cat mai costa o plomba?

trebuie sa imi pun doua plombe si sunt curioasa cam cat ma mai costa

Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:13
In prinul rand depinde la ce cabinet privat mergi, sunt care au preturi mai mari, daca gasesti pe cineva care a fost la stomatolog si stie ca i sa facut o lucrare buna, nu orice dentist stie meserie. Trebuie sa iti curete locul unde ai caria bine sa nu te trezesti peste 5,6 luni cu alte probleme, este bine sa iti faci si o radiografie dentara, daca iti faci generala (si sus si jos) este c-am 30 lei in Timisoara, in alta localitate poate e mai scump. Preturile difera peste tot. Cel mai bine ar fi sa intri la un cabinet sa vezi preturile, daca intrebi nu iti ia nimic, eventual daca iti face o consultatie , dar depinde ce plomba iti pune, sunt multe chesti noi, nu poti sa stii sigur cit te costa. Dar fara 100 lei nu cred ca scapi. Curaj!
dia88
Postat pe 9 Noiembrie 2008 21:16
pe mine m-a costat 60 ron, in alta parte era 80. depinde de utilarea si materialele cabinetului...dar si de zona unde isi desfasoara activitatea. totul se regaseste-n pret
karmenrosa
Postat pe 25 Noiembrie 2008 20:03
in general preturile difera, dar un pret de 70-90 ron mi se pare corect. Trebuie sa tii cont si de materiale si aparatura, de sterilizare etc. De obicei, unde este f. ieftin, nu pot fi si materiale de calitate. Parerea mea este ca trebuie sa alegi cu grija cui incredintezi sanatatea dintilor tai.
Daca vrei adresa unui cabinet super tare, uite aici: http://bestsmile.ro/
Eu zic sa incerci, telefonul e pe site.
Asa cum zicea si altcineva, nu toti doctorii sunt meseriasi...
rocsena
Postat pe 1 Ianuarie 2009 13:33
parerea mea este ca unde costurile sunt mai mici chiria pe spatiu e mai mica...
karmenrosa
Postat pe 1 Ianuarie 2009 16:51
Preturile difera in functie de cat de adanca este caria,daca trebuie scos nervul inainte sau daca necesita tratament, in functie de materialele folosite, de zona in care este cebinetul (daca se afla in centru e mai scump)
De regula, in Bucuresti gasesti intre 60-100 ron (fara obturatie de canal)
Ideea e urmatoarea: cu cat te duci mai din timp, cu atat e mai ieftin si nu te doare..daca stai sa te gandesti, cat timp te gandesti tu, caria avanseaza si lucrurile se complica...
Bafta!
ramo_ptk_2008
Postat pe 23 Februarie 2009 12:05
In Cta....140 Ron,cel mai bun stomatolog din oras si cel mai scump cabinet.
Ideea este ca sunt foarte multi care merg acolo cu lucrari foarte proaste facute in alte parti si sunt dispusi sa dea oricat (adica alti bani pe langa cei care i-au dat deja la cabinetele precedente) numai sa nu-i mai doara iar medicul sa stie meserie.
Chiar si asa , le cade fata cand aud ce sume trebuie sa plateasca!
Personal cred ca pretul este proportional cu calitatea lucrarii,iar asta este cel mai important cand vorbim de sanatate!
Pacat ca marea majoritate dintre noi ,avem salarii foarte mici!
mihaela08
Postat pe 23 Februarie 2009 12:18
eu mi-am pus o plomba cu 80 ron dar si mi-a pus-o cum trebuie,nici macar nu se vede,asta a fost singura mea problema la dinti,in rest toti sunt cum trebuie...mai bine mai mult si bine decat putin si rau...

Postat pe 24 Februarie 2009 12:03
Bucurestiul e plin de carii, si cred ca ne costa pe fiecare mai mult de 100 ron, plombarea lor cu borduri cu tot.
In restul tarii cred ca se sta si mai rau.
Eterna_iubire
Postat pe 26 Februarie 2009 06:11
Atentie!!! Tratamentul are un pret si plomba are alt pret.
Cand intrebi cat costa o plomba , ti se spune 80;90;100 RON dar curatarea unei carii costa 50;60;70 RON , pansamentul costa si el 20;30 RON si atunci pretul care de fapt te intereseaza pe tine este cam asa :Curatarea -60RON
Pansamentul-20RON
Plomba -80RON

TOTAL -160 RON
In Ianuarie am platit pentru fiul meu de 14 ani tratarea si plombarea unui dinte nu foarte cariat un TOTAL de 180 RON.
kassie
Postat pe 21 Aprilie 2009 16:12
Pe mine m-a costa 100 lei / plomba. Am avut de pus vreo 5. Acum vreo 2 ani ( acum cred ca e mai scump ). In pret a fost inclus si curatarea si tratamentul. Sunt foarte multumita ca nici macar nu se diferentiaza de restul dintilor si pot sa "rontai " guma non-stop ca de 2 ani aproape de cand le am nici macar nu se misca.
b_roxanna
Postat pe 24 Aprilie 2009 13:34
Nu pretul conteaza ci medicul stomatolog. Daca este bine pregatit si daca ii place ceea ce face...
anca_53
Postat pe 14 Iulie 2009 13:40
nu exista sa iei bani pe curatare, apoi pe pansament si apoi pe plomba.....medicul ala e un sarlatan.....daca intradevar era carie mica......daca e mai mare se schimba calimera......ca trebuie pus un pansament si urmarita maseaua daca mai doare.....sa nu fie neboie sa se reintervina si sa se scoata nervul.....si de obicei, intr-o saptamana, doua, se afla sigur....daca doare, se face extirpare - adica se scoate nervul si se face tratament pe canale, si abia apoi se pune obturatia(plomba)....
tutankhamon
Postat pe 15 Iulie 2009 00:48
De la: tutankhamon, la data 2009-07-15 00:48:26nu exista sa iei bani pe curatare, apoi pe pansament si apoi pe plomba.....medicul ala e un sarlatan.....daca intradevar era carie mica......daca e mai mare se schimba calimera......ca trebuie pus un pansament si urmarita maseaua daca mai doare.....sa nu fie neboie sa se reintervina si sa se scoata nervul.....si de obicei, intr-o saptamana, doua, se afla sigur....daca doare, se face extirpare - adica se scoate nervul si se face tratament pe canale, si abia apoi se pune obturatia(plomba)....




Daca pentru o plomba te plimba doua saptamani???? Uita-l... Cauta alt medic stomatolog....
anca_53
Postat pe 15 Iulie 2009 16:29
De la: ANTA, la data 2009-07-15 16:29:26
De la: tutankhamon, la data 2009-07-15 00:48:26nu exista sa iei bani pe curatare, apoi pe pansament si apoi pe plomba.....medicul ala e un sarlatan.....daca intradevar era carie mica......daca e mai mare se schimba calimera......ca trebuie pus un pansament si urmarita maseaua daca mai doare.....sa nu fie neboie sa se reintervina si sa se scoata nervul.....si de obicei, intr-o saptamana, doua, se afla sigur....daca doare, se face extirpare - adica se scoate nervul si se face tratament pe canale, si abia apoi se pune obturatia(plomba)....




Daca pentru o plomba te plimba doua saptamani???? Uita-l... Cauta alt medic stomatolog....


Doar pentru o plomba nu te plimba doua saptamani! Daca trebuie scos nervul (iti dai seama cand exista durere si noaptea, nu numai la mestecarea alimentelor) trebuie obturate canalele, iar materialul de obturare e pe baza de ulei. Daca medicul e "destept tare" si-ti pune materialul de plomba imediat, acesta nu face priza si cade plomba. De aceea trebuie asteptat 1-2 saptamani. Pretul unei plombe se pune in functie de material si in functie de suprafata. Pe un singur molar poti avea si 3 cavitati, adica trebuie puse trei plombe. De aici si pretul crescut. Si daca vrei un sfat (poate multi imi vor bate obrazul) cauta un stomatolog moldovean (de peste Prut). Scoala lor e net superioara a celei romanesti (vorbesc din experienta pentru ca am lucrat cu cativa si sunt foarte buni). Succes!
KrisLa
Postat pe 19 Iulie 2009 01:04
gresit.....plomba definitiva se poate pune dupa doua zile de la obturarea canalelor...fetelor nu va mai dati cu presupusul in necunostinta de cauza......se asteapta doua saptamani in cazul in care caria e adanca - cavitate profunda - si se urmareste vitalitatea dintelui....trebuie precizat pacientului ca la cele mai mici semne de durere continua care nu cedeaza la analgezice obisnuite, trebuie revenit si intrat pe canale.....se doreste pastrarea vitalitatii dintelui pentru ca o data ce ai scos nervul, automat dintele devine un "os" mort si se poate fractura oricand, pacientul neavand durere si nesesizand aceasta fractura.....este ideal sa se scoata direct nervul sub anestezie daca se constata ca tesutul dentar este afectat de carie si nu poate fi curatat asa fel incat sa se ajunga in zona de siguranta.....

la copii si tineri pana in 16 ani se evita intrarea pe canale deoarece varful radacinii nu este format complet si exista riscul infectarii osului prin inteparea cu acul intrat pe canal....

nu va recomand medicii moldoveni, decat cei verificati.....si mai ales in nici un caz pe cei care folosesc materiale modovenesti.....sunt copii ieftine ale materialelor autentice si, de cele mai multe ori, nu au aceleasi calitati.....am folosit produse moldovenesti la un cabinet unde am lucrat si nu am fost multumita de ele....
tutankhamon
Postat pe 19 Iulie 2009 01:20
nu sunt trei cavitati....sunt trei radacini, fiecare cu cate un canal care trebuie obturat.....iar plomba costa mai mult pentru ca molarul are suprafata ocluzala - pe care se musca - mai mare, deci intra mai mult material.....iar intre obturatia de canal si plomba de culoarea dintelui trebuie OBLIGATORIU pus un alt material - un ciment dentar - care sa izoleze perfect pasta de canal de plomba....altfel cade, intr-adevar...sunt, din pacate, medici care nu mai pun acel ciment si trantesc direct plomba...in virtutea inertiei....lasa ca o sa cada si vine din nou si iar ii iau bani pe plomba.....da...de parca pacientul patit e prost sa se mai intoarca la medicul unde si-a pus plomba si i-a cazut....
tutankhamon
Postat pe 19 Iulie 2009 01:31
Recunosc ca nu am trecut prin astfel de suferinte. Am facut extractii, am facut plombari,..dar nu extractii de nervi...
Dar tot medicii stomatologi stiu mai bine ce au de facut....
Mai bine consulti um medic decat sa ne consulti pe noi,...risti sa ramai fara dantura...
anca_53
Postat pe 19 Iulie 2009 15:23
De la: tutankhamon, la data 2009-07-19 01:31:22nu sunt trei cavitati....sunt trei radacini, fiecare cu cate un canal care trebuie obturat.....iar plomba costa mai mult pentru ca molarul are suprafata ocluzala - pe care se musca - mai mare, deci intra mai mult material.....iar intre obturatia de canal si plomba de culoarea dintelui trebuie OBLIGATORIU pus un alt material - un ciment dentar - care sa izoleze perfect pasta de canal de plomba....altfel cade, intr-adevar...sunt, din pacate, medici care nu mai pun acel ciment si trantesc direct plomba...in virtutea inertiei....lasa ca o sa cada si vine din nou si iar ii iau bani pe plomba.....da...de parca pacientul patit e prost sa se mai intoarca la medicul unde si-a pus plomba si i-a cazut....


Eu ma refer ca pot fi trei cavitati pe un molar (de ex: incizal, distal, mezial), adica trei carii... fata a intrebat de plombe! Iar medicii moldoveni nu mai lucreaza de mult cu produse moldovenesti! Cati medici romani vezi ca ajuta un pacient cu abces, intervenind local? Niciunul! Toti prescriu antibiotice si trimit pacientii cu dureri groaznice acasa! Si cateodata, dupa scoaterea nervului si obturarea canalelor se lasa mai mult timp si pentru ca fiind un molar cu niste radacini curbe, pot ramane resturi de nerv si e necesar sa curete iarasi canalele de material si sa se lucreze pana la scoaterea ramasitelor de nerv. A, si inca un lucru f important: medicii moldoveni au un respect pentru pacienti, pe cand ai nostri... Am lucrat cu destui medici si romani si moldoveni si am ajuns la o concluzie "dureroasa": ai nostri cand ies de pe bancile facultatii sunt toba de teorie si varza la practica!
KrisLa
Postat pe 19 Iulie 2009 21:49
Buna! Sa va mai spun eu un pret pentru o carie minora? Asta insemnand o lucrare terminata in max 10 min..Numai 280 Ron!! Problema este ca m-am dus pentru o anumita lucrare, s-au gasit "cateva" carii pe care am zis sa le rezolv, iar acum, dupa doua luni inca nu mi s-a terminat lucrarea (inceputa totusi )doar ca sa mi se rezolve inainte acele mici carii..
Sfatul meu este sa te interesezi intotdeuna de preturi la cabinetul la care te hotarasti sa mergi pentru a nu avea parte de astfel de surprize.
Iti doresc mult noroc!
polixenia_geo
Postat pe 20 Iulie 2009 21:00
1. cele trei cavitati pe molar...asa cum le descrii tu, se pot reuni in cavitatea mod(mezio-ocluzo-distala), mai ales daca ai scos nervul la acel dinte si prismele de smalt nu mai sunt sustinute...e mai sigur sa faci o singura cavitate....de regula chiar si daca nu scoti nervul, esti obligat sa unesti cele trei cavitati, si nu sa gauresti maseaua ca svaiterul.....e mai sigur un "mod" decat trei cavitati facute cu retentie multa si sacrificiu inutil de substanta dentara sanatoasa pentru ca sa tina obturatiile...
2. de regula, in abces se intervine pentru drenajul endodontic - adica se deschid canalele dintelui afectat - care se combina in cele mai multe cazuri cu incizia abcesului si montarea unui tub de dren pentru 24 de ore...si se trece automat pacientul pe antibiotice cat mai tari, pentru a preveni o infectie si mai mare....si antiinflamatoare....si gheata pe obraz...apoi, dupa trecerea puseului acut, sub antibiotice, se trece la tratamentul dintelui in cauza...de regula, cam in 90% din cazuri, dintele trebuie sacrificat, pentru ca, oricat de bine se curata puroiul de pe canale, se poate intampla ca, peste un timp, sa dea iarasi probleme...
3. foarte rar se intalnesc canale curbe....si, in acest caz, se face control la molarul respectiv punand pacientul sa faca o radiografie cu ace pe canal sau cu conuri de gutaperca(sunt radioopace)...acele au stopere pe ele si pe deget se pune un inel gradat cu care se masoara lungimea canalului.....si, eventual, dupa inspectia radiografica, se termina tratamentul mecanic de canal corect intr-o singura sedinta, pentru ca in sedinta urmatoare, sub izolare, sa se faca obturatia de canal...nu exista sa se lase resturi de nerv pe canal...exista ace tirre nerve sau hedstrom care agata nervul sau scot, prin racairea peretilor, resturile complete de nerv...si daca nervul e scos complet, iti dai seama dupa sangerarea de pe canal....daca mai este sange pe conul de hartie sau pe mesa, mai cauta....

si draguta mea, la molari fata "incizala" se numeste "ocluzala"...cea "incizala" este numai la grupul frontal....
tutankhamon
Postat pe 21 Iulie 2009 02:22
polixenia....nu pune mama portelan peste dinte cu nerv......se slefuieste foarte mult din dinte si vei avea probleme mai tarziu....fa tratamentul de canal intai la dintii ce trebuie imbracati....multa bafta....
tutankhamon
Postat pe 21 Iulie 2009 02:27
De la: tutankhamon, la data 2009-07-21 02:27:13polixenia....nu pune mama portelan peste dinte cu nerv......se slefuieste foarte mult din dinte si vei avea probleme mai tarziu....fa tratamentul de canal intai la dintii ce trebuie imbracati....multa bafta....




Asa probleme mari ai cu dantura????
Eu am doua lucrari , o lucrare a sarit de douazeci si cinci de ani...Nici o problema...
anca_53
Postat pe 21 Iulie 2009 16:51
De la: tutankhamon, la data 2009-07-21 02:22:351. cele trei cavitati pe molar...asa cum le descrii tu, se pot reuni in cavitatea mod(mezio-ocluzo-distala), mai ales daca ai scos nervul la acel dinte si prismele de smalt nu mai sunt sustinute...e mai sigur sa faci o singura cavitate....de regula chiar si daca nu scoti nervul, esti obligat sa unesti cele trei cavitati, si nu sa gauresti maseaua ca svaiterul.....e mai sigur un "mod" decat trei cavitati facute cu retentie multa si sacrificiu inutil de substanta dentara sanatoasa pentru ca sa tina obturatiile...
2. de regula, in abces se intervine pentru drenajul endodontic - adica se deschid canalele dintelui afectat - care se combina in cele mai multe cazuri cu incizia abcesului si montarea unui tub de dren pentru 24 de ore...si se trece automat pacientul pe antibiotice cat mai tari, pentru a preveni o infectie si mai mare....si antiinflamatoare....si gheata pe obraz...apoi, dupa trecerea puseului acut, sub antibiotice, se trece la tratamentul dintelui in cauza...de regula, cam in 90% din cazuri, dintele trebuie sacrificat, pentru ca, oricat de bine se curata puroiul de pe canale, se poate intampla ca, peste un timp, sa dea iarasi probleme...
3. foarte rar se intalnesc canale curbe....si, in acest caz, se face control la molarul respectiv punand pacientul sa faca o radiografie cu ace pe canal sau cu conuri de gutaperca(sunt radioopace)...acele au stopere pe ele si pe deget se pune un inel gradat cu care se masoara lungimea canalului.....si, eventual, dupa inspectia radiografica, se termina tratamentul mecanic de canal corect intr-o singura sedinta, pentru ca in sedinta urmatoare, sub izolare, sa se faca obturatia de canal...nu exista sa se lase resturi de nerv pe canal...exista ace tirre nerve sau hedstrom care agata nervul sau scot, prin racairea peretilor, resturile complete de nerv...si daca nervul e scos complet, iti dai seama dupa sangerarea de pe canal....daca mai este sange pe conul de hartie sau pe mesa, mai cauta....

si draguta mea, la molari fata "incizala" se numeste "ocluzala"...cea "incizala" este numai la grupul frontal....


Scuze, ai dreptate cu "ocluzala" in loc de "incizala"... graba. Si in legatura cu modul de lucru descris de tine, cati medici ai vazut sa lucreze asa? Ii numeri pe degete! Si da, am vazut o multime de pacienti veniti cu dureri groaznice dupa obturarea canalelor (resturi de nerv), tratati de medici romani. Si iarasi, da, am vazut multi pacienti cu molari ce aveau canale curbe. Revin la ce a intrebat fata ce a deschis subiectul: a intrebat cat mai costa o plomba... o persoana care nu are cunostinte intelege ca un dinte cariat are doar o carie, nu mai multe. Si daca exista pe un molar 3 carii superficiale, se pun 3 plombe individuale si se taxeaza ca atare. Asta am vrut sa subliniez de la inceput! Poate ca sunt eu mai optimista si nu vreau sa ma gandesc ca cineva tanar are probleme serioase cu dantura (cu toate ca statistica ma contrazice)... as vrea eu sa (nu) aibe toata lumea problemele mele cu dantura! Ar trebui sa se reprofileze toti stomatologii...
Hai sa nu ne mai contrazicem si sa-i uram fetei in cauza "bafta" la gasirea unui stomatolog bun si de maine sa se faca sora cu periuta de dinti! O zi buna!
KrisLa
Postat pe 21 Iulie 2009 20:10
Ultimul pret...100 Ron... plomba de colet. Mai nou mi-a trantit plomba imediat dupa ce a frezat si nu m-a lasat sa clatesc gura inainte. Drept care m-am ales cu gingia inflamata. Noroc cu bitterul Suedez si Apa de Gura... O doctorita de vreo treizeci de ani. Asa ceva nu mi s-a intamplat in 25 de ani de cand merg la stomatologie.
anca_53
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:43
KrisLa, ai mare dreptate in legatura cu medicii stomatologi moldoveni (de peste Prut), am fost si eu la o doctora suuuuper, ma tin inca si acum plombele (timp in care alte plombe puse de altii au cazut deja de 2-3 ori). Din pacate nu mai dau de aceasta doctora, te rog ma poti ajuta cu nume si date de contact de la cei cu care spuneai ca ai lucrat? Multumesc mult.
Foca_cu_pui
Postat pe 5 Noiembrie 2009 23:22
daca locuiesti in Timisoara iti recomand cabinetul dr.Alin Cosmin Dinca si o plomba costa 130, iar ce iese din mana lui e extraordinar...iar daca doamne fereste patesti cva cu plomba ai garantie:)cabinetul se afla pe C.D LOGA Nr.18
lusesita
Postat pe 29 Martie 2010 15:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa-mi protejez ochii in fata calculatorului? 57 De la: garbo101303 6 Aprilie 2010 15:47
Stres, Nervozitate, Agitatie, 91 De la: garbo_5601 4 Iulie 2013 23:37
Nu am voie in biserica?! 33 De la: garbo_1681 3 Mai 2012 15:53
Puteti zambi? 83 De la: caleidoscop 10 Iunie 2012 13:34
cum sa ii civilizam pe tigani 64 De la: cory_emy 24 Septembrie 2010 16:18
Setari Cookie-uri