imi amenajez gradina

vreau seminte de flori, arbusti, tufe, gard viu...la schimb cu ce pot eu oferi.aveti o gradina? ajutati-ma sa o fac si pe a mea frumoasa. locuiesc intr-o zona de deal...va multumesc!
dune
Postat pe 5 Iulie 2009 15:02
Eu am un kaktus, vrei sa-l plantam in gradina ta?
valentino
Postat pe 5 Iulie 2009 15:21


esti pricinos,daca are in gradina pasarea paradisului,ha?


."..la schimb cu ce pot eu oferi."

pai spune ce poti sa oferi...traim in economia de piata acu'...frate,frate da...
iasomia
Postat pe 5 Iulie 2009 15:53
De la: valentino, la data 2009-07-05 15:21:20Eu am un kaktus, vrei sa-l plantam in gradina ta?

nu-mi plac kak-tusii...adica n-am material saditor potrivit.
dune
Postat pe 5 Iulie 2009 22:32
ofer iasomie contra liliac alb...nu liliac albinos...alb, daca s bine inteleasa.
dune
Postat pe 5 Iulie 2009 22:34
De la: tutankhamon, la data 2009-07-06 00:02:06am si io niste fire de marar de pe picioarele lui barbata-miu si niste flori de trandafir de matase....zi-mi repede adresa ca ti le trimit.......sincer...nu avem nevoie de florile tale...supermarketurile gem de tot felul de flori....si nu faci decat sa le rasadesti in pamantul din gradina ta caci sunt gata prinse in ghiveci...


preaemirule...stiam...publicitatea! dar eu n-am bani de supermarket...
si-apoi la tine acolo in piramida nici kak-tusul nu te adapa...
lasa-te de gradinarit!
''nu avem nevoie'' inseamna ca m-am adresat tribului?
dune
Postat pe 6 Iulie 2009 00:40
tanti...ai sa razi...dar la mine in piramida le merge de minune la floricelele luate din supermarketuri.....dracena, spatifillum, antrium, azalee, yucca, arborele de cauciuc, un cactus mexican, violete africane, gardenie si trandafir.....asa ca ma lasi....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:54
te las
dune
Postat pe 6 Iulie 2009 01:14
De la: tutankhamon, la data 2009-07-06 00:02:06am si io niste fire de marar de pe picioarele lui barbata-miu si niste flori de trandafir de matase....zi-mi repede adresa ca ti le trimit.......sincer...nu avem nevoie de florile tale...supermarketurile gem de tot felul de flori....si nu faci decat sa le rasadesti in pamantul din gradina ta caci sunt gata prinse in ghiveci...



tuta-n-komun ieri am cules galbenele? vrei!
ceai bun la ficat!
dune
Postat pe 8 Iulie 2009 13:28
dune, daca-mi amintesc eu bine, si cred ca-mi amintesc, fremenii erau neintrecuti in insusirea de a prelungi ragazul dintre dorinta de a obtine ceva si momentul actionarii pentru cea dobandire. tu ce-ti doresti, de fapt? vrei seminte de....arbusti , gard viu sau de caterinca? asa, sa ma dumiresc si eu, o locuitoare din zona de lunca

si_totusi
Postat pe 8 Iulie 2009 13:39
De la: si_totusi, la data 2009-07-08 13:39:57dune, daca-mi amintesc eu bine, si cred ca-mi amintesc, fremenii erau neintrecuti in insusirea de a prelungi ragazul dintre dorinta de a obtine ceva si momentul actionarii pentru cea dobandire. tu ce-ti doresti, de fapt? vrei seminte de....arbusti , gard viu sau de caterinca? asa, sa ma dumiresc si eu, o locuitoare din zona de lunca



asadar un prim om logic pe-aici!(in acest topic, adica)
am deschis, dupa cum bine se citeste, aceasta tema, in cea mai naiva si reala intentie= a temei propriu-zise.

observa raspunsurile!arogante, vulgare(vezi kak-tus si ''marar'')
de la oameni care la prima vedere au vechime si ceva de spus pe aici.asta-i lumea, cu asta defilam! nu ca mi-ar pasa.
iti raspund tie in termeni ''umani''pt. ca stii si folosesti puterea cuvantului.

nu te preocupa!

ma voi amuza un timp si eu!
dune
Postat pe 8 Iulie 2009 15:07
bravo tie ! da' nu e cam devreme pentru asta ? incepe si tu cu inceputul, descrie locul , daca mai ai ceva plante in gradina, cam ce ai vrea sa faci ... si de plantat, de regula toamna sau primavara , cu exceptia plantelor tinute la gviveci, da' pe care recomand sa le replantezi in gradina tot in repausul vegetativ . sa stii ca implica si costuri maricele
discovery
Postat pe 2 August 2009 16:33
CRed ca aici nu ai sa gasesti informatiile dorite DUNE

mi-ar placea recunosc in schimb sa iau del a tine liliac
cinezee
Postat pe 2 August 2009 17:24
duno, daca tot ti s-a raspuns "arogant si vulgar", hai sa-ti dau si eu o tema:
de ce nu-ti faci o gradina japoneza? stii matale, din aia fara plante, doar cu pietre si pietricele de diferite culori. si, ca sa fii autentica pana la capat, da-i fiecarei pietre cate un nume.
nici macar nu-ti mai bati capul cu ingrijitul si udatul buruienilor alora
Thor
Postat pe 2 August 2009 17:36
De la: cinezee, la data 2009-08-02 17:24:20CRed ca aici nu ai sa gasesti informatiile dorite DUNE

mi-ar placea recunosc in schimb sa iau del a tine liliac


regret. nu stiam ca aici a mai postat cineva. liliac am..din belsug.iti ofer cu placere.in primavara.sa ajungem sanatosi.
dune
Postat pe 2 August 2009 18:06
De la: Thor, la data 2009-08-02 17:36:08duno, daca tot ti s-a raspuns "arogant si vulgar", hai sa-ti dau si eu o tema:
de ce nu-ti faci o gradina japoneza? stii matale, din aia fara plante, doar cu pietre si pietricele de diferite culori. si, ca sa fii autentica pana la capat, da-i fiecarei pietre cate un nume.
nici macar nu-ti mai bati capul cu ingrijitul si udatul buruienilor alora


ai dreptate. numai daca le adun toate cele primite in cap pe forum si tot acopar vreo mie de mp. asta inseamna sa adun inca pt vreo 3000mp...n-am rabdarea asta. parol!:)

dar un coltisor deja il am amenajat.cu nume, fireste! ms de sfat.
dune
Postat pe 2 August 2009 18:10
Chiar pe ce suprafata vrei sa faci gradibna si ce fel de sol ai pe zona respectiva ?
cinezee
Postat pe 2 August 2009 18:50
De la: discovery, la data 2009-08-02 16:33:13 bravo tie ! da' nu e cam devreme pentru asta ? incepe si tu cu inceputul, descrie locul , daca mai ai ceva plante in gradina, cam ce ai vrea sa faci ... si de plantat, de regula toamna sau primavara , cu exceptia plantelor tinute la gviveci, da' pe care recomand sa le replantezi in gradina tot in repausul vegetativ . sa stii ca implica si costuri maricele


ms discov, dar am rezolvat in cateva zile, la indemnul inteleptului.
e cu pietricele de toate marimile, alea care sunt ridicate de primul, stii tu!
dune
Postat pe 4 August 2009 00:44
De la: cinezee, la data 2009-08-02 18:50:49Chiar pe ce suprafata vrei sa faci gradibna si ce fel de sol ai pe zona respectiva ?


e pe suprafata nevazuta a lunii, cineze...
solul? cam accidentat!
dar am gasit aici buldozerul selenar util!
pup de intentie!
dune
Postat pe 4 August 2009 00:47
Sunt o persoana care doreste sa va ajute in amenajarea unui colt de rai in gradina .Costurile sunt minime si pot sa va dau consiliere gratuita in amenajarea gradinii si plante adecvate.Am o firma de amenare spatii verzi,gradini,fantani arteziene, rauri artificialesi multe altele .Daca va intereseaza si doriti sa avem o intrevedere contactati-ma.Cu stima Patrascu.
ionica62
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:25
E frumos sa ai o gradina plina de flori si verdeata!Pe aici lumea a uitat parfumul florilor, stau cu nasul numai in calculator. Sfatul meu prietenesc e sa ceri plante de la cei care locuiesc in acelasi oras cu tine.Eu am oferit trandafiri(butasi ) sute si am primit, desi nici nu am cerut, alte flori in schimb.mult succes
ungmiri2
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:45
ce bine de tine ca stai intr-o casa cu gradina,e mare lucru sa ai in fata privelistea unei gradini decat un bloc cu balcoane in care vezi orice,numai flori nu,intr-un singur balcon am vazut doi ficusi mari,dar acel balcon era inchis.La intrebarea ta,cum sa-ti amenajezi gradina,pot sa-ti spun urmatorul lucru,s-ar potrivi foarte bine vita de vie,acuma depinde si de regiunea din care esti,sa vezi ce tip de vita de vie se potriveste pt solul respectiv.In jurul casei flori,de vara si toamna,care sunt superbe,si cateva locuri cu legume sunt potrivite.
pusy_aol
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:47
salut,sunt peisagist,am o firma de amenajari gradini si pot sa-ti dau citeva sfaturi in functie de ce vrei in gradina.
stela1965bv
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:31
INCEARCA SA PLANTEZI IN GRADINA TA MAI ALES PLANTE PERENE EX LALELE.NARCISE,ZAMBILE DAR TREBUIE PLANTATE TOAMNA CELE CARE INFLORESC PRIMAVARA DEVREME,TREBUIE SA LUCREZI CATVA ANI PANA VEI AVEA REZULTATE .SI POTI SA CERI SI DE LA OAMENI DEPINDE DE LA CINE.SUCCES IN GERMANIA TOATA LUMEA ARE FLORI SI IUBESC NATURA AU UN MARE RESPECT PTR NATURA
BEL_60
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:17
Buna,

Pe site-ul colibris.ro gasiti ghidul complet pentru amenajarea si decorarea gradinii: OUTDOOR Living.

Cartea este structurata pe etapele de parcurs pentru a detine o gradina:
Introducere despre tipurile de gradini, rolul acestora, siguranta intr-o astfel de "camera"
Design-ul gradinii si alegerea tipului de design care se potriveste casei, personalitatii si dorintelor tale
Crearea design-ului
Cultivarea plantelor
Decorarea gradinii si utilizarea acesteia ( spatiu de relaxare, spatiu pentru gatit, spatiu de joaca si entartainment)

Mai multe informatii gasiti aici:
http://www.colibris.ro/outdoor-living/ro/
alexpopa
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:25
imi place la nebunie slujba asta. e o forma de arta sa stii sa amenajezi frumos gradina. pe de alta parte, cine spune ca un spatiu natural, crescut in salbaticie, cu florile aranjate asa cum au simtit ele sa se aranjeze nu e frumos de iti taie respiratia!
ileana_damian
Postat pe 12 Aprilie 2011 14:15
Imi place combinatia de verde cu maro, astfel ca gradina mea este amenajata in aceste culori, brazii verzi alaturi de niste corpuri de iluminat cu aer de vintage, precum acestea http://mavex.ro/corpuri-iluminat/Iluminat-exterior/Corp%20exterior%20Boston%203
sunt extrem de aratoase si atrag atentia tuturor trecatorilor. in plus si cand florile au culori multiple se vede foarte frumos.
Bianca123
Postat pe 16 Ianuarie 2012 12:37
Si eu imi amenajez gradina...in curind...Am rasaduri de rosii si de leustean si patrunjel. Am sa pun si niste usturoi si ceapa ca sa alung coropisnetele si m-am gindit sa adaog si vreo 3 copaci fructiferi.

Ciresica
Postat pe 17 Ianuarie 2012 19:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Seminte si arbusti GOJI 5 De la: Ciresica 20 Septembrie 2011 20:05
PLANTELE SI NATURA IN CASA NOASTRA!!! 3 De la: Ciresica 23 Noiembrie 2011 19:01
GRADINA DE IARNA!!! 2 De la: constance 19 Octombrie 2011 15:57
inteligenta botanica 61 De la: dana_romaniuc 3 Martie 2011 19:55
Gradinile japoneze 6 De la: Nastymtz 31 Octombrie 2017 15:50
Setari Cookie-uri