Ati lupta pentru a fi fericiti cu riscul a fi foarte egoisti?

Buna,as vrea sa aflu si eu parerea voastra asupra unui subiect:daca v-ati indragosti de un barbat sau respectiv de o femeie , care in momentul de fata ar fi casatorit(a) si ar avea si copii, si ati vedea ca el/ea nu e fericit in casnicie, si daca v-ar arata ca va iubeste, si daca ati simti ca numai langa el/ea ati putea fi fericiti cu adevarat,si v-ati saturat sa tot renuntati la fericire doar pentru ca nu e bine sa intervii intr-o casatorie , sau din alte motive la fel de grele ,si sa tot ai relatii nesatisfacatoare sau care nu sunt ceea ce vrei tu, ati fi dispusi sa luptati pentru el/ea desi el /ea poate inca nu se gandeste inca sa divorteze dar nu ar da inapoi sa divorteze , avand in vedere ca el/ ea sunt la a 2 casatorie , prima data divortand tot din propie initiativa. Deci , intrebarea mea,este: ati putea sa luptati pt fericirea voastra alaturi de omul iubit /femeia iubita fara sa mai tineti cont de nimic? tinand seama ca multi fac asta si sunt fericiti chiar daca ranesc pe altii,si ca avem o singura viata si am obosit cu totii sa tot renuntam cateodata la fericire doar pt ca ne tot gandim la altii? precizez ca am 28 de ani si mai tineti cont si de faptul ca jumatatea nu o gasesti cand vrei tu sau libera ,
ati putea lupta fara sa tineti cont de nimic si nimeni ? ati face asta?
salomeea
Postat pe 21 Iunie 2009 18:25
Oricat ai incercat sa ma faci sa zic da, zic nu.
Micass
Postat pe 21 Iunie 2009 18:29
nai, fratilor, stati catinel. hai, o data n-ai avut noroc. dar a doua oara n-ai cascat ochii? tot nenoroc? urmeaza a treia sau a patra casatorie? parca suna a soneala
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 18:29
micass, am scris in acelasi menunt.
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 18:54
iti inteleg framantarile - sau cel putin ce am inteles din randurile tale - dar intrebarea e.....el ce zice????percuteaza la ideile tale???
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 19:05
pai , sa presupunem ca la 2 casatorie sa ajuns din cauza ca sotia lui a ramas " accidental" insarcinata inainte de casatorie cu 7 luni, si el s-a simtit obligat sa o ia de nevasta , si acum ne-am cunoscut ca asa a vrut soarta si ne-am indragostit unu de celalalt,suntem f contienti ca nu e bine, ca sotia lui si copii lui o sa sufere daca afla de noi sau daca el se hotaraste sa divorteze, dar sa zicem ok ca ne vedem de treaba amandoi si ramanem amadoi cu ce avem ,el o sa fie in continuare nemultumit nefericit eu la fel, el o sa caute mai departe sa fie fericit daca eu il resping , o sa caute cu altele , nefericirea lui in final tot o sa raneasca sotia si copii pt ca daca nu esti fericit in casnicia care o ai cum ai putea sa il faci fericit pe cel de langa tine daca el nu te face sau nu mai e capabil sa te faca fericit,
si cum ii faci pe copiiii tai fericiti daca inevitabil ajungi din cauza nefericirii tale sa ii ranesti , nu e mai bine sa te desparti si sa mergi mai departe cu persoana care te face fericit avand grija mai departe de copiii incercand sa pastrezi o relatie f buna cu ei, si astfel fiind fericit in cele din urma le dai un exemplu bun copiilor ca in viata trebuie sa isi caute fericirea si sa lupte , ca ma indoiesc ca copiii tai sunt mai fericiti daca tu nu mai esti fericit cu sotia si te certi cu ea toata ziua
, si automat ii faci si pe ei sa sufere si ii cresti cu o perceptie gresita asupra vietii de familie, pt ca totusi pe copiii cu timpul ii poti face sa inteleaga si in acelasi timp sa fii un parinte f bun pt ei chiar daca nu mai stai impreuna cu mama lor.Unde este intelepciunea unei casnicii in care dragostea nu mai este valabila decat dintr-o parte? ce exemplu dai copiilor prin certurile cauzate de nefericirea ta care inevitabil o sa se reflecte in viata familiei. deci in cazul asta merita sa stai o viata asa nefericit?
salomeea
Postat pe 21 Iunie 2009 19:10
tutankhamon, sa zicem ca da este de acord cu viziunea mea , dar sta in cumpana din cauza copiilor. Ma intereseza daca voi ati lupta sa il determinati sa se desparta de sotie si sa isi permita sa fie fericit?
salomeea
Postat pe 21 Iunie 2009 19:22
nu, tu nu trebuie sa lupti ca sa il determini sa se desparta de sotie...

el e cel care trebuie sa isi stabileasca prioritatile, parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Iunie 2009 19:26
da, cred ca ai dreptate, asa o sa fac, uff sunt foarte optimista de felul meu si nu obisnuiesc sa fiu un om rau la suflet nu imi place sa provoc suferinta,fetelor dar m-am saturat sa tot renunt la barbatul iubit doar pt ca nu se cade sa faci anumite lucruri, sau ca nu e momentul sau imprejurarile potrivite, sau ca nu prea intalnesti barbatii potriviti, multumesc pentru sfaturi , mai astept si altele.
salomeea
Postat pe 21 Iunie 2009 19:38
De la: si_totusi, la data 2009-06-21 18:54:59micass, am scris in acelasi menunt.

Eu stiam ca ne iubim. Tu te opui si nu inteleg de ce.
Micass
Postat pe 21 Iunie 2009 22:32
De la: Micass, la data 2009-06-21 22:32:07
De la: si_totusi, la data 2009-06-21 18:54:59micass, am scris in acelasi menunt.

Eu stiam ca ne iubim. Tu te opui si nu inteleg de ce.


gata, ma las sedusa
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 22:38
merge o seductie in trei pe aici? ca aristocratia ma tot alunga de prin topicele celelalte
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 22:42
Daca mai astepti si altele inseamna ca tu astepti s-auzi ceva anume . Adica te-ai cam hotarat . Parerea mea e aceeasi . Tu n-ai la ce sa lupti . Hotararea nu e a ta . E a lui . Vrei s-o influentezi ?? Nu te-as sfatui.Lucrurile astea raman in minte si-o s-aveti si voi norii vostrii...
blanca
Postat pe 21 Iunie 2009 22:42
urechila, merge domle. de ce nu? pana mai prin primavara am tot dezbatut noi problema aiasta cu multiplu' de trei si s-a ajuns la o singura concluzie: musai 2 fete si-un baiat .
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 22:46
814...nu cred ca e bine sa lupti cu el si sa-l tot bati la cap sa divorteze...cu cat il vei bate la cap mai mult, cu atat se va ambitiona si nu va da divort, doar pentru a nu se casatori cu o cicalitoare, daca ma intelegi....parerea mea e ca va trebui sa fii cu totul altfel decat sotia lui...pentru ca el sa-si doreasca sa divorteze pentru tine....sa fii mai calina si mai dulce decat ea....desigur...aici este si o mare buba...e posibil ca el, din cauza copiilor, sa nu divorteze niciodata si tu sa ramai in postura de simpla amanta care il intelege....tu esti dispuza sa ocupi pozitia asta????.....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 22:47
he he...intre doua nu te ploua.....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 22:49
tuta, omul e in avantaj. nu-l trage curentul la shale
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 22:50
da' il bate in fata...si daca nu are kuku lung sa-l infiga in pamant si sa sa tzaie de el...e nasol....ii falfaie urechile si isi ia zborul....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 22:53
obligatoriu in pamant? cu profund respect intreb, ca poate am si eu niste preferinte. o roata de cascaval, de exemplu, sa ma ajute sa ma dau de-a dura. ca de-a duru, e ocupat postu'
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 22:56
poti rostogoli si niste cuvinte...au acelasi efect.....nu e musai o roata de cascaval.....si unde pui ca branza aia fermentata e si scumpa...pe cand niste vorbe aruncate ici-sea pe un forum nu au nici o valoare.....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 23:00
pik pak , te dai dur, ha?
si_totusi
Postat pe 21 Iunie 2009 23:00
pai daca nu au valoare, de ce naiba va ofuscati in halul asta?!
imi puteti arata fragmentele in care am jignit, injurat, am fost indecent si alte bunatatzi de-astea?
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 23:03
si da...ai dreptate...duru e coupat...fac turcii sapun din el....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 23:04
stii ce ma distreaza? cand vor trebui sa ma faca la loc, din sapun. pana imi modeleaza mandretea de urechi...he he he
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 23:06
fac un efort si obosesc sa ma repet si sa-ti spun ca trebuie sa recitesti....
tutankhamon
Postat pe 21 Iunie 2009 23:07
elegant subterfugiu, dar ramane doar atat, un subterfugiu. similarul unor miscari din umeri extrem de graitoare, atunci cand nu putem demonstra ceea ce nu e de demonstrat
pik_nik
Postat pe 21 Iunie 2009 23:11
De la: pik_nik, la data 2009-06-21 22:42:34merge o seductie in trei pe aici? ca aristocratia ma tot alunga de prin topicele celelalte


Nu te-alunga nimeni de nicaieri. Incisivitatea insa ...
Vezi tu , pe-aici sunt oameni carora le plac bisectoarele
blanca
Postat pe 22 Iunie 2009 10:59
mielutza, si cum arata o bisecto..de-aia? blonda, bruneta, corp 10, inalta, scunda, top model sau rubensiana, sa stiu daca e cazul sa-mi caut si eu una.
pik_nik
Postat pe 22 Iunie 2009 11:02
Deci , intrebarea mea,este: ati putea sa luptati pt fericirea voastra alaturi de omul iubit /femeia iubita fara sa mai tineti cont de nimic? tinand seama ca multi fac asta si sunt fericiti chiar daca ranesc pe altii,si ca avem o singura viata si am obosit cu totii sa tot renuntam cateodata la fericire doar pt ca ne tot gandim la altii? precizez ca am 28 de ani si mai tineti cont si de faptul ca jumatatea nu o gasesti cand vrei tu sau libera ,
ati putea lupta fara sa tineti cont de nimic si nimeni ? ati face asta?

tot timpul ne gandim .
sa nu ranim pe ceiAlnti; dar la noi cine oare se gandeste ??daca sotul meu si-ar gasi o amanta oare saracuta se gandeste ce simt eu ?NU
yavrum
Postat pe 22 Iunie 2009 11:27
De la: tutankhamon, la data 2009-06-21 22:47:03814...nu cred ca e bine sa lupti cu el si sa-l tot bati la cap sa divorteze...cu cat il vei bate la cap mai mult, cu atat se va ambitiona si nu va da divort, doar pentru a nu se casatori cu o cicalitoare, daca ma intelegi....parerea mea e ca va trebui sa fii cu totul altfel decat sotia lui...pentru ca el sa-si doreasca sa divorteze pentru tine....sa fii mai calina si mai dulce decat ea....desigur...aici este si o mare buba...e posibil ca el, din cauza copiilor, sa nu divorteze niciodata si tu sa ramai in postura de simpla amanta care il intelege....tu esti dispuza sa ocupi pozitia asta????.....


mda... nu , normal ca nu ma complac in situatia de amanta si nu sunt genul care cicaleste e obositor sa cicalesti, si nici nu vreau sa il determin sa divorteze ca nu am chef sa imi reproseze o viata, vreau sa vina de la el, m-am gandit mult si am sa las lucrurile de la sine sa vina, si ce o fi o fi, sunteti f simpatici toti si ms de sfaturi oricum sunt genul care face numai ce vrea ,dar voiam si eu o parere sa nu zic dupaia ca am fost luata prin surprindere ,dar e bine sa mai cunosti si alte opinii inainte de a te arunca cu capul inainte ;), ms de sfaturi, o zi buna la toata lumea, numai bine. in mod normal sunt o pers f echilibrata si cu picioarele pe pamant, dar dragostea asta ...
salomeea
Postat pe 22 Iunie 2009 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul meu ma minte si iese cu alta femeie 99 De la: cattharsis 20 Ianuarie 2010 19:39
Iubire in exil de Donna V 30 De la: vivacedonna 21 Decembrie 2011 15:17
am nevoie de psihiatru? 1 De la: unik07 5 Aprilie 2011 15:18
Ce ar trebui sa fac? 46 De la: unefille 22 Februarie 2016 17:28
va rog sa ma ajutati 3 De la: micabis 13 Iunie 2009 18:17
Setari Cookie-uri