Viata dupa divort

Cum o luam de la capat, incet, incet...cum uitam de durere, dezamagire...Cum ne umplem golul din suflet si din viata de zi cu zi...

Blue_Tattoo
Postat pe 15 Iulie 2009 15:21
hmmm...
Thor
Postat pe 15 Iulie 2009 15:37
Buna Blue, chiar asa buna intrebare ..pot sa adaug la divortata despartita?..iti pot spune ce am facut dupa prima despartire din viata mea: in primul rand mi-am luat perioada de lins rani, de plans, de dat cu capu'; timpul petrecut singura in care analizezi ce ai gresit, m-am inscris la un curs de germana, am fost la cursuri de dans, am profitat de orice ocazie pentru a iesi din casa si poate inca un amanunt important nu am intrat intr-o noua relatie decat dupa vreo 2 ani ..dar acum cand ma apropii de "cifra rotunda" si iar mi-am luat bobarnacul parca ma misc mai greu...perioada aia de gratie se tooot lungeste de ceva timp, se pare ca am mult mai multe de analizat de nu mai scap de ea...raspunsul cred ca il stim, trebuie sa ajungem sa fim impacate cu noi insine iar..si restul o sa vina de la sine...pacat ca m-au lasat nervii si nu mai am rabdare:).
o zi frumoasa!
misslotus
Postat pe 15 Iulie 2009 16:18
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-15 15:21:46Cum o luam de la capat, incet, incet...cum uitam de durere, dezamagire...Cum ne umplem golul din suflet si din viata de zi cu zi...


eu inca n-am iesit la liman.dar cand o sa aflu cum, o sa te anunt.promit.
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 16:23
pot doar sa spun ca e al naibii de greu. dar dumnezeu cica nu-ti da mai mult decat poti duce.asa se zice.
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 16:24
De la: misslotus, la data 2009-07-15 16:18:32Buna Blue, chiar asa buna intrebare ..pot sa adaug la divortata despartita?..iti pot spune ce am facut dupa prima despartire din viata mea: in primul rand mi-am luat perioada de lins rani, de plans, de dat cu capu'; timpul petrecut singura in care analizezi ce ai gresit, m-am inscris la un curs de germana, am fost la cursuri de dans, am profitat de orice ocazie pentru a iesi din casa si poate inca un amanunt important nu am intrat intr-o noua relatie decat dupa vreo 2 ani ..dar acum cand ma apropii de "cifra rotunda" si iar mi-am luat bobarnacul parca ma misc mai greu...perioada aia de gratie se tooot lungeste de ceva timp, se pare ca am mult mai multe de analizat de nu mai scap de ea...raspunsul cred ca il stim, trebuie sa ajungem sa fim impacate cu noi insine iar..si restul o sa vina de la sine...pacat ca m-au lasat nervii si nu mai am rabdare:).
o zi frumoasa!



Blue_Tattoo
Postat pe 15 Iulie 2009 16:27
meeiii, fetelor, pe la voi prin zona nu sunt terase deschise? sau ploua?
cum dreaq s-o luati de la capat?
hai, ushcheala la agatat, nu aici la lamentari!
Thor
Postat pe 15 Iulie 2009 16:33
De la: Vidar, la data 2009-07-15 16:33:28meeiii, fetelor, pe la voi prin zona nu sunt terase deschise? sau ploua?
cum dreaq s-o luati de la capat?
hai, ushcheala la agatat, nu aici la lamentari!

daaaaaa ceeee.... ca eu sunt la munca.na.
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 16:35
sandelu' la ora asta? da' ce, mami, serviciu-i birt?
ca numa' de la birt nu se mai da dus omu'
Thor
Postat pe 15 Iulie 2009 16:49
De la: Vidar, la data 2009-07-15 16:49:41sandelu' la ora asta? da' ce, mami, serviciu-i birt?
ca numa' de la birt nu se mai da dus omu'

orice sacrificiu pentru mama patrie.
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 16:51
pentru ma-sa patrie
Thor
Postat pe 15 Iulie 2009 16:53
De la: Vidar, la data 2009-07-15 16:53:15pentru ma-sa patrie


si orice pentru binele natiunii.care este.
sandy_bell
Postat pe 15 Iulie 2009 16:54
Vidar, valeu am iesit si pe torentiala aia de luni..si nimic..n-am agatat niciodata la terasa, in bar, in cluburi...dar niciodata nu m-am dus cu intentia asta la o terasa - cred ca de la asta se trage...poate ar trebui sa port o pancarta cu "veniti, nu va sfiiti"..sau mai bine ma lamentez pe aici..e mai comod si mai putin ridicol:)
misslotus
Postat pe 15 Iulie 2009 16:58
De la: misslotus, la data 2009-07-15 16:58:41Vidar, valeu am iesit si pe torentiala aia de luni..si nimic..n-am agatat niciodata la terasa, in bar, in cluburi...dar niciodata nu m-am dus cu intentia asta la o terasa - cred ca de la asta se trage...poate ar trebui sa port o pancarta cu "veniti, nu va sfiiti"..sau mai bine ma lamentez pe aici..e mai comod si mai putin ridicol:)


Subscriu 100% la ce ai scris (in ambele posturi)
Zi frumoasa !
Blue_Tattoo
Postat pe 15 Iulie 2009 17:07
mmda ;viata dupa divort; ce viata domnule,viata este cea de dinaintea ;legarii; ca sa spun asa nu ce se intampla dupa aceea.Degeaba ne dregem ranile si ne gandim la cate in luna si in stele ,nu o sa mai fie niciodata ce a fost.Spun acestea fiindca am trecut si eu printr-o experienta din aceasta neplacuta care a durat vreo 5 ani,dar degeaba am divortat,degeaba mi-am facut ;curatenie in sertare;tot nu am mai putut sa-mi aduc inapoi ceea ce am pierdut si anume linistea si siguranta unei vieti mai bune.A trebuit sa fiu femeia ;barbat;(sa nu ma intelegeti gresit) ca sa imi pot creste singura fetita iar acest lucru cateodata te transforma intr-o fiara care este capabila de orice pentru a-si apara puiul cateodata uiti de tine;uiti ,ca tu mai existi.Lupti efectiv numai pentru copilui tau ,orice actiune care o intreprinzi pui copilul in fata ,te gindesti daca ceea ce faci este bine si pentru el nu numai pentru tine.Deci viata iti este data peste cap complet,iar cand crezi ca a sosit timpul si pentru tine uneori e prea tarziu.Asa ca ;viata dupa divort; este ca atunci cind erupe un vulcan trebuie sa astepti ca lava sa se stinga si dupa aceea sa incerci sa mai sadesti ceva.Multa bafta tuturor divortatelor.
garbo001934
Postat pe 15 Iulie 2009 22:04
Fa-ti timp si pt tine! Cere ajutor.
blanca
Postat pe 15 Iulie 2009 22:08
De la: Blue_Tattoo, la data 2009-07-15 15:21:46Cum o luam de la capat, incet, incet...cum uitam de durere, dezamagire...Cum ne umplem golul din suflet si din viata de zi cu zi...






Si divortul ca orice relatie,..ca orice deziluzie...
Trebuie sa ai incredere in viitor in forta ta de a merge mai departe cu fruntea sus,..singura,..sau cu partenerul apropiat sufletului tau.
Cred in destin,..Cred in sufletul pereche...
Golul se umple cu preocupari preferate,..loc de munca,..
Realizeaza-te profesional..
anca_53
Postat pe 20 Iulie 2009 17:40
Divortul este un nou inceput.
Am trecut printr-un divort si nu am simtit nici o durere nici o dezamagire, nici o pierdere, din contra, m-am simtit foarte eliberata de o povara si anume un barbat care bea non stop si pentru care munca nu exista.
Nu am regretat si nu regret nici o clipa ca am facut acest pas.
Nu merita sa ne complacem in relatii ratate de dragul obisnuintei sau mai rau, pentru copii. Este cea mai mare greseala pe care o poate face o femeie.
Nu sunteti fericite cu barbatul respectiv, NEXT ce mama naibii O VIAT AVEM.
no_identify
Postat pe 26 Iulie 2009 16:47
De la: no_identify, la data 2009-07-26 16:47:47Divortul este un nou inceput.
Am trecut printr-un divort si nu am simtit nici o durere nici o dezamagire, nici o pierdere, din contra, m-am simtit foarte eliberata de o povara si anume un barbat care bea non stop si pentru care munca nu exista.
Nu am regretat si nu regret nici o clipa ca am facut acest pas.
Nu merita sa ne complacem in relatii ratate de dragul obisnuintei sau mai rau, pentru copii. Este cea mai mare greseala pe care o poate face o femeie.
Nu sunteti fericite cu barbatul respectiv, NEXT ce mama naibii O VIAT AVEM.


asa este, clar. si pt mine divortul a avut cam aceeasi semnificatie.
cand m-am referit la durere si dezamagire, nu m-am gandit la golul lasat de fostul partener, nici la durerea despartirii. nici vorba de asa ceva. la mine, n-a fost cazul:) era mai degraba prilej de sarbatoare. scapasem de un mare rau. gata.
dar ideea e ca oricat de variate ar fi preocuparile, oricat de buni ti-ar fi prietenii, oricat de bun ar fi jobul, ramai cu ceva...nu stiu cum sa-i spun, stii si tu...
dureaza pana te regasesti cu adevarat. si trebuie sa fii foarte echilibrata, foarte calma, ca sa poti sa-ti cresti copilul asa incat sa-i fie bine.
uneori e mai greu sa te tii tare :)
cam asta voiam sa zic.
Blue_Tattoo
Postat pe 28 Iulie 2009 11:46
Si eu sunt divortata, Tattoo - si eu mi-am luat-o in barba cu aventurieri. Ideea e - mergi mai departe. Nu te lasa doborata. Nimeni nu-ti poate promite ca vei fi fericita dupa divort. Dar trebuie sa incerci pana in ultima zi a vietii tale sa fii fericita. Chiar cand toti cred ca esti ridicola ca mai vrei sa gasesti dragoste.
Tzantzarika
Postat pe 28 Iulie 2009 11:53
De la: Tzantzarika, la data 2009-07-28 11:53:25Si eu sunt divortata, Tattoo - si eu mi-am luat-o in barba cu aventurieri. Ideea e - mergi mai departe. Nu te lasa doborata. Nimeni nu-ti poate promite ca vei fi fericita dupa divort. Dar trebuie sa incerci pana in ultima zi a vietii tale sa fii fericita. Chiar cand toti cred ca esti ridicola ca mai vrei sa gasesti dragoste.


corect :) asta e ideea :)
merci :)
Blue_Tattoo
Postat pe 28 Iulie 2009 12:40
Crezi ca poti sa uiti asa usor? Crezi ca mai poti sa te indragostesti asa usor? Cine s-a cam fript cu supa, sufla si-n iaurt...cred eu.
cleo27
Postat pe 7 August 2009 23:13
De la: cleo27, la data 2009-08-07 23:13:15Crezi ca poti sa uiti asa usor? Crezi ca mai poti sa te indragostesti asa usor? Cine s-a cam fript cu supa, sufla si-n iaurt...cred eu.


O perioada. Dar timpul vindeca ranile si intr-o zi te trezesti ca esti indragostita desi ai promis ca n-ai sa mai faci asta niciodata. Si nu stii cand ti s-a intamplat si de ce.
Tzantzarika
Postat pe 7 August 2009 23:56
da'ti place
si-ti vine sa te indragostesti si de 3 ori pe zi
pik_nik
Postat pe 8 August 2009 00:03
De la: pik_nik, la data 2009-08-08 00:03:45da'ti place
si-ti vine sa te indragostesti si de 3 ori pe zi

vorbeam de indragostit - nu de sex ala da il poti face de 3 ori pe zi - si cu cine vrei .... dupa divort.
Tzantzarika
Postat pe 8 August 2009 00:05
iar eu vorbeam de indragostit
ca sexul il faci de cate ori poti, cu cine reusesti, inainte, pe timpul si dupa divort
pik_nik
Postat pe 8 August 2009 00:22
Si care-i supararea? Daca te indragostesti si-ti trece?
Tzantzarika
Postat pe 8 August 2009 00:29
nu-i nici o suparare.
ziua urmatoare te indragostesti din nou
pik_nik
Postat pe 8 August 2009 00:35
cred ca, de regula, orice divort doare, de fapt, orice despartire. doare sa te desparti de un catel sau pisica, d'apoi de un om. poate mai putin cand respectivul chiar s-a animalizat :D sau disensiunile sunt atat de profunde, incat e clar ca mariajul a fost o greseala.

m-am intrebat de multe ori, de ce divortul ia la stres psihologic punctaj maxim, la egalitate cu decesul. nu am inca un raspuns. doar ipoteze. cand mortu' s-a dus, nu il mai vezi, il pastrezi in inima si in amintiri, nu te mai confrunti cu el decat subiectiv (ceea ce uneori poate fi destul de rau...). insa cu fostul te mai intalnesti, mai ales daca ai copii cu el...

daca divortul a plecat de la el, te intrebi: "oare cu ce am gresit atat de grav incat sa ma lase ptr alta?" si tot felul de alte intrebari, care nu prea isi gasesc raspuns. daca divortul a plecat de la tine si nu te-ai aranjat bine dupa aceea, te intrebi daca ai facut bine... grea intrebare.

se pare ca ceva urme raman si pentru cei care isi refac rapid o familie dupa aceea, in pofida faptului ca ei nu vor recunoaste vreodata aceasta.

negarea asta a realitatii, ca mecanism defensiv, ne ajuta teribil, nu-i asa?
anticenzura
Postat pe 8 August 2009 03:45
Eu nu zic ca nu raman urme - dar - si aici vorbesc ca femeie divortata - toate trec. Si intr-o zi te trezesti ca nu mai ai nici remuscari, nici pareri de rau. Trebuie doar rabdare si sa nu fortezi lucrurile. Trebuie timp de plans si timp de vindecare. Pana la urma asa a fost sa fie si poate ca exisat vreun sens in toate.
Tzantzarika
Postat pe 8 August 2009 07:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Merita sau nu ? 8 De la: D_Emy 9 Februarie 2014 10:01
ma cauta ex-ul... sa-l flituiesc sau sa/i dau apa la moara? 51 De la: mia79x 7 Iulie 2009 14:40
o poveste de dragoste suferinta despartire 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:17
:( 21 De la: tutankhamon 8 Noiembrie 2009 02:26
parerea voastra 10 De la: garbo_5723 13 August 2012 13:43
Setari Cookie-uri