ce sa faci, cand stii ca..... iubesti fara speranta?

... "sa mori de dragoste ranita... eternitatea unei clipe sa o masori"... Fredonam versurile acestea candva, radeam dand diferite definitii ranilor din dragoste, imi facusem o idee despre ce inseamna sa ranesti dragostea, insa, cu inocenta novicelui, nu intelegeam ce inseamna sa fii ranit de dragoste, nu intelegeam "eternitatea unei clipe"
A fost o perioada in care am dat sfaturi, am sustinut si incurajat chiar si in clipele cand totul parea terminat si fara speranta, ironia sortii face ca din toti cei alaturi de care am fost sa nu fie nimeni alaturi de mine, in clipele in care chiar am nevoie, asa ca, va rog pe voi sa faceti asta...
Ce poti face cand iubesti un barbat, te iubeste insa iti spune ca relatia voastra nu poate avea un viitor... din cauza ca tu ai mai fost casatorita si ai un copil?
Daca mi-ar fi pus cineva intrebarea asta, as fi raspuns simplu "pleaca si nu te uita in urma. Inseamna ca nu te merita!"
E asta singura solutie? Mai exista o alta alternativa?
Sunt prinsa intr-o poveste care doare... O parte din mine ar vrea sa fuga cat mai departe, in timp ce cealalta nu isi doreste decat sa il auda, sa il atinga si sa se piarda in bratele lui...
Sa plec si sa las in urma singurul barbat pe care l-am iubit vreodata? Sau sa raman intr-o relatie care nu are viitor?
Chiar mi-ar prinde bine o parere din exterior...
anda7620
Postat pe 31 August 2009 10:54
stii tu ca inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste nu?
fa ceea ce simti! cred ca e mai important decat orice logica! ideile ai putea sa i le schimbi in timp, pt ca sentimentele sunt cele mai importante!
fleur_de_lis
Postat pe 31 August 2009 11:00
Cearca sa-ti organizezi minutios timpul, sa poti judeca realistic lucrurile. De regula, cind barbatul se trage indarat de la inceput, chiar de ramine, ti-o va reprosa dupa. Cauta sa tedistantezi cu precautie, sa-i vezi reactia. Daca ramine pe aceleasi pozitii, schimba-ti orientarile.
valentino
Postat pe 31 August 2009 11:01
"Ce poti face cand iubesti un barbat, te iubeste insa iti spune ca relatia voastra nu poate avea un viitor... din cauza ca tu ai mai fost casatorita si ai un copil?"

Ce motivatie e asta? Pentru un om care zici ca te iubeste...
Un om care te iubeste, iubeste tot ce tine de tine si, mai ales, copilul tau!
Depinde si de tine ce iti doresti...O perioada buna si apoi...amintiri sau o realtie stabila pe timp nedeterminat?
Daca cineva iti spune ceva de genul: "realtia noastra nu poate avea viitor", e ca si cum ti-ar spune: "vreau doar o aventura"...ori, un om care iubeste nu pune termene de valabilitate...
Daca tu il iubesti si-l doresti alaturi, parerea mea este ca te vei supune singura la niste chinuri pe care nici un om nu le merita... dar asta e doar parerea mea...
lady_corina
Postat pe 31 August 2009 11:03
Iubesti fara speranta?Nu!Daca il mai iubesti,inca mai ai sperante.Alternative nu ai,cred,dar sfatul meu este sa faci ceea ce e bine ptr.tine si copilul tau.
any_chiriac74
Postat pe 31 August 2009 11:06
Ti-ai raspuns singura la intrebare cand ai zis "o relatie care nu are viitor".
Daca acum el nu poate trece peste faptul ca ai fost casatorita si ai un copil, nu cred ca o va face vreodata. Si oricum trebuie sa te gandesti la copilul tau, chiar vrei sa creasca langa un barbat care nu il doreste??
nelly05
Postat pe 31 August 2009 11:07
De la: valentino, la data 2009-08-31 11:01:21Cearca sa-ti organizezi minutios timpul, sa poti judeca realistic lucrurile. De regula, cind barbatul se trage indarat de la inceput, chiar de ramine, ti-o va reprosa dupa. Cauta sa tedistantezi cu precautie, sa-i vezi reactia. Daca ramine pe aceleasi pozitii, schimba-ti orientarile.



iar_eu
iar_eu"
377 mesaje
Membru din: 4/05/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:01
Citeaza Raspunde
sper...
Am io ceva dubii cu iesitu asta in natura...poate fi o solutie, pina nu se repeta. Dupa, e obisnuinta, si-atunci schimba datele problemei...


preciouss
Membru din: 2/07/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:05
Citeaza Raspunde
nu simt in niciun fel ca trebuie sa ma justific aici pt felul in care am ales eu sa-mi gestionez criza...
pur si simplu ofeream o solutie care a functionat,in cazul meu...


valentino
Membru din: 16/04/2009
Postat pe: 30 August 2009, ora 15:13
Citeaza Raspunde
Preci, nu e vorba de incriminari. Numa ca io am vazut,ce spun. Si sa stii ca toti sintem un unicat, tocmai si prin felul cum abordam o problema. Asta, fara pretentie de locul intii...
Raporteaza abuz de limbaj



pik_nik
Postat pe 31 August 2009 11:10
Acel individ care ti-a dat acel raspuns nu te iubeste cu adevarat...sunt atatia care s-au casatorit cu cele pe care le-au iubit cu adevarat si le-au indragit copilul ,sau copii ca si cand ar fi fost ai lor.Cu toata dragostea ta pt el, eu una as renunta la el.Important in viata ta e copilul si daca e sa gasesti pe cineva care te iubeste cu adevarat ,va fi cu tine cu tot cu micut.Viata e prea scurta sa nu o traiesti si cand mai ai si un sufletel si mai mult.Cei ca respectivul vor doar o relatie,sa aiba una,doua,etc,sa se simta cineva,dar nu merita sa dai absolut nimic pe ei.Curaj si nu dezarma.
Dalimi
Postat pe 31 August 2009 11:17
n-ai definit bine: iubesti dar nu te iubeste.
Ce pot sa zic... iubeste-l in continuare. Pentru tine, nu pentru el. Ca sa fii fericita ca incepe o noua zi... in care IL VEZI? Chiar daca il vezi trecind pe linga tine...

Si eu tot asta fac, desi situatia este putin alta.
quasaria
Postat pe 31 August 2009 20:15
blanca
Postat pe 31 August 2009 20:54
lady_corina
Postat pe 31 August 2009 21:04
Anduto, tu vrei sa fii iubita .tu nu pe el il iubesti ci iluzia ca esti iubita...cand iubesti si esti iubit toate bucatelele astea care acum "nu bat" se fac un intreg . si-atunci dragostea nu doare...e muuulta fericire in care incape tot si nu exista contradicitii...
blanca
Postat pe 31 August 2009 21:36
Ofer consultanta prin deschiderea cartilor sau clarviziune. Ajut persoane in rezolvarea diferitelor probleme.Cei interesati ma pot contacta la adresa de mess mateialina69
mateialina69
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:24
De la: anda7620, la data 2009-08-31 10:54:36... "sa mori de dragoste ranita... eternitatea unei clipe sa o masori"... Fredonam versurile acestea candva, radeam dand diferite definitii ranilor din dragoste, imi facusem o idee despre ce inseamna sa ranesti dragostea, insa, cu inocenta novicelui, nu intelegeam ce inseamna sa fii ranit de dragoste, nu intelegeam "eternitatea unei clipe"
A fost o perioada in care am dat sfaturi, am sustinut si incurajat chiar si in clipele cand totul parea terminat si fara speranta, ironia sortii face ca din toti cei alaturi de care am fost sa nu fie nimeni alaturi de mine, in clipele in care chiar am nevoie, asa ca, va rog pe voi sa faceti asta...
Ce poti face cand iubesti un barbat, te iubeste insa iti spune ca relatia voastra nu poate avea un viitor... din cauza ca tu ai mai fost casatorita si ai un copil?
Daca mi-ar fi pus cineva intrebarea asta, as fi raspuns simplu "pleaca si nu te uita in urma. Inseamna ca nu te merita!"
E asta singura solutie? Mai exista o alta alternativa?
Sunt prinsa intr-o poveste care doare... O parte din mine ar vrea sa fuga cat mai departe, in timp ce cealalta nu isi doreste decat sa il auda, sa il atinga si sa se piarda in bratele lui...
Sa plec si sa las in urma singurul barbat pe care l-am iubit vreodata? Sau sa raman intr-o relatie care nu are viitor?
Chiar mi-ar prinde bine o parere din exterior...
giorgyka
Postat pe 29 Ianuarie 2010 14:54
...664!!
http://www.youtube.com/watch?v=w3xzgH1V4pQ

crezi ca merita?
LILO
Postat pe 29 Ianuarie 2010 14:59
Si eu trec printr-o experienta oarecum asemanatoare. Sunt divortata de 3 ani si am un copil de 4 ani. La locul meu de munca m-am indragostit la prima vedere de un coleg care venise din Ungaria pt. 1 saptamana la noi la firma. Ne-am indragostit si a preferat sa ramana in Romania si ne-am mutat impreuna.Cea mai mare problema a fost...este comunicarea. El nu vorbea nici romana si nici engleza. Pur si simplu pierdeam tot timpul incercand sa comunicam prin desene, dictionar etc.Intr-o zi nu am mai putut , am fost o lasa si am plecat de la el fara sa-i spun nici un cuvant.La birou era o situatie tensionata intre noi.S-a simtit singur si dupa 2 luni si-a adus o fata din Ungaria sa stea cu el. Sentimentele sunt si acum foarte puternice..ne iubim mult.Dupa ce a adus-o am ramas "prieteni" ne petreceam tot timpul impreuna, era tensiune..dorinta, iubire..dar stiam ca acum are un suflet langa el si amandoi am incercat sa trecem peste.A lasat-o gravida si..chiar daca nu o iubea a preferat sa lase totul in urma si sa accepte situatia. A trimis-o inapoi, a recunoscut copilul...in fine, am reluat relatia cu el.Nu mai vedeam pe nimeni si nimic.Nu vrea sa o lase nici pe ea , dar nici pe mine. Asta m-a pus pe ganduri, am un copil caruia vreau sa-i gasesc un tata.Nu am timp de pierdut. El zice ca sunt femeia ideala pt el..dar ca nu putem fi impreuna din cauza lipsei de comunicare.Acum mi-am gasit pe cineva ..dar nu pot sa ma implic sufleteste deloc.Ma gandesc numai la el.Suntem in continuare colegi la birou si..e greu.
IDEEA ESTE CA TREBUIE SA MERGI MAI DEPARTE, STIU CA E GREU DAR PT. TINE SI COPIL NU AI TIMP DE PIERDUT. VIATA TRECE REPEDE PE LANGA NOI.
giorgyka
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:08
Asta e ..iubire fara speranta..Oricum , cinste lui . Mai rar un barbat sa-si accepte si sa recunoasca copilul daca nu e casatorit si nu o iubeste pe mama .
giorgyka
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:15
Eu spun sa-ti iubesti copilul.iubirea pt copilul tau sa fie nemarginita.barbatii vax albina-ii doare-n bashcheti draga mea. daca avea el un copil tot asa zicea.stii vorba aia ce tie nu-ti place altuia nu face./intreaba-l daca el avea un copil si te iubea si vroia ceva serios-o casatorie-ce-ar fi simtit el daca ii raspunde-ai asa???????????? lasa-l si duteeeeeeeeeeeee si uita-lllllllllllllll ca nu te merita/ e greu dar sanatos. IUBESTE-TI COPILUL el e singe din singele tau.
garbo168736
Postat pe 20 Septembrie 2010 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ijefalva 1 De la: garbo047833 8 Noiembrie 2009 17:20
dragostea de-o vara 1 De la: dulcedeea97_yahoo_com 30 Iunie 2009 14:40
buna 2 De la: cricat 10 Octombrie 2011 08:15
Urgent... 35 De la: hermosa20 21 Iunie 2016 13:22
sincer vreau o parere 41 De la: pik_nik 16 Octombrie 2009 16:59
Setari Cookie-uri