produse nu skin si pharmanex

bey da' la produsele noastre nu stiti sa faceti reclama
produsele romanesti nu le cunoasteti cosmeticele gerovital, ana aslan, aslavital cosmetice dupa care strainii se dau in vant numai noi cumparam iluzii haideti mai fiti mai realisti
tusi_Oli
Postat pe 8 Iulie 2010 15:38
si totusi, unde sunt raspunsurile la intrebarile mele ?

explica-mi tu cei aia fransiza si care-i asemanarea intre fransiza si metoda aceasta de vanzare?
de cand cel ce cumpara o fransiza este conditionat in functionarea sa de vanzarea fransizei catre alti 4 "investitori", care la randul lor sunt conditionati de vanzarea altor 4 si tot asa pana la infinit, pana toata planeta va fi plina de investitori. as intelege sa fiu conditionat de realizarea unui volum de vanzari a produselor companiei, dar nu de conditionarea atragerii de noi "parteneri". analogia cu fransiza este doar o gogoasa !
schema este piramidala ! si se dezvolta cu viteza unei progresii geometrice cu ratia minim 4
n-am spus ca este un joc piramidal. este o metoda de marketing piramidala care exploateaza naivitatea unora sau rapacitatea altora, pentru ca preturile sunt cam piperate.
probabil ca produsele sunt bune, dar de ce nu s-ar comercializa ca orice alte produse cosmetice, de infrumusetare sau suplimente alimentare?

si inca o intrebare : de ce nu mi s-a prezentat un draft de contract pentru o astfel de fransiza !?
garbo162156
Postat pe 9 Iulie 2010 10:08
salutare tuturor.
de curand am fost si eu invitata la o prezentare nuskin care sincera sa fiu tot piramidala mi s-a parut cu toate incercarile lor de a-mi inocula sistemul nou blablabla. La inceput ti se spune ca ai fost invitata datorita "felului tau deosebit fata de al celorlalti", si nu reusesc sa imi dau seama cum cred ei ca pot vinde "franciza" cu conditiile pe care le impun , vorbesc despre profit, profitul companiei ca tu nu ai profit ai bani de buzunar. sa fim sinceri : cati din cei care sunt bagati nu cumpara pentru ei produse de sute si sute de euro pentru punctele acelea care chipurile iti genereaza castiguri?
dai cu 3 maini (cumperi pe parcursul a 3 luni de-ti ies ochii) si iei cu una (chipurile mii de euro comisioane). da fim realisti , sunt afaceri gen "boom si fugi" .
promovati oameni buni produsele romanesti si face-ti ca noi sa o ducem bine in tara noastra nu altii care stiu sa faca MARKETING AGRESIV si sa va ia ochii. fi-ti inteligenti pentru produse gen FARMEC SAU ANA ASLAN ca le vindem pe nimica si ele sunt de sute de ori mei bune ca toate noile aparitii, din alte tari, verificate pe cobai.
zgabearta2000
Postat pe 9 Iulie 2010 10:26
mahhh...mai era una pe kidz ce facea parte dintr-o secta din asta cu piramida in brate...bla bla blatre sa caut topicul sa bagi un ochi...acolo vrajeala
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 10:32
astea sunt vrajeli
chiar aseara am avut o discutie de genu' asta despre nu stiu ce produse care purifica apa si aerul si ca face asa de bine
beyy noi suntem chiar asa de orbi incat sa nu vedem dedesupturile acestor afaceri nu cred
tusi_Oli
Postat pe 9 Iulie 2010 10:38
toti o apa si un pamant va adunati si puneti tara la cale ...poate mai prostiti si publicul sa cumpere ceva...iar cand nu reusiti sariti de fund in sus...
ia baga un ochi si pe topicul asta
http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/11588/Totul-pentru-sanatatea-copilului.htmlsi ia o ca face bine
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 11:47
parinteeeeeeeeee l-ai gasit? ca eu l-am cautat si nu am dat de el

vedeti da-ti un ochi si nu puneti "botu'" la vrejeala
nu uitati de chestiile piramidale din anii trecuti gen "delfini" " cum sa devii bogat" si mai sunt dar nu imi vin acu in minte nu mai departe " caritasul" unde multi oameni si-au pierdut avutul strans intr-o viata in speranta ca se vor imbogati peste noapte
ganditi-va de doua trei ori inainte sa faceti ceva de genul caci vb aia "cine nu casca ochii casca punga si o casca rau"
tusi_Oli
Postat pe 9 Iulie 2010 12:09
dap..
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 12:12
buna treaba am citit topicul cu cosmeticele lu puiu si mi-a placut ca inca sunt oameni copti la minte si nu pun botu la varjeli de genul
zgabearta2000
Postat pe 9 Iulie 2010 16:03
solida si responsabila firma ce te sustine lucreaza la NEGRU iar tu te numesti SALAHOR iar daca nu-ti faci PLANU iti ridica FRANCIZA : baga-le multi euroi in sac sa vezi cu ce te alegi la sfarsit
zgabearta2000
Postat pe 9 Iulie 2010 16:10
aha !

da' tot n-ai raspuns la intrebarile mele.

iar daca stii de vanzare o fransiza la OMV, MOL etc. la fel de usor ca o "fransiza" nuskin, ajuta-ma sa-i contactez pentru ca m-ar interesa. insa, de obicei, de astia te rogi sa-ti vanda.
ca daca fiecare proprietar de fransiza omv ar fi conditionat de vanzarea macar a unei alte fransize omv, pai n-am putea sa ne mai miscam de benzinarii omv.
sigur ca fransiza este un sistem corect de dezvoltare a unei retele de retail (tu stii ce-i aia retail).
dar cand sunt conditionat de vanzarea a cel putin alte 4 fransize si nu doar de realizarea unui target in retail, lucrurile se schimba. iar daca este adevarat ca nu este permis sa vinzi produsele respective pe net (cea mai mare piata posibila - stii?), pai nu e deloc corect.

oricum, spor la treaba in afacerea asta si sper sa fii din care care-si permit sa ofere sucul la "intalnirile de afaceri". eventual un birou. si mai ales sa prezinte draftul contractului si nu doar niste pliante.

p.s. de ce aveai nevoie de 2 servicii? ce lucrai? ce pregatire ai? ca si cei care-mi vindeau mie fransize la cafenea se plangeau ca munceau mult inainte si castigau putin.

garbo162156
Postat pe 9 Iulie 2010 17:17
bla bla bla sectantiilor!
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 18:35
si tocmai tu esti in linie dreapta vuvuzelo
ameno
Postat pe 9 Iulie 2010 18:49
De la: ameno, la data 2010-07-09 18:49:45si tocmai tu esti in linie dreapta vuvuzelo




tu confirmi regula,adica exact ce am spus.vezi asta arata ca informatia reala lipseste unora .vrei sa analizam putin ce ai scris?"si tocmai tu"-explica-mi ,cand am avut onoarea sa ne cunoastem?stii exact cine sunt?din postarile mele intelegi ca sunt un user si atat.asta arata diferenta de opinie.modul in care relationezi si comunici.sa analizam mai departe fraza ta"esti in linie dreapta".aceasta parte a frazei tale arata ca ,ca nu stii sa faci diferenta intre informatia primita in mod tendentios,din comentariile altora,despre parerile mele si mai arata ca nu prea dispui de personalitate.eu niciodata nu am vb-scris,la adresa ta.eu cand socializez,mai intai citesc ce scrie un user oarecare,nu il jignesc,pt ca nici nu il cunosc,decat imi dau seama dupa ce scrie cam ce are in minte.daca este compatibil cu modul meu de gandire,intru in discutie.pt ca am despre ce sa vb.daca nu ma atrage ce scrie altcineva,nu ma implic in discutie,caci ocolesc stressul.asta inseamna socializarea,asocierea cu cei care discuti in acelasi registru.si de la altii ai de invatat.sau iti place stilul de a gandi.si eu am cateva persoane,care le apreciez,dar numai uneori.insa nu jignesc,chiar daca ,sunt jignita ca user.aici in lumea virtuala noi sntem doar niste avataruri.depinde cum iti conduci avatarul,tu omul din spatele lui.de obicei raspunzi la prima reactie.te lasi condus de creierul care nu se poate controla.adica de cel drept.toti suntem asa.insa unii se straduiesc ,sa nu se lase manipulati,chiar de propriul creier,care reprezinta o matrice f puternica informationala.ma opresc .e mai bine.
vuvuzela
Postat pe 9 Iulie 2010 19:26
ia o bere
ameno
Postat pe 10 Iulie 2010 10:40
De la: redfire, la data 2009-07-27 15:08:35scuze dar nu am inteles jargonul......trebuia? am pierdut ceva interesant?[/quote


chiar daca este veche postarea,o admir pe postatoare.
vuvuzela
Postat pe 10 Iulie 2010 15:47
luati/o ca pe o gluma

http://www.bestmusic.ro/stiri/Stramosii-vuvuzelei-poze+85949.html#
elodia
Postat pe 10 Iulie 2010 15:58
doamneee!
nu pot sa creeeeeeeeeed
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 16:06
super tare descoperireaa!
is daca mai ales afla si vuvuzelaaaaaa
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 16:08
daaa..nu afla eaaa...
e ocupata cu franciza aiaa
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 16:11
De la: fleurdelis, la data 2010-07-10 16:06:54doamneee!
nu pot sa creeeeeeeeeed




si tu si Elodia ,mergeti la o bere,la biblioteca,la plimbare.spectacolul vostru de prost gust,nu este interesant.nu aveti fani.
vuvuzela
Postat pe 10 Iulie 2010 16:19
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 16:20
eu o sa plec....!
dar ma tem ca acuma-i inchis...
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 16:22
bey , s-a reincarnat aleha ?
eu_vio
Postat pe 10 Iulie 2010 16:23
cam daaaa
fleurdelis
Postat pe 10 Iulie 2010 17:12
lasati-i fratilor sa se adune toti la intrunirile lor sectante in franciza lor de toata bafta ca la sfarsit ei isi dau pumni in cap nu noi
zgabearta2000
Postat pe 10 Iulie 2010 22:54
De la: elodia, la data 2010-07-10 15:58:32luati/o ca pe o gluma

http://www.bestmusic.ro/stiri/Stramosii-vuvuzelei-poze+85949.html#


ameno
Postat pe 10 Iulie 2010 23:28
ok!
nu aveti raspuns la intrebarile mele. poate ca am avut eu ghinion sa fiu ofertat ce un agent mai putin priceput.
tu spui ca esti in afacerea asta si ca ai castigat destui bani cat sa poata sa-mi declanseze o criza de oftica.
nu sustin ca afacerea nu poate sa mearga. dar am destule retineri in privinta onestitatii sale.
de aceea te rog team elite, sa-mi prezinti (daca nu este confidential) contractul pe care l-ai incheiat tu. poate clauzele sale sunt in masura sa imi schimbe parerea. daca afacerea este corecta as putea intra si eu.

multumesc anticipat.

p.s. cafeneaua la care ai fost partener este la parterul cladirii eureko din piata muncii?

si inca ceva, iata cum este definit un mlm in wikipedia (si nici asta nu ma incurajeaza):
"Multi-level marketing (MLM), (also called network marketing,[1][2][3][4][5] direct selling,[6][3] and referral marketing,[7] [8][9][10][11][12]) is a term that describes a marketing structure used by some companies as part of their overall marketing strategy. The structure is designed to create a marketing and sales force by compensating promoters of company products not only for sales they personally generate, but also for the sales of other promoters they introduce to the company, creating a downline of distributors and a hierarchy of multiple levels of compensation.

The products and company are usually marketed directly to consumers and potential business partners by means of relationship referrals and word of mouth marketing.[13]

MLM companies have been a frequent subject of controversy as well as the target of lawsuits. Criticism has focused on their similarity to illegal pyramid schemes, price-fixing of products, high initial start-up costs, emphasis on recruitment of lower-tiered salespeople over actual sales, encouraging if not requiring salespeople to purchase and use the company's products, potential exploitation of personal relationships which are used as new sales and recruiting targets, complex and sometimes exaggerated compensation schemes, and cult-like techniques which some groups use to enhance their members' enthusiasm and devotion. Not all MLM companies operate the same way, and MLM groups have persistently denied that their techniques are anything but legitimate business practices."

garbo162156
Postat pe 12 Iulie 2010 11:38
Am fost si eu la o prezentare.
Daca persoana care m-a invitat ( fiind prietena buna) mi-ar fi spus despre ce e vorba sincer nu m-as fi dus.
ESTE SPALARE DE CREIER PE FATZA.
am platit intrarea 50 RON/ persoana, asa ca eu consider ca daca vrei sa faci o prezentare ar trebui sa fie GRATIS.
in primul rind imi ceri niste bani pentru NIMIC. Sa vad ce?? CUm sunt niste zvonaci care aplauda ca prostii si care par ca sunt super incantati de ceea ce li se spune??
Se pune accent pe nevoia oamenilor de BANI. si de a visa la tinerete fara batrinetze.
Daca tot. sunteti asa de binevoitori cu oamenii STIMATI DOMNI si DOAMNE, organizatoare de ce nu faceti promovarea produselor DVS GRATIS.. de ce nu ajutati oamenii care au nevoie de produsele voastre ???
asa ca..e o afacere de.. naivi..
Succes celor care au luat TZEAPA.. si Deschideti ochii bine toti ceilalti care vreti sa intrati in acest. cerc.!!!
garbo163332
Postat pe 19 Iulie 2010 23:23
Salutare tuturor si bine v-am gasit!
Azi am fost la a doua intalnire cu cineva de la Nu Skin (ieri a fost prima). Sincer sa fiu mi se pare foarte ciudat bussinessul lor si modul cum poti sa devii repede foarte bogat, cel putin asa zic ei. Cu alte cuvinte ceva mi se pare dubios la mijloc, pentru ca e prea frumos sa fie adevarat. Adica dupa cateva luni sa ajungi la 3-4000 de euro. Norocul meu este ca am mai lucrat in vanzari si cam am habar cat de cat cu ce se manaca treaba asta. Tipa care mi-a facut prezentarea (prietena unui prieten) stia f bine sa-si vand marfa si am continuat sa o aprob sa vad pana unde poate ajunge, pentru ca eram curios sa vad ce... hai sa nu le zic abureli, mai degraba ciudatenii, imi spune mai departe. Totul s-a rupt brusc atunci cand am intrebat daca e vreun risc sau daca cineva e nemultumit iar raspunsul a fost un "NU!" categoric si cand mi-a zis ca imi trebuie 1000 de euro. Pai scuzati-ma, dar in lume nu exista companie in care TOTI angajatii sa fie multumiti si fericit si sa li se para ca totul e lapte si miere acolo In plus iintru in bussiness ca sa fac bani, nu sa dau. Iar daca o companie iti cere bani inca din prima zi de munca cred ca ceva nu e in regula. Si oricum ai da-o, este vorba de o structura piramidala, nu prea are de-a face cu MLM.
Mi s-a spus in sunt bagati in afaceri si au foarte multi bani oameni de la 20 la 70 de ani care si-au lasat afacerile pentru Nu Skin. Cica inclusiv Razvan Spiridon ar fi bagat in afacerea asta.
Miercuri e o prezentare si am zis ca ma duc. Na, daca nu ma bag in afacere macar ma duc din respect pentru prietenul care mi-a propus treaba asta. Insa sper sa nu ma puna sa platesc intrare ca fac stanga imprejur imediat. In pus, asa cum zicea cineva mai sus: de ce prezentarea se face intr-o cafenea, la un suc si ala platit de tine? Pentru o firma serioasa care e pe locul 3 la bursa nu mi se pare tocmai profi, dar ma rog, poate sunt eu de moda veche si nu stiu care e treaba prin State.
apostol
Postat pe 20 Iulie 2010 00:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sanatatea are gust - dr. Mihaela Bilic lanseaza noul ghid de slabit 1 De la: garbo161610 3 Septembrie 2015 04:52
Urma arsura 3 De la: Bodea_Iana_1 6 Iulie 2015 20:13
Helicobacter pylori 14 De la: IreneG 1 Februarie 2016 21:35
cearcane..cum scap de ele definitiv 2 De la: europroiect2007 28 Noiembrie 2010 00:06
cancer ovarian 15 De la: garbo231603 9 Februarie 2018 13:49
Setari Cookie-uri