retete pt bebelusi constipati

buna am si eu un baietel ,are 1 anisor,dar care are mereu aceeasi problema...CONSTIPATIA.mananca toata ziua dar iese afara doar cu siropuri naturale sau laxativ.am fost la spital si mi-au spus sa am grija la dieta.dar am...mi-am dat seama motivul...antibioticul....dar ce sa fac pt k face mereu rosu in gat...de la plans k noaptea el vrea sa se joace nu sa doarma...iar in timp si dupa antibiotic imi tb 1 luna sa il reglez la loc...iar despre dieta ce sa zic nici nu mai stiu ce sa ii dau sa pape....imi dati vreo idee sau chiar mai multe va rog
ramonabruneta
Postat pe 19 Decembrie 2009 12:42
Antibiotic... cam devreme! Si din pacate genereaza si imunitate la antibiotice... in timp le va lua degeaba, ca boala tot nu ii va trece.
De ce nu incerci un tratament homeopat? E foarte strict, dar de regula da roade si toate medicamentele sunt doar pe baza de plante.

Cat despre alimentatie, din cate stiu eu ar trebui sa te feresti sa ii dai banane sau afine. Astea constipa foarte mult. Probabil mai sunt si altele, dar eu de astea stiu.
ready_vivus
Postat pe 19 Decembrie 2009 12:48
acum i-am inceput un tratament homeopat si in 2,3 zile iese afara ...cat despre antibiotic mi l-a dat doct pt k a racit...e ft sensibil...acum am inceput sa ii dau si pt imunitate ceva dar totusi sa stau mereu sa ii dau siropel k sa iasa afara...nu stiu ce sa zic...nu am avut probleme nici inainte nici cu si nici dupa sarcina...mai are o surioara si e total diferita...nu m-am confruntat niciodata cu astfel de probleme...
ramonabruneta
Postat pe 19 Decembrie 2009 13:15
nu mai are nimeni problema asta sau nu a avut cu bebe?
ramonabruneta
Postat pe 20 Decembrie 2009 21:59
Uite o reteta care e valabila pentru oricine la orice virsta.
Pune seara intr-un pahar cu apa citeva prune uscate (neafumate) si dimineata da-i copilului sa bea apa.Daca se poate sa molfaie si o pruna , doua din pahar...situatia e rezolvata.
Si renunta la orez, cartofi, paste in dieta lui.
Si da, e mult prea devreme pentru antibiotic. Chiar si medicii mai gresesc.
Ciresica
Postat pe 20 Decembrie 2009 22:04
ms pt sfat.maine o sa incerc si asta...poate o da d-zeu sa iasa afara.cat despre orez,paste si cartofi nu ii dau deloc....au avut efect mierea de albine,compotul de struguri,sucul e portocale si multe altele dar au avut efect prima oara cand le-am incercat acum degeaba
ramonabruneta
Postat pe 20 Decembrie 2009 22:11
prunele de se gasesc in comert in vid sunt afumate?
ramonabruneta
Postat pe 20 Decembrie 2009 22:13
am incercat si cu prune...si cu ovaz...pana la urma am rezolvat problema cu shaik din plante naturale si pastile cu fibre plus activia fibre si cu cereale integrale...acum iese zilnic multumesc lu d-zeu k am o luna de cand nu i-am mai facut clisma, nu credeam k mai gasesc vreo rezolvare decat la spital la bucuresti dar acum e totul bn .
ramonabruneta
Postat pe 29 Ianuarie 2010 14:16
Buna mamico,poate arunci un ochisor si aici
http://bravobebe.home-forums.com/forum.htm
s'ar putea sa te intereseze pt bebelusul tau
Mushu
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:52
Buna, 753. Si eu am avut aceleasi probleme cu baietelul meu acum are 2 ani si 5 luni dar nu mai avem aceasta problema. Noi am fost la dr. de familie si mi-a spus sa-i dau prune uscata sa manance si compot de prune ndoit cu apa, si se pare ca am scapat de acesta problema. Dar ncearca sa-i dai la pranz 2 feluri de mancare adica ciorbica si felul 2, cate putin din fiecare caci se va schimba situatia ai sa vezi. Despre antibiotice ncearca sa le eviti, mai bine sa i dai siropuri de la plafar caci sunt mult mai bune. Iar pt imunitate eu i-am dat si echinaceea cu propolis dar se pare ca nu a avut nici un esfect. Dar acum i dau Broncho-Vaxon 10 capsule pe luna timp de 3 luni ( de preferat sa nceapa tratamentul n aceasi zi n fiecare luna).Bafta.Sa auzim de bine.
alex2007
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:07
ce faceti? noi suntem ft bn nu mai avem probleme cu constipatia de mult...am scapat de ea cu shacke si pastiluite de fibre.....acum constipatia ..A FOST ODATA...acum avem alta problema....din cauza calduriii..ne-au zapacit bubitele...aveti vre-un sfat...natural daca se poate...ms frumos...
ramonabruneta
Postat pe 8 August 2010 23:06
Ce parere aveti despre aceasta mancare pentru bebelusi, vi se pare ok ?


http://www.longeviv.ro/mama-copilul/mancare-bebelusi/mancare-bebelusi-mango-orez-brun-si-cocos-goodness-gracious
Bogdan_Matei_1
Postat pe 4 Iunie 2015 17:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SCUZE PATETICE DE FEMEI CE SUNTETI! 21 De la: Allexys 7 Aprilie 2015 16:02
cosmetice 11 De la: beautylicious 29 Septembrie 2010 14:23
Lapte praf Humana la cele mai mici preturi! Livrare gratuita ! 1 De la: garbo210472 25 Iunie 2011 11:37
Baby Orajel Naturals 1 De la: babyorajel 8 Iunie 2011 12:29
encephabol 16 De la: dari_anca 31 Iulie 2017 15:01
Setari Cookie-uri