fertilizare in vitro

Multumesc mult
isabelaisa
Postat pe 6 Ianuarie 2017 14:17
As avea si eu o intrebare : de ce mi s-a sters postarea ??? am gresit cu ceva ? am jignit cu ceva ?? era doar povestea mea si atat ! de ce mi-ati sters-o ?? poate am stat ore intregi sa ii scriu si eu povestea aici ? de ce nu am avut dreptul ? pe cine am deranjat ? va rog sa imi spuneti cei care administrati acest site !
isabelaisa
Postat pe 14 Ianuarie 2017 02:57
Garbo.ro... permit toate porcariile, de vomiti citindu-le, si sterg postari normale.

Remediati dracului administrarea site-ului, habaucilor!
Camil5y8
Postat pe 14 Ianuarie 2017 09:07
De la: isabelaisa, la data 2017-01-14 02:57:47As avea si eu o intrebare : de ce mi s-a sters postarea ??? am gresit cu ceva ? am jignit cu ceva ?? era doar povestea mea si atat ! de ce mi-ati sters-o ?? poate am stat ore intregi sa ii scriu si eu povestea aici ? de ce nu am avut dreptul ? pe cine am deranjat ? va rog sa imi spuneti cei care administrati acest site !



Nu esti singura careia i se intimpla asa ceva (care numai intimplator nu e!) si nu e singurul site care practica fie cenzura stupida si discretionara, fie un soi de ... 'fac ce vor mushchii mei' redactional!


Sfatul meu?

Asigurati intotdeauna un ... backup a ceea ce scrii intr-un fisier/folder separat sau in 'draft'-urile de la email!
E o treaba in plus, da' macar eviti 'surprizele' neplacute...


In Romania cam asa e cu ... 'democratia' post-decembrista:

...Au disparut vechii comunisti in oarece masura, da' au ramas absolut intacte si perpetueaza incredibil toate obiceiurile lor!

Uneori am impresia ca prin redactiile oficinelor astea online au fost angajati doar nepotii si nepoatele ... Suzanei Gidea!!!

Si, oricum, toti 'lucratorii' astia din media au uitat cu desavirsire ca in 'decembrie '89 s-a murit si pt....

...DEPLINA LIBERTATE DE EXPRESIE SI LIBERA CIRCULATIE A IDEILOR !
garbo101426
Postat pe 14 Ianuarie 2017 09:58
Ma numesc Dane Alina,sunt din Bacau si doresc sa va prezint grupul de spitale MEMORIAL din TURCIA unde se pot face fertilizari .Pentru detalii,costuri si alte informatii scrieti pe tratamenteturcia@gmail.com sau la telefon 0740974865.
Dane_Marius_1
Postat pe 19 Februarie 2017 13:17
Nu ma bag tare in subiect, insa cu siguranta as opta pentru adopție, nicidecum pentru FIV.Succes, totusi celor care apelează la aceasta metoda si sa va bucurați de copiii vostri!
Schmetterling
Postat pe 19 Februarie 2017 18:11
De la: Schmetterling, la data 2017-02-19 18:11:35 Nu ma bag tare in subiect, insa cu siguranta as opta pentru adopție, nicidecum pentru FIV.Succes, totusi celor care apelează la aceasta metoda si sa va bucurați de copiii vostri!


1000% de acord cu tine in ceea ce priveste adoptia, fluturash!


Mai mare milostenie - facuta unui copil chinuit si fara de parinti si care poate avea astfel o noua sansa in viatza -, nu cred ca exista pe lumea asta!


Da' din ce-am observat eu pina acum, negeneralizind fireste, mai toti astia cu fertilizarea in vitro sint aidoma 'puristilor' alora care daca isi iau un ciine in casa, atunci trebuie musai sa fie de rasa, cu pedigree si f. scump, desigur!

Caci, chipurile, un suflet vai de mama lui dintr-un 'azil' de ciini sau un maidanez chinuit de pe strazi, nu e de ... nasul dumnealor!
garbo101426
Postat pe 20 Februarie 2017 00:51
1000% de acord si eu cu tine, 426! Nu cred ca degeaba unele femei nu pot avea copii, iar orfelinatele sunt pline de suflete care tanjesc dupa iubirea unui parinte, natural sau nu.
Aud des: nu l-as putea iubi ca si atunci cand ar fi al meu.
1. In vitro, un copil e doar partial al parintilor,
2.Cum sa nu poti iubi un copil?!
Dar, asa vad eu lucrurile,fiecare disecerne si face cum crede.

Schmetterling
Postat pe 20 Februarie 2017 08:24
Stii de ce cred eu ca se intimpla lucrurile la modul asta, fluturash?
Pt. ca, fara discutie, lumea noastra si relatiile dintre oameni sint DOMINATE de dorintele materialiste.
Iar dragostea/iubirea este in mod nepermis amestecata cu ... 'proprietatea'!
Sintem de cind ne nastem intr-un virtej continu si i_mbecil de dorintzi materiale si de proprietate care ne impiedica sa invatzam cum...

...SA NE DETASHAM!

Cind iubim, iubim ca si cum ... AM AVEA!

Sintem inca la stadiul darwin cum spun eu, adica la stadiul in care inca facem dragoste fizic, primordial, ca si cum am ... cuceri persoana cu care ne iubim!
Dupa o 'partida' (pina si termenul asta imi repugna) de dragoste fizica chiar cu persoana iubita, mai toata lumea constata ... satisfactia doar PERSONALA, cea consecutiva descarcarilor hormonale si a neurotransmitzatorilor.
Niciodata creierul nostru nu pare a fi capabil de a prelua controlul starilor epidermice si a ne lasa ragazul sa constatam tocmai ce...

...persoana minunata ne-a a adus pe culmile fericirii interioare depline, nu doar a extazului fizic!

Prea putini oameni, chiar si dintre cei f. educati, reusesc sa se ridice deasupra posesivitatzii eului...

'Scuza' stupida ca barbatii simt intr-un fel si femeile in alt fel, ne va opri permanent sa ne implinim ca un cuplu sinergic.
Mai ales ca tocmai 'diferentzele' astea sint cele care ne atrag reciproc si sint facute ca sa ne aduca...

...IMPREUNA.

Si da, chiar exista 'oameni' care nu iubesc copiii.
Sint exact aceeasi oameni care sint incapabili sa iubeasca alti oameni!
Si, din experientza mea de-o viatza, sint exact aceeasi care nu pot iubi si chiar urasc ... ciinii/pisicile si in general animalele.

Cel mai bun 'test' ca sa aflam ce fel de personalitate si caracter are un om pe care nu-l cunoastem este sa-l punem in mod neanuntzat in contact cu un animal de casa, de regula o pisica sau un ciine.
Dupa modul cum relationeaza cu animalul respectiv va veti da seama daca iubeste animalele sau nu.

Iar un om care nu iubeste animalele, in mod categoric nu iubeste nici oamenii!
garbo101426
Postat pe 20 Februarie 2017 09:20
De la: Schmetterling, la data 2017-02-20 08:24:181000% de acord si eu cu tine, 426! Nu cred ca degeaba unele femei nu pot avea copii, iar orfelinatele sunt pline de suflete care tanjesc dupa iubirea unui parinte, natural sau nu.
Aud des: nu l-as putea iubi ca si atunci cand ar fi al meu.
1. In vitro, un copil e doar partial al parintilor,
2.Cum sa nu poti iubi un copil?!
Dar, asa vad eu lucrurile,fiecare disecerne si face cum crede.



Cum sa nu poti iubi un copil?
Multi sunt instinctuali, prosti, egosti. De ce te miri? Oricat de prost ar fi materialul genetic pus la dispozitie, e al lor, prin copilul lor.
Camil5y8
Postat pe 20 Februarie 2017 12:59
De la: garbo101426, la data 2017-02-20 09:20:32Stii de ce cred eu ca se intimpla lucrurile la modul asta, fluturash?
Pt. ca, fara discutie, lumea noastra si relatiile dintre oameni sint DOMINATE de dorintele materialiste.
Iar dragostea/iubirea este in mod nepermis amestecata cu ... 'proprietatea'!
Sintem de cind ne nastem intr-un virtej continu si i_mbecil de dorintzi materiale si de proprietate care ne impiedica sa invatzam cum...

...SA NE DETASHAM!

Cind iubim, iubim ca si cum ... AM AVEA!

Sintem inca la stadiul darwin cum spun eu, adica la stadiul in care inca facem dragoste fizic, primordial, ca si cum am ... cuceri persoana cu care ne iubim!
Dupa o 'partida' (pina si termenul asta imi repugna) de dragoste fizica chiar cu persoana iubita, mai toata lumea constata ... satisfactia doar PERSONALA, cea consecutiva descarcarilor hormonale si a neurotransmitzatorilor.
Niciodata creierul nostru nu pare a fi capabil de a prelua controlul starilor epidermice si a ne lasa ragazul sa constatam tocmai ce...

...persoana minunata ne-a a adus pe culmile fericirii interioare depline, nu doar a extazului fizic!

Prea putini oameni, chiar si dintre cei f. educati, reusesc sa se ridice deasupra posesivitatzii eului...

'Scuza' stupida ca barbatii simt intr-un fel si femeile in alt fel, ne va opri permanent sa ne implinim ca un cuplu sinergic.
Mai ales ca tocmai 'diferentzele' astea sint cele care ne atrag reciproc si sint facute ca sa ne aduca...

...IMPREUNA.

Si da, chiar exista 'oameni' care nu iubesc copiii.
Sint exact aceeasi oameni care sint incapabili sa iubeasca alti oameni!
Si, din experientza mea de-o viatza, sint exact aceeasi care nu pot iubi si chiar urasc ... ciinii/pisicile si in general animalele.

Cel mai bun 'test' ca sa aflam ce fel de personalitate si caracter are un om pe care nu-l cunoastem este sa-l punem in mod neanuntzat in contact cu un animal de casa, de regula o pisica sau un ciine.
Dupa modul cum relationeaza cu animalul respectiv va veti da seama daca iubeste animalele sau nu.

Iar un om care nu iubeste animalele, in mod categoric nu iubeste nici oamenii!





As adauga doar ca nu ajunge sa fii educat, ci trebuie sa ai si suflet pt. a-i pune pe ceilalti deasupra intereselor tale si nu detasandu-te, ci fiind implicat. Ratiunea de una singura esueaza in demersul asta. Iti dau dreptate cand afirmi ca nemernicia e o mare problema a omenirii, pt. ca multi indivizi nu doar ca-s prosti, sunt si rai si cred ca rautatea e o consecinta fireasca a egoismului, a materialismului si a nevoii exagerate de afirmare personala.
Camil5y8
Postat pe 20 Februarie 2017 13:02
"Sintem inca la stadiul darwin cum spun eu, adica la stadiul in care inca facem dragoste fizic, primordial, ca si cum am ... cuceri persoana cu care ne iubim!"

...Trebuie sa cucerim zilnic, prin sacrificiu si frumusete. Nicidecum fizic.
Si evident, depinde de "potenta" fiecaruia, de ambele parti.
Camil5y8
Postat pe 20 Februarie 2017 14:38
Fertlizare in vitro - magie pentru cuplurile infertile sau greseala?? Eu cred ca ca este o magie pentru toate cuplurile, iar fertilizare in vitro cu ovocite donate este o magie pentru toate femeile infertile si singuratice.
Ca mama cred ca e un lucru nobil adoptia, dar nu totdeauna adoptia este o scapare. Mai ales la noi în tara este o procedura destul de gra, îndelungata etc...
garbo_463199
Postat pe 21 Februarie 2017 14:42
Adoptia ... scapare???
Scapare de ce anume?!?...

FIV se numeste stiintza, @199, nu e vorba de nici o magie!
Si nu e o procedura ... vooodoo pt. 'doritorii' de copii!
Asemeni celor care vor ... animalutze de companie doar pt. ca asa e deee...

...bonton!

E absolut normal ca o adoptie sa fie dificila, lunga si complicata si cu numeroase proceduri si verificari, ca doar nu ... cumparm 3 kile de rosii in piatza!
Si cineva trebuie sa se asigure ca viitorii parintzi sint intregi la minte, perfect responsabili, au mijloacele necesare cresterii unui copil vreme f. indelungata si ca nu e vorba doar de mult entuziasm sau de superficialitate izvorita din necunoastera reala a vietzii adevarate a unui parinte!...
garbo101426
Postat pe 21 Februarie 2017 15:46
Da, garbo101426 adoptia e procedura grea pentru cupluri, adica sot și soție.. Dar ce facem cu femeile care nu au noroc de casnicie și au divortat
Sigur varianta de a adopta un copil e aproape imposibilă...Avand peste 40 ani..femeia nu este gata sa astepte înca vreo 4-6 ani ca sa adopte un copil..in plus, fertilizarea in vitro cu ovocite donate le permite la femei sa duca sarcina, sa simta cum creste în pantecele ei copilul, simte toate acele emotii ca orice mama care ramane insarcinata pe cale naturala.
Anume pentru aceste femei tratamentul de FIV cu ovocite donate, care e posibil sa-l faci in tarile din strainatate este o magie - magia de a deveni mama, parinte, de a vedea primii pasi, de a auzi primele cuvinte etc..
Adoptia este scapare pentru familiile care din diferite motive nu apeleaza la FIV, FIV cu ovocite donate, mama surogat. În cele mai dese cazuri sunt familii de oameni credinciosi..
Asta este parerea mea si are dreptul la viața. Multumesc
garbo_463199
Postat pe 28 Februarie 2017 13:02
Parerile/opiniile au ... drept la viatza?!?
Din fericire au doar drept de ... expunere si dezbatere.
Viatza inseamna cu totul altceva...

'Magia' de a deveni mama, parinte, de a vedea primii pasi, de a auzi primele cuvinte este in egala masura si pt. orice parinte adoptiv!
Ce legatura au femeile care 'nu au noroc' de casnicie sau care au divortat cu ... sarcina sau maternitatea?
Cine spune ca sint obligatorii impreuna???
Mai ales prin FIV si la costuri absolut de nepermis pt. f. multe femei!

Chiar te faci ca nu intelegi ca in situatia ne-casatoriei sau divortzului a avea copilul tau, facut de tine, este tot atit de stupid, egoist si deloc sanatos cu a avea un copil ... mono-parental?
Familia 'mono-parentala' auto-impusa e o aberatie monstruoasa din toate punctele de vedere!
Un copil fara tata va fi un copil 'neterminat' si va deveni un adult incomplet, traumatizat psihologic!
Nu trebuie sa stau sa-ti explic eu ce si cum...

..."Sa simta cum creste in pantecele ei copilul, sa simta toate acele emotii ca orice mama care ramane insarcinata pe cale naturala"... ?!?
Tu chiar vb. serios?
Se pare ca n-ai habar deloc despre consecintzele FIV.
In primul rind ai o imagine idilica a ceea ce inseamna in realitate maternitatea, ce probleme implica aceasta pt. majoritatea femeilor, chiar si sanatoase; nu mai vb. de cele de peste 40 de ani.
Ca sa nu mai spun ca in mod evident eludezi cel mai mare neajuns al FIV, dupa aspectul cel extrem de costisitor al esecurilor si al incercarilor repetate:

...SARCINA GEMELARA sau chiar ... MULTIPLA !

Ce 'fericire' mai mare ca asta poate fi pt. o femeie care nu a mai nascut si se trezeste cu ... tripleti la virsta de 45 de ani?!?

Dumnezeule - no offence! -, da' batzi cimpii habarnaut si fara nici un fel de gratie, mai, @199!
Mai ales ca n-are absolut nici o legatura adoptia cu ... credintza parintilor!
Asta e ca si cum ai spune ca mamele prin FIV ar fi necredincioase.
La fel cum si alea care nasc natural proprii copii pe care mai apoi ii parasesc prin maternitatzi sau 'leagane' ale statului, huh?!?...

P.S. Asa cum am spus adoptia este si trebuie sa fie dificila; si nu doar pt. ca nu adopti ... un catzel sau o pisica!
Lungimea adoptiei depinde intotdeauna de responsabilitatea, hotarirea de a deveni parinte adoptiv si posibilitatzile minime de a creste un copil. Toate astea DOVEDITE oficialitatzilor implicate in adoptii.

Cunosc citeva familii care au copii adoptivi; unii imi sint si prieteni.
Nici una n-a adopatat din motive religioase iar vreo doua au chiar proprii lor copii naturali da' au simtit si nevoia sufleteasca de a da o sansa si altori pui carora mamele lor naturale le-au intors spatele!
Asa ca iti recomand sa meditezi intotdeauna mai inainte de a face ... 'lobby' pt. FIV!
Asa e normal, ase e moral, asa e caracterial...



garbo101426
Postat pe 28 Februarie 2017 14:10
Cine a facut fiv cu ovocite donate va rog sa-mi dati informatii. Care centru sau clinica e mai buna? Care e costul? Am citit aici despre Ungaria, dar mai sunt ceva variante cinvinabile??Va multumesc
garbo_464059
Postat pe 15 Martie 2017 12:11
Mai sunt clinici in Cehia - Zlin, Ucraina - Biotexcom, Grecia - Embio..chiar si in Turcia se poate face fertilizare in vitro..numai ca toate se specializeaza in fiv cu ovocite donate..Cel mai mult am întalnesc comentarii despre clinica din Ucraina si Cehia.
garbo_464262
Postat pe 20 Martie 2017 14:19

'Dragutzo', era vorba de informatii REALE cu experientze PERSONALE de la clinici VIZITATE, si nu despreee...


...comentarii DESPRE !!!

garbo101426
Postat pe 20 Martie 2017 15:11
Cand merge vorba de fertilizare in vitro cu ovocite proprii, apoi acest tratament se poate face în România. Nu este necesar să mergeți peste hotare, iar atunci când vorbim de fiv cu ovocite donate trebuie să fim atenți și să alegem cea mai bună clinică care va oferi servicii de înaltă calitate. Garbo_464262 ați enumerat cele mai recunoscute clinici în ziua de azi, dar nu știu nimic despre clinicile din Turcia(((
garbo_464290
Postat pe 21 Martie 2017 12:21
Buna. Ma numesc Andreea si am 34 de ani. Trebuie sa fac un FIV cu PGD ( testarea genetica a embrionului inainte de a fi implantat). A mai facut cineva asta si a ramas insarcinata? Am inteles ca exista un risc sa fie totusi afectata calitatea embrionului si costa si fff mult. Imi puteti da detalii?
garbo_467940
Postat pe 26 Mai 2017 12:56

Testarea genetica a spermatozoizilor dureaza mult mai putin da' costa infinit mai mult decit...

...O ADOPTIE !

garbo101426
Postat pe 26 Mai 2017 13:07
PGd.ul Nu e testare pt spermatozoizi. E pt embrioni. Ma poate ajuta cineva care a facut in tara aceasta procedura?
garbo_467940
Postat pe 26 Mai 2017 13:47
Da, exact , eroare din graba...
garbo101426
Postat pe 26 Mai 2017 16:27
Noi am făcut FIV la Medpark MD....mulțumiți de atitudine și bineînțeles de rezultate.
Dacă aveți nevoie de sfaturi, consultații și opinii sunt cea mai deschisă pentru schimbul meu de experiență. :)
garbo_468371
Postat pe 2 Iunie 2017 10:57

Eu zic sa nu te 'deschizi' prea tare, ca risti sa faci...

...tripleti!
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 11:24
evitati clinica Genesis si in special pe faimosul dr.Vytoulkas
doar o imensa pierdere de timp si banii
Lipsa de profesionalism si atitudine de spital comunal
garbo_477454
Postat pe 29 Octombrie 2017 20:04
De la: garbo_467940, la data 2017-05-26 12:56:16Buna. Ma numesc Andreea si am 34 de ani. Trebuie sa fac un FIV cu PGD ( testarea genetica a embrionului inainte de a fi implantat). A mai facut cineva asta si a ramas insarcinata? Am inteles ca exista un risc sa fie totusi afectata calitatea embrionului si costa si fff mult. Imi puteti da detalii?


Buna, ai facut FIV cu PGD? Si eu sunt interesata de acest lucru. Daca da, cum a decurs?
Cris700
Postat pe 28 Octombrie 2018 21:33
Buna la toata lumea. Deoarece am o varsta inaintata singura mea optiune de a putea ramane insarcinata a fost sa apelez la FIV cu ovocite donate . Medicii mi-au recomandat sa apelez la o clinica specializata in asa tratamente. Am facut o vizita clinicii din Kiev si acolo mi-au explicat in ce consta tot programul respectiv.
Medicii mi-au spus de activitatea mitocondriilor scazuta din ovocite si pentru a putea ramane gravida,au extras mitocondrii dintr-un ovocit donat si le-au "alipit" alaturi de celulele mele. A fost folosita sperma sotului meu si mi-a fost implantat in uter un embrion sanatos fiind realizat prin tratament FIV. Iar donatoarea a ramas anonima si din punct de vedere genetic ,nu este parinte la copilasul nostru.
Pentru mine si sotul meu programul FIV cu ovocite donate ne-a indeplinit visul mult asteptat si acum suntem fericiti alaturi de bebelusul nostru iubit.
Tratamentul acesta este un progres mare in domeniul medicinii si pentru noi a fost solutia salvatoare.
Mult succes !
garbo_499309
Postat pe 25 Aprilie 2019 13:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament 2 De la: garbo190716 8 Aprilie 2012 11:29
pregnyl 5000 ui 2 De la: nn_oana 22 August 2011 15:11
"MAMA SUROGAT" interzis in Europa? 40 De la: ClaudiaOradea 29 Mai 2019 10:24
mama surogat 1 De la: garbo097541 4 Februarie 2010 12:39
As vrea sa stiu de unde se poate comanda medicamentul ,,Transfer Factor Plus" 2 De la: cricat 21 Martie 2011 19:02
Setari Cookie-uri