hey, fetelor!!!! ce parere aveti despre revistele de femei din romania?

Pregatesc un studiu despre revistele de femei, de aceea am nevoie de parerea voastra cu privire la acest subiect.

Vreau sa stiu daca va reprezinta revistele de femei din Romania, daca va identificati cu modelele de comportament care va sunt prezentate in reviste ca Tabu, Tango, Cosmopolitan, chiar Garbo etc...

De ce cititi astfel de reviste?Ce alte subiecte ati vrea sa gasiti in aceste publicatii dar care nu sunt niciodata abordate?

...sper sa vi se para interesant subiectul.
doar_juditha
Postat pe 9 Ianuarie 2009 16:35
TANGO...este singura revista de femei acceptabila din Romania...din punctul meu de vedere, restul sunt niste publicatii ieftine pt. femei cu preocupari marunte :).
miron_oana21
Postat pe 10 Ianuarie 2009 02:19
eiii, nu ma innebuni!!!publicatii ieftite pentru femei cu preocupari marunte??!!!nu k m-as simti..dat tu ce preocupari marete ai..de faci asemenea comentarii???
p.s cosmopolitanul cred e cea mai tare revista!!
cheleveronica
Postat pe 10 Ianuarie 2009 09:24
In ziua de azi nu mai putem vorbi de identificarea femeii obisnuite cu cele din reviste! Sa fim seriosi, sa poti urma anumite sfaturi din revistele pt femei ar insemna sinucidere curata! Ma refer in primul rand la acele "miraculoase retete de slabit"... si dupa cum stiti se gasesc in ORICE revista. Nu ma mai atrage nici macar Tango sau multimediatizatul Cosmopolitan (fie vorba intre noi nu mai este cosmopolit de mult de tot)! Asta e parerea mea despre revistele din Romaia. In alte tari, luand de ex micuta Turcie, sunt reviste in care moda si femeia sunt la loc de cinste, dar cand spun moda si femeie ma refer la femeia moderna de zi cu zi. Tinutele haute couture prezentate in revistele nostre nu pot fi purtate nici macar la cea mai extravaganta petrecere! Revenind la subiectul revistelor pt femei din Romania pot spune ca sunt mult prea superficiale si pline de articole preluate si prost traduse. Inca nu avem destui jurnalisti profesionisti pt astfel de reviste. Plus preturile sunt mult prea mari petru o femeie obisnuita cu salariu minim pe economie si cu 2 copii. Nu va da niciodata 10 lei pe o revista pt femei cand ar putea cu acei bani sa-i le ia copiilor altceva... P.S: In ultima vreme nici nu ma mai obosesc sa cumpar nicio revista, prefer sa citesc online alte reviste internationale...
Verarmy_38
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:33
Sa fim serioase mai toate revistele pt femei de pe la noi sunt de kk.Femeia de azi nu este interesata doar de moda, sex si barfe. Sunt multe dar multe lucruri care te-ar putea interesa cand pui mana pe o revista (personal prefer on-line).De ce nu se abordeaza si alte subiecte? daca as fi redactor la o astfel de revista mi-ar placea sa am rubrici despre:sport, muzica, carte, jocuri video, masini si motoare, arme(pot fi de autoaparare), IT, cum sa-i spui o poveste lui ala micu, sfaturi pentru haine utile la servici sau afara sau cum sa fi supe moderna in casa, de unde se cumpara cea mai buna mancare (ecologica, de calitate, la pret bun), ce culori se poarta anul acesta la papuci, la masina, la par, o rubrica despre paranolmal, ce mai face planeta, cum pot sa ajut eu si daca pot, diferente culturale, credinta, ce sa facem cu economiile noastre ...ete,...etc. A nu se uita femeia din mediul rural: ce ceapa plantam anul acesta, cu ce insecticid tratam cartofii, ce plante decorative mai avem prin curte, animate,... etc, ...etc sau femeia de afaceri: piete noi de destacere in lume, unde se vinde cel mai bine orice produs, cei mai buni si de incredere parteneri de afaceri, etc.

Suntem femei si toate suntem unice cu gandurile si idealurile noastre dar avem ceva in comun si anume dorinta de mai bine in orice domeniu.

Sincer mi se ... (nu gasesc aici un cuvant elegant) de ce fac vedetele in vacanta, de cum se imbraca, ce masina sau ce amant nou au si stiti de ce? pentru ca peste tot se vorbeste de acelasi lucru. Si cand stai sa te gandesti ca poate uneori nici nu sunt la nivelul unui om obisnuit (ce mai vacante au, nici macar ca mine; ce proaste nici nu stiu care este diferenta intre o poseta si o sapca, ca de limbi straine ce sa mai zi ...). Toate revistele prezinta cam acelasi lucru.

M-am saturat de banal si reclama. Vreau ceva care cu adevarat sa ma atraga si sa astept pana saptamana sau luna viitoare sa citesc revista. Cine stie poate intr-o buna zi vom avea si noi romancutele o revista adevarata.
ticolea
Postat pe 10 Ianuarie 2009 11:35
De la: miron_oana21, la data 2009-01-10 02:19:10TANGO...este singura revista de femei acceptabila din Romania...din punctul meu de vedere, restul sunt niste publicatii ieftine pt. femei cu preocupari marunte :).


subscriu intrutotul acestei afirmatii! :)
alice nastase impreuna cu echipa pe care-o are, realizeaza ceva cu adevarat extraordinar.
eira
Postat pe 10 Ianuarie 2009 12:37
Revistele pentru femei din Romania sunt foarte ..''ieftine'' si nu ma refer la pret ci doar la ''informatia '' prezentata....Ca si cum femeile din Romania sunt niste fatuci cu creierul cat al unei gaini pe care le incanta niste ''nasturi'' lucitori care ,de fapt,sunt si aia contrafacuti....Jalnic...Presa,televiziunea ....cu mici exceptii este parca facuta pentru handicapati ...sau asta e nivelul in Romania,luat global??? Si atunci de ce ne mai mira ca suntem in cadere libera??
Sunt cateva...''redactorite'' care mai apar si pe ''sticla''(ca asa se zice acum),cu aere de ''dive'' atotstiutoare dar multe dintre ele abia stiu sa ''injghebe'' 2 propozitii corect gramatical...Vorbeam intr-o zi pe messenger cu cineva cu pretentii de jurnalist ,dar care facea o groaza de greseli atat de exprimare cat si gramaticale....Cand i-am atras atentia ,intr-un final,mi-a replicat ...''Aaaa,nu ma preocupa,de asta are grija corectoarea mea ..." JALNIC!!!!!!!!!! Asa arata presa romaneasca....
sea_shell
Postat pe 10 Ianuarie 2009 13:10
Buna!
Eu una nu am reusit sa-mi gasesc o revista pe care sa o astept cu nerabdare pana la urmatorul numar. Cumpar reviste numai cand calatoresc cu trenul si atunci le aleg dupa coperta, iar in rest rasfoiesc revistele online, dar desi gasesc uneori titluri care imi trezesc interesul continutul lor este fff prost. M-am saturat de traduceri din revistele de dincolo, fara sa ne fie data macar sursa, m-am saturat de aceleasi subiecte tratate la nesfarsit...
Tocmai de aceea ma gandeam sa fac o revolutie:D
Studiul mi se pare o idee buna, iar rezultatul lui m-ar interesa si pe mine. Tu pentru ce il realizezi?
coroiu_cosmina
Postat pe 10 Ianuarie 2009 13:21


Va multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Am sa le analizez cu atentie si voi interveni cand e cazul, dar nu vreau sa va influentez.

Studiul a inceput in urma cu 2 ani pentru lucrarea de licenta, cand am analizat "imaginea femeii" pe care o construiesc revistele pentru femei. Observam atunci ca piata mediatica din Romania nu ofera si alternative pe segmentul asta de nisa si ca imaginea pe care o construiesc revistele din Romania se inscrie mai ales intr-o logica a consumului si frivolitatii... Eu descoperisem in ITALIA "Repubblica delle donne" si "IO donna", cu totul si cu totul altceva decat ce citisem prin Romania...

*am continuat cu analiza discursului de natutra feminina si feminista la Masteratul de gen si politici europene, iar acum , in cadrul dizeratatiei, vreau sa sustin necesitatea de a ne identifica, poate si cu altceva.


* sper sa nu va fi influentat prea tare cu explicatia asta si sa imi spuneti in continuare ce vreti sa cititi, ce lipseste din revistele de femei, cu ce se exagereaza, sau poate ce va place foarte tare atunci cand rasfoiti o astfel de revista. :)


* la sfarsit am sa va prezint si concluziile. :)
doar_juditha
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:16
eu personal , inca nu am gasit revista care sa ma multumeasca si sa merite a da banii pe ea

toate revistetele din rom , tre sferturi dfin ele au publicitate , pagini intregi cu reclame

asa ca dupa mine nici una nu imi place , rare ori cumpar doar IOANA
cinezee
Postat pe 10 Ianuarie 2009 14:57
A spus ticolea, putin mai sus, exact ce as fi vrut sa spun eu, asa ca nu repet... dar vreau sa adaug totusi ceva: in afara de faptul ca nici o revista din categoria asta nu-mi mai starneste interesul sau nerabdarea, ma plictiseste faptul ca pe COPERTA lor apar, invariabil, aceleasi persoane, "divele", "zana" sau alte femei, de obicei blonde si foarte asemanatoare intre ele, carora li s-au urcat de mult la cap fumurile si care, de fapt, nu reprezinta femeile obisnuite, cu griji adevarate si cu venituri medii.... si sincer m-am plictisit de toate interviurile sau "sfaturile" acestor privilegiate care, neaparat, trebuie sa ne fie, de ani de zile, "modele"...
Era candva, cu multi ani in urma, revista Avantaje cea a carei aparitie o asteptam cu drag la chiosc... dar nu mai e nici ea, de fapt toate scriu aceleasi lucruri, difera doar anotimpul...
Dar daca tot se inspira din revistele "de afara", poate ar fi cazul sa gaseasca redactorii respectivi ceva, poate mai mult umor, poate articole legate de destinatii de vacanta din tara si nu numai, eventual niste jocuri sau diverse teste... nu stiu, cred ca pot fi imbunatatite cumva.

Postat pe 10 Ianuarie 2009 20:03
ptr mine Cosmopolian este mai buna dintre toate revistele.INAINTE, O ASTEPTAM CU CEA MAI MARE NERABDARE, ACUM.........NU PREA, DAR CONTIUNUI SA O CIRESC IN FIECARE LUNA. CHIAR SI SUPLIMENTELE.
dana_negoita
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:07
nu mai citesc reviste (in forma fizica, ci doar din cand in cand pe net) dintr-un singur motiv: sunt satula peste cap de reclamele din reviste!! ne agaseaza pur si simplu!!
Daca vreau sa citesc ceva accesez internetul, dar de cele mai multe ori in locul unei reviste prefer sa citesc forumuri de discutii despre subiectele care ma intereseaza. In felul acesta, in loc sa aud doar parerea unei ziariste, ascult parerile si experientele celor din jur, si mie personal mi se par mai realiste decat toate povestile de prin reviste.
suzyca
Postat pe 10 Ianuarie 2009 22:54
Barfe, moda nepurtabila, sex cat cuprinde ( unde mai e farmecul intimitatii daca problemele de sex se lafaie prin toate ziarele; nu ma refer la cele cu caracter medical), nimic serios. Mai bine "BURDA" si reviste de tricotaje ca sa ne putem imbraca dupa buzunarele noastre modeste ( ale majoritatii femeilor). Pe celalalte, poate sa le citim doar de amuzament si cand avem bani de aruncat.DAr cum gusturile nu se discuta...Fiecare citeste ce-i place.
fleurnet50
Postat pe 11 Ianuarie 2009 11:22
"Divele" astea,real arata cu totul diferit de ceea ce vor sa para pe coperti sau in interiorul unei reviste...Se creeaza o imagine supra -realista despre anumite persoane care nu sunt cu nimic diferite de noi ,femeile ''de rand''...Asta creeaza si intangibilitatea,ideea ca au ceva in plus, etc...
Sincera sa fiu,pe mine nu ma intereseaza deloc cine cu cine s-a cuplat,ce masina si-a mai luat nu stiu care,cine de cine a divortat...astea sunt lucruri fara substanta pentru mine ca si cititor,oricum nu ma intereseaza viata personala a unei ''vedete'' ...Nici nu ma afecteaza ca nu-stiu-cine a divortat de nu-stiu-cine si acum e cu alt nu-stiu-cine...Asa zisele mondenitati romanesti sunt o prostie,asa-zisele 'bine-imbracate" si "prost-imbracate" ,iarasi o prostie pentru ca oricum e o ''gashca" ce se perie sau nu, in functie de interese....M-ar interesa sa vad ceea ce face acea''vedeta'' pe plan profesional,ce lanseaza ca si moda, ce muzica, ce scrie,cum scrie,daca scrie,etc,lucruri care sa te ajute intr-un fel sau altul ...Dar chestia asta cu etalatul ostentativ al unei bogatii kitsch-ioase,parteneri de duzina(de regula fotbalisti)cu bani facuti din nu stiu ce ''aiureala'' numita afacere,fatuci siliconate prin toate partile posibile si imposibile,devenite peste noapte ''vedete" si care vin si-si etaleaza suficienta cu dispret,si prostia cu nonsalanta...Cam pe asta se bazeaza revistele mondene...Eu am colectii intregi de fostele Avantaje si Unica...
sea_shell
Postat pe 11 Ianuarie 2009 13:43
cea mai buna dupa parerea mea este ,,Femeia de azi". In ciuda pretului sa zic accesibil pentru toata lumea are tot ce-i trebuie unei reviste, adica putin din toate.Felicitari colectivului de redacti si mergeti inainte tot asa..
Doina - Moreni
pirania_1960
Postat pe 11 Ianuarie 2009 14:26
Cum spuneti si voi, nu cred ca este vreo revista pe care sa o astept cu sufletul la gura.Mi-am cumparat "Avantaje" de cum a aparut si o vreme am continuat sa o cumpar dar mi-a trecut,Mi se parea interesanta la inceput si mai complexa.Acum, am o slabiciune pentru "Lucru de mana" , caci ma relaxeaza lucrul de mana,dar apare trimestrial si este numai cu asa ceva. Mai iau reviste cu caracter economic, dar una care sa cuprinda mai multe lucruri care sa te intereseze...nu.Reclame, barfe, vedete, nu sunt interesante in asa mare masura.Pacat de hartia consumata, de timp si de banii investiti totusi pentru aparitia lor.Nu toate femeile sunt la fel, nu toate au bani cu carul pentru a cumpara produsele la care li se face reclama si mai ales nu toate locuim in Bucuresti, caci o parte din produsele prezentate le gasesti doar pe acolo.

Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:17
hello ! E chiar interesanta ideea ta ! Eu pregatesc o emisiune tv. cu tema asta !Poate colaboram cumva .Vad ca fetele de pe forum nu au pareri prea bune despre revistele de femei din Romania .Partial au dreptate ,dar daca accesezi pe net tema ,vei vedea ca e plin de laude la adresa tirajelor acestor reviste,se vand f.bine ,si...unii castiga grozav din asta! (ma rog,castiga tocmai din publicarea reclamelor de care fetele ziceau ca sunt satule ,dar si din vanzarea propriu zisa a revistelor )DECI ...CE PARERE AVETI DESPRE O EMISIUNE TV CARE SA REZUME CONTINUTUL ACESTOR REVISTE ? V-ATI UITA LA EA ?
red_still
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:52
de rezumate e nevoie sau de articole bune, bine gandite si documentate?

eu una, m-am saturat de reviste ale presei sau de mai stiu eu ce emisiuni, unde apar niste dudui care isi invita prietenele la o shueta .

s-au transformat emisiunile tv in sedinte de bloc unde sunt tocate la cutit, vestile din cartier: cine si cu cine s-a culcat, cine si pe cine a inselat, cine si-a luat poseta de la moll sau care poarte shosete de firma

se mai invita niste vipe din astea ,care abia stiu sa se iscaleasca dar papa de parale niste mosnegi si ne spun cat de mult muncesc ele

unde muncesc? a ! toate, dar absolut toate, lucreaza intr-un domeniu foarte important, fara de care, economia tarii ar fi la pamant : modelingul.
e greu frate sa fii modelata . nu e de gluma. numai saraca monica columbeanu stie cate sacrificii trebuie sa faci. sau gina pistol sau aia care-si spune bomba sexi- sau grenada sexi ca nu am retinut la ce arma face armata

fetele au si talente. unele mai urca si pe scena ca_canta_ca privigherorile au maxim 3 cantece dar alea fac cat toata discografia lui gica petrescu


una peste alta, cu ele incep emisiunile pentru femei , cu ele se termina. la fel si revistele. pe coperta 1 apare o modelinga din asta care sta picior peste picior sa i se vada cat de lunga-i este gamba, se continua foitzele revistei cu articolase care nu spun nimic si la sfarsit, iar apare o duduie care pozeaza sexi si se uita la noi cu ochi patrunzatori si intelegenti

cam asta ar fi o revista a presei si a emisiunilor tv pt femei

a fost ep 1 Tineti aproape
si_totusi
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:45
o sa dezvolt si eu..acu' mi-e lene..dar!


gasim in reviste sfaturi date de figuri care apar si pe sticla,asta seara doua ex.

d-na pshiholog ma invata cum sa intru in armonie cu mine,si sa dau jos kg in plus,buun...dar cum sa cred eu in femeia respectiva daca ea este cat un hipopotam?(mirela zivari)

alta,d-na coafeza ..pardon,stilist!ma invata sa folosesc produsele eco,pt par..imi insira o gramada de pomezi extrem de costisitoare binenteles,care o sa-mi indeseasca parul...o sa straluceasca ca soarele,etc...imi pun ochelarii cand ma uit la d-na stlist crezand ca nu vad bine,are trei fire de par in cap!!!!pai..daca foloseste produsele minune..asa efect au? chelesti?...

ce vreau sa spun? aia e cat tancu...cealalta cheala..cum sa cred frate in ele?

cand ma apuca ,mai dezvolt

"traim in romania, si asta ne ocupa tot timpul"
"iubiti-va mult"

ce zici totusico?he?....
iasomia
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:28
ce sa zic?
hai sa spunem si de hainute apar alde marii creatori de moda si ne spun cum sa ne imbracam
ne sunt prezentate niste hainute, ca din recuzita circului.taiate, carpite, lanturi ca la gatul cainelui prinse te miri in ce locuri de pe corp, culori tipatoare, contrastante de-ti iau ochii foc si te apuca subit durerea de cap. perfect. contrast-contrast dar nu ceva in genul shocului.

daca ne imbracam cum ne recomanda ei, cred ca se face instant loc liber in jurul nostru, confundandu-ne lumea cu cei scapati de la spitalul de glumeti

si ce-mi mai place e moaca lor afectata ,cand critica moda strazii! adica ,e de jale domle! romancele si romanasii vazuti din limuzine, nu stiu ce e shic si umbla asa ,berbetegi, imbracati in haine de duzina. nu ca ei. ce figuri, ce se stramba cu scarba cand vorbesc, ce-si mai perie tepii din cap si isi aseaza faldurile la hainutele care, cica sunt trendy

cred ca nu ma pricep eu dar, de te imbraci cum zic niste creaturi de moda din astia, arati ca prins de pe apa sambetei.
si_totusi
Postat pe 12 Ianuarie 2009 21:52

mi-am amintit de pieptanaturile de pe podium cand se fac prezentari de moda. cica si ele respecta tema colectiei.

adica tort etajat. apar cu niste clai de par, in care numai lumanarelele lipsesc in rest , la tema clar

sau a mai fost ceva gen pasari, zbor. ceva pe aici. apoi tine-te domle, suvite prinse parca in gips si zbor de meshe colorate ca penele la papagal, zapaceala mare . zbor, zbor dar nici asa de parca ar fi supravetuitoarele norocoase ale unei tornade
adica , un fel de sinistrate in urma unui cataclism



baba cloanta pe maturoi era parfum fata de mandrele ce se foiau pe scena
si_totusi
Postat pe 12 Ianuarie 2009 22:02
sa verificam .spunea cineva ca nu a putut posta pe acest topic. ia sa vad daca apare ce am scris
si_totusi
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:53
De la: doar_juditha, la data 2009-01-10 14:16:24

Va multumesc mult pentru raspunsurile de pana acum. Am sa le analizez cu atentie si voi interveni cand e cazul, dar nu vreau sa va influentez.

Studiul a inceput in urma cu 2 ani pentru lucrarea de licenta, cand am analizat "imaginea femeii" pe care o construiesc revistele pentru femei. Observam atunci ca piata mediatica din Romania nu ofera si alternative pe segmentul asta de nisa si ca imaginea pe care o construiesc revistele din Romania se inscrie mai ales intr-o logica a consumului si frivolitatii... Eu descoperisem in ITALIA "Repubblica delle donne" si "IO donna", cu totul si cu totul altceva decat ce citisem prin Romania...

*am continuat cu analiza discursului de natutra feminina si feminista la Masteratul de gen si politici europene, iar acum , in cadrul dizeratatiei, vreau sa sustin necesitatea de a ne identifica, poate si cu altceva.


* sper sa nu va fi influentat prea tare cu explicatia asta si sa imi spuneti in continuare ce vreti sa cititi, ce lipseste din revistele de femei, cu ce se exagereaza, sau poate ce va place foarte tare atunci cand rasfoiti o astfel de revista. :)


* la sfarsit am sa va prezint si concluziile. :)



*multumeasc pentru propunerea de a colabora. :), ma incanta ideea de a colabora pentru o emisiune, mai ales ca si eu lucrez in domeniul mass-media; totusi nu ma incanta ideea de a colabora pentru un continut cu care nu mai sunt de acord...
** pana sa public aici cateva idei finale si concluzii, am sa va sugerez tie si celorlalte fete de pe forum sa cititi un interviu despre revistele de femei, cu Rebecca Walcker, teoreticiana si activista in domeniul feminismului si masculinitatii si a constructiei identitatilor sociale. :)

Hugs!! si multe succese!

doar_juditha
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:06


*ma scuzati, am uitat sa dau link catre articolul Rebeccai Wlker.

gasiti aici: http://www.rebeccawalker.com/headlines/2008/10/30/modern-beauty-q-and-a-with-patrici
doar_juditha
Postat pe 14 Ianuarie 2009 12:07
sunt super cool!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:42
mama, de cand cautam eu topicul asta !
si_totusi
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:41
unde draq a fost?

ma intreba o fata de el in draci, acu' cateva luni....
iasomia
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:43


tocmai voiam sa te anunt ca a fost scos de la naftalina
si_totusi
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O noua editie a Targului "BIO - ALIMENTA 2011" 2 De la: elodia 5 August 2011 18:51
timp liber 1 De la: garbo191419 25 Februarie 2011 17:22
Ai nevoie de un sfat in vreo problema? 4 De la: Micass 10 Mai 2009 18:36
Localuri de dans -muzica veche 4 De la: garbo_10179 13 Februarie 2013 11:30
Tot inainte ! 61 De la: roby_cado 6 August 2009 18:28
Setari Cookie-uri