femeia la volan si barbatul in dreapta

deci de nici 2 saptamani sunt soferita dar odata cu asta vine si necazu in familia noasta ;eu in Germania conduc ca o vaca ,el sofer profesionist ,el cu permisu anulat eu obligata sa conduc 10 ore ca incepator pe zi.De cand m-am intors fericirea noasta a fost spulberata ,se inerveza tipa si cand ii raspund se da jos din masina si merge pe jos pana acasa, aseara ne am despartit ptr 20 min am simtit cum lumea se prabuseste in jurul meu nu stiiu si nici nu vreau sa traiesc fara el dar nici sa ne certam din cauza la condus ,am incercat sa conduc mai bine la munca si a mers ptr ca este un microbus de marfa si imi mai usor dar masina mea nu o pot conduce
Yintrebarea mea ptr barbati si femei cum il pot convinge sa nu mai fie asa ,i sp ptr voi barbati oti sunteti nervosi cand doamna nu conduce bine
yavrum
Postat pe 18 Martie 2009 07:11
Nu te supara, dar el trebuie sa aiba rabdare cu tine. N-ai cum sa ai experienta lui la condus. Sa-ti explice calm ce si cum trebuie sa faci. In rest e doar vina lui daca se enerveaza. E si normal sa nu conduci ca el. Explica-i ca indiferent cat de bine ai sofa n-ai cum sa reactionezi exact cum ar reactiona el la volan. Cred ca e prea exigent cu tine si nu meriti. Fiecare are stilul lui de a conduce si de regula celalalt spune ca el ar conduce mai bine. Ca si sfat, poti doar sa mergi mai incet pana prinzi experienta.
Micass
Postat pe 18 Martie 2009 20:18
Aminteste-i ca si el la inceput a condus ca o cizma.Sau in sfarsit ca o pereche de pantofi.Meseria se invata.Daca nu ii convine, sa ia taxiul, sau sa isi puna sofer profesionist.Parerea mea este ca daca in locul nervilor, te-ar sprijini mai mult, ar avea de castigat si el, dar si tu.
Ioana007
Postat pe 19 Martie 2009 07:09
Daca tot ai intat pe topicul asta si te pricepi spune-i si lui yavrum cum o sa conduca maine.
Micass
Postat pe 6 Aprilie 2009 19:10
De la: Micass, la data 2009-04-06 19:10:54Daca tot ai intat pe topicul asta si te pricepi spune-i si lui yavrum cum o sa conduca maine.
daca imi spune si pe unde sunt radare platesc bine mersi ptr idee
yavrum
Postat pe 7 Aprilie 2009 06:19
nu vad in acest lucru ceva anormal

Postat pe 7 Aprilie 2009 07:12
De la: costelino1967, la data 2009-04-07 07:12:15nu vad in acest lucru ceva anormal
in are lucru c
yavrum
Postat pe 7 Aprilie 2009 07:16
De la: costelino1967, la data 2009-04-07 07:12:15nu vad in acest lucru ceva anormal
in are lucru c
yavrum
Postat pe 7 Aprilie 2009 07:16
yavrum stia ca n am inteles bine ceva? sotul tau s a inervat? asta inseamna ca s-a excitat, i-ai stimulat vre un organ cand ai condus prost! desi imi vine cam greu sa cred ca unii oameni se inerveaza nervosi fiind! Mai degraba eu cred ca s-a enervat ceea ce e cu totul altceva! Nu te jignesc dar m ai indus in eroare. adica chiar asa se excita omu' cand tu faci gafe?
si despre femeile la volan... nu prea vreau sa comentez. sincer am facut scoala de soferi la 18 ani am categoriile B, C, CE si cand am sa fac 21 de ani o fac si pe D! Asta e ambitia mea sa fiu sofer profesionist, nu am nevoie, nu fac bani din asta, imi foloseste doar mie, vreau sa fiu buna in tot ce fac! Si dupa ce am facut toate scolile astea va spun ca te alegi cu altfel de experienta!
Si printre barbati mai sunt unii prosti rau de tot dar femeile parca 95 la suta sunt pe langa soferie. neatente, intra in tine, nu dau semnal, nu se asigura va spun sincer te omoara pe sosea nevinovat! numai in mine era sa intre vreo nu stiu cate dobitoace din neatentie! si atunci eu cum sa le vad? Cum frate e posibil la trecere de pietoni cu semafor verde pt soferi si rosu pt pietoni, dobitoaca totusi opreste sa dea prioritate? Si claxoane din spate nevoie mare, isi da si ametita seama ca a gresit! unde a luat aia permisu' cine i l a dat si nu vreau sa stiu cata legislatie stie! Sunt praf sunt spaima pe sosea! proaste. Dar din fericire mai sunt si exceptii mai sunt si femei intr adevar care dau clasa si barbatilor foarte buni. toata lumea face scoala isi i a masina, toata lumea conduce dar totusi foarte putini care se pot numi soferi!
pisi08
Postat pe 10 Aprilie 2009 22:51
scuze am vrut sa spun "stai ca n am inteles"
pisi08
Postat pe 10 Aprilie 2009 22:55
Din toate statisticile razulta ca barbatii fac cele mai grave accidente. Eu n-am auzit de accidente grave provocate de femei pe sosele. Singura problema a lor e ca incurca pe drum.
Micass
Postat pe 11 Aprilie 2009 09:36
Problema nu este ca incurca in drum.Ci ca de multe ori conduc la fel de prost si in viata poarticulara.Si nu este nimeni ca sa le scada din puncte sau sa le suspende permisul pentru o perioada de timp.
Ioana007
Postat pe 11 Aprilie 2009 19:33
Ai dreptate. Si la fel ca si la volan si barbatii in viata reala fac cele mai multe accidente si se suie bauti la volan. Si tot asa nu e nimeni sa le ia permisul sau chiar sa-i inchida.
Micass
Postat pe 12 Aprilie 2009 10:52
si eu am trecut prin acelasi lucru...
stai calma, ca o sa poti conduce si tu mult mai bine
in acelasi timp, dupa ce vor trece cativa ani si vei avea ocazia sa stai in dreapta langa un incepator o sa vezi ca ti se va parea ca merge foarte prost cu masinA si, din pacate asa este.
Asta nu ii da lui dreptul sa tipe, dar n-o sa-l poti convinge sa n-o faca, probabil ca stie sa mearga f bine cu masina si innebuneste de cap cand faci o greseala, si ca incepatoare sigur faci.
Sau mai bine zis, cu cat tipa el mai tare cu atat gresesti tu mai mult...
Chiar tu ai spus ca ai condus o alta masina mai bine, oare de ce?
Nu mai aveai stresu langa tine...
Eu am aplicat 1 metoda si anume i-am spus sa treaca in spate cand trebuie sa conduc eu si el sa fie pasager..
Nu pot decat sa-ti spun sa ai rabdareeeee multa (tot tu) asta e!!!
Si chiar incearca sa inveti din greseli(printre tipetele lui)
Orice cosmar are un final!
ivanka
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:24
Naspa treaba cu tipatu'. Eu de obicei daca se intampla sa tipe la mine desi nu se intampla, in secunda urmatoare dispar din fata lui pt ca numai am chef sa l vad! Cum sa tipe? ce? frumos nu stim sa vorbim?
Acum depinde si de cum si a construit fiecare relatia. Ce s-a permis de la inceput aia o sa se intample mereu. Eu am o relatie de 3 ani si indiferent de ce s-a intamplat sau am gresit, niciodata nu a tipat la mine, sau sa mi faca morala, sau sa ma injure sau eu stiu ce alte figuri! Dar nici eu nu tip la el, nu-l jignesc nu vociferez.. Ne respectam reciproc! O singura data s-a enervat si a tipat la me dar n am vorbit cu el 2 zile, nu din mandrie sau orgoliu, ci pt ca m-a durut si m-a ranit. Si-a dat seama si de atunci nu s-a mai intamplat.
Scuze am deviat putin subiectul dar era vorba si de faptul ca a tipat la tine. S-a purtat urat! Eu nu am acceptat si nu accept niciodata ca barbatul cu care stau in casa, cu care dorm in pat sa se poarte urat cu mine, sa tipe cand gresesc, sa ma certe etc!
O sa fiu cam porcoasa dar asa e. Asa cum stie sa ma f...a tot asa sa stie sa accepte si ca nu sunt perfecta!
pisi08
Postat pe 19 Aprilie 2009 16:35
Suzuka conducea la volan si Suzuki statea in dreapta, comentand modul cum conducea femeia.ba la o cotitura, chiar a inceput sa tipe.
-Dragul meu, spune repede.Tirul sau pomul?
-Ce este cu ele?
-De emotie, pentru ca tipi, nu stiu pe care sa il aleg ca sa intru in el.
Ioana007
Postat pe 21 Aprilie 2009 22:03
nu m-a nascut mama invatata, dar cred ca tre' sa iti si placa sa conduci, sa iubesti masina ta, sa ii stii toate "ifosele". daca nu... lasa-l pe el sa conduca ca o face mai bine.
eu ador sa fiu in masina, este locul meu preferat, el sta in dreapta si tace. de ce??? pentru ca primul lucru pe care l-am facut cand s-a urcat in masina cu mine a fost: " daca comentezi ceva la adresa mea despre sofat nu astepta sa iti deschid eu usa ca sa cobori".
daca nu sunteti stapane pe volan, luati-va mama masinuta pe niste stradute mai ferite si plimbati-va pana va ies ochii din cap. SI SINGUREEEEEEEEEEEEE, nu cu nataraii langa voi, care se dau mari destepti.
parerea mea!
annutza84
Postat pe 18 Mai 2009 15:35
nu m-a nascut mama invatata, dar cred ca tre' sa iti si placa sa conduci, sa iubesti masina ta, sa ii stii toate "ifosele". daca nu... lasa-l pe el sa conduca ca o face mai bine.
eu ador sa fiu in masina, este locul meu preferat, el sta in dreapta si tace. de ce??? pentru ca primul lucru pe care l-am facut cand s-a urcat in masina cu mine a fost: " daca comentezi ceva la adresa mea despre sofat nu astepta sa iti deschid eu usa ca sa cobori".
daca nu sunteti stapane pe volan, luati-va mama masinuta pe niste stradute mai ferite si plimbati-va pana va ies ochii din cap. SI SINGUREEEEEEEEEEEEE, nu cu nataraii langa voi, care se dau mari destepti.
parerea mea!
annutza84
Postat pe 18 Mai 2009 15:40
De la: pisi08, la data 2009-04-19 16:35:48Naspa treaba cu tipatu'.
Acum depinde si de cum si a construit fiecare relatia. Ce s-a permis de la inceput aia o sa se intample mereu.

CAM AI DREPTATE!!! cum zice mama : asa cum il cresti asa il ai!
annutza84
Postat pe 18 Mai 2009 15:49
Ia spune Yavrum, cum e cu condusul? Vrooooom, vrooom.
Ai inceput sa injuri la volan? Sa nu arati degete ca e de total prost gust dar de injurat asa printre dinti in timp ce zimbesti....merge!
Aemulus
Postat pe 31 Mai 2009 06:21
Buna ziua, scuze ca intervin.Sunt instructoare auto si nu este o noutate ceea ce spui tu.Ignora ceea ce auzi si ceea ce esti nevoita sa suporti in trafic din cauza barbatilor.
Eu nu mai pot merge cu sotul meu in masina in timp ce conduce el din cauza ca face numai gafe,claxoneaza aiurea pe orice incepator,injura de fiecare data cand vede pe cineva mai prudent...argumentand foarte fericit:cum sa ne miscam daca am luat permisul cum l-au luat analfabetii.
Uita ca de 6 ori l-a avut suspendat, are cel putin 20 de amenzi in cei 13 ani de conducere,ca permisul l-a luat dupa a 6 incercare....
Daca nu mai suporta sa te vada conducand nu este decat o singura solutie....nu mai urca in masina cu tine,merge frumos pe jos, sau rezolva mai repede cu permisul :reexaminare ( nu stiu care este situatia....daca se poate....voi stiti de ce nu are permisul momentan).
Poate tipa orgoliul in el, problema personalitatii face mereu probleme cand femeia are ceva mai mult decat barbatul,noi nu trebuie sa evoluam mai mult decat EI .
Un exemplu : eu cand m-am hotarat sa infiintez firma aceasta(scoala de soferi) in urma cu un an de zile, am avut o discutie foarte urata cu sotul meu,care a avut un singur scop:demoralizarea mea,spulberarea increderii pe care numai fiica mea mi-a tinut-o la cotele normale,ceea ce se intampla si la ora actuala.Afacerea este numai a fiicei mele (are 8 ani) ma lupt doar eu,el nu vrea sa ma ajute sub nici o forma, lectii cu fata ...eu,cursuri extrascolare ...eu,casa ....eu,distractii si odihna..EL,televizor , filme,prieteni, petreceri,delegatii,cumparaturi primordiale,munte,.....EL.
Deci fiecare are treaba lui, afacerea lui, totul a fos minunat pana cand am hotarat sa nu mai depind de banii lui, de starea lui de om care face numai bine pana cand i se punea lui pata ca se cheltuie prea mult.
EU am o problema : copilului trebuie sa-i deschizi ochii, sa-i oferi multe cursuri din care alege ce va face in viitor.Am mers cu ea la balet cand avea 4 ani,nu prea a fost incantata,la pictura la 4 ani, si acum in clasa a II a la scoala....surpriza picteaza icoane pe sticla, superbe ~a luat si locul I la un concurs~ ,face limba germana o data pe saptamana : este foarte fericita ca poate face propozitii si ca va putea sa mearga in Germania cu bunicul care a promis ca in vacanta aceasta o duce sa-i multumeasca ca a facut meditatii un an intreg si ca a invatat foarte bine .Poate sa poarte un dialog cu cineva , tinan cont ca nu-i place engleza si nu face la scoala decat de un an de zile engleza ( dar nu se face).
Toate aceste cursuri si dans sportiv de 2 ori pe saptamana, vara bazin zi de zi la Lia Manoliu toata vacanta, sunt bani investiti de mine cu multa bucurie si fericire in copilul meu si multumesc lui Dumnezeu ca am putut , timp in care , el se vaita tuturor ca a cheltuit enorm cu fata la toate cursurile si se mandreste cu reusitele ei.......
MINUNAT.....
Draga, fruntea sus, condu fericita, lasa-l sa mearga pe jos cat mai mult, stii vorba aceea : "CAINII LATRA..URSUL MERGE" ai alte lucruri mai importante pentru care sa te stresezi in viata.
MAI VORBIM DACA MAI VREI .scorteanumihaela@gmail.com instructoare auto cat.B scoala de soferi SC IOANA AUTO TRANS SRL Bucuresti sau www.scoaladesoferiyat.ro.
ING_STEFAN2001
Postat pe 1 Iunie 2009 05:56
De la: micabis, la data 2009-05-31 06:21:52Ia spune Yavrum, cum e cu condusul? Vrooooom, vrooom.
Ai inceput sa injuri la volan? Sa nu arati degete ca e de total prost gust dar de injurat asa printre dinti in timp ce zimbesti....merge!



vroooooooooooom vrommmmmmmmmm mwerge mai bine ptr ca si-a luat permisu inapoi si nu mai trebuie sa mearga cu mine ,dar imi lasa masina cand merge la munca si pot sa imi fac de cap in voie ,totusi am mai cunoscut femei si fete care au probleme cu barbatii galagiosi cat despre injurat
yavrum
Postat pe 2 Iunie 2009 10:16
eu cred k ar trebui sa ii arati k nu te doare nimic din ce zice el...fii indiferenta si va ceda...stiu k e greu dar macar incearca 2 zile..fi mai rece cu el si nu ii arata k te doare atunci cand tipa...sau k esti nervoasa...iti spun asta din proprie experienta bafta
garbo006562
Postat pe 17 Iunie 2009 01:15
yavrum, postul tau e deja vechi si cred ca intre timp ai mai invatat... mai bine spus, ai acumulat ceva experienta si nu mai conduci "ca o vaca".
Daca te linisteste cu ceva, cred ca marea majoritate a barbatilor suntem iritati cand partenera patrunde in acest "edificiu". Ne temem de pretentiile emise ("vreau sa merg acolo") tot timpul cand noi avem de mers in alt loc mult mai important, ne temem ca nu mai depindeti de noi ("de ce nu poti sa ma duci?", "pentru ca am altceva de facut" suna mai bine decat "nu poti sa ma duci? atunci merg eu") etc.
Si eu am fost asa cand si-a luat nevasta-mea carnetul dar in vreo doua luni ea a dobandit destula experienta si probabil si eu destula minte ca sa nu ma mai iau de ea, ci doar sa ii mai atrag atentia din cand in cand cu ce a gresit sau ce greseala ar fi facut daca nu as fi intervenit cu frana de mana.
INTOTDEAUNA greselile se vad mai bine de pe scaunul din dreapta decat de la volan.
Thor
Postat pe 18 Iunie 2009 13:45
PS: cand si-a luat ea permisul, eu aveam deja vreo 12 anisori de sofat in medie 50000 de kilometri pe an.
Thor
Postat pe 18 Iunie 2009 13:49
Cind am luat permisul de conducere, barbatul meu era sa faca gaura in podeaua masinii de cite pedale de viteza, ambreiaj si frina apasa fiind pe scaunul din dreapta. Si asta, fara sa amintesc toate indicatiile preventive, pina cind am oprit pe dreapta si l-am obligat sa coboare. In alte situatii, mai denumeam membrii familiei lui, se supara si aveam liniste in masina. Deci, condusul masinii de catre o femeie este poveste veche, putini barbati suporta ca "masina", amanta vietii lor sa fie condusa de sotie.
garbo014266
Postat pe 27 Iulie 2009 15:12
Adevarul e ca nici eu nu prea suport sa imi conduca altcineva masina. Om fi amante oare?
Micass
Postat pe 27 Iulie 2009 15:15
Micass, maaare dreptate ai .
Si tu si alte fete. De ce or crede baietii astia ca masina e doar jucaria lor si cratita doar a femeii, nu stiu.
Dar nu va lasati dragelor, educatii pe domnii vostrii sa inchida ochii si sa taca daca vor sa fie adusi acasa de la petreceri sau invatati-i mersul pe jos.
Fetele sunt niste elegante si niste dragute cind conduc.
Ce daca isi aranjeaza machiajul, isi dau cu ruj, isi schimba bluza in timp ce sofeaza???? Huh???
Ce, baietii nu fac si ei altceva in timpul sofatului ca de pilda nu se uita in stinga si-n dreapta sa vada din ce parte vine blonda?
Aemulus
Postat pe 27 Iulie 2009 18:23
Eu am eliminat aceste probleme,acu' 2 ani :i-am facut cadou de ziua ei,masina noua.Spre surprinderea mea,nu i-a facut o zgirietura,km,da.
valentino
Postat pe 27 Iulie 2009 20:03
Val, cita vreme km aia sunt facuti cu tine stind acasa....e perfect.Asta e soferita ideala
Aemulus
Postat pe 27 Iulie 2009 20:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
edine gratuite la psiholog n luna iunie 22 De la: garbo213616 11 Iunie 2012 20:17
RUGĂCIUNE 7 De la: garbo233027 10 Iunie 2015 14:40
VREAU SA FIU BUN , HAI SA DEVENIM BUNI . NU VRETI SI VOI ? 317 De la: mcherciu 26 Februarie 2010 20:07
MULTUMESC 8 De la: si_totusi 21 Noiembrie 2009 22:52
NOUTATI AUTO!!! 8 De la: fleurs_du_mal 21 Noiembrie 2009 18:09
Setari Cookie-uri