numai eu si el

Salut!!
Sunt in mare incurcatura!!!!
....si ma gandesc ca un sfat din afara ma v-a ajuta sa ma lamuresc ce sa fac cu viata mea...

In urma cu ceva timp am reintalnit un fost coleg de facultate, foarte apropiat si foarte drag mie in facultate.
Un om deosebit.
Ne-am aropiat si am devent iubiti...am devenit asa de apropiati incat suntem pe cale sa ne casatorim.
Insa ca in toate povestile de dragoste(cel putin ale mele)au aparut norii..
Problema e ca inainte cu cateva luni inainte sa ma reintalneasca a avut o relatie care s-a soldat cu o sarcina...pe care fata respectiva a pastrat-o!!
Va spun din start ca am stiut de sarcina...si chiar am avut discutii serioase, cu iubitul meu, cu privire la reintoarcerea la fata respectiva.
Mi-a zis de fiecare data ca nu-si doreste copilul si nu simte nimic pentru fata respectiva.
Fata a umblat dupa el tot acest timp..ii cere bani prin intermediari...si il sicaneaza vorbindu-l de rau printre prieteni.
Ce mai...pe scurt...noi doi in cardasie i-am distrus ei viata...am lasat un copil pe drumuri..etc..etc..

O suna pe sora iubitului meu si ii plange minute in sir la telefon...il cauta pe talal iubitului meu la birou...etc
Lor le e mila de ea sunt oameni cusecade ..si vor sa o ajute...il trag pe el de maneca sa-si asume responsabilitati..
Pe mine nu ma intreab niciodata nimic,...parca sunt nimeni...il intraba pe el ce parere am eu..
Mi-este cumplit de frica ca dupa casatorie ma voi trezii intr-o mare familie fiind nevoita sa cresc copilul celeilalte.
Am vorbit cu el...mi-a spus " eu nu vreau copilul asta dar viata nu pot sa io iau"!!
Are dreptate si-l iubesc ca nu ma minte si amageste...dar eu nu pot trece peste faptul ca copii mei vor fii la egalitate cu altii...ca v-a trebui sa imparta ceva ce-l vreau exclusiv pt. mine cu altcineva
Stiu ca suna egois.
Stiu ca unii vor considera ca nu-l iubesc indeajuns incat sa-l iau asa cum este.
DAR ASTA SUNT!!
Imi vine sa anulez tot si sa fug.
Insa tin la el foarte mult si cred ca viata mea ar fi pustie fara el...iar fata de el..ar fi o dovada de mare rautate si egoism ..l-as distruge...tine enorm la mine...
I-am plans ...ca nu vreau sa-l impart cu nimeni si nimic...mi-a rasuns ca stiam de situatie..,.. el nu are ce sa faca..
NU STIU CUM SA TREC PESTE ACEASTA SITUATIE.

Va scriu pe forumul acesta pt ca sunt la fel ca voi la un inceput de drum, si nu stiu cum sa procedez..sa o "cotesc" ...sau sa merg inainte???
Si daca merg inainte ...cum sa fac!!??




Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:04
daca il iubsti asa de mult nu cred ca ar fii o problema bebelul ,care nu are nici-o vina chiar daca va sta cu mama lui tatal trebuie sa il recunoasca sa ii dea un nume cel putin asa e corect si bine inteles sa se ocupe si de copil ,cred ca ar trebui sa te gandesti bine ce vrei sa faci si daca ai puterea necesara .sincer in vorbele tale am vazut o urma de egoism si chiar daca negi crede-ma nu ma insel .
yavrum
Postat pe 7 Noiembrie 2008 14:20
yavrum...nu-mi esti de ajutor!!

in primul rand nu am inteles nici o data cum e chestia asta cu numele...ma irita cumplit...femeia trebuie sa ia numele barbatului...copilul ia numele tatalui...adica cum?? femeia nu mai e ceea ce s-a nascut si a crescut dupa ce se marita...isi pierde personalitatea!!...si copilul...cum???...e dim mama iesit si nu din tata, copilul e in primul rand al mamei si apoi al tatalui!!


in al doilea rand ...tocmai asta iti spuneam" nu vreau sa fiu egoista"....cu iubitul meu...dar parca nici peste mine nu as trece!! si apoi spune-mi tu pe aia care e dispusa sa-si imparta iubitul...ca eu o mananc!!

si nu vreau sa-ti fiu in contra in totalitate dar daca el nu l-a vrut...i-a zis clar ca nu-l vrea...ce naiba trage de el....si cum sa-si asume o responsabilitate care ii este pusa in spate fara nici o avertizare...

si in al treilea rand ...nu-mi esti de ajutor....eu nu am nevoie sa mi se spuna ce trebuie sa faca el...eu am nevoie de un sfat..."a ma gandii bine" e destul de vag ...

aaaa iar cu dragostea.... sa stii ca mi-am pus problema...ce sa-ti zic...ma gandesc ca daca nu-l iubeam...renuntam de mult...ca iti dai seama ca usor nu imi e sa-mi umble prin vecini ,domnisoara, si sa imprastie diverse...asta ca sa nu-ti mai spun ca de cate ori se enerveaza iubitul meu din cauza problemei asta vine acasa la mine ...si in capul meu se sparg oalele..

ce sa zic...nu te supara...ca nu vreau sa intru in conflict cu nimeni...astept un raspuns!!

Postat pe 8 Noiembrie 2008 03:35
Ce sa faca el??? Sa-si recunoasca copilul si ...dragostea fata de tine.Eu zic ca sunt de ajuns.Asa cum a spus si yavrum ce vina are acel copil???Daca e un barbat adevarat isi recunoaste copilul si se casatoareste cu tine.Eu nu pot intelege un barbat cand zice ca nu-si recunoasca copilul,adica cuuuummm???Lamureste-ma tu...Ai iubit,din acea iubire a luat nastere o minunatie si ....deodata gata ...eeee ce fel de barbat oare????
emagl
Postat pe 8 Noiembrie 2008 10:42
gagica nu fi egoista, chiar dk nu mai tine la fata ,dar copilul e copil si trebuie recunoscut si eu sunt in acceasi situatie,dar in viata inghiti multe rahaturi.ii va palti pensie alimentara si atat ,nu trebuie sa vada copilul dk nu doreste;dar crede-ma k va fi curios peste cativa ani...............
dk il iubesti si crezi k ai un viitor cu el nu renunta si intelege k fiinta aceea merita si ea un drept la viata.
parintii nu ni alegem ,dk noi ii alegem am fi fost altfel.............
alexandra2324
Postat pe 8 Noiembrie 2008 15:58
alexandra!! usor de zis...greu de facut!!

Postat pe 8 Noiembrie 2008 16:05
emaql...daca doream sa ma judeci pe mine si pe el...intebam asta!!
Cata ura!! ...merci oricum!! sper ca tu ai un barbat mai bun langa tine decat eu...

Postat pe 8 Noiembrie 2008 16:10
si in certificatul de nastere la numele tatalui ce am trebui sa fie o linie ,?nu cred ca e coorect ,de barbati impartiti nu imi vorbi mie ptr ca ai vinde castraveti la gradina r eu sunt mamica vitrega a 2 minunati baietei pe care ii ador sunt copii altei femei dar nu as putea nici-o data sa ii spun sa nu faca ceva ptr ei cu mana pe inima iti spun ca eu una as sta nemancata sa le pot oferi lor ,noi ii luam in fiecare saptamana la noi ,iar prietenul meu isi vede fosta sotie vb,despre copii cu mine sau fara mine de fata ,atunci cand exista dragoste si incredere aceste chesti care dor pot deveni nimicuri .Ceea ce vreau eu sa iti spun catrebuie sa ai incredera in tine si sa il sprijini si pe el ,cat despre cearta crede-ma cu mine nu te poti certa ai grija de tine si gandeste si pentru alti caci poate veni vreamea cand si alti vor gandi si ptr tine

scuze de gresele _internet caffe
yavrum
Postat pe 8 Noiembrie 2008 20:43
inca o intrebare daca ar veni acasa distrus ar incepe sa bea 3 zile la rand nu ar vb cu tine nici macar 3 cuv si atunci cand il intrebi ce are iti arata usa si spune ca daca nu tit convine poti sa pleci ,daca iti sparge calculatorul si cate ceva de prin casa si asa din cauza une depresiu pe care a avut-o din cauza foste sau a unui prieten ce ai face ?ni ntelege geresit spune-mi duar cum ai proceda
yavrum
Postat pe 8 Noiembrie 2008 20:52
De la: brindusel, la data 2008-11-08 16:10:41emaql...daca doream sa ma judeci pe mine si pe el...intebam asta!!
Cata ura!! ...merci oricum!! sper ca tu ai un barbat mai bun langa tine decat eu...



unde e jignirea ,sincer eu un barbat care face un copil si apoi pe certificat e o linie si nu il va vedea nici-o data e un =0 nul sau un las .fara nici-o suparare daca tatal tau nu te recunostea la nastere cum te ai fii simtit ?
yavrum
Postat pe 8 Noiembrie 2008 20:54
De la: brindusel, la data 2008-11-08 16:10:41emaql...daca doream sa ma judeci pe mine si pe el...intebam asta!!
Cata ura!! ...merci oricum!! sper ca tu ai un barbat mai bun langa tine decat eu...

Fetita te inseli,eu nu cunosc ce-i ura.Nu are rost sa mai discutam, nu ai inteles nimik de la viata,poate daca ai primii o lectie...sigur iti vei schimba parerea.La urma urmei e viata ta si faci cum crezi tu ca-i mai bine.Si eu am inteles cam greu cum e cu viata asta a noastra,sau...poate nici n-am inteles,asta e.Eu iti doresc tot binele din lume.
emagl
Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:13
auzi??...si daca e un nume pe hartie....(sincer nu e optiunea mea , desi sunt de acord cu el, sa ia sau nu numele tatalui eu nu pot sa il impiedic daca-l vrea , pot doar sa plec)..crezi ca v-a avea un tata in felul asta???
Lipsa unui parinte nu se poate compensa cu o suma de bani sau cu un sf de saptamana petrecut impreuna.
Nu cred in formalitati !!

auzi???
si mai zi-mi ceva...te-ai gandit...cand v-a fii copilul tau mare ce naiba sa-i zici cand o sa vada ca se imparte totul la 2 cand el e unu??
eu...pot sa muncesc si sa-mi acopar singura gaurile mele..pomana pot sa-mi fac cu un suflet....dar el...ma v-a intelege oare??... oare voi putea sa fac fata!!
maii...si nu te supara...da chestia asta cu un picior in casa ta si un picior in casa fostei...mie nu-mi miroase bine...nu voi fi de acord...poti sa ma si bati!!
Eu nu stiu cum faci fata.
Iar despre chestia de castraveti
...oi fi eu egoista si acaparatoare...dar e prea de tot...m-ai facut sa rad...
Cineva , o doamna respectabila,pe forum, spunea unei domnisoare...nu te inteleg de ce te multumesti cu frimituri...cand poti sta la o masa regeasca(sau ma rog, ceva asemanator).

Insa ...tu nu m-ai inteles...am scris pe forum din dorinta sa gasesc o cale de compromis...sa fiu inpacata si cu mine si sa gasesc un echilibru intre noi doi...ceva care sa nu-l defavorizeze nici pe el, prietenul meu, nici pe mine.
altceva...nu discutam...el nu vrea copilul...ea nu face decat sa-i forteze mana... pe unde se duce face mahala....refuza sa fie concilianta...asa ca eu ce dracu sa fac ca sa nu am nici pacate nici sa ies in minus??
Ea ne considera ca unicii vinovati de esecul reatiei suntem noi doi,...iar iubitul meu e calaul vietii ei!!!
Iubitul meu a vrut sa discute cu ea...cand era gravida...a dus-o si la analizele acelea obligatorii..si i-a tipat ca se asteapta de la el sa face e e bine pt ea. adica sa o ia de nevasta..adica pt. el?? ce sa faca??...acum si eu poate am iubit un barbat dar daca nu m-a vrut...asta e.. nu m-a vrut..
A renuntat de atunci sa vb. cu ea deoarece crizele de furie ma gandesc ca ii fac rau si o avem pe constiinta...

Iar daca ea se comporta asa???...atunci cand v-a avea acces la relatia noastra ....te pomenesti ca v-a face la fel mahala!!
Poate nu a avut depresii si nu mi-a spart prin casa...tocmai ca nu a discutat cu ea prea mult....

Pai si atunci eu ce sa fac...sa mi-o fac cu mana mea..sa-i zic...du-te dragul meu..si daca vii deprimat ca viata nu ti-a oferit totul cum ai vrut tu poti sa-mi arati usa...

Postat pe 9 Noiembrie 2008 23:26
aaaaaaaa iar despre tata....mai...nu se compara...mama a facut copilul cu acordul tatalui...tata si-a dorit copilul sa-l creasca nu si i-a fost impus...urmatorul dupa mine...nu l-a mai vrut...si din pacate nu s-a nascut....
Parintii mei sunt o echipa...unul asculta de celalat ...e incomparabila situatia....


Postat pe 9 Noiembrie 2008 23:31
emaql...dar ce draga...esti vreo sfanta ...de esti asa deasupraa..
regi_15
Postat pe 16 Noiembrie 2008 00:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fraza anului! 383 De la: tutankhamon 20 Noiembrie 2009 13:05
Reintoarcerea in Romna?ce sa fac? 1 De la: mariagaie 9 Octombrie 2011 10:36
Consiliere astrologica - grup de lucru cu influentele astrale. 28 De la: ank13 22 August 2015 17:52
contraceptie ?! :| 4 De la: cretzo_cretzolina 11 Aprilie 2012 11:12
Disfunctionlitati in familie 33 De la: iasomia 29 Septembrie 2009 17:02
Setari Cookie-uri