cristynyk

Slabitul e mai usor decat umbla vorba! Ca sa scapi de jumatate de kilogram pe luna e de ajuns sa mananci cu 100 de calorii mai putin in fiecare zi. Iar 500 de grame pe luna inseamna 6 kilograme pe an, fara sa ridici un deget!
Calculul e simplu: 500 de grame de grasime = 3 500 de calorii. 100 de calorii mai putin in fiecare zi = 3100 de calorii in minus pe luna = jumatate de kilogram data jos.
Stim ca ti se pare prea putin, prea incet, dar retine cuvintele magice: FARA EFORT. Iata care sunt cele 50 de lucruri pe care le poti face in fiecare zi ca sa slabesti incet, dar sigur!

Mic-dejun:

1. unge-ti painea prajita cu o lingurita de gem de fructe in loc de 1 lingurite de unt.
2. bea de cana de lapte degresat in loc de 1 cana de lapte normal.
3. mananca 2 ochiuri dietetice (facute pe apa) in loc de 2 oua prajite.
4. inlocuieste de cana de musli cu fructe cu 2 canite de Cheerios.
5. in loc sa folosesti lapte integral si oua pentru friganele, foloseste lapte degresat si albusuri.
6. inlocuieste batonul Snickers cu o portocala si o banana.
7. inlocuieste pumnul de alune cu 35 de covrigei uscati.
8. pune-ti in cafea 2 lingurinte de lapte degresat in loc de 2 lingurite de lapte condensat sau frisca.
9. in loc de 2 sandvisuri cu salam de Sibiu mananca 2 felii de paine cu piept de pui.
10. inlocuieste 1 cana de iaurt cu fructe cu o cana de iaurt degresat.
11. inlocuieste 3 linguri de crema de branza cu 3 linguri de branza de vaci degresata amestecata cu o lingura de iaurt degresat si cu verdeata taiata marunt.

Pranz:

12. in loc sa mananci tartine cu usturoi facute cu unt, incearca sa intinzi catei de usturoi facuti la cuptor pe cateva felii de bagheta.
13. foloseste 1 cana de fasole la mancare in loc de o cana de fasole cu carnati
14. in loc de paste cu branza si sos alb, alege paste cu sos de rosii
15. mananca 2 bucati de pizza cu mozzarella in loc de 2 bucati de pizza pepperoni
16. bea apa minerala combinata cu putin suc de cirese in loc de vin.
17. obisnuieste-te sa mananci ciupercile crude sau fierte in loc sa le faci pane.
18. daca vrei sa imbogatesti un fel de mancare cu 2 linguri de smantana, foloseste smantana degresata. Cu fiecare 4 linguri economisesti 100 de calorii.
19. redu marimea bucatii de friptura de la 130 de grame la 90 de grame.
20. in loc sa iti umpli bolul de salata cu 30 de grame de crutoane, fa-ti mancarea mai croncanta adaugand de cana de cuburi de telina.
21. mananca 60 de grame de chipsuri facute in casa in loc de chipsuri cumparate.
22. ia-ti la lucru un sandvis cu piept de curcan la gratar in loc de un sandvis cu salata de pui
23. in loc de 4 chiftele, pune-ti in farfurie doar 2.
24. mananca cana de mancare de fasole neagra in loc de 100 de grame de friptura de vita
25. comanda un sandvis cu carne de pui in loc de unul care contine carne de porc.
26. foloseste la salate o cana de morcov maruntit in loc de porumb dulce.
27. pune numai 1 lingurita de maioneza in salata de ton in loc de 2.
28. nu mai degusta in timp ce gatesti. 100 de calorii inseamna: 4 linguri de tocanita de vitel, 3 linguri de sarlota cu ciocolata, 2 linguri de umplutura pentru cozonac.
29. daca esti la restaurant si vrei sa comanzi lasagna, comanda varianta vegetariana
30. nu mai cere si o a doua portie de piure de cartofi.
31. cumpara-ti conserve de ton in apa in loc de ton in ulei.
32. mananca o cana de branza slaba in loc sa dai fuga la branza normala.
33. in loc de 100 de grame de scoici mananca 100 de grame de carne de vita slaba.

Bauturi si desert:

34. in loc de o inghetata-sandvis mananca o canita de struguri pusi la congelator.
35. decat sa bei un milkshake de capsune, fa-ti tu o bautura din 2/3 cana de lapte degresat, cana de capsune si de banana.
36. in loc sa mananci doua briose, mananca un baton de cereale.
37. mananca 2 biscuiti cu ciocolata in loc de 5.
38. in loc de un pahar de bere light bea un pahar de apa cu lamaie, gheata si menta.
39. mananca de cana de compot de fructe fara adaos de zahar, in loc de compot indulcit.
40. inlocuieste cele 3 lingurite de dulceata de zmeura pe care le adaugi peste inghetata cu zmeura proaspata.
41. inlocuieste 1 cana de inghetata cu ciocolata cu 2/3 de cana cu iaurt de ciocolata pus la congelator.
42. in loc de 8 lame de guma de mestecat normale mesteca guma fara zahar.
43. mananca doua mere in loc de o punga cu M&M sau un pachet de biscuiti.
44. redu portia obisnuita de prajitura cu ciocolata cu 1/3.
45. inlocuieste 1 cana de compot de grapefruit cu 1 grapefruit proaspat.
46. pune-ti doar o cupa de inghetata in loc de doua.
47. mananca de cana de fructe uscate in loc de 9 caramele
48. in loc de 4 biscuiti mananca 1 chifla de paine graham.
49. micsoreaza portia zilnica de Cola cu 200 de grame (aproximativ 90 de calorii).
50. incearca sa bei cafea simpla sau indulcita artificial in loc de cappuccino sau de un frappe cu multa frisca.

Postat pe 19 Februarie 2009 12:13
Eu am vorbit cu ceva timp in urma cu un medic endocrinolog si mi-a spus asa: prinzul si cina trebuie incepute cu o salata mare de legume. Si am observat ca intr-adevar ma simt mult mai bine, digestia este foarte buna, ma satur mult mai usor, apoi mi se face foame mult mai greu, simt ca legumele imi dau energie. Eu combin salata verde/varza alba sau rosie cu tot felul de ingrediente: brinza tofu, rosii, ardei gras rosu, patrunjel radacina si frunze, pastirnac, telina, morcov, sfecla fiarta, in afara postului cu ou fiert si pui fiert. Foarte important este sa adaugi in salate ulei (de masline, de porumb etc.), oricum presat la rece sa fie, pentru ca aproape toate vitaminele din legume sint liposolubile, adica nu se pot asimila decit in prezenta grasimilor.

Apoi, daca bei dupa micul dejun doua cani mari de ceai verde cu sucul de la o lamiie si cu o lingurita de miere, sigur nu ti se mai face foame pina la prinz. Nu-ti face griji, odata ajunsa in stomac, lamiia isi schimba ph-ul din acid in alcalin, astfel ca nu iti face rau, chiar daca ai gastrita (probat, rasverificat, adevarat). Aceeasi metoda dupa prinz. Dupa ora 17.00, ceaiul verde provoaca insomnie. Bonus: din discutiile cu o farmacista am aflat ca ceaiul verde de la Fares este singurul 100% natural (Celmar are coloranti, altul are conservanti etc.)

Nu minca mai mult de un fruct pe zi (fructoza iti provoaca foame, de aici senzatia de "gol" in stomac dupa ce maninci un mar ca sa-ti pacalesti foamea).

Citeva nuci in fiecare zi, neprajite si fara sare (asa cum se gasesc la magazinele naturiste) iti ajuta tiroida sa functioneze bine (deoarece contin iod), astfel ca poti preintimpina hipotiroidismul (care provoaca, printre altele, edeme prin acumularea de apa in organism si depunerea localizata a grasimilor).

Apoi, citeva exercitii usoare macar de trei ori pe saptamina sau macar o ora de mers rapid pe jos, in fiecare zi. Crede-ma, e mai usor decit pare, chiar daca semeni cu mine (adica esti lenesa la capitolul sport si mai ai si unele probleme de sanatate).

Eu am inceput odata cu debutul postului Pastelui si o sa o tin tot asa pina de Paste (cind sper sa nu scap ca apucata la salata boeuf si alte alea), asta ca sa va faceti o imagine despre durata regimului. Aveam 63 kg la inaltimea de 1,65. Inainte de Paste ma cintaresc. :D

Incep sa vad rezultatele, adica deja mi s-a topit jumate din burtica pe care o aveam, din aripioare si din gusulita, ma simt mai usoara si mai energica. In plus, ca sa intensific procesul de dezintoxicare, iau de trei ori pe zi cite doua pastile de Liv.52, un supliment alimentar din plante, foarte bun pentru stimularea ficatului.

BAFTA SI SEE YOU MAI SLABE!

sweetlemonade
Postat pe 28 Martie 2009 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dieta Montignac 10 De la: alexxa22 14 Ianuarie 2010 18:00
slabesti sanatos si iti remodelezi corpul 29 De la: garbo122642 9 Martie 2016 11:59
dieta 11 De la: garbo252845 5 Decembrie 2011 15:48
reteta pentru pranz: tine de foame, slabeste si te hraneste 1 De la: garbo_7980 13 Noiembrie 2012 02:05
masaj anticelulitic 8 De la: garbo_438546 26 Aprilie 2016 09:34
Setari Cookie-uri