deces bebe

in urma cu o saptamana a murit bebelusul meu in varsta de 7sapt , l-am gasit decedat dimineata , am adormit duminica seara la 2 iar la 7 dimineata l-am gasit pe bebe mort in patut. Mai am un baietel in varsta de 2ani si 4 luni care locuieste cu mine si care il iubea pe fratiorul lui cel mic foarte mult. As dori sa stiu cum sa abordez problema cu copilul meu dearece de o saptamana refuza sa vorbeasca despre bebe.
maria1977
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:47
ca o prima masura, eu zic sa nu-i mai lasi impreuna in acelasi patuz...
zambil
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:50
grea intrebare.
eu zic sa nu fortezi lucrurile daca el nu vrea. poate ai sa intelegi pe parcurs cum vede el situatia.
si din cate stiu copiii la varsta asta nu inteleg ce e moartea.
bluelight
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:53
....mda...e o tema foarte interesanta si discutabila ....
mai ales pe garbo....
l_flory
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:53
pentru dumnezeu...!
pik_nik
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:54
imi pare rau....
dar cum spune si blue, nu cred ca realizeaza, sau ca o sa-si aminteasca...
tie o sa-ti fie mai greu...
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:58
spune-i femeie ca era ingeras, a venit doar ca sa-l cunoasca, si a plecat inapoi in ceruri, de unde o sa-l pazeasca toata viata...
sau ceva in genul asta...
pik_nik
Postat pe 23 Noiembrie 2009 09:58
...condoleante...
...la varsta asta, copiii nu inteleg notiunea de moarte si uita foarte usor...
...asculta sfatului lui pik...nu mai lasa prin casa lucruri care au apartinut bebelui...
daria_
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:04
Imi pare rau ...grea lovitura! La varsta lui nu prea intelege mare lucru...spune-i ca a plecat in cer si e ingeras...cum spunea pik
lala_cri
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:08
astept cu nerabdare urmatoru' topic: mi-a murit mama - ce credeti ca trebuie sa port la parastats?... he,he,he...
zambil
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:13
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:15
zambilu, eu zic ca un deux-piece in tonuri negru-gri, pastelate, cu o esarfa rosie ca pacatul si ciorapi in culoarea pielii ...
iar ca pantofi, o pereche de bocanci din aia de piele intoarsa, zis si "canadieni"...

ce zici, ar putea fata sa treaca peste socul cu pricina daca ar aborda tinuta asta?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:21
eu m-as concentra pe lenjerie, avand in vedere ca parastasele sunt o ocazie minunata de a-ti pune poalele-n cap...
zambil
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:24
da, de acord! da' palaria?
de care sa fie? mica, cu voaleta discreta in culoare verde cu picatzele portocalii, sau mare, cu boruri largi si cu un buchetzel finutz de floricele din plastic in partea dreapta? ca stanga deocamdata a cam iesit din trend, a se vedea si tendintele votului de ieri...
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:27
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:27
zambilici, ia mamicule cu lamaie! ce Dumnezeu, vrei sa faci hepatita cronica?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:28
nu mai bine luati voi cate o linguritza de zahar?
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:32
nuuu, dragutzo! eu cel putin, nu, pentru ca si asa am viata prea dulce daca mai iau si cu zahar ajung la ratii duble de insulina zilnic
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:34
Vai de capul meu!
Maria1977, dar tu cum rezisti? Cum te simti, ce sprijin ai?
parerea mea este sa mergeti la un psiholog pentru o consiliere de familie (macar 2-3 sedinte), in care probabil sa vb si cu baiatul, chiar daca e mic si nu intelege multe, dar e mai indicat sa fiti atenti. dar fiti atenti si la sentimentele voastre (tu si sotul tau).
iar ceilalti care se jucau pe aici - sa presupunem ca problema e reala, ganditi-va ce durere este in acea familie, iar voi va distrati cu parastase si altele! Pacat!

Maria - imi pare rau pentru durerea voastra si daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita ...
cattharsis
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:37
atunci sa fie la tine acolo...dulce
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:38
Mie parca nu-mi vine a crede ca o mama, care si-a ingropat bebelusul cu doar o saptamana in urma, intra pe Garbo sa ceara astfel de sfaturi...
Nu stiu de ce imi suna asa, a fals...
Daca ma insel, imi cer iertare.
garbo_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:40
...nea zambilule, it recomandez o pareche da chilot stil cap da elefant : urechi in care sa entroduci matale ouale ca sa nu ta le faca bagaboandele omleta sa trompa in care sa-ti bagi matale pa tom degetal....
daria_
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:42
zambilici... eu inteleg ca te-a atins la sentimentul matern... dar eu personal merg pe mana Cellestei

vei mai avea si tu de crescut, oare?
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:43
daca minte, e pacatul ei.
dar daca e adevarat? ce a gasit aici?
ne anticipam reactiile in situatii normale. dar in cazuri extreme?
zic si eu...
pik_nik
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:43
aide bre...cand iti moare un copil nu astepti sfaturi de pe un site unde se discuta despre poshete, fotbal si secsuiala, parerea mea...
eventual mergi cu celalalt copil la un psiholog, sa primeasca ajutor specializat, nu de la oameni care habar n-au cu ce se mananca psihologia asta
Anouk
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:48
pik, nu stiu ce sa zic...
s-ar putea sa fie adevarat si atunci, din postarile ei ulterioare, DACA acestea vor mai exista, ne vom da seama probabil...
ceva ma face sa cred insa ca garbolinii incearca o trecere de la secsuiala si adultere, la atingerea corasonului... ca, deh, or fi ramas si ei fara inspiratie.


sis... good point, sorella
ready_vivus
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:49
Dea Domnul sa fi mintit, pikule...

Altfel, imi fac mea culpa, si repet ceea ce ai spus si tu:
cu blandete si cu rabdare, isi va ajuta copilasul sa se obisnuiasca cu absenta bebelusului.
garbo_C
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:49
ready, posibil sa ai dreptate....si totusi, bunul simt nu-mi permite sa glumesc cu asa ceva...
zambila
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:52
sis, ce faci mami ?
vaz ca te saluta aia pe nush ce topic
Anouk
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:52
am auzit, cred, ca atunci cand ai sufletul sfasiat de durere, nu-ti mai judeci normal actiunile, faci lucruri nefiresti, greu de inteles pentru ceilalti...
faci orice, doar sa faci. unii isi inghit durerea, si mor in ei, altii o urla la cer, si cred ca sunt si dintre cei care si-o spun tuturor celor ce le lasa impresia ca-i asculta. si nu-i doare nimic daca le arata un strop de compatimire.
desi, daca ma gandesc bine, nici rautatea nu presupune eforturi, costuri...
pik_nik
Postat pe 23 Noiembrie 2009 10:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
JOCURILE DE NOROC DISTRUG TOTUL IN CALEA LOR ! 82 De la: ioanat72 7 Februarie 2013 22:37
SIMT CA INNEBUNESC IN CASNICIA MEA!!!!!!! 195 De la: Anouk 9 Ianuarie 2010 23:33
Va scriesesem in luna septembrie pentru ca aveam nevoie de voi 7 De la: mielutza 1 Iulie 2009 18:38
am nevoie de ajutor 9 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:04
Incredere 74 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 23:22
Setari Cookie-uri