vaccinurile vs bolile copilariei

neata, dragelor si dragilor..uite, un subiect pt actuali si viitori parinti

am un pui mic, de 1 an, sanatos tun pana acum..si ne pregateam de stiutele boli ale copilariei, oreon, otita, varicela si ce se mai facea in mod normal..

la vaccinul de 1 an, aflam ca mai este un vaccin la 1 an si o luna, obligatoriu, fara el nu ne primeste in societate, contra susmentionatelor boli si a altor catorva..

daca-i musai, cu placere..

pe termen scurt e bine, scapi de travaliu, temperatura la micut mancarimi, etc...pe termen lung? efectele secundare??

voi ce parere aveti?
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:51
bine ai venit irinuco!...


ce parere sa am?sunt absolut necesare!!!

eradicarea acestor boli prin efectuarea vaccinurilor sus mentionate, este mana cereasca pt rasa umana.

efectele secundare sunt nesemnificative!

in schimb am rezerve extrem de serioase.. in legatura cu vaccinu' recomandat pt fetitele de 11 ani,asa zisu' vaccin impotriva cancerului de col uterin.



iasomia
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:05
mda..

asa e, cine stie, poate peste 30 ani o sa fie la fel de obligatoriu ca cele de mai sus..
irinaangela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:58
Indraznesc sa va adresez si eu o rugaminte! Particip la un concurs pe site-ul tvr-ului si am nevoie de cat mai ulte voturi...va rog...se poate sa ma ajutati? Este poza a doua (cu mutritza trista desenatat in frigider) de la sectiunea concurs! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/
Va multumesc mult si sper din suflet sa nu deranjez pe nimeni cu aceasta rugaminte!
maimuticagogosica
Postat pe 23 Februarie 2009 17:36
De la: irinaangela, la data 2009-01-23 09:51:06neata, dragelor si dragilor..uite, un subiect pt actuali si viitori parinti

am un pui mic, de 1 an, sanatos tun pana acum..si ne pregateam de stiutele boli ale copilariei, oreon, otita, varicela si ce se mai facea in mod normal..

la vaccinul de 1 an, aflam ca mai este un vaccin la 1 an si o luna, obligatoriu, fara el nu ne primeste in societate, contra susmentionatelor boli si a altor catorva..

daca-i musai, cu placere..

pe termen scurt e bine, scapi de travaliu, temperatura la micut mancarimi, etc...pe termen lung? efectele secundare??

voi ce parere aveti?


Si eu i-am facut baietelului meu vaccinul de 1 an, apoi ne-a spus ca si luna urmatoare sa venim pt un alt vaccin. Nu am platit nimic, erau de stat. Dar ne-a mai spus dra ca exista un vaccin format din 2 doze: o doza costa 320 ron si se da la 6 luni ce-a de a doua-tot 320 ron!!! Mi s-a parut enorm...cred ca ne-a citit pe fetze indignarea...apoi ne-a spus ca mai este un vaccin antivaricela si acela costa doar 190 ron...si cum pana la 1 an si 1 luna am beneficiat de vaccinurile de stat, i l-am facut pe acesta antivaricela la 1 an si 2 luni si i-am lasat 200 ron, evident!
liana10
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:21
...pana in urma cu un an toate vaccinele obligatorii pana la 14 ani erau gratuite...acum am imprumutat 20 miliarde de euroi si nu avem bani pentru vaccinuri, medicamente si analize...
...fa toate vaccinele pentru ca feresc puiutul de complicatii la bolile copilarie si previn sechelele acestor boli...
daria_
Postat pe 30 Septembrie 2009 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vaccinurile vs bolile copilariei 6 De la: daria_pet 30 Septembrie 2009 20:26
Setari Cookie-uri