RELATIA CU DUMNEZEU

Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 00:14
ilsi...eu am recunoscut deja ca nu sunt perfecta...si alea 10 porunci pentru mine sunt importante...ca nu poti sa comiti adulter si sa zici...oops...am gresit. si iarasi zic ca nici ala de fura sau ucide e in regula daca citeste biblia.

imi pare rau, dar eu cred ca te poti apropia de Dumnezeu daca incerci sa fi bun. nu avem nevoie de gesturi demonstrative.

si uite, eu recunosc ca nu ma duc la biserica. pentru mine, biserica este o institutie. iar preotii ortodoxi nu imi plac. pentru ca te jupoaie de bani. si pentru ca nu sunt apropiati de enoriasii lor. habar nu au si nici nu ii intereseaza sa afle daca oamenii au probleme. iar rugaciunea mi-o fac in fiecare seara in camera mea.

de ce crezi tu ca nu te poti apropia de dumnezeu "oricum" ? daca vrei sa te apropii si sa fi bun o poti face.

si hai sa iti zic si despre Biblie. este ea "Cartea Sfanta" dar a fost scrisa de catre oameni. si multe capitole din ea au fost cenzurate. din cate am citit, geme biblioteca Vaticanului de manuscrise care nu sunt incluse in Biblie. ceea ce ma aduce iarasi la ideea ca biserica a jucat un rol hotarator in manipularea maselor. ca sa nu mai amintesc despre inchizitie, cate victime a facut.

gandeste-te ca de mii de ani, oamenii duc razboaie cu Biblia intr-o mana si cu sabia in cealalta. ce au fost Cruciadele? o pata pe obrazul crestinitatii.

mie mi se pare stupid sa omori oameni in numele lui Dumnezeu sau Alah...

eu am propus si o alta tema...opera lui Eliade...dar nu prea a prins...si sa ma apuc acum sa arunc cu citate din Eliade...parca nu imi vine...ca nu stiu daca e interesat cineva.

si ilsi...nu poti face abstractie de partea lumeasca. caci traim in lume, nu ne putem desprinde de laic. oamenii nu sunt perfecti. pot doar sa aspire spre perfectiune.


nah...ca iar m-am lasat atrasa in discutie...


ilsi...nu exista retete pentru imbunatatirea relatiei cu Dumnezeu. relatia cu Dumnezeu este personala. si tine de multe variabile. incepand de la gradul de inteligenta pana la bunatatea inimii si a educatiei din familie.
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 00:14
ilsi...incepi sa inveti... nu mai dai citate...stiu ce a zis tanarul ala bogat. si imi amintesc si cuvintele lui Iisus in chip de raspuns...dar in cazul acelui tanar, drept e ca acul era prea mic iar camila prea mare...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 00:30
Si pentru ca cineva aici acuza pe altcineva ca nu e credincios din moment ce fumeaza, am sa va spun o povestioara.

Doi prieteni fumatori se gindesc sa merga la o biserica sa intrebe pe preot daca e bine ca fumeaza.Si merge unul din ei si-l intreaba pe preot:"parinte , eu ma rog la Dumnezeu in fiecare zi, dar se intimpla uneori cind ma rog sa fumez, ce zici tu, e bine?" si preotul i-a raspuns:"fiule, e mare pacat sa fumezi cind te rogi"
Si tinarul suparat a iesit din biserica si-a povestit prietenului lui ce a aflat.Acela s-a dus si el la preot si l-a intrebat:" parinte, eu fumez mult si in timp ce fumez ma rog la bunul Dumnezeu, ce spui , e bine?" si preotul i-a raspuns:"fiule, cita vreme te rogi si crezi in El nimic altceva nu mai conteaza"
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 00:45
PW mi-a placut raspunsul tau, nu si acel"incepi sa inveti", foarte rasuflat, de altfel, cred ca l-am citit de mii de ori pe site-urile astea in dreptul altor persoane, dar nu si in dreptul propriei persoane care, de obicei, se crede cea mai invatata dintre toate( sper ca nu si in cazul tau, caci altfel e monolog, asa cum spuneati chiar voi). Intotdeauna avem ceva de invatat fiecare dintre noi, nu-i asa?
Am invatat din iubirea unora, din vehementa altora, chiar si din ignoranta celor care se cred superiori...
Eu nu as pune baza pe acele texte furate de Vatican, necanonizate, oricum ar fi ele...in Scriptura e suficienta lumina, caci tot in textul amintit din Ioan 1, se vorbeste despre lumina si despre ce au facut oamenii cu aceasta lumina, respectiv cu Iisus Christos, care a rasarit ca o lumina in mijlocul ignorantei, iar oamenii atunci s-au intors catre intuneric, pentru ca li se vadeau faptele care nu erau tocmai bune...
Si sa stii ca aceeasi sursa vesteste ca timpurile acelea de persecutie vot veni iarasi, foarte curand, pentru ca asa cum deja stim, istoria se repeta...dar nu la infinit:aici e speranta crestinului! Si de unde sa stim noi toate aceste lucruri daca nu ni le-ar fi spus Acela care ne-a vrut intotdeauna numai binele, inca de la inceput? Si care Isi doreste poate mai mult decat noi o relatie speciala cu fiecare?
Drept ai spus: nu mersul la biserica ne mantuieste, ci tocmai aceasta relatie cu Dumnezeu!
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 00:51
Super, micabis! De ce sa te duci la preot sa-ti spuna ce sa faci, cand Biblia spune ca avem intrare libera direct la Tatal prin Fiul Sau Iisus Christos? Iar El primeste rugaciunea facuta cu credinta, in Numele Fiului Sau!
Dar, nu va suparati ca intreb si eu: vi-l puteti imagina pe Dumnezeu fumand sau imbatandu-se?
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 00:57
ilsi...eu nu acord Vaticanului prezumtia de nevinovatie cu manuscrisele alea...iti dai seama ca nu am fost eu acolo sa ma ratacesc prin biblioteca lor, dar inclin sa cred ca o fi ceva...

si din cate stiu eu, Cartea lui Enoch a fost scoasa in totalitate din Biblie...


si ilsi...daca textele nu sunt canonizate nu inseamna ca nu sunt reale...

la Niceea au fost atat de multe discutii din cauza unor interpretari pur laice...ca te ia durerea de cap...

Biblia multe vesteste...pana si de proorocii mincinosi...e plin tembelizorul de ghicitoare si de vindecatoare. si nici una nu il marturiseste pe Iisus...toate vorbesc de o entitate divina...si vrajitoarele spun ca fac magie alba. pai, ce mi-e alba, ce mi-e neagra? tot magie este.

eheei...eu recunosc ca inca invat, in fiecare zi...cred ca pana murim, invatam, ca tot nu stim destul.


ilsi...asta cu fumatul eu nu o pricep...e de rau pentru ca iti place? stai...ca sotul meu priveste peste umar si imi zice ceva de partea fizica si cea spirituala...hmmm...tre' sa fiu atenta...ca are o logica in ce spune...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 01:01
Eu nu pot sa mi-L imaginez pe Dumnezeu facind multe din cele lumesti dar asta nu inseamna ca nu stiu ca El ii iubeste pe oameni.

Altul era mesajul povestioarei, dar e tirziu si lumea s-a culcat deja.
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 01:04
noapte buna, micabis...

parca s-a mai detensionat atmosfera pe aici...

nu conteaza...e bine asa... asta daca nu o sa ma manance pe mine limba si sa abordez problema avortului...ca si acolo am pareri personale...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 01:08
Asa e. Aveti dreptate.
Stiu si eu ce spui, PW, si cu Vaticanul si cu proorocii mincinosi, dar tot in Biblie ni se spune ce e cu acestia si cum ii putem recunoaste.
Intrebarea mea se referea la faptul ca daca Il avem drept Model pe Iisus Christos, trebuie sa traim si noi cum a trait El, ca ne-a oferit exemplu cat a stat pe pamant. Si ca sa putem trai cu El si in ceruri, trebuie sa ne schimbam inca de pe aici, de pe pamant, stilul de viata, ca sa se potriveasca cu cel din cer, nu crezi?
Altfel,acolo am putea fi nefericiti cand nu ne vom putea satisface unele placeri pamantene, zic si eu.
Nu e problema mea ca tu fumezi, treaba ta, dar nu se zice despre tutun ca e "iarba....."?
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 01:23
Vezi, micabis, zici tu:"altul era mesajul povestioarei". Fiecare ii poate da ce interpretare vrea, atata vreme cat ea nu e impusa de cineva. Asa si cu Biblia: fiecare o poate interpreta cum vrea si ies mii de religii...Dar Biblia se interpreteaza pe ea insasi: explicatia unui text o gasesti in alta parte, daca cercetezi si esti sincer. Dumnezeu se poate descoperi, si chiar vrea acest lucru, fiecaruia care crede. Deci: e nevoie de credinta, nu de sentimente religioase...
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 01:33
ca sa vezi...si pro, sotul meu mi-a dat aceeasi explicatie despre fumat...pe plan spiritual

ilsi, il avem model, pe Iisus...dar, hai sa recunoastem ca doar putem incerca sa ajungem la Maretia Lui...incercam, si nu reusim. eu una, nu reusesc. daca am ceva de spus, spun, chiar daca omu' respectiv ar vrea sa auda altceva, de fapt. niciodata nu am sa spun cuiva : da, ai gresit ca ti-ai inselat sotia sau sotul, da' lasa ca e bine si asa...sau...ai omorat? nah, bine ca regreti acum...sunt lucruri pe care oamenii le fac gresit. si trebuie sa ii spui, ca daca il cocolosesti si ii gasesti scuze, nu ii faci niciun bine. dar depinde mult si cum ii spui si ce ton folosesti

ecoul avea dreptate in unul din posturile sale... cat priveste interpretarea, sigur ca fiecare interpreteaza cum vrea. ca mai toti ajustam realitatea...la Niceea, fiecare a interpretat cum a vrut...lupta pentru suprematie, asta a fost acolo...si iarasi zic, ca s-au indepartat de mesajul lui Iisus...ce importanta mai are ca ne facem cruce intr-un sens sau in celalat? nu asta era mostenirea lasata de Iisus, nu? Iisus ne-a dat iubirea, si bisericile s-au apucat sa se lupte pentru chestii stupide...

asta e desertaciunea lumeasca, si biserica nu face exceptie...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 01:35
Sora, ai dreptate!

Cine a numit tutunul "iarba..." omul nu Biblia, deci...

PW, nu aici sa vorbesti despre avort, te rog.Iar despre Eliade unde se vorbeste? E vreun topic, ca eu nu stiu.

Noapte buna dragelor!
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 01:42
micabis...nicaieri nu se vorbeste despre Eliade...am avut si eu o idee stupida ca ar fi ceva interesant.

cat priveste avortul...cred ca se poate discuta aici despre asta avand in vedere ca biserica catolica il condamna cu vehementa si inca sunt femei care apeleaza la avort.

dar poate alta data, ca mi se inchid ochii de somn...

noapte buna...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 01:47
PW tu ai vazut filmul facut dupa cartea Tinerete fara tinerete? Are acelasi nume "Youth without youth" si mie una mi s-a parut tare bun.Cauta-l daca nu l-ai vazut.
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 07:41
bai nenica... ce plictiseala p-acilea... religia explicata de femei n-are niciun haz, deoarece femeile devin religioase cand se dezechilibreaza din punct de vedere emotional si nu mai au repere valabile in lumea reala... rezulta o viziune bolnava prin ea insasi...

preferam sa discut religie cu un popa gras, betziv si curvar... religia vesela... he, he, he...
zambil
Postat pe 13 Februarie 2009 07:58
nu sunt mai breji nici pseudo-intelectualii care profita de subiectu' de nisa ca sa faca un exhibitionism de idei care de care mai elucubrante doar de dragu' exercitiului... e un fel de perversitate, deoarece credinta religioasa adevarata n-are nevoie de interpretari aprofundate... crezi sau nu crezi, dumnezeu si ce-are el de gand nu se explica... si inca ceva.. sunt unii religiosi mai buni decat altii?... exista grade de credinta?...hai ca sa ma lamuresc si eu...

zise cineva p-acilea ca dumnezeu e bun s-atat... ma lasi?... de ce atunci nu folosim kinky in loc de bun, daca tot nu trebuie sa explicam termenu'?..
zambil
Postat pe 13 Februarie 2009 08:10
ia stati asa... daca tot va da credinta p-afara, ziceti-mi si mie... voi credeti in isus sau in dumnezeu?... ca stiti ca dumnezeu e patent evreiesc, nu?...

oricum, nu stiu cum puteti sa va milogiti de o divinitate care l-a lasat balta pana si pe fiul sau nelegitim... saracu' baiat, cum mai striga el acolo pe cruce... normal ca-l apucasera nervii...

stiu, o sa-mi ziceti ca atunci cand s-a intors de la cumparaturi, dumnezeu a realizat greseala si l-a liftat be baiat la ceruri... un numar demn de david copperfield... ce-or mai fi ras in pumni jefuitorii de morminte...
zambil
Postat pe 13 Februarie 2009 08:46
sa va mai zic o cheste, ca p-orma am treaba...

crestinismu este ce este azi pentru ca ideea a fost speculata de o mana de greci jmecheri... astia s-au folosit de ocazie ca sa-i dea la gioale imperiului roman... aveau ei niste polite de platit de pe vremea cand erau politeisti d-aia... astia, grecii, au hotarat cine intra si cine nu intra in acel hall of fame de-i zice azi biblie...

cand vezi azi cum o sleahta de gospodine se tavalesc la picioarele posterului unui evreu bolsevic, nu poti sa nu te gandesti ca acelesi religioase dau in bobi, se chiombesc in zaturi de cafele si baga gheare de sobolani morti in perna dusmancelor, in buna traditie samanica a strabunicelor lor troglodite... ca sa nu mai vorbesc de datu' acatistelor la biserica...
zambil
Postat pe 13 Februarie 2009 09:01
zambilu, ba cica nu

mai nou, Dumnezeu se banuia a fi sumerian. cica,prima parte a Vechiului Testament ar fi doar o istorie a poporului evreu, transfigurata dupa bunul lor plac

spun unii ca , edenul poate fi identificat cu sumerul, iar Dumnezeu cu un rege sumerian, care a acceptat pe teritoriul sau un trib al evreilor, in schimbul efectuarii unor lucrari. cum ei nu si-au respectat "contractul de munca" si au gustat din pomul cunoasterii, adica au tintit mai sus decat le era permis, au fost expulzati.

idea este susinut de plasarea edenului undeva la rasarit - deci pe pamant si nu in cer , unde nu exista puncte cardinale

dupa toate coordonatele gen latitudine, longitudine, ape ,oameni, obiceiuri ,se pare ca ar avea si dreptate .

dupa ce Dumnezeu constata pacatul savarsit de evrei -adamii si evele lor- ii expulzeaza si-i acuza ca si-au depasit drepturile de angajati, infiltrandu-se printre angajatori,complotand sau, mai rau, au facut ceea ce am denumi astazi ca spionaj economic.
si_totusi
Postat pe 13 Februarie 2009 12:32
De la: sora_ilsi, la data 2009-02-13 00:05:14"si totusi" nu prea te pricepi la muzica, poate ca esti doar melomana, dar te pricepi sa le "dregi" din condei...
Pe site-ul asta nu cred ca se incerca predarea religiei, cel putin asa am inteles eu, ci se cautau idei pentru imbunatatirea relatiei cu Dumnezeu. Mie imi place sa invat ceva si de la un copil: daca am ce.


nu ma pricep la religie dar la muzica, zic eu ca nu-s chiar pe aratura

oricum, nu prea ai inteles ce am vrut eu sa zic. nu e vorba de predarea religiei ci de modul in care percepem relatia noastra cu divinitatea

eu nu concep ca un credincios sa-si imbunatateasca relatia cu Dumnezeu. ar fi culmea. cel de sus, nu e vreun agent economic si trebuia musai revizuite contractele cu el. in religie e clar. crezi sau nu. te supui normelor scrise sau nu
despre ce imbunatatiri vorbim noi?

si nici strigatul credintei in gura mare asa, cum se strigau candva in piata publica realizarile comunitatii, iar nu e o dovada ca esti credincios sau ca ai inteles ce inseamna si ce presupune din punct de vedere comportamental acest lucru

si_totusi
Postat pe 13 Februarie 2009 12:48
Un dur, un om cu un trecut in care crima nu era cel mai odios pacat, carevasazica un el se intalneste cu EL. Clint Eastwood a spionat scena si a facut apoi un film extraordinar(Gran Torino - http://www.imdb.com/title/tt1205489/). Eu l-am vazut acum cateva luni insa abia acuma m-am gandit ca s-ar potrivi de minune cu tema acestui topic despre oameni care se intalnesc cu Dumnezeu. Merita!
Ecoul
Postat pe 13 Februarie 2009 15:49
"ispitesti la cearta pe altii " spune "Micabis"!
Cred ca exagerezi ...sau citesti numai ce iti convine !
Se pare ca "Ica" facea apel la pace pe aici ...
Ba mai mult ...stii chestia aia "cu carbuni aprinsi"?
emanuelt25
Postat pe 13 Februarie 2009 15:51
Sunt uluita.Sa nu spui ca ica, umbla pe carbuni aprinsi.Da flacari pe gura scoate?Sigur nu lucreaza sub acoperire?
Ioana007
Postat pe 13 Februarie 2009 16:04
De la: zambil, la data 2009-02-13 07:58:01bai nenica... ce plictiseala p-acilea... religia explicata de femei n-are niciun haz, deoarece femeile devin religioase cand se dezechilibreaza din punct de vedere emotional si nu mai au repere valabile in lumea reala... rezulta o viziune bolnava prin ea insasi...

preferam sa discut religie cu un popa gras, betziv si curvar... religia vesela... he, he, he...


Zambilica, dar nu te retine nimeni.Du-te neica unde-i intelijenta si umor sanatos.
Aici la cumetrele religioase e plictiseala ci circotasii nu au loc sa cirteasca.Ca tocmai s-au mai linistit spiritele...
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 17:32
De la: Ecoul, la data 2009-02-13 15:49:22Un dur, un om cu un trecut in care crima nu era cel mai odios pacat, carevasazica un el se intalneste cu EL. Clint Eastwood a spionat scena si a facut apoi un film extraordinar(Gran Torino - http://www.imdb.com/title/tt1205489/). Eu l-am vazut acum cateva luni insa abia acuma m-am gandit ca s-ar potrivi de minune cu tema acestui topic despre oameni care se intalnesc cu Dumnezeu. Merita!


Gran Torino e numele filmului deci? Merci de informatie.Clint Eastwood are niste filme nemaipomenite, cum de n-am auzit de asta? Sau l-oi fi vazut si pe asta cu un alt nume
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 18:14
De la: micabis, la data 2009-02-13 18:14:40
De la: Ecoul, la data 2009-02-13 15:49:22Un dur, un om cu un trecut in care crima nu era cel mai odios pacat, carevasazica un el se intalneste cu EL. Clint Eastwood a spionat scena si a facut apoi un film extraordinar(Gran Torino - http://www.imdb.com/title/tt1205489/). Eu l-am vazut acum cateva luni insa abia acuma m-am gandit ca s-ar potrivi de minune cu tema acestui topic despre oameni care se intalnesc cu Dumnezeu. Merita!


Gran Torino e numele filmului deci? Merci de informatie.Clint Eastwood are niste filme nemaipomenite, cum de n-am auzit de asta? Sau l-oi fi vazut si pe asta cu un alt nume


Nu, chiar asa se numeste filmul. Si este foarte nimerit cu tema topicului nostru. Mai vorbim.

Pentru V from Vengeance, exista "V comme Vengeance"(http://www.imdb.com/title/tt0313144/) si cred ca este un show TV

V from Vendetta este la http://www.imdb.com/title/tt0434409/ si este ceea ce am vizionat eu.
Ecoul
Postat pe 13 Februarie 2009 21:16
Bine ai venit Ecou!
Deci, filmul in care un tip se razbuna pe sistemul de guvernara si care poarta o masca exact ca si avatarul tau se numeste cum am spus.
Nu stiu de nici un show.

Am sa caut celalalt film de care spuneai.
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 21:20
Ai perfecta dreptate, PW! Noi incercam sa ajungem la Maretia lui Iisus, dar tot El ne poate ajuta si aici, caci daca ne punem aceasta tinta, cred ca El va fi fericit ca ne-a creat si ne va ajuta sa fim si noi transformati in acelasi chip al Lui, ca la inceput, la creatiune. Singuri nu vom reusi niciodata!
Si da, noi ne-am indepartat nepermis de mult de mesajul lui Iisus,asa cum ai spus si tu. Dar faptul ca recunoastem asta il face pe diavol sa piarda teren in favoarea lui Iisus, nu crezi?
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 21:45
"si totusi" iti poti imbunatati relatia cu Dumnezeu atunci cand Ii acorzi mai mult timp deact de obicei.
Stiti ceva? Nu ne putem noi transforma in aparatori sau impotrivitori ai Bibliei, ai lui Dumnezeu, nici atat. Nu are El nevoie de apararea noastra. Se poate apara si singur, ca doar e Dumnezeu. Eu incercam doar sa inteleg ceva: asa cum am mai spus, imi place sa invat cate ceva din experienta altora cu Dumnezeu. Talharul de pe cruce ne-a oferit cel mai bun exemplu, in putine cuvinte. Oricum omul a fost creat in relatie cu ceilalti, nu-i asa?(vezi Facerea 2:18) Cred ca Iisus Christos, daca ar fi venit acum pentru prima oara Si-ar fi adaptat mesajele la intelegerea noastra, Biblia ar fi aratat cu totul altfel, doar iubirea Lui ar fi ramas aceeasi. Dar tot noi am fi decis daca vrem sa-L primim sau nu.
sora_ilsi
Postat pe 13 Februarie 2009 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeie Pesti - Barbat Gemeni 6 De la: pik_nik 8 Iulie 2009 20:35
Victoria's Secret Show 2009 1 De la: danyx 6 Decembrie 2009 22:53
Perie rotativa- par drept 5 De la: claudia_mami 1 Noiembrie 2011 15:20
concurs dormitorul de vis 1 De la: lebada24 28 Iunie 2010 08:56
christos sa nascut 31 De la: Axl_22 31 Decembrie 2011 19:50
Setari Cookie-uri