Parodontitele marginale cronice progresive

Orice afectiune a parodontiului(tesuturile care inconjoara si sprijina dintele),precum si a osului inconjurator ,poarta numele de parodontita.Sunt incluse gingiile,osul alveolar ,precum si ligamentul parodontal.De obicei ,gingivitele netratate evolueaza spre parodontite.In acest caz ,gingia se retrage(retractie gingivala),expunand radacina dentara,si crescand sensibilitatea dentara la rece si la fierbinte.Din cauza rezorbtiei osoase(osul se distruge),dintii se mobilizeaza si cad.
Semnele ingrijoratoare sunt:
-sangerare la periaj
-gingii rosii ,tumefiate(umflate) si dureroase
-retractie gingivala(gingii desprinse de pe dinte,care se retrag dezgolind radacina dentara)
-respiratie urat mirositoare
-secretie purulenta la limita dintre dinti si gingii
-spatiere dentara,mobilitate dentara de diferite grade(1,2si3),precum si pierderea dintilor de pe arcada
-afectarea ocluziei dentare(contactul dintre dintii celor doua arcade)
-la pacientii edentati(lipsa partiala sau totala a dintilor de pe arcada) apar modificari in ce priveste ocluzia dintre cele doua arcade,adica modalitatea in care cele doua arcade protezate intra in contact una cu cealalta.
Cum putem sti daca avem o forma mai incipienta sau mai avansata de parodontopatie?In primul rand controlul profilactic facut la cabinetul de medicina dentara este cel mai important.Insa ,daca avem sangerare la periaj,sau gingii detasate de pe dinte,secretii purulente intre dinte si gingii,mobilitate dentara,modificari de ocluzie,o respiratie urat mirositoare si un gust neplacut in gura trebuie sa ne adresam de urgenta medicului dentist ,deoarece mai mult ca sigur suferim de aceasta afectiune.

Periajul dentar este foarte important pentru a preveni aparitia acestei boli.Indepartarea sistematica a placii bacteriene din cavitatea bucala joaca un rol esential.Dar intrebarea este ,cum ne alegem periuta de dinti,sau pasta de dinti ,sau apa de gura sau daca folosim sau nu ata dentara?

In cateva cuvinte ,numai,se recomanda folosirea unei periute de dinti cu peri mai moi,precum si schimbarea ei la un interval de 1-3 luni.O anumita tehnica de periaj,extrem de eficienta foloseste o periuta de dinti uscata .Plasarea periutei se face la limita dintre gingie si dinte,cu perii indreptati de-a lungul dintelui,in unghi de 45 de grade.Periajul incepe din interior,continuand cu suprafata de ocluzie si finalizand cu suprafata vestibulara.Periajul se face putin apasat ,astfel incat perii pot patrunde subgingival atat cat este posibil.Periajul uscat dureaza aproximativ un minut si jumatate.Se aplica apoi pasta de dinti si se reia periajul folosind aceeasi tehnica,timp de un minut si jumatate.Limba va fi periata timp de 30 de secunde,dupa care se clateste bine cavitatea bucala.Exista anumite paste de dinti pentru controlul tartrului dentar,ajutand la reducerea acestuia in portiunea supragingivala.Trebuie evitate insa pastele de dinti abrazive care pot provoca leziuni gingivale..Se stie ca triclosanul introdus in pasta de dinti are un efect puternic antibacterian.Ata dentara este foarte eficienta pentru spatiile interdentare.In cazul in care spatiile interdentare sunt inguste sau pacientii au lucrari protetice ,se recomanda acele periute dentare mici,specifice spatiilor interdentare.Apa de gura pe baza de clorhexidina reduce placa bacteriana cu 55%.Se clateste cu aceasta apa de gura timp de un minut la 30 de minute de la periaj.De retinut este faptul ca folosirea doar a apei de gura nu poate inlocui periajul dentar.

.
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 11:58
mamica, aici sunt cateva bubitze:
1. amesteci si faci varza notiuni de simpla gingivita cu parodontite marginale acute si cronice...bietii cititori ai acestui topic vor fi fermi convinsi ca au parodontoza....nu orice sangerare gingivala poate fi semn parodontoza, si nu orice halena fetida(miros neplacut din gura) poate fi amenintarea bolii parodontale - pot fi gangrene, carii netratate, boli de sistem etc, nu orice spatiere dentara si pierdere a dintilor de pe arcada inseamna boala parodontala sau duce la asa ceva - asta inseamna ca daca se pierde/extrage molarul de minte, pacientul respectiv face parodontoza????
2. citez: "la pacientii edentati(lipsa partiala sau totala a dintilor de pe arcada) apar modificari in ce priveste ocluzia dintre cele doua arcade,adica modalitatea in care cele doua arcade protezate intra in contact una cu cealalta." - waw!...asta inseamna ca la pacientii edentati , care si-au extras dintii din motive de carii, gangrene si netratatre corespunzatoare pe canale, nu se mai poate face intercuspidarea protetica pe motiv de parodontoza????? mamica...acolo e vorba de stopurile ocluzale care nu mai exista si de retractiile osoase diferite la cele doua maxilare....
3. sunt de acord cu tine ca periajul dentar este cea mai buna metoda pentru a preveni boala parodontala....dar sa imbii cititorii sa-si infiga periuta uscata in gingii cat este posibil.... scumpa mea,tu ii indemni sa-si faca parodontoza autoindusa.....
4. citez:"Exista anumite paste de dinti pentru controlul tartrului dentar,ajutand la reducerea acestuia in portiunea supragingivala."...scumpooo...nu pasta de dinti impiedica formarea placii bacteriene si a tartrului...ci chiar periajul in sine...poti folosi si sarea de bucatarie daca nu ai pasta de dinti scumpa.....ideea e ca trebuie sa scoti placa bacteriana din spatiile interdentare si de pe suprafata dintilor.....si asta o poti face numai cu o periuta de dinti adecvata...in nici un caz cu peri moi, pentru ca nu faci decat o mangaiere fara sa indepartezi....studiile de specialitate au dovedit ca cele mai indicate sunt periile cu peri medii...adica nici prea tari, nici prea moi...tocmai, sa curete eficace, dar sa nu raneasca....

te rog informeaza-te mai bine inainte de a copia si transcrie niste notiuni aflate la un curs sau dintr-o carte de stomatologie....numai bine
tutankhamon
Postat pe 11 Mai 2009 12:50
a racait stomatologul din tine ?
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Mai 2009 13:13
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-11 13:13:50a racait stomatologul din tine ?


bai, sunt varza notiunile...si mor cand vad ca se face harcea parcea din materie...si mai sunt bagati si in ceata cei care citesc.....
tutankhamon
Postat pe 11 Mai 2009 13:26
tutankhamon,in primul rand ca eu ,adica moi, traduc din engleza ,apoi prelucrez articolele traduse,trag concluzii si scriu.Sigur ca exista intotdeauna un diagnostic diferential.Ar trebui sa scriu o carte aici..dar eu doream numai sa sensibilizez si sa trag un mic semnal de alarma ,atat .Restul e de competenta medicului dentist curant.Iar..la pacientii edentati si protezati ,fie conjunct,fie adjunct,domnule doctor, contactele interdentare(intercuspidare maxima ,nu ,ocluzie habituala ,prefer sa-i spun ocluzie artificiala) sau stopuri ocluzale cum le spui tu, sunt realizate de tehnicianul dentar pe suprafata ocluzala a lucrarii protetice.Intr-adevar ,atunci cand nu exista stopuri ocluzale (ocluzie instabila),cand apare rezorbtia osoasa si retractia gingivala ne putem gandi la o forma sau alta de parodontopatie..Iar chestia cu periuta de dinti am luat-o tot dintr-un articol de specialitate, scris in engleza.Pentru ca ,in faza inflamatorie ,pana la remiterea simptomelor , se foloseste o periuta de dinti cu peri moi(in special in gingivita acuta) unde periajul este aproape imposibil dar atat de necesar pentru vindecare...
numai bine
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 16:59
scumpa mea....rezorbtia osoasa apare in general din cauza neprotezarii......adica pacientul mesteca pe gingii, tocind oasele maxilare....

corect...tehnicianul este cel care realizeaza intercuspidarea artificiala, dar noi, medicii, ne dam seama in cavitatea bucala daca a facut-o bine sau nu...de ex...am avut o pereche de proteze partiale la o pacienta...pe model, in ocluzor, era belea...star de cinema... in gura, vax.....proba spatulei pozitiva pe dreapta si usoara ocluzie inversa pe stanga.....si muscase bine la faza de sablon....dar tehniciana pusese prost modelele in ocluzor....

la faza cu gingia inflamata... primul lucru care se face e detartrajul cu ultrasunete....pentru indepartarea tartrului subgingival, care, de multe ori, e sursa edemului parodontal, fiind spina iritativa..de multe ori, in simple gingivite, un detartraj ultrasonic e destul pentru ca gingia sa isi revina....

numai bine...succes la traduceri...daca ai nevoie de ajutor da-mi de stire
tutankhamon
Postat pe 12 Mai 2009 00:03
Uite ca discutia voastra mi-a adus aminte ca n-am mai folosit ata dentara de o vreme.Merci!
Aemulus
Postat pe 12 Mai 2009 00:17
ok,am sa-ti cer ajutorul
Maya45
Postat pe 12 Mai 2009 11:06
Pentru tutankamona,please da-mi si mie un sfat(ca nu gasesc acum situl cu implanturi).Am avut o infectie la ultima masea care era imbracata.Pentru ca am observat ca a inceput sa se inflameze ganglioni sublinguali,m-am dus si am scos aceamasea.Problema mea este ca desi iau antibiotice(amoxiclav de1000) am o durere si ganglioni cotinua sa ma doara si sa fie inflamati.Ce sa fac sa ma duc sa mai consult alt medic?
strumfitoaia
Postat pe 12 Iunie 2009 21:08
offf...acuma am gasit si mesajul tau......offf....trebuia sa temporizezi extractia....adica sa ti-o deschida pe canale.....apoi sa te lase sub antibiotice pana cand cedau ganglionii......si abia apoi sa ti-o scoata.....uuuuffffff
tutankhamon
Postat pe 14 Iunie 2009 23:59
Tu chiar ne ceri parerea sau ne inveti cum sa ne protejam dantura.
Daca avem nevoie mergem mergem direct la stomatolog....
anca_53
Postat pe 20 Iulie 2009 17:52
in loc sa vezi ca omul e amabil si-si pierde timpul dandu-ti sfaturi pertinente, tu alegi sa fii iritata. daca nu-ti convine, schimba tema, draga mea!
garbo025040
Postat pe 19 August 2009 16:16
De la: garbo025040, la data 2009-08-19 16:16:11in loc sa vezi ca omul e amabil si-si pierde timpul dandu-ti sfaturi pertinente, tu alegi sa fii iritata. daca nu-ti convine, schimba tema, draga mea!





Nu schimb tema...
Dantura ti-o protejezi mergand la stomatolog,..nu citind postari ce deruteaza o lume intreaga...
Enlgeza, limba greu de tradus si daca nu ai si notiunile da baza.... ... Lasa-i pe bietii muritori sa traiasca in ...PACE...
anca_53
Postat pe 19 August 2009 16:58
Notiunile sunt''de '' baza, altora le e greu si cu limba romana... . Admirabil ca unii mai citesc si se informeaza, parerea mea e sa consulti un medic stomatolog si vei vedea ca cele scrise sunt adevarate. In alta ordine de idei, as fi foarte curioasa ce ai de spus despre alte teme, alte subiecte ...sau esti doar o cascotasa?!
garbo025040
Postat pe 20 August 2009 18:23
De la: garbo025040, la data 2009-08-20 18:23:38Notiunile sunt''de '' baza, altora le e greu si cu limba romana... . Admirabil ca unii mai citesc si se informeaza, parerea mea e sa consulti un medic stomatolog si vei vedea ca cele scrise sunt adevarate. In alta ordine de idei, as fi foarte curioasa ce ai de spus despre alte teme, alte subiecte ...sau esti doar o cascotasa?!





Cauta si vei gasi..
Cred ca ai vrut sa spui carcotasa,.. NU.
Intamplator merg la stomatolog ...si nu la unul ..mai multi.
Mai multi stomatologi,...mai multe pareri... Dar la intervale mari de timp..
anca_53
Postat pe 21 August 2009 17:11

Bai, da' handicapata mai esti de-ai avut musai nevoie sa te faca aia 'intzeleapta', ca tu erai tuta rau, nu-i asa?


Pai daca nici durerea nu te face mai desteapta, atunci nu ai nici o sansa doar facind reclama...

...celor mai 'buni' stomatologi din Univers!
garbo101426
Postat pe 8 Mai 2017 09:50


Nesimtire 'marca' ... Andra Smile!

garbo101426
Postat pe 14 Iulie 2017 14:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alergii de vara 3 De la: ana_pop 28 Septembrie 2016 13:17
Marirea sanilor cu tinctura de marar 54 De la: valentino 8 Iulie 2009 20:34
Meningiom al bazei creierului 10 De la: garbo_390380 21 Noiembrie 2013 15:28
Interventie terapeutica Atacuri de Panica 1 De la: Sic_Cogito 28 Martie 2011 14:59
Ajutor in alegerea meseriei... 1 De la: aime 10 Octombrie 2009 17:20
Setari Cookie-uri