JOCURILE DE NOROC DISTRUG TOTUL IN CALEA LOR !

Buna ziua,

Sunt casatorita de 15 ani, iar sotul meu este dependent de JOCURI DE NOROC cam tot de atatia ani. Am sperat ca timpul il va vindeca de aceasta boala, dar se pare ca si dupa atatia ani lucrurile nu s-au schimbat, din contra s-au agravat si mai mult.
In urma casatoriei a rezultat un baietel care acum are 9 ani,si va avea de suferit datorita faptului ca tatal sau sufera de aceasta BOALA, si nu este constient ca are responsabilitati si familie pe care le ignora si le pune in pericol.
De-a lungul anilor tot ce am cladit impreuna cu sotul meu el
a naruit int-o clipa,cheltuind tot ce castigam impreuna prin munca, negandindu-se ce consecinte va avea de urmat. De fiecare data a riscat incat incetul cu incetul a pierdut totul. A ruinat firma la care eram asociati si unde munceam impreuna fiind singura noastra sursa de venit, luind banii pe care-i incasam si cheltuindu-i de fiecare data la acele jocuri mecanice, incat am ajuns la faliment. Dupa fiecare greseala i-si recunoaste vina, are regrete, dar totul e pierdut. Pana data viitoare cand face din nou rost de bani si face aceeasi greseala. Astfel am pierdut tot ce am agonisit in 15 ani: casa pe care o aveam ,
firma la care munceam, reputatie, respect, incredeea in sine s.m.d.p.
Poate citeste cineva aceste randuri si ma face si pe mine sa inteleg ce se intampla cu el. Are nevoie de ajutor si nu vrea sa-l primeasca! Nu stiu cum sa mai procedez dar cred ca am ajuns la capatul puterilor si la limita rabdarii. Pe mine nu vrea sa ma asculte, indiferent ce-i spun. Am incercat in fel si chip sa-i atrag atentia asupra riscurilor la care ne supune pe mine si copilul dar in zadar. Dati-mi o solutie CE SA FAC CUM SA PROCEDEZ sa-l scap de acest viciu ucigator, care distruge totul in calea lui si lasa in urma tragedii!
Am ajuns in faza in care doresc sa las totul balta sa-mi iau copilul si sa plec oriunde, dar unde? ce voi face singura fara nici un sprijin, fara o casa, cu un copil, fara nici un venit. I-mi pot permite acest lucru? pot copilul meu sa-l privez de un tata si un camin chiar si asa subred cum este?
Ma gandesc zi si noapte sa gasesc o solutie dar in zadar.
Deci ce-mi ramane de facut?
Am rezistat atatia ani fara sa spun la nimeni, si am suportat consecintele si necazurile, impreuna cu sotul meu desi nu eram eu cea raspunzatoare.
Se spune ca intr-o casnicie trebuie sa fii si la bine si la greu dar pana cand? pana intri in pamant?
Ce sa mai cred? este o boala sa fii dependent de jocurile de noroc sau este un mod de viata?
As vrea si parerea voastra sau sfaturi in legatura cu aceasta situatie si tragedie pe care o traiesc!
va multumesc! ca a-ti avut rabdarea sa-mi cititi aceste randuri plictisitoare!


ioanat72
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:01
ioi, asta e prea mult pt neuronu meu si asa obosit!!
da' daca zici tu, te cred pe cuvant!
zambila
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:05
ioana...ia rationeaza tu un piculetz.....ce e mai bine???? sa stai cu sabia desupra capului ca maine nu vei avea unde sa dormi ca-ti joaca si asternutul, sau sa ai o camaruta de doi pe doi unde sa nu ai grija zilei de maine????si lasa ca te descurci tu.....nu cred ca ar fi mai rau ca acuma....ia mai gandeste-te.....
tutankhamon
Postat pe 10 Noiembrie 2009 00:56
De la: tutankhamon, la data 2009-11-10 00:56:35ioana...ia rationeaza tu un piculetz.....ce e mai bine???? sa stai cu sabia desupra capului ca maine nu vei avea unde sa dormi ca-ti joaca si asternutul, sau sa ai o camaruta de doi pe doi unde sa nu ai grija zilei de maine????si lasa ca te descurci tu.....nu cred ca ar fi mai rau ca acuma....ia mai gandeste-te.....
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:20
da ioana..naravul din fire n-are lecuire...din pacate jocul de noroc este una din cele mai cumplite patimi
de asta nu o sa scape....ii naspha...dar depinde de tine ce alegi...
LILO
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:23
De la: ioanat72, la data 2009-11-14 11:20:55
De la: tutankhamon, la data 2009-11-10 00:56:35ioana...ia rationeaza tu un piculetz.....ce e mai bine???? sa stai cu sabia desupra capului ca maine nu vei avea unde sa dormi ca-ti joaca si asternutul, sau sa ai o camaruta de doi pe doi unde sa nu ai grija zilei de maine????si lasa ca te descurci tu.....nu cred ca ar fi mai rau ca acuma....ia mai gandeste-te.....


multam mult pt sfat!

as vrea sa am curajul de a face acest pas .... dar nu-l am din pacate ! s-au inca n-am gasit momentul oportun de a lua o hotarare. am sperat ca se va intampla ceva.... o minune cred, sa ma pot hotara.
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:27
pshihiatru..

da' ce noi avem pshihiatri buni?
ai nostri sunt mai tacaniti decat noi...
zivari...e cat tancu',si instabila emotional..
tudose..alt tanc,si balbait
etc.


desi am convingerea ca asta este tema,iar ne pune sc-ul sa facem lectii...ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:30
mai asteapta tu mult...si ai sa te trezesti ca nu mai ai nici casa...he, he, he...

rectific...casa cu chirie, d-aia
Anouk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:31
De la: LILO, la data 2009-11-14 11:23:46da ioana..naravul din fire n-are lecuire...din pacate jocul de noroc este una din cele mai cumplite patimi
de asta nu o sa scape....ii naspha...dar depinde de tine ce alegi...



sal! din pacate ai mare dreptate!
pana acum am ales nesiguranta, nu stiu de acum inainte... poate cu ajutorul vostru, cu sfaturile voastre, i-mi pot face mai bine ordine in idei si voi lua o hotarare cat mai corecta pentru mine.
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:31
ioana...crede-ma....vei lancezi in aceasta situatie mult si bine, pierzand si timp si bani si sanatate...iti vei ingropa in datorii toate visele si idealurile...
tutankhamon
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:32
trebuie sa iei o hotarare radicala pt copil...in definitiv el are nevoie de sprijinul tau...daca al sau tata distruge tot ce atinge...
ce viitor va avea copilul?
degeaba speri in minunui de genul acesta...
trebuie sa ai ceva apropiati care sa te ajute in prima faza din pv material...
vad ca esti o fire foarte sensibila...foloseste-te de acest har..valorifica-l
gandeste altfel ca pana acum
telul tau? viitorul,binele copilului..indiferent de ce lasi in urma..
LILO
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:32
De la: LILO, la data 2009-11-14 11:32:59trebuie sa iei o hotarare radicala pt copil...in definitiv el are nevoie de sprijinul tau...daca al sau tata distruge tot ce atinge...
ce viitor va avea copilul?
degeaba speri in minunui de genul acesta...
trebuie sa ai ceva apropiati care sa te ajute in prima faza din pv material...
vad ca esti o fire foarte sensibila...foloseste-te de acest har..valorifica-l
gandeste altfel ca pana acum
telul tau? viitorul,binele copilului..indiferent de ce lasi in urma..


nu am din pacate pe nimeni apropiat sa ma ajute..... din contra ii ajutam eu pe ei atat cat puteam..... deci nu am cum sa fac singura avest pas.... altfel il faceam de mult !
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:41
De la: tutankhamon, la data 2009-11-14 11:32:37ioana...crede-ma....vei lancezi in aceasta situatie mult si bine, pierzand si timp si bani si sanatate...iti vei ingropa in datorii toate visele si idealurile...


cred ca mai jos de cat am ajuns nu pot ajunge ..... sper, doamne fereste de mai rau!!! nu intotdeauna i-ti asterni singur ....au grija altii ....singurul lucru gresit este ca am avut INCREDERE???
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:45
va multumesc! si ma bucur ca sunteti alaturi de mine! este pentru prima data cand vorbesc deschis despre aceasta problema care ma framanta de atatia ani!!!! simt in sfarsit ca nu sunt singura, ca inca n-am inebunit!!! sper sa ma ajutati sa inteleg prin ce trec...
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 11:52
ioana...nu vreau sa te sperii dar crede-ma ca poate fi si mai rau.
nu pot sa dezvolt aici.
imi pare rau,daca situatia ta este reala!
eladaela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:08
daca refuza tratamentul, exista o procedura pentru a-l obliga. va trebui sa iei legatura cu un medic psihiatru si iti explica.
pik_nik
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:14
nu cred ca e reala. un om care pierde tot din cauza unuia care joaca la ruleta , nu poate avea intrebari din astea gen "cum sa fac, ce sa fac?" etc

ce psiholog, ce smacherii? un la revedere si atat
si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:15
daca se poate chiar as vrea sa-mi dati cateva nume si nr de tel daca stiti pe cineva care-mi poate da un sfat autorizat!!! stiu ca e greu de crezut ca cineva poate sa treaca prin asa ceva dar CREDETI-MA!!!! e ceva foarte real nu face parte din SF....
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:19
Am avut nenumarate discutii cu sotul meu.... iar explicatia lui a fost ca se simte acolo in centrul atentiei!!!! se simte important. Consider ca in momentul in care cineva trece pragul acelor cazinouri este deja fascinat de acea atmosfera si nu mai gandeste logic.... uita de tot ce este real si intra intr-o lume ireala. Eu cnsider ca acesti oameni trebuiesc ajutati cumva sa nu se mai apropie de acele tentatii....Lasand la o parte drama prin care am trecut si trec eu consider ca la fel ca cei care depind de alcool sau droguri si cei care au acest microb trebuie AJUTATI!!!! DAR CUM??? cred ca numai cineva specializat in psihologie potate da sfaturi.
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:26
Observ la acest forum...o tendinta de a suspiciona topicurile ca fiind nereale...Chiar si asa fiind...ma gandesc ,ca orice sfat postat poate fi citit de cineva care trece printr-o problema asemanatoare...si citind aici poate fi un pas in rezolvarea unei probleme proprii...Referirea mea nu e strict la acest topic...e in general...deci...haide-ti sa fim un picut mai toleranti si mai putin incisivi...In legatura cu sfatul cerut de initiatoarea topicului...parerea mea e ca viata e scurta...si cat poti...fa ceva pentru tine...niciodata nu e tarziu sa o iei de la inceput...
rodyk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:30
ioi...ca fac cu nervii

ca m-am abtinut...si m-am abtinut...da' nu mai poci

mama, io nu te inteleg...pentru ce iti trebuie ajutor de specialitate ? ca sa iti faca ala ce ?
sa iti spuna ce stii si tu deja ?

e clar ca trebuie sa il lasi, ca mai bun nu se face, si nici nu se vindeca. ati ajuns in sapa de lemn si tu inca te mai intrebi ce sa faci ?

io zic sa faci o introspectie, d-aia, si sa te gandesti ce e bine pentru copil si pentru tine

aahh...stai ca acum citesc mai bine...tu de fapt vrei sa-l ajuti pe el, nu pe tine si copilul...in cazul asta...
Anouk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:31
eu as zice sa te ajuti pe tine si dupa aceea munca de caritate

boala e boala si mai devreme sau mai tarziu, recidiveaza.

langa un alcoolic, nebun sau unul din acesta care are numai rulete si cazinouiri in cap nu se poate trai

si_totusi
Postat pe 14 Noiembrie 2009 12:32
ma gandeam ca ajutandu-l pe el.... ma ajut pe mine implicit, adica incerc sa gasesc o varianta cat mai accesibila pt mine , copil... pt a putea merge mai departe. e usor sa pui punct si sa incepi o noua viata? dar te intrebi oare nu te asteapta alt calvar? scapi de o problema si te confrunti cu altele..... oare zicala " rau cu rau dar mai rau fara rau"? nu e valabila?
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:15
sorry ioana, eu nu pot sa-ti spun ce vrei tu sa auzi

daca tu vrei sa crezi ca va fii ok, voia ta
Anouk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:20
e si asta o chestie...sa suferi de sentimentul penitentei
Anouk
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:20
bun! sa zicem ca pun punct si vreau sa incep o noua viata!!!! Problema e ca nu am capul de ata!!!! de unde sa incep? cu ce sa incep? e f complicat cand esti in cauza.... din afara lucrurile se vad altfel!!!
ioanat72
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:27
ioana, cred ca ai 3 posibilitati.
- sa-l determini sa discute cu un medic psiholog,
- sa soliciti unui judecator sa-l declare iresponsabil, si in cazul asta o sa urmeze tratamentul potrivit, indiferent de vointza lui,
- sa-ti regandesti viata in continuare fara el.
pik_nik
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:30
pik....suna crud,dar cred ca este adevarul pe care ea nu vrea sa il recunoasca desi il stie

o sa va spun o intamplare adevarata,desi e cam cruda
am avut o colega al carei sot suferea de aceeasi boala,ptr ca asta este o boala.
a facut o gramada de datorii si intr-o zi si-a tras un glont in cap cu pistolul din dotare.
banca i-a luat casa,ea a ramas in strada cu doi copii mici.
din mila unitatii la care lucra si ea si el,a primit o camera in camin.
si-au continuat viata,dar cred ca nu se vor vindeca niciodata.
este o poveste adevarata,desi multi poate vor fi tentati sa creada ca e fictiune,telenovela.
de asta i-am si spus ioanei ca poate fi si mai rau.
el ar trebui sa isi dea seama ca are nevoie de ajutor de specialitate,sa treaca de faza de negare.
asa cum am mai spus,ii doresc curaj si putere,daca este real ce ne spune ea aici
si asta ptr ca am vazut cu ochii mei caz real.
eladaela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:43
inteleg ca esti de acord cu propunerile mele.
pik_nik
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:49
in asemenea cazuri,si tinand cont de faptul ca s-a ajuns atat de departe,ca au lasat atat timp sa treaca,solutiile trebuie sa fie radicale
tu ai dreptate
eladaela
Postat pe 14 Noiembrie 2009 13:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Esalonarea datoriilor catre casa de asig de sanatate 1 De la: garbo107495 15 Iulie 2011 02:01
buna ziua 5 De la: garbo104802 21 Octombrie 2012 22:38
help:((! 11 De la: fleurdelis 23 Octombrie 2010 14:03
IERTINDUT-TE PE TINE POTI IERTA SI PE ALTII 3 De la: anaROBERT 24 Aprilie 2011 00:47
e greu sa fii femeie 1 De la: rudi 27 Noiembrie 2008 01:14
Setari Cookie-uri