie 2010 01:34
aleha sau nu... am mai incercat sa iti spun eu ceva pe celalalt topic, da'probabil am fost cam abracadabranta.
Nu stiu cite carti de "dezvoltare personala" ai citit tu, da'majoritatea sint mari timpenii. Si nu stiu daca ti-a zis cineva ca nu treci peste momente proste ignorindu-le. Tehnica strutului se razbuna, de obicei. Treci peste momente proaste acceptind ce simti, acceptind ca e normal ce simti, aceeptind ca e la fel de firesc sa ai perioade fericite si perioade nefericite: asta li se intimpla tuturor. "Calea lactee" aia de o cauti tu nu exista.
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2010 00:26
Multumesc guasaria. Ai f mare dreptate. In nici un caz nu cred ca doar dorindu-ti ceva foarte mult si atat ti se va intampla.. Stiu ca doar actionand poti schimba ceva si poti face lucrurile sa se miste cu adevarat. Si actionand in mod diferit decat pana atunci. La acelasi actiuni, aceleasi rezultate. Am scris aces articol tocmai pentru a arata ca oricat de pierdut te simti la un moment dat...daca ai puterea sa ridici capul si sa privesti inainte totul nu ti se va mai parea asa grav. Ba din contra, o data cu trecerea timpului aproape ca uiti de problemele din trecut...Eu am trecut prin momente foarte grele si dureroase si cu toate astea sunt in continuare foarte optimista si increzatoare. Dar asta nu inseamna ca stau cu mainile in san si astept sa mi se intample o minune.
femeiadesucces
Postat pe 11 Februarie 2010 02:05
sint situatii in care poti sa actionezi si situatii in care nu poti. Daca iti moare cineva drag, daca te imbolnavesti de ceva incurabil etc. nu ai cum sa actionezi... Indiferent de fapte, rezultatele sint aceleasi. Tot ce poti sa schimbi e perceptia lor. Pentru ca nu starea de fapt doare - incapacitatea de adaptare doare. Noi nu traim "in exterior"... traim doar prin interpretari si perceptii. Ce se intimpla in exterior e irelevant. Dar asta e destul de greu de inteles si eu sint cam prea obosita la ora asta pt. filozofii ample.
Gindeste-te la culori, e exemplul cel mai simplu: de unde stii cum percepe altcineva culoarea albastra? De unde stii ca de fapt ce e albastru pentru tine e LA FEL pentru el - si ca il loc de albastru el nu vede ce numesti tu verde, sau rosu?
Inveti ca lamaia e amara. Daca ai invata ca e dulce, ai considera ca e dulce. "Amara" e asocierea pe care ai invatat sa o faci, dar e modul in care o percepi tu, nu proprietatea lamaii. Nu stii cum e lamaia aia pentru altcineva. Sintem invatati cu anumite tipare - daca le identifici si le schimbi, se schimba si modul in care percepi realitatea astfel incit sa atenuezi conflictul.
De ce un om cu un singur picior se considera invalid? Pentru ca toti ceilalti au doua. Pentru ca el STIE ca trebuie sa aiba doua. Si daca ar fi convins ca invalizi sint aia cu doua picioare? Ar mai avea vreo problema??
Asta e valabil pentru orice pe lumea asta... Daca scopul tau e sa fii fericita, foarte bine, poti sa fii. Dar intai scutura-te bine de toate preconceptiile despre fericire. Pentru ca fericirea e definita astfel incit nu o poti mentine. Redefineste-o.
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2010 02:16
De la: femeiadesucces, la data 2010-02-10 00:58:07Iata-ma din nou pe punctul de a claca. In ciuda tuturor cartilor de dezvoltare personala citite, in ciuda faptului ca sunt plina de sfaturisi am impresia ca am aflat multe din secretele oamenilor de success despre care am cititi, am auzit sau pe care i-am cunoscut. Am strans un bagaj foarte mare de sfaturi si povete. Pe care la randul meu le spun pe nerasuflat atunci cand mi se cere ajutorul. Si totusi iata-ma din nou aici. Iata-ma din nou pe marginea prapastiei. Ma intreb daca voi iesi vreodata din acest cerc vicios sau ma voi invarti la nesfarsit cu sufletul gol si trist.

Imi rasuna in minte aceeasi replica: este doar vina ta; tu esti responsabila intotalitate de ceea ce traiesti, tu esti singura care ar fi putut sa-si construiasca viata intr-un alt mod. Da, sunt in totalitate de accord cu asta.chiar si eu sunt cea care repeta cu glas tare aceasta replica. Si totusi.
Daca stiu atatea de ce nu pot sa ies?????????? De ce? Cheia e la mine, dar unde?
Treci la actiune, pune in aplicare un plan si actioneaza asta e urmatorul sfat pentru o viata de success. Pai nu stauplanuri am muuulte, vise marete, obiective multe, de actionat actionez, de fiecare data cum cred eu mai bine. Si totusi unde gresesc?

De ce ajung mereu in acelasi punct. Punct in care ma simt pierduta, ma simt neputincioasa, incapabila de a merge mai departe.punct in care mi-e rusine de minemi-e rusine de lume, sufar enorm ca nu sunt capabila sa imi construiesc o viata reusita.

Vreau sa se termine totsau sa o iau de la capat dar pe un alt drum.care sa nu ma se mai intersecteze vreodata cu cel pe care sunt acum. Cum pot schimba macazul? Cumpot ajunge pe un drum paralle cu cel pe care sunt acum si care sa coincida cu calea fericirii?

Oare mai nu a aflat toate secretele unei vieti fericite? Oare chiar exista? Si daca da cui trebuie sa I le cer? Oare chiar exista oameni fericiti? Sau totul e o fatarnicie? Este cumva fericirea o fata morgana? Imi veti spune acum ca de fapt nu exista FERICIRE? Ca la fel ca si Mos Craciun nu exista decat in imaginatia noastra?

Eu una ma ridic si o iau de la capato voi cauta in fiecare zi.voi bate toate drumurile, vaile, potecile, autostrazile pana voi gasi adresa la care sta FERICIREA. Si atunci promit ca nu o voi tine doar pentru mine. O voi impartasi cu voi totisi atunci voi fi cu siguranta pe deplin fericita.

Pana atuncivoi infrunta orice obstacol imi sta in cale, voi reinvia din propria mea cenusa

Imi sterg lacrimile, gataa trecut. Acum 30 de min plangeam in hohote si nu credeam ca voi mai fi capabila sa o ia de la capat si eram pe punctul de a abandona. Dar nunu ma las asa usorsimt o energie in tot corpul care imi da putereaceasta energie care ma transforma intr-o femeie puternica.


Voi cum treceti peste momentele grele?
Multi de pe aici sunt travestiti..Sunt barbati dar se dau femei,ca sa duca femeile in eroare si sa le spele creierul cu lucruri negative care sunt in favoarea lor
Daca stiai ca barbatii sunt casnici in romania si femeile muncesc de rup...Pt ca barbatii in loc sa isi bata capul cum sa se uneasca sa faca dreptate in tara asta,ei traiesc de pe urma femeilor...Barbatii au o viata usoara,,femeile saracele au o viata grea,pt ca cred toate prostiile ce le invata barbatii ..Apoi mai bine barbatii traiesc de pe urma femeilor..Daca nu fac ce zic ei,le bat..Pt ca doar au mai multa forta fizica
omulsincer
Postat pe 11 Februarie 2010 11:37
let see...
1) smoke a joint and try to fly ,de pe bloc !
2) iei lama
3)move on !!
blaa
Postat pe 11 Februarie 2010 12:54
poftim - irina e cel mai clar exemplu de cum NU treci peste momentele grele.
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2010 21:57
bai nene , io n-am rabdaree sa cetesc toate siroapele astea, da zic asa mai pe scurt! cd simti ca esti PE PUNCTUL DE A CLACA...inseamna ca tre sa iesi oleaca din teorie si da degusti neshte practicaa, asa! parerea meaa!
fleurdelis
Postat pe 11 Februarie 2010 22:06
Sau sa ridici nasul in sus si sa zici
"But if I offended you? Good! Cause I still don't give a f u c k."
Textele astea cu "tu esti singura responsabila" le-am auzit de cind eram prea mica sa fiu responsabila si de modul in care imi leg sireturile. In situatiile astea ai doua posibilitati: una ar fi sa iti amplifici nivelul de nesimtire... Da, sint , si?
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2010 09:57
De la: quasaria, la data 2010-02-11 21:57:24poftim - irina e cel mai clar exemplu de cum NU treci peste momentele grele.
Pai eu nu trec prin momente grele..Ca nu am copiii de crescut...Ca nu sunt maritata cu un barbat care ma inseala si isi bate joc de mine...Eu am mintea luminata,ca sa ma pot apara de oameni rai..Numai ca trebuie sa lupt..Pt ca sa nu fac copromisuri si sa nu ajung si eu ca altii..Care isi fura caciula unii la altiii
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 14:50
De la: quasaria, la data 2010-02-11 21:57:24poftim - irina e cel mai clar exemplu de cum NU treci peste momentele grele.
Pai eu nu trec prin momente grele..Ca nu am copiii de crescut...Ca nu sunt maritata cu un barbat care ma inseala si isi bate joc de mine...Eu am mintea luminata,ca sa ma pot apara de oameni rai..Numai ca trebuie sa lupt..Pt ca sa nu fac copromisuri si sa nu ajung si eu ca altii..Care isi fura caciula unii la altiii
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 14:51
De la: buna01, la data 2010-02-12 14:50:29
De la: quasaria, la data 2010-02-11 21:57:24poftim - irina e cel mai clar exemplu de cum NU treci peste momentele grele.
Pai eu nu trec prin momente grele..Ca nu am copiii de crescut...Ca nu sunt maritata cu un barbat care ma inseala si isi bate joc de mine...Eu am mintea luminata,ca sa ma pot apara de oameni rai..Numai ca trebuie sa lupt..Pt ca sa nu fac copromisuri si sa nu ajung si eu ca altii..Care isi fura caciula unii la altiii
Eu sunt bine.Doar ca trebuie sa scap de oamenii rai,,,de barbatii rai care cauta femei cu suflet bun,ca sa profite de ele...Si apoi in romania mai ales,este rautate si invidie la greu...Pt ca oamenii sunt inapoiati..Dar treaba lor..de asta nici nu ii ajuta nimeni..Si la nimeni nu le pasa de ei..De rai ce sunt..Cui ii pasa de oamenii rai?Pai nici macar la Dumnezeu,,daca nu renunta la pacate
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 14:53
Eu nu renunt la lupta si sa ajung batjocura barbatilor...Ca femeile care mai dau si bani barbatilor.Ca daca nu le bat...Pai sunt tampite femeile care traiesc cu asemenea animale...Decat sa tac si sa inghit si sa sufar..Mai bine lupt sa ii pun la punt pe acei oameni care incearca sa ma ia de proasta
omulsincer
Postat pe 12 Februarie 2010 14:56
ce fata ai 01????// ce fata ai?????de ce te ascunzi??????/
garbo074997
Postat pe 12 Februarie 2010 19:46
n-o intreba degeaba, ca nu-si da seama....
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2010 21:03
stiu da ma amuzam si eu
garbo074997
Postat pe 12 Februarie 2010 23:40
si o sa-ti raspunda ca nu are fata.....ca ea nu are copii....
tutankhamon
Postat pe 13 Februarie 2010 02:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 2 De la: Eugenia69 1 Februarie 2012 19:37
JOCURILE DE NOROC DISTRUG TOTUL IN CALEA LOR ! 82 De la: ioanat72 7 Februarie 2013 22:37
Consiliere Divorturi Violenta Domestica Droguri alcool 2 De la: livius33 17 Aprilie 2012 16:07
Un sfat pentru o necunoscatoare va rog! 12 De la: Lidiaolteanu 22 Aprilie 2010 11:00
Poti trece usor peste timiditate! 6 De la: garbo259257 16 Martie 2012 15:15
Setari Cookie-uri