Barbatul in zodia scorpion!!

Viva , la noi in Poplaca "a rade" si "a face misto" nu prea sunt sinonime. Se poate face misto , fara a schita un zambet. Asta fara a mai sublinia ca "misto" nu e cuvant romanesc.(chiar daca natia de provenienta a cuvantului se cred romani )
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2013 08:55
De la: heartbit, la data 2013-07-23 21:21:22n-as crede ca e vorba de double standards (decat in contextul in care s-ar traduce "cu ocaua mica", "cu dubla masura"...
cred ca ai scris bine, nu de alta, dar eu nu vorbesc si scriu in mai multe limbi in acelasi timp... (al dreaq Napoleon ala...!) insa n-ai scris corect nspea .... era corect n'spea



din categoria fintina non-gindirii: " CIND HORMONU' BATE NEURONU ' "
garbo_13807
Postat pe 24 Iulie 2013 10:08
De la: Rotty, la data 2013-07-24 08:55:18Viva , la noi in Poplaca "a rade" si "a face misto" nu prea sunt sinonime. Se poate face misto , fara a schita un zambet. Asta fara a mai sublinia ca "misto" nu e cuvant romanesc.(chiar daca natia de provenienta a cuvantului se cred romani )


nu luind cuvintul ca atare, ci expresia : a ride de cineva.
poti ride de cineva tot fara a schita un zimbet
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 18:42
rotty, misto este cuvant chiar de origine germana.... :)
nu stau sa mai dau explicatii... dar poti retine asta :)
iar aia nu cred ca s-au gandit inca sa se creada romani, pentru ca sunt prea plini de ei :)
heartbit
Postat pe 24 Iulie 2013 21:14
De la: vivacedonna, la data 2013-07-24 18:42:53
De la: Rotty, la data 2013-07-24 08:55:18Viva , la noi in Poplaca "a rade" si "a face misto" nu prea sunt sinonime. Se poate face misto , fara a schita un zambet. Asta fara a mai sublinia ca "misto" nu e cuvant romanesc.(chiar daca natia de provenienta a cuvantului se cred romani )


nu luind cuvintul ca atare, ci expresia : a ride de cineva.
poti ride de cineva tot fara a schita un zimbet


fiinta imbecila, ca tot ma musti de partile dorsale, dupa ce ca esti proasta te mai pui si in poteca, semnalizand cu courul inrosit...!
pai daca:
doar ca
: ... '' rid si fac misto...'' sunt sinonime
iar agramatul de tine nu si-a dat seama

in varianta originala:
''dar cind unii de aici intra si ride si face misto...''

atunci, in afara faptului ca nu esti capabila sa faci un acord simplu intre trei termeni, mai faci si pleonasme!
prost tata ai avut, ce-ai bagat si ce-a iesit!
daca taceai filozoafa ajungeai!

mai incearca niste explicatii din astea savante, ca inca nu stia lumea cat de panarama proasta esti... cu toate limbile tale concomitente!

hai dispari vis urat... intoarce-te unde iti e locul!
heartbit
Postat pe 24 Iulie 2013 21:20
De la: heartbit, la data 2013-07-24 21:14:16rotty, misto este cuvant chiar de origine germana.... :)
nu stau sa mai dau explicatii... dar poti retine asta :)
iar aia nu cred ca s-au gandit inca sa se creada romani, pentru ca sunt prea plini de ei :)


germanii au ajuns tigani? la mintea ta se poate orice si la cit de plin de tine esti tu.

MIȘTÓ adj. invar. (Arg.) (Foarte) bun, (foarte) frumos. ♦ (Substantivat, n., în expr.) A lua (pe cineva) la mișto = a-și bate joc (de cineva), a-l ironiza. – Din țig. mišto.
Sursa: DEX '98 (1998)
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 21:22
mai prostovanco, am spus despre originea cuvantului nu despre forma lui din dex.
vorbeste cu un lingvist, daca esti capabila si o sa te lamureasca in privinta a ceea ce nu vreau eu sa.ti ofer pe tava!
desi cred ca ti-e greu sa faci distinctie intre limgvism si limbism ... dar le poti aplica pe ambele pana ajungi la un rezultat oricare ar fri el!
heartbit
Postat pe 24 Iulie 2013 21:26
Poate ca astia au cu ce
Eu ma refeream la cealalta natie in a carui limba inseamna "bine" . L-o fi luat si aia tot de la germani , da n-o stiut sa-l traduca
Rotty
Postat pe 24 Iulie 2013 21:27
De la: heartbit, la data 2013-07-24 21:26:44mai prostovanco, am spus despre originea cuvantului nu despre forma lui din dex.
vorbeste cu un lingvist, daca esti capabila si o sa te lamureasca in privinta a ceea ce nu vreau eu sa.ti ofer pe tava!
desi cred ca ti-e greu sa faci distinctie intre limgvism si limbism ... dar le poti aplica pe ambele pana ajungi la un rezultat oricare ar fri el!




se vorbea pe aici de bunul simt?
pai tu chiar ai fost absent la lectia asta, dar apoi, la lingvism...
in alta ordine de idei, da, esti un limbist ordinar. atita timp cit jignesti fara a fi jignit, esti chiar de cea mai joasa speta.
daca eu nu am avut tata , tu nu ai avut nici mama. unde ai crescut?

originea cuvintelor: misto, naspa, etc, vin din tiganeste (romanes)
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 21:49
De la: Rotty, la data 2013-07-24 21:27:35Poate ca astia au cu ce
Eu ma refeream la cealalta natie in a carui limba inseamna "bine" . L-o fi luat si aia tot de la germani , da n-o stiut sa-l traduca



se traduce in mai multe feluri, in functie de contextul in care e folosit cuvintul.
originea: tiganeste
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 22:33


viva... mi-a fost dor de tine !!! am rasfoit putin topicul asta, pana au aprut cuvinte care nu erau folosite in mahalaua mea... ! si nu ma refer la cuvantul misto... ! dar am citit parte din disputa in jurul cuvantului misto. si inainte de culcare mi-a zis sa te sustin din motive prietenesti... ! adevarul nu e usor intodeauna de gasit... dar cineva mi-a spus ca: "cuvantul lui Dzeu. e adevarul"... ! ok... cum linia telefonica era ocupata... n-am putut SA-L intreb, asa ca m-am dus si eu ca prostul, pe net. care si el e o alta divinitate... ! si uite ce am gasit: "Scriitorul Victor Eftimiu a propus o serie de explicaţii etimologice savuroase, uneori chiar fanteziste. Acestea nu sunt întotdeauna explicaţiile reale, multe neputând fi confirmate cu adevărat, însă merită menţionate datorită ingeniozităţii lor:

Mişto- derivă din nemţescul “mit stock” (cu baston), din vremurile în care un bărbat cu baston avea un aer distins, elegant, de condiţie bună… “cool”… “mişto”… (În realitate cuvântul mişto aparţine lexicului de bază al limbii rrome şi nu a fost preluat din limba germană)."
barboneli
Postat pe 24 Iulie 2013 23:07
De la: barboneli, la data 2013-07-24 23:07:31

viva... mi-a fost dor de tine !!! am rasfoit putin topicul asta, pana au aprut cuvinte care nu erau folosite in mahalaua mea... ! si nu ma refer la cuvantul misto... ! dar am citit parte din disputa in jurul cuvantului misto. si inainte de culcare mi-a zis sa te sustin din motive prietenesti... ! adevarul nu e usor intodeauna de gasit... dar cineva mi-a spus ca: "cuvantul lui Dzeu. e adevarul"... ! ok... cum linia telefonica era ocupata... n-am putut SA-L intreb, asa ca m-am dus si eu ca prostul, pe net. care si el e o alta divinitate... ! si uite ce am gasit: "Scriitorul Victor Eftimiu a propus o serie de explicaţii etimologice savuroase, uneori chiar fanteziste. Acestea nu sunt întotdeauna explicaţiile reale, multe neputând fi confirmate cu adevărat, însă merită menţionate datorită ingeniozităţii lor:

Mişto- derivă din nemţescul “mit stock” (cu baston), din vremurile în care un bărbat cu baston avea un aer distins, elegant, de condiţie bună… “cool”… “mişto”… (În realitate cuvântul mişto aparţine lexicului de bază al limbii rrome şi nu a fost preluat din limba germană)."


mersi, Barbo si mie mi-a fost dor de tine, nu te-am auzit demult.
orice explicatii i-ai da '' domnului stie tot'' nu va fi destul pentru ca, el a lipsit de la lectiile importante ale vietii.
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2013 23:44
hai mars ca ma plitisesti... agramata semianalfabeta!
heartbit
Postat pe 25 Iulie 2013 00:46
Bit, stie sa scrie, np.:-) Si mie chiar mi s-a parut o tipa MISTO (asta e cuvintul cu buba, nu?) sigur, fiecare cu parerea lui. Dar, de scris, stie sa scrie precis. :-)
quasaria
Postat pe 25 Iulie 2013 02:05


neata si voie buna la toti... !!!

Q, ce inseamna "stie sa scrie precis"... ? adica corect ? adevarat, in sensul de informatie exacta ? nimeni nu contesta asta. dar sa spui "semianalfabeta", "prostavanco" (bine ca am aflat cum se scrie... eu credeam ca "prostavano" I mai invat si eu limba romana, corect, aici pe forum ...) sau "finta imbecila", unei persoane necunoscuta sau necunoscute si care sigur nu merita aceste cuvinte (si imi iau raspundere pentru ce spun...) nu mi se par potrivite cu o persoana citita si documentata ca bunul nostru Bit... !!! parerea mea... !!! in rest... sa aveti parte numai de chestii mishto, pe unde petreceti timpul azi... !
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 08:50


erata: 'PROSTOVANA" !
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 09:08
De la: barboneli, la data 2013-07-25 09:08:24

erata: ' SUNT PROSTOVAN" !




cui ii pasa ?
garbo_13807
Postat pe 25 Iulie 2013 09:11
Nu barbo - inseamna SIGUR stie ca ne cunoastem cit de cit. si mie mi s-a parut cam allegro si de asta am simtit nevoia sa precizez. Multumit de explicatii? N-am fost ironica de data asta.
quasaria
Postat pe 25 Iulie 2013 09:39


stiam Quasaria... am observat si ieri ! si eu tot de aia am precizat. nici eu n-am fost ironic... cred !
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 10:19
De la: garbo_13807, la data 2013-07-25 09:11:47
De la: barboneli, la data 2013-07-25 09:08:24

erata: ' SUNT PROSTOVAN" !




cui ii pasa ?


mie, in nici un caz... !!!
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 10:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bărbatul taur 4 De la: garbo353259 13 Iunie 2016 22:38
http://metallotechnica.shopmania.biz/info/construim-si-finisam-filiale-banci 1 De la: metallotechnica 16 Mai 2011 10:24
se spune ca femeia fecioara face casa buna cu barbatul taur.oare asa e? 3 De la: aly_fab 18 Noiembrie 2010 12:22
Zodia Balantei 328 De la: garboazerty 30 Octombrie 2009 16:14
femeia - fecioara si barbatul-peste 42 De la: milady41 4 Octombrie 2012 12:36
Setari Cookie-uri