amanta - sotie

garbo028005
Postat pe 18 Iulie 2009 16:07
De la: zambila, la data 2009-04-10 13:10:07iaso... , esti belea!

evident ca stia, toate stim, depinde de noi daca vrem sa stim sau nu! eu as prefera sa nu stiu, sa nu-mi dau seama! sa zicem ca nu mi-am dat seama chiar de la inceput despre ce-i vorba, dar ceva era clar ca nu mergea....si nu m-am inselat! m-a inselat el, in schimb! si ajung la aceeasi concluzie, de obicei, cand am impresia ca un lucru este asa, asa este, nu prea m-am inselat niciodata!



intuitie feminina ar zice unii
oricum i s-ar spune, de fiecare data simtim ce face partenerul oricat s-ar ascunde sa fie bine, sa fie rau... ..
amarezza
Postat pe 27 Iulie 2009 10:18
Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter se comit urmtoarele pcate: pcat de necurie (desfru), pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Cstoria este sfnt. Cstoria nu este un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 5 August 2009 01:32
cezar ne lesi frate:cum ssa mai traiesti cu femeia de linga tine daca o enervezi in fiecare zi?si simti raceala ei.ca avem o hartie la mana asta inseamna ca trebuie sa mi traiesc viata cu cine nu mi place.sa traiesc alaturi de cineva care ma neglijeaza din toate punctele de vedere si o enervez in fiecare zi?asta crezi tu?si eu cand mai traiesc daca tin cont de a?o hartie? e stupid frate...esti fericit atunci cand cei doi se iubesc, ce facem acum tinem cont de hartii si traima cum?e stupid.dar fiecare cum gandeste...
garbo010939
Postat pe 6 August 2009 18:48
bre, garbolino 939, cine dreaq ti-a spus tie ca vieru gandeste, ha?

da' vaz ce esti noua in postari asa ca te scuz de data asta...
sa stii de la moshu': maimutele invata mecanic sa faca un lucru si il repeta pe ala la nesfarsit. cazul asta: maimuta noastra a invatat sa faca copy/ paste si ii tot da inainte.
Thor
Postat pe 6 August 2009 18:55
10939, adevarat doar in cazul in care ea s-a schimbat dintr-o floricica intr-un monstru. dar daca era din start monstru - ce scuza exista pentru intocmirea hartiei?
ce-mi "plac" omuletii astia care se trezesc dupa un timp ca ei - de fapt - nu au vrut sa faca alegerea cu pricina... foooaaaartee "frumos"!
gianiblue
Postat pe 6 August 2009 19:11
ei, giani, lumea mai greseste...important e sa-i zica si ei ca s-a saturat, inainte sa-i zica "da" alteia
zambila
Postat pe 7 August 2009 15:37
De la: garbo010939, la data 2009-08-06 18:48:57cezar ne lesi frate:cum ssa mai traiesti cu femeia de linga tine daca o enervezi in fiecare zi?si simti raceala ei.ca avem o hartie la mana asta inseamna ca trebuie sa mi traiesc viata cu cine nu mi place.sa traiesc alaturi de cineva care ma neglijeaza din toate punctele de vedere si o enervez in fiecare zi?asta crezi tu?si eu cand mai traiesc daca tin cont de a?o hartie? e stupid frate...esti fericit atunci cand cei doi se iubesc, ce facem acum tinem cont de hartii si traima cum?e stupid.dar fiecare cum gandeste...


Pentru garbo010939

Cstoria este sfnt, nu este un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter se comit urmtoarele pcate: pcat de necurie (desfru), pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

i recstorirea dup divor, ct timp triete soul / soia, este acelai lucru cu adulterul.
Cstoria este sfnt i indisolubil. Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).

Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.


Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.

vieru_cezar_iasi
Postat pe 8 August 2009 15:17
lady_corina
Postat pe 8 August 2009 15:19
"Da doamne sa moara ex-ul ca sa-mi pot gasi si eu un barbat cu care sa-mi alin bolile si batranetile fara sa cad in pacatul adulterului"
E bine vierule sau trebuie sa mai adaug ceva?
daria_
Postat pe 10 August 2009 21:30
Vezi ca frazele de mai sus le-ai scris pe toate topicele posibile. Schimba copy/past-ul ca ne-ai inebunit.
Indiferent de subiect - hop si tu cu adulterul
daria_
Postat pe 10 August 2009 21:32
el chiar crede ca sta cineva sa citeasca toate aberatiile....

daria, ai grija ce-ti doresti, ca sti vorba aia....
zambila
Postat pe 11 August 2009 15:26
De la: vieru_cezar_iasi, la data 2009-08-08 15:17:20
i recstorirea dup divor, ct timp triete soul / soia, este acelai lucru cu adulterul.
Cstoria este sfnt i indisolubil. Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

BIserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:
http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Stimate domn Vieru,m-ai zapacit cu "recasatoria"/. Eu sunt romano-catolica, divortata si stiu ca nu ma mai pot recasatorii in biserica catolica. Te rog frumos explica-mi, daca eram de religie ortodoxa, si as fi divortata si doresc sa ma recasatoresc in biserica ortodoxa....e posibil? La catolici e clar, ai divortat,nu mai ai voie sa te recasatoresti.Dar sa inteleg ca la ortodocsi se poate? Scrii ca : "Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare"....ce sa mai inteleg de aici? Adica ....pana la urma tot te binecuvanteaza.....hahahhahahah......deci.....comiteti adulter, divortati,traiti cum vreti , ca daca va recasatoriti o sa va binecuvanteze preotul!!!!.Asa sa inteleg? Nu e voie, ai comis un pacat, da lasa ca la recasatorie vei fi binecuvantata....Daca e asa ...
PS. Uite inca ceva care ma face sa folosesc iconul asta verde :
"..In privinta casatoriilor mixte, este bine ca preotii sa insiste ca acestea sa nu aiba loc, iar atunci cand ele sunt inevitabile, mai ales ca sunt incurajate de legislatia civila, cununia religioasa sa nu se faca decat dupa convertirea partii necrestine sau neortodoxe.
Pr. Prof. Dr. Nicolae D. Necula"
Dupa parerea mea...are un iz de ...discriminare.....Si totusi cunosc cupluri mixte care au in spate multi-multi ani de casnicie fericita...daca era dupa preot..n-ar trebui sa fie impreuna , nu?
garbo019364
Postat pe 11 August 2009 23:32
zambila, mama, intrebarea era retorica pt.alde vieru ca ne-a inebunit pe toti cu copy/past-ul lui de pe toate topicele, indiferent de subiect
daria_
Postat pe 12 August 2009 23:06
bravo
garbo010939
Postat pe 13 August 2009 10:03
bravo mosulica si ms ptr scuzele acordate dar domnul cezar nu-l inteleg dc insista atat de mult cu carticelele lui minune.asa traieste el viata dupa carticele si stasuri?ma intreb cand iubeste o femeie, tot dupa stasuri o face si fraze binecuvantate?
hai te salut cu respect mosulica.
garbo010939
Postat pe 13 August 2009 10:12
liliana,eu sunt impotriva acestor relatii,intocmai,pt ca nu au viitor si provoaca doar suferinta.te cred ca ai fost fericita,dar aqm poti da sfaturi fetelor kre vor sa fak aceiasi greseala,nu pune suflet intr-o rel q amantul,pt ca nu isi va lasa nevasta.poate va iesii si la tine soarele si iti vei gasii fericirea!bafta
pisiMic
Postat pe 13 August 2009 18:09
usurel,ai dreptate .dak stai sa te gandesti sotia si-a faqt o gramada de ganduri.de ce o inseala ,q ce a gresit. si DA ROATA E ROTUNDA
pisiMic
Postat pe 13 August 2009 18:29
Salutare! Eu zic ca judecati prea usor, si la prima vedere. Femeia aceasta nu isi poate expune toata relatia de 7 ani in 3 randuri. Cred ca in atatia ani isi dadea si ea seama dc omul ala simte ceva fata de ea sau nu. Sunt barbatii care sunt doar lasi si nu pot divorta, dar eu iti dau niste sfaturi: sa iei decizia care crezi ca este cea mai buna pentru tine, sa nu te intereseze de ce spun altii, si sa nu regreti niciodata ce ai facut. va pup
cristina192002
Postat pe 13 August 2009 18:47
daria

eu nu cred ca marisa avea nevoie de sfaturile noastre ca sa ia o decizie, stie ea mai bine ce si cum vrea, nu?
zambila
Postat pe 14 August 2009 12:21
ups, am incurcat topicul, stiti voi care....
dar oriucm, ideea ramane valabila!
zambila
Postat pe 14 August 2009 12:22
cred si eu zambilico . Doar se vorbeste cam acelasi lucru peste tot...
blanca
Postat pe 14 August 2009 12:29
numai topicuri de amante si soti(in brate) inselate, dar altceva nu se poate vorbi despre barbat, crezi ca femeile sunt sfinte, iete paula marioara, ele daca nu inseala cu barbat inseala cu femeie adica sunt lesbi si tot a draq sunt si femelele , nu toate , asa ca....si femeile sun .....
yanyacharberet
Postat pe 14 August 2009 12:35

pe asta n-am prins-o...care era ideea, yanya??
zambila
Postat pe 14 August 2009 12:40
oitzo, ne pupacim acilea, la amanti?

na bine, fie
zambila
Postat pe 14 August 2009 12:56
Sincer imi pare rau ptr ce ai patit.Stiu k ti-e greu.Dar gandeste-te k ai stiut k va venii clipa asta de la inceput.Stiai k nu va fii niciodata al tau,sau k nu va renunta la nevasta lui.Aceeptand sa-i fii amanta,asta este pretul nescris pe care trebuie sa-l platesti!Va trebuii sa te resemnezi si sa mergi inainte,sa multumesti ptr clipele frumoase pe care le-ai petrecut impreuna cu el si atat.Atat a fost sa fie povestea voastra.S-a incheiat acest capitol in viata ta si trebuie sa incepi altul.O femeie e puternica!!!Ai incredere in tine.Plangi,consuma-te,si totul va trece.
christine21
Postat pe 30 August 2009 09:18
De la: liliana_lory, la data 2009-03-27 18:17:48Am avut o relatie de 7 ani cu un barbat casatorit, eu fiind vaduva.Detasat fiind cu serviciul pleca odata la doua saptamani acasa.Eu spalam eu calcam eu mancare eu saltea am trait impreuna zi de zi noapte de noapte un vis, eram o familie.Sotia nu a venit niciodata in toti acesti ani, vorbeau foarte mult la telefon.Acum a iesit la pensie si s-a dus acasa.Imi este naprasnic de greu, plAtesc pentru toata fericirea mea,MOR DE IUBIRE.Nu vreau sa se desparta, dar vreau sa fie si cu mine.Nu vrea sa fiu judecata, daca aveti ceva de spus bine daca e sa ma luati peste picior abtineti-va.Va multumesc.


Ori in carutza ori in telegutza.Vrei sa fie si cu tine si cu nevasta? Cat tupeu ai si cat de naiva poti fi la varsta asta?
N-ai auzit ca numai 1% dintre barbati isi lasa nevestele pentru amante?Fericirea furata alteia si cladita pe nefericirea alteia se plateste.

Postat pe 1 Septembrie 2009 18:09
scorpio are dreptate ,si eu sunt de parere ca ce e furat se intoarce la cel de la kre e furat,e adevarat ca iubirea e oarba,dar barbatii kre isi lasa nevasta pt amanta sunt jalnici,iar femeile kre spera sa desparta o ksa nu merita nimic.parerea mea pt restul fetelor,vreti o rel kutati pe unul singur,te indragostesti de unul insurat lasa-l in pace ,dak e sa se desp de sotia lui nu te baga,dak o lasa pe ea asa te poate lasa si pe tine pt alta mai tanara
pisiMic
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:27
nu vreau sa te judec nu ii poti comanda inimi de cine sa te indragostesti si de cine nu.tu erai constienta de faptul k nu este al tau decat temporar ..doar cu imprumut.tu sti cat e de dureros sa afli ca sotul te inseala??nu iti doresc sa afli vreodata...lasa trecutul in spate. traieste prezentul si fa-ti planuri de viitor alaturi de un barbat care sa iti apartina in totalitate....bafta
dropit
Postat pe 3 Septembrie 2009 15:38
De la: carmen_criss2003, la data 2009-06-18 16:06:32de ce toat lumea o condamn pe ea. de ce femeia intotdeauna platete? de ce barbatul nu platete cu nimic? el a stat 7 ani i a dus-o bine i acum o duce in continuare la fel de bine, poate mai sta 7 ani pe undeva.


Pai pe cine ai vrea tu sa invinuiasca cei care-si dau cu parerea?... Nu ea a acceptat statutul asta?
Desi sunt reprezentanta sexului feminin, consider ca femeile pot face multe...si bune si rele...Si eu am avut statutul sotiei inselate, si m-am dus si la cremenal-sectia divorturi, avand si un copil acasa. Deh...dragoste cu forta nu se poate...daca s-a terminat...S-a terminat !!! ca la magazin, pe rafturi...gata!!!

Personal, eu cred ca mosulica ala, a fost chiar franc. I-a zis vaduvei cum sta treaba, si ea a zis: "Bine...works for me!!!"ca si asa se saturase de singuratate si acuma...O DOARE SUFLETUL DE IUBIRE...si pe el nu-l doare nik...
Fereasca D-zeu !!!
garbo025622
Postat pe 3 Septembrie 2009 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
L-am inselat fara sa vreau! 23 De la: garbo172304 1 Ianuarie 2017 22:23
ik b 98 De la: Celleste_ 12 Iunie 2010 13:15
Iubire-tradare 59 De la: mariany 26 Septembrie 2013 22:00
trasaturile barbatului infidel 52 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:55
Vrem sa fim fericiti 58 De la: criss889 1 Septembrie 2016 18:28
Setari Cookie-uri