eu casatorita..el singur

Buna.
As vrea sa aud si eu parerea voastra.
eu sunt casatorita de vreo 10 ani,nu pot sa spun ca sotul meu a fost rau...insa de multe ori a lasat sa se inteleaga ca sunt lucruri mult mai importante in viata lui decat eu si copilul nostru (avem un baiat de 8 ani,care sufera de autism)...toata ziua e plecat de acasa..indiferent daca e la munca sau nu...spune ca nu suporta sa stea in casa...Bun,am inteles asta...insa de multe ori simteam nevoia sa fie langa mine...s-au mai adaugat 3 ani de Italia in care am fost singura...dar nu asta e problema.
De curand am cunoscut un barbat,pe net...la inceput vorbeam asa...de plictiseala,dupa o vreme am inceput sa ne dorim sa ne intalnim,si ne-am intalnit.de atunci pot sa spun ca m-am indragostit de el,iar viata mea a luat-o razna. El imi cere sa divortez,fiindca stie ca relatia mea cu sotul meu nu e tocmai una roza...
Nu stiu ce sa fac,fiindca el nu se compara cu sotul meu nici pe departe..e mult mai afectuos si dupa cate vad eu isi doreste sa fiu langa el.

Va rog dati-mi un sfat...nu stiu ce sa fac...si eu imi doresc sa fiu cu el.
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:40
La inceputul relatiei voastre, cum se comporta sotul?
Doara
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:44
asa s-a comportat de cand il stiu..nu-i place sa stea acasa,si daca ii reprosez ceva imi spune ,citez "daca nu-ti convine esti libera sa pleci,eu fac tot ce vreau"
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:49
eu as zice sa ii povestesti celuilalt despre cum e sa iti petreci viata in preajma unui copil care sufera de autism. Da' stii cum? Cu lux de amanunte. Si spune-i povesti din astea vreo cateva saptamani, zi de zi. Pe urma mai vezi tu... daca ai pe cine sa mai vezi
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:53
ii povestesc zi de zi cum e sa ai un copil cu autism,stie..si totusi nu a disparut pana acum ..
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:57
Inseamna ca ar fi timpul sa incepi sa ii povestesti si realitatea
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:59
Sa-i povestesc realitatea?!?!..
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:05
Eu te sfatuiesc sa nu te grabesti...pt.ca daca vei fi dezamagita iar...va fi mult mai greu...ma refer la relatia cu cel de pe net...
un copil cu autism necesita toata atentia din partea ta...si nu uita de partea financiara...tratamentele costa..
lala_cri
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:06
Eu cred ca la inceputul relatiei si sotul tau se comporta cu tine cum se comporta cel de acum. Toate relatiile incep asa. Conteaza doar cum va fi peste cativa ani. Cred ca va trebui sa discuti serios cu sotul.
Doara
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:06
Fetele ti-au raspuns concret. Asta daca era ceva de neinteles in partea cu povestitul realitatii
Ar mai fi si alte aspecte, dar esential este ca acum te cam imbeti cu apa rece. Apropos, ce inseamna termenul ala "de curand"?
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:14
nadine,ia vezi tu ce avantaje ai daca vei ramane in continuare langa sotul tau....
ca din ce spui tu in momentul asta ai un sot...in buletin
ia in calcul si posibilitatea de a te descurca singura si vezi daca ai putea
si daca ai putea...
eu nu inteleg chestia asta ca nu poate sta in casa
din ce cauza?
ptr ca are un copil cu probleme?
si tu ai...si el are obligatii fata de acel copil si oricum ar fi e si al lui
eu una nu as accepta asa ceva
decat asa....mai bine singura
eladaela
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:29
Nadia, eu sint de principiu ca unele lucruri in viata asta nu pot fi facute decit cu hei-rup-ul - si cu cruzime, daca vrei. Sa schimbi realitatea brusc si sa o inlocuiesti cu alta - mai buna, mai rea - pina te dezmeticesti prea bine. Pentru ca, daca stai sa analizezi, o decizie 100% justificata este imposibila.

Faptul ca puiul tau are autism schimba, insa, datele problemei. Ia sfatul cuiva specializat in considerare, inainte sa iei o decizie. Asigura-te ca nu numai tu, si copilul poate trece acum prin experienta unei schimbari de peisaj. Si poate trece fara regrese majore.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:38
de curand insemnanad cateva luni..vreo 4
Iar de descurcat ma descurc si singura..si cu un copil dupa mine..fiinca majoritatea problemelop le rezolv eu..eu la doctor,eu cu copilul la scoala ,eu peste tot.
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:39
ok, da' cum stai cu finantele ? adica, ai reusi sa te intretii singura, tu si copilasul tau ?
Anouk
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:42
Nadine, NU ASTEA sunt problemele!!!
Problema majora, si ti-a mai spus-o cineva, este partea materiala. Poti tu sa le faci pe toate alea, dar atata timp cat ai cu ce. Si banuiesc ca nu e ieftin...

Ti-a mai spus si Quasaria ceva. Poate nu ai inteles ce a vrut sa spuna. Copilul ar putea avea niste regrese care sa anuleze toate tratamentele facute pana acum.

Un ultim lucru: PATRU LUNI????
Eu credeam ca sunt macar doi ani de vorbesti astfel despre relatia asta...
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:43
atunci draga mea gandeste-te la tine si la copilasul tau
pe el de ce draq il mai tii?
tine de cald noaptea?
ptr asta sunt calorifere,saltele,paturi....scuzata sa-mi fie ironia
eladaela
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:44
bro, gand la gand, mami...
Anouk
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:44
Daaa...aici ar fi o problema...eu acum sunt trecuta ca si asistent personal pt baiat...cu un salariu de 550 pe luna...cam dificil
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:49
deci sa inteleg ca sotul tau e cel cu cashu' ?
Anouk
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:51
Pai vezi, fetitzo, ca incepi sa te trezesti?
Ia zi, celalalt ce invarte? In afara de vrajeli de genul "las' ca ti-l tin io pe banii mei"...
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:53
aha
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:53
nadine,cat timp ziceai ca petrece sotul tau cu copilasul VOSTRU??
eladaela
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:54
Nadine, asa e, poate nu ai inteles ce am vrut sa spun.
Nu banii sint problema principala. Bani se pot face. Iti iei trei joburi. Zece. Deci BANI poti sa faci, este omeneste posibil.

Sa treci peste rutina uneori NU este omeneste posibil pentru o persoana autista. Stiai asta, nu?
Risti sa iti desprinzi copilul de realitate in mod ireversibil.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:54
Q, isi ia trei joburi... si merge la niciunul, pentru ca trebuie sa stea cu copilul. Si prin moldova, nu stiu, zau, ce joburi ar putea gasi care sa ii permita sa se intretina cu un copil autist. In fine, sa zicem ca o ajuta tatal copilului cu o pensie bunicica, daca tot el e cel cu cashu', vorba lui sis. Ramane insa problema cealalta, ridicata de tine. Se pare ca doamna asta a noastra nu prea e convinsa ca se poate intampla asta.

Subiect la o-ha nu pare a fi... inca. Chiar daca raspunsurile ei sunt cam laconice, a ramas totusi aici cu noi.
ready_vivus
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:57
Cu un copil cu autism banii sunt o problema trebuie supravegheat 24 ore din 24...cand mai are timp de slujba?...si sunt fundatii care se ocupa de astfel de copii pt.diverse tratamente...dar costa...
lala_cri
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:58
copilul meu e invatat cu mine,si cat a fost sotul in italia eu am fost langa el..
cat timp petrece sotul cu copilasul NOSTRU...cam putin,in cursul saptamanii e la munca..in weekend isi gaseste cate ceva sa poata pleca de acasa..ori prin oras("cu afaceri")..ori la peste cu prietenii,
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:00
deci stimabilul domn este o prezenta....lipsa
da' e bine ca aduce bani in casa
in cazul asta,foloseste banii aia ptr copilasul tau care macar asta merita din partea taticului
cu restul...vezi tu
eladaela
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:05
lala... nu trebuie SUPRAVEGHEAT. Trebuie invatat. Invatat ce dreak inseamna lumea asta din care lasat singur nu intelege nimic. Invatat sa interactioneze - el are alt tip de "instinct" social. Tot ce noi simtim el trebuie sa invete. Trebuie sa vada de mii de ori acelasi obiect in acelasi loc ca sa il "asimileze" psihic. Sa nu il sperie. Sa nu il faca sa se refugieze inapoi in lumea lui.

Care o sa fie efectele asupra ACESTUI copilului daca viata lui - sau tot ce a apucat sa stie din ea - brusc nu mai e aia, e alta?!

In functie de gradul de autism si de stadiul in care se afla acum poate sau nu poate sa mai fie functional si independent vreodata - in urma deciziei tale de a fi cu un nene pe care il cunosti de patru luni.
Asta e adevarata problema.

Mai exista varianta sa convingi ex-ul sa plece cu blugii de pe el si sa fie inlocuit "pe nevazute" cu o persoana necunoscuta copilului, fara ca in rest sa se schimbe absolut nimic.
Dar asta este utopic in cazul unui divort.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:09
autismul copilului meu nu e unul grav..desi trebuie supravegheat 24 din 24,merge la o scoala normala,dar e mult de munca cu el...
eu_NADINE29
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:11
Draga Nadine copilul in viata unei femei ar trebui sa ocupe primul loc...el conteaza cel mai mult...nu uita! nu el s-a cerut nascut in lumea asta cruda...nu fa nici un pas care l-ar afecta pe el...caci lumea lui e f.fragila..
lala_cri
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu cu care sa raman 41 De la: garbo_384967 13 Noiembrie 2013 23:56
ce parere aveti despre emigrare in canada ? 30 De la: garbo_489443 17 Mai 2018 11:03
Daca intr-o zi ar veni sotul/sotia si ti-ar marturisi ca s-a indragostit de altcineva cum ai proceda? 85 De la: printesa_jo 4 Noiembrie 2012 06:39
ce sa fac sa divotez sau sa lupt in continuare 57 De la: garbo337236 13 Septembrie 2015 19:01
vand casa zona demolabila astept fraierul 28 De la: yanyacharberet 25 Iulie 2009 00:30
Setari Cookie-uri