Prima iubire

Buna,sunt Dana am 28 ani,sunt casatorita si am o fetita superba.Iubesc un barbat pe care l-am cunoscut inca de cand aveam 12 ani,la inceput a fost o iubire intre copii, apoi intre doi adolescenti si apoi au inceput problemele si fiecare a apucat pe drumul lui.Am terminat liceul si el a mers la Bucuresti,eu am ramas in orasul meu natal,unde l-am cunoscut pe cel care astazi este tatal copilului meu.Cu el"prima mea iubire"am tinut tot timpul legatura,dar probabil din pricina firilor noastre orgoliose am dat cu piciorul la o viata impreuna.El a venit dupa mine cand eu eram deja casatorita dar n-a avut curajul sa-mi ceara sa las tot si sa plec cu el.Si la putin timp s-a casatorit si el dar legatura dintre no s-a pastrat.Acum dupa atatia ani ne-am regasit si nu stiu ce sa fac,simt ca-l iubesc cu toata fiinta mea.Chiar daca amandoi suntem casatoriti,si eu am si un copil,chiar daca a trecut atata timp iubirea noastra parca e tot mai puternica.Sotul meu este un om minunat,dar uneori parca nu suntem pe aceeasi lungime de unda.Avem doua firi diferite,si desi suntem impreuna de foarte multi ani uneori parca nu-l mai recunosc.Nu stiu ce-ar fi de facut, pentru ca iubirea pentru acest barbat nu-mi da pace,uneori simt ca iubirea noastra este imposibila si totusi,nu pot sa nu sper ca intr-o zi vom fi impreuna.Ce credeti mai avem vreo sansa?

Postat pe 13 Decembrie 2008 09:26
E destul de dificil de a raspunde la intrebarea ta,insa voi incerca sa-ti dau un sfat.Incearca sa petreci cat mai mult timp alaturi de "prima iubire" inainte sa-ti parasesti sotul.E posibil ca in timp acesta sa se fi schimbat, sa nu mai fie acea persoana de care te-ai indragostit cu mult timp in urma...
Nu ai precizat daca "prima iubire" este dispus sa divorteze pentru tine?
Incearca sa fii rationala, sa pui in balanta toate avantajele si dezavantajele pe care le ai atat langa unul cat si langa celalalt.
crazyiam27
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:10
Pentru unele persoane prima iubire va fi si ultima.Cred ca sunt oameni care iubesc cu adevarat doar o singura data in viata.Daca tu crezi ca merita...lasa tot si ia-o de la capat cu cel pe care simti ca-l iubesti cu adevarat.
emagl
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:39
buna .. te inteleg in mare parte...as vrea sa iti dau un sfat,dar nu pot..eu sunt o fire prea rationala si ti-as sugera sa ramai alaturi de actualul sotz si de copil , dar stiu ca e greu .. pentru ca in adancul sufletului te vei gandi la el ..la prima iubire..Insa uneori in viata e bine sa gandesti cu inima si sa nu rationalizezi totul .. eu asa am facut si am gresit..din acest motiv nu sunt in momentul de fata alaturi de prima mea iubire.. l-am iubit enorm ..si inca nu am reusit sa trec peste el..am avut destule relatii si tot el a fost cel care m-a facut sa tresar numai cand ii aud numele rostit,doar cand ma suna .. si am avut sansa sa fiu cu el ,dar din cauza ca rationalizez totul,nu ne-am mai acordat nici o sansa...desi ..am continuat sa il iubesc..
si in momentul de fata ..eu am o relatie...ok ..iubitul meu imi ofera o relatie frumoasa,dar nici el nu a reusit sa ma faca sa il uit definitiv pe primul ...si ultima data cand l-am refuzat..a inceput o relatie cu o tipa...o relatie pe care eu nu o credeam de viitor..si probabil nici el ..deoarece tipa este cu 12 ai mai mare ca el .. ! si ...surpriza..in curand se vor casatori si ea asteapta si un copil cu el ... In acest moment am decis sa ma dedic carierei,urmand apoi sa imi vad si de viata persoanala...
Este greu , pentru ca acuma sunt mult mai pretentioasa... imi doresc ca baiatul cu care umblu sa fie cu mult mai presus decat EL si asta e greu deoarece in mintea mea el reprezinta idealul , peferctiunea ... desi are multe defecte...si defecte destul de importante...peste care insa am trecut cu vederea..
Nu cred ca te-a ajutat prea mult mesajul meu .. insa am vrut sa iti arat ca nu esti singura si probabil am simtit nevoia sa ma descarc si eu ... Bafta sa alegi ce trebuie !

Postat pe 23 Decembrie 2008 05:18
Buna Dana!Tu vezi totul idealist in momentul acesta dar gandeste-te bine,treci deja printr-o casnicie si stii ca viata de zi cu zi langa partener iti dezvaluie si alte laturi ale temperamentului,caracterului lui pe care poate nu le cunosteai.Atata timp cat tu inca mai vezi ca sotzul tau este un om minunat inseamna ca nu e totul pierdut in casnicia ta.As putea sa-ti spun 'traieste-ti clipa'dar tare ma tem ca va fi doar o clipa,si apoi.....?!Ai un copil,ai un sot care presupun ca te iubeste(si nu-i de ici de colo,crede-ma),nu te crampona de o iubire adolescentina.Eu nu as divorta de barbatul care ma iubeste si ma respecta pentru a ma arunca in misterul unei iubiri idealiste.Si daca ,odata implinita in fapt, uniunea cu primul iubit nu va fi pe masura asteptarilor tale?Ce vei face,care va fi drumul tau in viata,cine vei fi tu....?
marianarascanu
Postat pe 12 Ianuarie 2009 08:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna. 7 De la: garbo_12318 4 Mai 2013 10:55
O dilema 35 De la: liaiedera 8 Aprilie 2010 18:43
Impas... 21 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 23:48
Am nevoi de ajutor! 143 De la: garbo020969 20 Februarie 2010 13:42
Momente grele din viata noastra 32 De la: garbo074997 14 Februarie 2010 01:18
Setari Cookie-uri