scleroza multipla

stie cineva ceva de boala aasta?
husni
Postat pe 2 Noiembrie 2008 11:59
Din pacate da..stiu despre ce este vorba.
Tatal meu a fost bolnav de Scleroza laterala amiotrofica..o componenta a sclerozei multiple.
Nu exista un tratament medicamentos pentru vindecarea acestei boli...
boala evolueaza si din pacate afecteaza toti muschii organismului..care in timp se atrofiaza, iar ultimii muschi care vor ceda atrofiindu-se sunt muschii inimii, decesul survenind prin stop cardio respirator.
Nu vreau sa te sperii......poate intre timp medicina a evoluat si s-au descoperit tratamente in acest sens, desi tatal meu a decedat recent...diagnosticat fiind cu aceasta boala.
mimy75
Postat pe 13 Noiembrie 2008 09:05
Din pacate stiu prea multe despre aceasta boala.Nici nu stiam ca exista pana in 2001 cand mama mea a fost diagnosticata ca fiind bolnava de scleroza multipla.
Pot sa spun ca in viata mea si a familiei mele s-au schimbat multe,cam tot,boala nu avanseaza cu pasi repezi,multumita tratamentului cu Betaferon care ii este administrat injectabil tot la 2 zile.Totusi puseele sunt inevitabile,la fel si spitalizarea in Tg.Mures.
Pt cei ce aveti in familie persoane ce sufera de aceasta boala,am un singur sfat.Acceptati situatia si inarmati-va cu mult calm si rabdare.Acordati sprijin si iubire.La un moment dat veti simti ca clacati,dar ganditi-va ca au nevoie de voi,ei nu mai au putere sa faca ce faceau inaite,nici macar sa mearga,ajutati-i sa traiasca aceasta viata chinuita cat mai usor posibil.Puteti sa-mi scrieti pe mail,daca aveti intrebari : bianca.paula@rdslink.ro
Sper sa va fiu de ajutor,ca sa nu treceti prin ce am trecut eu,sa fiti macar informati,sa stiti ce va asteapta.

Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:45
Acum vreo 4 ani, doctorii ziceau ca am asa ceva ... la ureche si ca nu voi scapa sub nici o forma si daca in maxim 3 saptamani nu ma operez surzesc. Aveam dureri mari la ureche (puteti sa credeti? auzeam pasarele ... un fel de sunete ciudate)si nu stiam ce sa fac, luasem deja nu stiu cate tratamente si nu prea mai credeam ca voi scapa de durere usor, dar... cand am auzit de operatie era sa si lesin. Trebuia sa imi taie din cutia craniana undeva in spatele urechii si puteam sa fiu cu nu stiu cate probleme pe cap de la acea operatie. Pe scurt nu am vrut sa ascult de medici si am zis: mai bine surda (ca si asa vorbesc cam mult...macar nu ma mai aud, vai de sotu'); am luat totul in ras. Doctorita mi-a prescris medicamente si mi-a zis ca durerea nu va trece usor , restul cum vreau eu. Am luat medicamente si stateam in pat cate o zi mai mult lesinata , apoi vreo doi ani cand ma mai durea mai luam iar daca consideram mergeam si la clinica. Timpul a trecut si nu am ramas nici surda si nici probleme nu mai am, sa bat in lemn. Poate sunt norocoasa, poate au gresit ceva medici dar stiu ca se poate trece peste orice! Consulta mai multi medici, incearca ceva naturist, ai credinta in Dumnezeu si in tine (doar esti parte din Dumnezeu)! Bafta!
ticolea
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:23
Trebuie schimbata mentalitatea despre scleroza.
Daca ai citit Biblia vei vedea ca corpul uman este un corp perfect, care trebuie sa aiba un sistem perfect de protectie.
Corpul este proiectat sa se repare singur.
Costello
clungu@hotmail.com

Postat pe 7 Ianuarie 2009 02:11
De la: clungu, la data 2009-01-07 02:11:51Trebuie schimbata mentalitatea despre scleroza.
Daca ai citit Biblia vei vedea ca corpul uman este un corp perfect, care trebuie sa aiba un sistem perfect de protectie.
Corpul este proiectat sa se repare singur.
Costello
clungu@hotmail.com


..si daca, totusi..corpul nu se poate "repara" singur? ce poti face in cazul acesta?
daca sistemul imunitar este scazut si anticorpii nu sunt sufiecienti ca sa distruga boala???
mimy75
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:22
De la: clungu, la data 2009-01-07 02:11:51Trebuie schimbata mentalitatea despre scleroza.
Daca ai citit Biblia vei vedea ca corpul uman este un corp perfect, care trebuie sa aiba un sistem perfect de protectie.
Corpul este proiectat sa se repare singur.
Costello
clungu@hotmail.com
mimy75
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:22
De la: clungu, la data 2009-01-07 02:11:51Trebuie schimbata mentalitatea despre scleroza.
Daca ai citit Biblia vei vedea ca corpul uman este un corp perfect, care trebuie sa aiba un sistem perfect de protectie.
Corpul este proiectat sa se repare singur.
Costello
clungu@hotmail.com
daca stai sa te repari singur ......ajungi la cimitir

Postat pe 11 Ianuarie 2009 19:34

Am vazut pe Discovery Channel un documentar despre terapii naturiste in cazul sclerozei multiple.
Se pare ca cea mai eficienta, in sensul ca intarzie considerabil evolutia maladiei, este cea bazata pe tratamentul cu venin de albine.

Am cautat pe net si am gasit cate ceva. Incearca aici:

http://www.sanatateata.com/terapii/terapia-cu-venin-de-albine.htm

Si nu iti pierde speranta. Miracole se intampla in fiecare zi!
Ella34
Postat pe 11 Ianuarie 2009 20:06
nu se stie inca nici un tratament ptr boala si nici nu se poate preciza exact ce o declanseaza.mama mea a murit de scleroza multipla acum 4 ani,boala a debutat prin vizibilitate redusa la un ochi.mama mea a dus boala pe picioare 20 de ani.la unii pacienti are evolutia mai rapida iar la altii mai inceata.la un moment dat tratamentul dat de doctori consta numai in analgezice ptr durerile de muschi.poti citi tratamente noi pe site-ul sclerozei multiple din anglia www.mssociety.org.uk
nicoleta_fica
Postat pe 10 Februarie 2009 01:50
wow,
chiar scrie asta in biblie ? unde ?

Postat pe 11 Februarie 2009 17:56
destul de putin dar si pe mine ma intereseaza
as dori sa stiu noutatile in ceea ce priveste tratamentul in timpul puseelor dar si legat de tratamentul de intretinere
garbo000118
Postat pe 2 Martie 2009 09:52
Fratele meu a fost diagnosticat recent. Se pare ca este o boala care ataca oamenii tineri in procent mai mare decat oamenii mai in varsta. Am citit replicile voastre, pasii pe care i-as face eu, ar fi un RMN, fratele meu a facut asta la Elias si aici se vede clar lipsa stratului de mielina. Doi, as merge sa fac la Cantacuzino o analiza de sange pentru infectia cu Borelia, fiindca simptomele sunt aproape identice, iar la scleroza multipla se aplica un unic tratament cu betaferon-interferon, pe cand la borelioza, un tratament pe baza de antibiotic si ceva obtinut din mierea de albine.
Nu in ultimul rand, m-as duce la tratamente cu bioenergie, dar la oameni care fac asta cu dedicatie si real, stiu ca e "piata" plina si se isca de aici tot felul de bulversari, dar mai sunt si oameni care lucreaza frumos si benefici cu energia care ne-a fost data tuturor.
Alimentatia e importanta, trebuie consumate produse fara chimicale, deci naturale. Aici stiu ca e greu. Macar fructe si legume de la tara, oua la fel de la tara. Sau sa cumparati din piata, de la cineva care are o gradina...
Daca vreti sa va vindecati, o sa va vindecati, o sa vedeti, e adevarat ce spunea un coleg aici, avem o capacitate, in care din pacate nu mai crede nimeni, de a ne vindeca, dar trebuie sa crezi cu adevarat. Daca doreste cineva, va voi indica o persoana din bucuresti la care sa mergeti sa va faca tratamente cu bio-energie. Se spune ca scleroza e o boala care se datoreaza unei depresii acute, o lipsa acuta de afectiune. Poate da, poate nu. Fratele meu este un om tanar, care facea alpinism si parasutism, dar care, inainte sa se imbolnaveasca, a avut ceva "caderi" de sistem si a fost mult timp suparat. Nici azi nu stiu de la ce a plecat. Exprimati-va, faceti sport, pe cat puteti, daca va permite echilibrul fizic, daca nu, aveti speranta si forta ca o sa invingeti boala. Aveti grija la ce mancati. E mai important decat pare.

Acum e postul Pastelui. poate sunteti satui de ritualuri si de incurajari de la toata lumea, rugati-va voi pentru voi, in sinea voastra, folositi o simpla rugaciune" Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste ma pe mine, pacatosul, spuneti numele" si credeti ca e cineva in UNIVERSUL acesta care nu lasa nimic la voia intamplarii si poate sa lupte alaturi de voi. Se zice ca bola vine atunci, cand e nevoie sa constientizam ceva de care, in ciuda multor semne, nu ne dadeam seama.
Sa fiti puternici si sa aveti credinta in ce faceti!
EUGENIAI_PETROTEL_LUKOIL_COM
Postat pe 24 Martie 2009 10:17
Este un mesaj frumos si foarte eficient mai ales daca tinem cont de el, si intr-adevar depinde foarte mult de fiecare dintre noi cat de mult ne ajutam noi insine .aveti incredere in propriile voastre forte.Multumesc dbadea pentru ceea ce ai scris.
SANATATE
Postat pe 24 Martie 2009 10:33
Bioenergie, tratamente naturiste etc. - mai bine nu. Este o boala grava si nu merita sa incerci astfel de lucruri. Acum insa exista tratament care poate face boala sa stagneze. Nu mai este vorba despre experimente, ci de tratamente testate si cu rezultate bune. Nu stiu detalii, stiu doar ca tratamentul este foarte scump, poate fi obtinut gratuit, dar exista o lista de asteptare.
AndraMicu
Postat pe 24 Martie 2009 10:39
tratamentu' care face scleroza sa stagneze se numeste eutanasie... cred...

cum zicea zenistu' ala: cine spune adevaru' n-are nevoie sa-si aminteasca nimic... norocu' sclerozatilor....he,he,he...
zambil
Postat pe 24 Martie 2009 15:06
Cer iertare pentru ca intervin; ceace ce spun acum e cam "foaie verde lapte acru ,ce pasare frumoasa e porcu" .Am cunoscut un bolnav de scleroza multipla; e drept nu era chiar tanar; medicul care l-a diagnosticat i-a dat 6 luni pana cand va pleca dintre noi; La cativa ani buni , intalnindu-se, medicul a fost supefiat; omul citise intr-o revista editata in Elvetia de un regim obligatoriu pentru aceasta boala.(iar regimul era indicat de nu ma insel de un medic) Indraznesc sa spun ca daca nu personal, rugata o persoana care stie macar l. franceza daca nu si germana si cu rabdare poate gastiti un alstfel de tratament naturist. Stiu ca bolnavul de cae am vorbit nu manca carne niciodata. In Sibiu lunea un irisolog care a fost in Himalaia si pe undeva in India s-a vindecat da cancer tinand un anume regim; da consultatii de dimineata pana seara; albescuion@gamail.com . Nu-i fac reclama, dar multe prsoane au fost multumite de recomandarile facute de acest om. Sper sa nu supar pt cele spuse; poate sunt ridicol, dar poate se intampla ceva bun; imi permit sa mai spun ca nu trebuie considerat ca lege sfanta parerea ca numai medicii au dreptate. Din toata inima multa bafta.
garbo000391
Postat pe 29 Martie 2009 21:11
Buna tuturor ! Am citit si eu parerile de mai sus,si vreau s-o adaug si pe a mea.Caz concret,tratat in spitalul(!) din TgM cu acest produs din plante,se numeste ulei Medicannabis.Folosit zilnic 20-40ml/zi,da rezultate nescontate.Alte domenii de utilizare al acestui produs:epilepsie,Boala Parkinson,Glaucom,depresii,poliartrita reumatoida, psoriazis,scade nivelul de colesterol,reduce tensiunea arteriala,regleaza circulatia sanguina.Pt mai multe detalii aludmann@yahoo.com. Informatia imbogateste nu obliga.Multa sanatate!
elli29
Postat pe 14 Mai 2009 10:18
si eu stiu prea multe despre aceasta boala sufar de ea din 2000 si fac pusee in fiecare an dar m-am resemnat si trec peste toate cu rbdare si tot sper sa nu ma evolueze boala desi a evoluat putin de atunci inca mai pot merge si sa fac orice am facut tetrapareza dar am ramas numai cu mana si piciorul amortite Va doresc tuturaor sa nu cunoasteti aceasta boala si daca o cunoasteti sa aveti incredere in dumnezeu ca asa trecem mai usor peste ea Multa sanatate tuturor
anee73
Postat pe 17 Iulie 2009 08:06
Este o boala unde nu s-a descoperit din ce cauza apare inca .Sotia mea a fost bolnava si boala a durat 17 ani .A decedat acum 2 ani din cauza unei viroze respiratorii.Din cauza lipsei de miscare imunitatea corpului scade asa mult ca nu mai raspunde la tratamente .Cel mai mult conteaza starea morala a bolnavului,trebuie tinuta cat mai sus .Nu-l lasati pe bolnav sa gandeasca negativ ,nu-l izolati ,chiar daca sotia nu stia ce mai trebuie in casa eu ma consultam mereu cu ea ,trebuie sa o tineti activa mereu in treburile casei.Orice miscare a corpului primeste informatia de la creier ,si tocmai aici este boala informatia nu mai ajunge unde trebuie .informatia pleaca de la creier catre scoarta cerebrala si de aici pleaca sub forma de impulsuri mai departe .Creierul incepe sa produca anticorpi sa distruga scoarta cerebrala considerando inamic .Si de aici apare totul in timp bineinteles distrugand scoarta cerebrala informatia nu mai ajunge unde trebuie .Boala incepe cu picioarele ,incet , incet nu mai poti merge ,deoarece informatia nu mai ajunge pana la picioare si apoi urca sus si va trebui sa poarte sonda pt urina,care va fi schimbata in fiecare luna si asta .Imi pare nespus de rau pt ce vi se intampla,mult curaj in lupta cu boala.
garbo027583
Postat pe 10 August 2009 07:38
Buna din pacate scleroza in placi este o boala cronica lent progresiva este practic o afectare a tecii nervoase din creier,o lipsa de corespondenta dintre axon si neuron,careducela alterarea creierului,iti afecteaza cognitia si functiile locomotorii...este oarecum mai grava decat parkinsonul,hm tot cepot sa iti spun este cu cat este depistata boala mai precoce cu atat mai bine poti preveni avansarea bolii,oricum acesti bolnavi necesita oarecum institutionalizare sau cel putin sa urmeze un program de recuperare,un astfel de centru exista la oradea,intra si cauta detalii pe site,acolo au personal calificat in aceasta boala.bafta
andreaV
Postat pe 10 August 2009 12:37
Buna tuturor, cunosc o persoana cu SLA iar boala evolueaza destul de repede desi face gimnastica, miscare zilnic.
In 4 luni de cand a fost diagnosticat a ajuns sa nu mai aiba destula forta in picioare pentru a iesi afara din casa.
Oare ce va urma?
mirela1990
Postat pe 28 Decembrie 2009 19:53
Scleroza multipl este o boal a sistemului nervos central. Mielina (substan lipidic ce nconjoar fibrele nervoase ale substanei albe) este afectat n diverse zone, cunoscute sub numele de plci sau leziuni. Cnd mielina este distrus sau lezat, capacitatea nervilor de a transmite impulsurile nervoase la sau de la creier este afectat, aprnd astfel diversele simptome ale sclerozei multiple. Boala nu este direct ereditar, dei studiile arat o predispoziie familial. Debutul afeciunii se manifest prin ameeal, ataxie, probleme de nghiire, tremurat. Scleroza poate produce paralizia parial sau total.

Mai multe detalii precum si un produs extraordinar de bun poti gasi la http://www.imalife.ro/tratamente-scleroza.html

Sanatate multa!
bianca_grecu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 21:23
Pot sa va sugerez un supliment alimentar canadian care ajuta la incetinirea evolutiei bolii.cei interesati ma pot contacta pe profilul meu sau pe adresa de email vannessa20042001@yahoo.com. Caut colaboratori de distributie in tara.Cei de la Centrul sclerozei multiple din Oradea folosesc acest produs si sint f multumiti,
vanesa
Postat pe 21 Martie 2010 19:22
Da este o boala foarte pacatoasa eu am chiar eu sa va zik cum a inceput totul a inceput in timpul unui meci de fotbal am inceput sa vad dublu am iesit dupa teren si m-am dus direct la spital am facut un RMN la spitalu ELIAS si am fost nevoit sa ma interneze,de atunci a inceput calvaru o gramada de analize etc,dupa atata stat in spital cam 1 sap a reusit sa imi revin cu vederea eram foarte fericit dar am mai primit o lovitura Doctorii au venit si mi-au zis ca nu mai pot face sport de performanta si asta a fost lovitura fatala .De 3 ani tot fac un tratament cu REBIF si ma simt foarte bine sper sa nu mai apara si alte sintome.Aveti grija de voi va poooop
gika87
Postat pe 28 Aprilie 2010 12:24
fratilor de suferinta - credinta
POATE stie cineva de ceva munca la domiciliu AM SM handicap grav o scumpa de fetita de 2 anisori si multa neputinta daca ne puteti ajuta cu o imformatie pe bune va suntem recunoscatori am gasit multe pacaleli pe net si near ajuta mult cateva sute de ron pe luna regret ca nu mai am aripi sa zbor pentru fetita mea
garbo115016
Postat pe 28 Aprilie 2010 21:10
la mine a debutat cu dureri de cap prin 2002 parca ani de zile m-am chinuit cu ea ...ameteam vedeam dublu sau intunecat iar idiotii de doctori ma tot trimiteau la pshiatrie in cele din urma am diagnosticat-o un urma unui rnm ma tratez cu copaxone injectabil zilnic aproape nu mai am loc unde sa impung cu acul....noroc cu guvernantii astia ca mi-au suspendat tratamentul din lipsa de fonduri ....daca vrea cineva sa schimbam pareri despre tratamente...astept pe mess la adi_iul_74
garbo120437
Postat pe 22 Mai 2010 12:12
Pt mine totul a inceput acum trei ani.Am fost nevoita sa merg la un dentist pt o lucrare la un dinte.Cand mi-a facut anestezia mi-a dat sangele pe nas.La o luna mi-a amortit partea dreapta a fetei.Am facut un RMN si mi-au iesit leziuni pe creier.Atunci am facut un tratament care a dat roade.Amorteala a inceput s atreaca chiar de la prima perfuzie,Medicul care ma are sub observatie nu mi-a pus niciodata diagnosticul de SM dar am mers la alti medici pt a citi rezultatul si acestia si-au dat verdictul destul de greu de acceptat de mine atunci:Scleroza multipla.Nu pot sa spun cum a cazut vestea; imi treceu prin minte toate gandurile,planurile pe care le aveam.Pana atunci ma gandeam ca am destul timp sa fac tot ce imi doream si dintr-o data cadea traznetul,parca nu mai aveam asa mult timp.
Totul parca se derula prea repede in acea perioada si nu aveam timp sa le captez,sa le realizez.Umblam de la medici la medici si toti aveau acelasi diagnostic.Nici macar unul nu elimina aceasta boala chiar daca eu nu mai aveam nici un simptom.Acesta a fost lucrul care m-a deranjat cel mai mult.Peste tot unde am fost se punea acel diagnostic fara a mi se face o analiza,un consult,ceva.nimic:numai pe baza RMN-urilor care mi se facusera.Anul trecut in mai am facut un alt RMN si au iesit leziuni si pe coloana,dar nu disper.
Dintre toti medicii la care am fost,unul a avut stralucita idee de a mentiona o alta boala:Borelioza.Am facut analizele specifice si una dintre ele mi-a iesit pozitiva.Chiar si asa au fost medici care,desi aveam analiza de Borelioza in mana nu au luat-o in considerare,ci au preferat sa mentina diagnosticul de SM.
Niciodata nu am luat in considerare ca am Scleroza multipla.Atunci am considerat ca fiind tanara,chiar daca as avea aceasta boala am sa lupt cu ea si am sa o inving pt ca nu m-am nascut ca sa ma paralizez la 23 de ani (pt ca asta mi-e varsta)Nu stiu acum daca acest gand m-a ajutat sa trec peste tot calvarul care mi s-a intamplat atunci,poate atunci doar ma amageam cu gandul ca sunt tanara si pot sa trec peste orice (se spune ca atunci cand esti tanar muti si muntii din loc si poate asta am facut eu).Acum cred ca tocmai aceasta amagire a mea,cum ca nimic nu mi se poate intampla sau ca pot s atrec peste orice m-a ajutat.
Dar sa revenim.De pe internet am aflat nr.de tel si adresa unui medic din Ungaria specializat in Borelioza,si chiar azi m-am programat la el.O sa vad ce o sa fie dar undeva in sufletul meu stiu ca o s afie bine.
Mesajul acesta este dat in special tuturor medicilor si am o rugaminte mare fata de ei:SA NU MAI PUNA DIAGNOSTICE PRIPITE FARA A LUA IN CONDIDERARE SI STAREA REALA A PACIENTULUI si sa faca multa seturi de analize pt a-si da seama cu avedarat despre ce e vb si NICIODATA sa nu puna cel mai rau diagnostic pt ca se pot insela amarnic,iar daca decid sa aleaga aceasta meserie sa o faca cu drag si seriozitate pt ca se joaca cu viata oamenilor.
Nu am cunoscut niciodata care sunt adevaratele simptome ale SM-ului di Doamne ajuta-ma sa nici nu le cunosc dar important e sa aveti langa voi oamenii dragi care va iubesc cu adevarat,sa credeti in voi si in Dumnezeu (cand mi-era greu si simteam ca nu mai pot merge mai departe luam un acatist si citeam si cred ca asa am reusit sa ma pastrez optimista)
Pt cei care au asemenea probleme consultati mai multi medici(chiar daca medicii neurologi romani nu cred in Borelioza se intampla si asta) iar cei care sunt interesati pot sa ia contact cu doctorul maghiar la bbozsik@freemail.hu
Sper sa va fie de folos iar cei care simt nevoia sa vb cu mine pot sa o faca pe forum.
garbo157890
Postat pe 14 Iunie 2010 17:49
De la: , la data 2009-01-07 02:11:51Trebuie schimbata mentalitatea despre scleroza.
Daca ai citit Biblia vei vedea ca corpul uman este un corp perfect, care trebuie sa aiba un sistem perfect de protectie.
Corpul este proiectat sa se repare singur.
Costello
clungu@hotmail.com



ai mare dreptate,mai sunt si alte remedii,meditatia,complementare...yoga.
caasandra
Postat pe 14 Iunie 2010 18:32
Va salut.Si eu sunt bolnava de SM.Am depistat boala acum 3 ani cam la cateva luni dupa ce am nacut.Atunci cerul s-a prabusit asupra mea.Nu reuseam sa ma gandesc decat la faptul ca nu voi apuca sa-mi vad baietelul mare sau ca nu voi reusi sa-l mai strang in brate,ca nu voi mai fi capabila sa-i spun cat de mult il iubesc..................TOTUL a inceput cand am inceput sa vad incetosat.Am mers la oftalmolog si mi-a dat ceva picaturi dar in scurt timp am inceput sa vad dublu.Am mers din nou la un alt oftalmolog care m-a trimis de urgenta la un neurolog care m-a supus unor teste printre care si un RMN.Asa am fost depistata cu SM.Vederea mi-a revenit la normal in circa 2-3 sapt in urma unor tratamente medicamentoase orale si perfuzabile Apoi am inceput un tratament cu betaferon multumita d-nei doctor care mi-a depistat boala, care m-a inscris in program si care se ocupa si azi de mine.Tratamentul cu betafern l-am facut timp de un an jum,ar fi trebuit munim 2ani si cel mai ok 5 ani.dar ca de obicei statul nu are fonduri si nu am mai primit injectiile. De cand am intrerupt tratamentul si pana acum am mai avut pusee:amorteli la picioare,maini,,,acum recent simteam ceva de genul unor curenti electrici care-mi treceau prin corp si piciorul stang il simteam usor mai greu decat cel drept,am trecut si pestre astea . am facut iar tratament si DEOCAMDATA am trecut si peste astea,INCERC SA FIU TARE PT COPILASUL MEU Acum voi intra intr-un nou program cu daclizumab si sper sa ajung si la prof ZAMBONI despre care am avut bucuria sa aud in italia.PROF ZAMBONI a descoperit un nou tratament,o interventie kirurgicala de fapt care sa ne scape de boala asta nenorocita.IMI PUN TOATA SPERANTA IN BUNUL DUMNEZEU!!!!!!tot ce imi doresc e sa reusesc sa razbesc macar 20 de ani sa apuc sa-mi vad copilasul mare
.ATAT. VA POOOP SI VA DORESC NUMAI BINE!!!
garbo159104
Postat pe 22 Iunie 2010 01:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aparatura medicala 1 De la: garbo_412906 27 Iunie 2015 07:27
HEPATITA C 5 De la: bianca_grecu 21 Ianuarie 2010 21:18
Fetelor,am 17 ani,si am auzit si eu intamplator de marirea sanilor cu tinctura de marar 11 De la: garbo219886 9 Decembrie 2015 10:54
un sfat 12 De la: dor72_ 10 Octombrie 2011 19:05
Povesti de viata 3 De la: jeanette40 2 Februarie 2011 10:26
Setari Cookie-uri