musculite de pamant

cei ce iubiti florile de apartament, va rog, daca stiti, sa ma ajutati cu un sfat: cum sa scap de musculitele de pamant??? am multe flori si de cand le-am completat ghivecele cu niste pamant de pe piata, mi-au aparut niste musculite, care seamana cu betivele. se pare ca erau larve in pamant... nu stiu cum sa scap de ele... HELP
laponaenigel
Postat pe 4 Ianuarie 2010 08:01
mai, si la mine mai apar, dar foarte rar si pana sa ma dumiresc, au si disparut.........habar n-am daca exista vreun produs care sa te scape de ele, cauta si tu prin magazine!
ana02
Postat pe 4 Ianuarie 2010 08:07
multumesc ptr raspuns ana... am luat ceva..acum astept rezultatele..
laponaenigel
Postat pe 5 Ianuarie 2010 13:42

asta mi-a amintit ca mai am pe acasa vreo 3 plante, uitate de mama, si am uitat sa le mai ud de ceva vreme
ioi, viataaaa!
de aia imi plac mie pisicile, daca le trebe ceva, cer
zambila
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:02
insensibilo !!!

mai, mi-a adus fie-mea floarea aia de-i zice floarea craciunului, cu flori mari si rosii
sa ma bata soarele daca stiu ce sa-i fac...cum dreaq s-o ud, la cat timp...
care aveti floare de-asta pe acasa? da-ti si la je un sfat
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:11
se uda foarte rar. cand balotul de pamant se usuca. face parte din familia cactusilor.si mai ales, nu se muta dupa ce a inflorit. avorteaza florile si bobocii. daca e vorba de craciunita

daca e vorba de steaua craciunului,se uda cam la o sapatamana. nu e o planta pretentioasa
si_totusi
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:15
i/am luat si eu mamei una,mama e bolnava pt flori face moarte de om,cica secretul e sa vorbesti cu ele...am vazut ca i/a pus apa intr/un castron si a lasat/o vreo doua zile asa,apoi a pus/o la un geam...
elodia
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:16

ioi, io mai am o lacrima maicii domnului, faina floare, e pe balcon, sper ca n-o inghetat de tot
vezi, stiam eu de ce n-am udat-o
si mai una, nu stiu cum ii zice, are niste frunze lungi si muove pe o parte, si nu face flori, deci, la ce s-o ud!?
zambila
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:17
trage cu ochiu acilea :

http://casa-gradina.acasa.ro/articole/8267-craciunita-sau-steaua-craciunului.html

sau aici

http://www.gradinamea.ro/Schlumbergera_3041_539_1.html
si_totusi
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:18
merci fetele...e vorba de steaua craciunului, nu de craciunita

de craciunita stiam ca nu se muta din loc
nu stiam de asta cum si ce sa-i fac...vaz ca deja i se cam ingalbenesc frunzele
bre elodio, adicatelea nu vorbesc cu coana mare si dezmierd floarea ?
totusico, multam fain...bag ochiu imediat
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:19
pana mea...am facut exact cum nu trebuia, i-am pus apa in farfurie...sper ca n-am terminat-o
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:22
zambilici, e o planta extraordinara. nu necesita udari dese insa, tot secretul ca sa infloreasca e sa o tii la soara in timpul verii.

din flori se scurge un suc - nectarul - si din aceasta cauza a fost botezata lacrima maicii domnului. se mai cheama si floarea de ceara

acel suc este extraordinar ca si crema de fata.

trage si tu cu ochiul aici

http://www.gradinamea.ro/P-floare-994-2696.html
si_totusi
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:23
dap, si are un miros divin
a noastra infloreste tot anul
zambila
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:26
zambilutz, nu-ti bate joc de floarea aia, mami...cand infloreste miroase dumnezeieste, si e plina de ciorchini...
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:27
wif, vezi ca ultima adresa spune cum sa ingrijesti steaua craciunului
si_totusi
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:27
am citit totushel, zicea ca nu trebe' sa ii pun apa in farfurie, si io tocmai aia i-am facut

si chiar mi-ar pare rau de ea, in primul rand ca e de la fie-mea, si-n al doilea rand pentru ca imensa, abia pot cuprinde ghiveciul cu bratele
Anouk
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:30
cand apar musculitele de pamant e o problema in ce priveste ingrijirea plantelor. posibil ca udarile sa fie prea dese si pamantul sa fie foarte ud , pamantul sa fie format numai din turba, plantele sa fie ingramadite si aerul sa aiba o circulatie deficitara, etc. intre vasele cu plante trebuie sa fie o distanta de minim 10 cm

daca apar astfel de musculite, puneti scrum de tigara pe suprafata pamantului di vas, creati acea distanta intre ele si lasati ca balaotul de pamant sa se usuce si apoi faceti prima udare
si_totusi
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:34
De la: si_totusi, la data 2010-01-05 14:34:12cand apar musculitele de pamant e o problema in ce priveste ingrijirea plantelor. posibil ca udarile sa fie prea dese si pamantul sa fie foarte ud , pamantul sa fie format numai din turba, plantele sa fie ingramadite si aerul sa aiba o circulatie deficitara, etc. intre vasele cu plante trebuie sa fie o distanta de minim 10 cm

daca apar astfel de musculite, puneti scrum de tigara pe suprafata pamantului di vas, creati acea distanta intre ele si lasati ca balaotul de pamant sa se usuce si apoi faceti prima udare

mercic...ai dreptate sunt cam inghesuite, ptr ca-mi plac, am foarte multe intr-un spatiu mic, si prin urmare se mentine umezeala.dar nu pot renunta la ele.le-am dat cu niste insecticid, si aproaoe ca au disparut de tot...mercic ptr informatii...
laponaenigel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:47
... si...ca tot au vorbit fetele pe aici..imi surade ideea unei "lacrimi " parfumate..dar nu stiu mai nimic depre ea...
laponaenigel
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:52
am si eu niste musculite negre in casa florile le am pe balcon la ele nu am vz .sint ca niste larve urca pe perete si se fac musculite .ce sa fac sa scap de ele ca am incercat cu spraiuri de moli muste etc dar nu stiu de la ce sint
garbo_3539
Postat pe 22 Mai 2012 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog 2 De la: garbo_495632 25 Ianuarie 2019 18:44
"Iubirea fa de care mi-am deschis sufletul rmne n sufletul meu pentru totdeauna." 2 De la: demonsauinger 6 Iulie 2011 15:48
cum aleg o masina de spalat? 16 De la: garbo103632 9 Martie 2010 14:47
credit imobiliar 12 De la: iqart 19 Decembrie 2009 20:10
atentie la planta otravitoare-DUMB CANE(trestie de zahar salbatica) 1 De la: vuvuzela 16 Ianuarie 2011 19:12
Setari Cookie-uri