sevraj... de fumat :(

am patit o chestie destul de urita cind am incercat sa nu fumez vreo doua zile: intr-a doua am renuntat ca sa nu mor.... sau, ma rog, sa nu mor chiar acu'.
Nu stiu daca e normal, n-am auzit si n-am citit nicaieri ca ai putea chiar intra in sevraj fizic de-a binelea: cert este ca eu am devenit total nefunctionala in alea doua zile, cu niste migrene groaznice, ameteli, greata, hipotensiune severa - eram dezorientta si abia ma tineam pe picioare. Si am baut cafea.... degeaba.
A mai patit cineva asa ceva, sint eu un caz aparte??
Nici n-am banuit ca nu e doar chestie de vointza....
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:46
vointa si multe altele draga mea!
margelatu_68
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:49
quasaria, de aia nu reusesc eu...am aceleasi reactii
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:52
Si eu am incercat de cateva ori sa ma las de fumat dar nu am reusit.
Aveam dureri mari de cap,stari de iritare si chiar insomnie.
sunset474
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:53
io una,pe langa toate alea de ziceai tu,mancam de nu ma puteam opri!
nervi?
dureri de cap?
oaliooo...
decat doo zile am rezistat si io...dupa care am decis ca tot tre sa mor de ceva,ca doar n-oi muri sanatoasa..
preciouss
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:55
Cred ca daca reusesti sa faci fata acestor stari si sa depasesti momentele grele reusesti.
sunset474
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:55
quasaria, lasatul de fumat inseamna o adevarata agresiune impotriva organismului. nu numai ca obisnuinta ci si datorita substantelor adaugate in tutun ca sa provoace si sa mentina dependentza.
decat sa mai caut solutii, mai bine accept vorba unui clasic - "lasatul de fumat e cel mai simplu lucru din lume. eu ma las de 20 de ori pe zi!"
pik_nik
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:55
De la: quasaria, la data 2009-09-13 19:46:09am patit o chestie destul de urita cind am incercat sa nu fumez vreo doua zile: intr-a doua am renuntat ca sa nu mor.... sau, ma rog, sa nu mor chiar acu'.
Nu stiu daca e normal, n-am auzit si n-am citit nicaieri ca ai putea chiar intra in sevraj fizic de-a binelea: cert este ca eu am devenit total nefunctionala in alea doua zile, cu niste migrene groaznice, ameteli, greata, hipotensiune severa - eram dezorientta si abia ma tineam pe picioare. Si am baut cafea.... degeaba.
A mai patit cineva asa ceva, sint eu un caz aparte??
Nici n-am banuit ca nu e doar chestie de vointza....


nu te poti lasa deodata... ideea e sa treci pe tigari mai slabe, fumand din ce in ce mai putin. aveam un prof de chimie organica in facultate, care ne explica ca substantele cele mai toxice, care dau dependenta sunt in a doua jumatate a tigarii... colegii mei fumatori se amuzau nespus, pentru ca ziceau ei ca era misto ca ne persecuta in grup: fumatori si nefumatori... daca te lasa sufletu' fumezi prima jumate si lasi restu, arzale-ar focu'...
snowflake
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:05
snow, nu stiu daca tine - la mine nu prea - si cu fumatul si cu net-ul...
de la kent si assos am trecut la menthol si light...si acolo m-am oprit - chiar daca fac uneori risipa - fumez 1/2 de tigara sau chiar aprind si sting...da' se intampla mai des...si daca mai am si motive de iritare...


P.S. imi face cineva un pustiu de bine? taiati-mi fratilor cablul (net-ul), asa pe o luna-doua, pleaseeeeeeeeee
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:13
pai acu' depinde, parerile sint impartite- eu am citiva prieteni care sustin ca e cel mai simplu sa te lasi "cold turkey" - nu mai aprinzi alta tigara, punct.
De la simplul asta era sa mor - e drept acu' ca eu am si tensiunea f. mica, sint si foarte obosita, trecerea e de la 2 pachete de kent blue pe zi si unul pe noapte si am vreo 50 de kg cu ambalaj cu tot. Iar cu mincarea nu prea le am - si in astea doua zile mi-a fost asa de rau ca nu le-am avut nici atit. Am mincat vreo doi biscuiti, cu greu, si apa (inutila, de altfel).
Insa n-am banuit ca ai simptome de sevraj "de-a binelea". Chiar mi-a fost rau-rau, de nu ma puteam tine pe picioare - si eu nu-s vreo leshinata, in general. Nah, nici nu banuiam ca gudronul ma tine alive...

Acu' stau asa si exaluez avantaje si dezavantaje: pai daca imi e si rau, scade si puterea de concentrare, ma si ingrash, adica devin si bolnava, si rotunda, si placida, pen' ce mama ma-sii sa ma las de fumat? Doar ca sa miros ca o floare?? E??
In cazu' asta nu nunmai ca n-ar trebui interzis fumatul...da' ar trebui chiar impus...

Ajung si eu ca pietoanele alea de ma uit la ele in fiecare dimineata, pe trecere.... plutesc asa, in deriva... cu juma de metru pe ora...
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:33
lipsa de nicotina este aceeasi ca si lipsa de alcool din sange....se traduce printr-o stare de nervozitate, frisoane, transpiratii, stare de ameteala...rau general....ca si la droguri....sa ca ideal e sa se fumeze tigari mai slabe si sa fie redus cate ptuin numarul de tigari pe zi....sau, si mai bine, inlocuirea lor cu derivate - unul dintre ele e un fel de puf cu nicotina - cred ca e cel de la nicorette....un puf in nas si gataaaa....3-4 ore nu mai trebuie mancare, pentrru ca s-a luat doza.....un coleg de-al meu asa s-a lasat de fumat...si statea langa noi in bar si noi fumam ca serpii...el...fasss...fass....a tras nasul si gata tigara....
tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:43
Eu m-am chinuit de cateva ori sa incep sa fumez dar n-am reusit.
Micass
Postat pe 13 Septembrie 2009 20:45
Quasaria, cand am vazut mesajul tau eram aproape sigura ca l/a postat prietena mea, dar la ora accea eram impreuna si era imposibil...
Trece exact prin sevrajul despre care vorbesti, era gata sa sun la 112, se simte cumplit, diferenta e ca ea a depasit si ziua de azi, a doua fara tutun.
Lichide, fructe, aer curat, mediu fara fumatori cateva zile si sex cat cuprinde!
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:46
daca nai adaugiu si plasturi cu nicorette....te simti si ami aiurea...si duapc e ii scoti esti in stare sa omori lumea pt o tigaruscaa! eu va urez bafta, caci n'am reusit!
fleur_de_lis
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:48
grija mare la plasturi..de nicorette vorbesc!!!!citit prospectul....
ca daca aplicati mai multi decit scrie in prospect...se produce o ..supradozare...!!!!!!
eu tot incerc...de vreo 5 ani....n am reusit!!!!!!!am fumat doar mentolate...de s verde pe dinuntru!@!!!
nazirra
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:57
aiurea, nazirro - cu plasturele am avut un..spor la fumat...
ma temeam si eu de supradozaj initial si cand am avut pofta sa fumez, cu plasturele pus - am zis ca "fie ce o fi", poate ca ajung sa fac alergie la nicotina - ash
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:01
si io tot cu mentolate ma otravesc....cica sunt verzi...pe naiba...harai dimineata ca un tomberon pe asfalt....
tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:02
Era sa uit! si ciocolata cu dragoste...
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:02
mai..primele zile de la plasture...eu am probat un mic lesin asa, in mijlocul unei discutii...da dupa ce m-am resuscitat..fumatul a mers mai lejer, asa
fleur_de_lis
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:03
o cunostinta de a mea a ajuns la urgenta ...schimba plasturi cum ii venea sa aprinda o tigara....hop plasturili!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:04
De la: tutankhamon, la data 2009-09-13 23:02:46si io tot cu mentolate ma otravesc....cica sunt verzi...pe naiba...harai dimineata ca un tomberon pe asfalt....


fleur_de_lis
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:04
faraoano...io numai mentolatee!!!!de vreo 20 de ani..si cit am stat prin strainataturi..tot am gasit si acolo!!!!!
nazirra
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:06
am folosit si spray-ul antitutun...'jaba

da' ce n-am incercat?
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:06
Ce credeti voi ca/mi scrie acum prietena mea pe mess?
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:09
fleur_de_lis
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:10
daca ne spui, vom sti
panty_C
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:10
stai otira sa ne aprindem o tigare....
zii!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:11
I/am rasp ei intai, scuze.M/a pus dracu si i/am zis de topic si acum e convinsa ca nu va reusi
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:12
si ma roaga sa/i duc macar un chistoc
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:13
nazirooo...io numa de 7 ani mentoale....da le trag bine de 10...si ma prostesc cu cate o tigara pe saptamana de la 16 ani...
tutankhamon
Postat pe 13 Septembrie 2009 23:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Durerea de oase nu mai este o problema pentru mine 15 De la: garbo_446242 12 Mai 2017 10:49
Se poate scapa de fumat cu ajutorul hipnozei? 40 De la: Ciresica 16 Iunie 2011 21:01
Ce părere aveți despre esența de vindecare pe care Dr. Eric Pearl o împărtășește cu toată dragostea tuturor Oamenilor de pe Planeta. 9 De la: GHEORGHITA 1 Septembrie 2015 18:42
cosmetice organice 1 De la: gedilika77 21 Februarie 2009 19:37
Hepatita C 13 De la: garbo_10948 8 Martie 2013 16:27
Setari Cookie-uri