RELATIA CU DUMNEZEU


Nu asteptati sa va napastuiasca necazurile pentru a va intoarce fata spre Dumnezeu. El este acolo. Ne vede, ne simte frustrarile si ne da putere sa trecem peste toate....asta in cazul in care ne incredem Lui. Uitati-va in jur...constientizati ceea ce faceti pentru a merita iertarea Lui. Si...nu dati vina pe El pentru ceea ce vi se intampla rau. Toate se intampla ca urmare a ceea ce facem.
Dumnezeu ..., ne da lovituri, mai grele...mai usoare pentru a ne "aminti" cine suntem de fapt.
Pana in momentul de fata nu am primit lovituri grele...insa au primit altii...si...am invatat din greselile lor . Credeti-ma ca nu ar vrea nici unul din voi sa treaca prin asemenea necazuri. Dar toate aceste persoane napadite de necazuri sunt acum fericite...pentru ca si-au recunoscut dependenta de Dumnezeu.
Rugati-va mult si fi-ti siguri ca Dumnezeu ne iubeste si ne va salva pe toti la momentul oportun. Iubiti-L si voi cu o dragoste nemarginita.
iulia_floca
Postat pe 9 Februarie 2009 17:23
Apreciez c dragostea pentru cele sfinte atinge cote maxime la unele, dar a aprecia i mai mult o oarecare umilin fa de Dumnezeu, Iulia, eti un pic cam prea patima, dragostea se nate ncet, iubirea devine puternic cnd vine din interior, nu din exterior, nu credei acei care sunei att de vehemeni c numai bine nu facei celor din jur ????i c nimeni niciodat nu v-a dat dreptul de a judeca aproapele vostru ???? cu att mai puin Dumnezeu, ...i dac cineva nu-i arat iubirea i devotamentul aa cum ai vrea voi, nu nseamn totui c nu iubete din tot sufletul lui,.....cum putei spune c tii ce e iubirea, dac nc nu ai nvat IERTAREA ???
casperphantom
Postat pe 9 Februarie 2009 18:38
casper...cu riscul sa imi pun "sorele" si ""fratii" in cap, trebuie sa recunosc ca citind topicul de la prima pagina pana la ultima mi-am adus aminte de cum i-au convertit spaniolii pe bastinasii in Lumea Noua...

nu mi se pare locul potrivit pentru o discutie atat de profund spirituala. doar daca nu vrei sa faci prozeeliti...

poate am sa provoc o dezbatere mai ampla aducand in discutie opera lui Eliade. si am sa rog doamnele sa imi raspunda, dar nu cu ce le spune preotul ci cu o scanteie de originalitate. nu poti discuta despre ceva atat de profund insirand clisee...

parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 18:40
wife...

si eu cum ma mai distrez?...
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 19:10
"Zambil".... urmeaza indrumarea lui "Calla"!
"pare-se ca dumnezeu se ocupa mai mult de aia mai tantalutzi, asa...cum le zice?... saraci cu duhu...." Se pare ca ai gresit cand ai intrat pe acest bloc ....Pe alt "site" poate gasesti ceea ce cauti ...!
Totusi nu uita ce ti-a scris" Calla"!Dumnezeu te iubeste !

Cu respect si dragoste de semeni ,

ica2
Postat pe 9 Februarie 2009 19:18
Ica, am neles c tu ai iniiat topicul sta, frumos din partea ta, niciodat nu-L iubim ndeajuns, dar pentru asta nu trebuie s judecm pe nimeni, mai fac unii mito, e ns foarte sigur c pe toi ne iubete dei cu unele vd c-i pierde timpul, c nu vor s nvee, relaia cu Dumnezeu este una de mare tain, ce trebuie inut la loc de mare cinste n suflet, nu e ceva de negociat ,sau ceva cu care s ne batem cu crmida n piept i s artm acuzator la alii care ''credem'' unii, nu sunt ca ''noi'', pi, nici nu sunt, fiecare suntem unici n felul nostru, de asta prostia are attea faete
casperphantom
Postat pe 9 Februarie 2009 19:36
"Zambil " cu permisiunea ta ,da-mi voie sa te contrazic ..."hai sa n-o mai lungim... nu exista viata de apoi... fetelor, daca ratati sansa acum, dusa ramane... nimic din ce vi se intampla nu-i intamplator, dar n-are-a face cu destinul..."
Exista viata de apoi !
"Cine are urechi, s asculte ce zice Bisericilor Duhul: "Celui ce va birui, i voi da s mnnce din pomul vieii, care este n raiul lui Dumnezeu."(Apocalipsa2:7)
"Fii credincios pn la moarte, i-i voi da cununa vieii."
[Apocalipsa 2:10 ]".
Si anume, va da viaa venic celor ce, prin struina n bine, caut slava, cinstea i nemurirea;
[Romani 2:7 ]
Cci, dac atunci cnd eram vrjmai, am fost mpcai cu Dumnezeu, prin moartea Fiului Su, cu mult mai mult acum, cnd suntem mpcai cu El, vom fi mntuii prin viaa Lui.
[Romani 5 :10]
"Cel ce va birui, va fi mbrcat astfel n haine albe. Nu-i voi terge nicidecum numele din cartea vieii, i voi mrturisi numele lui naintea Tatlui Meu i naintea ngerilor Lui."
[Apocalipsa 3:5 ]

ica2
Postat pe 9 Februarie 2009 19:54
"Caspe " ai dreptate !Sper ca nu te-am suparat !
ica2
Postat pe 9 Februarie 2009 19:57
De la: prometeus_wife, la data 2009-02-09 18:40:45casper...cu riscul sa imi pun "sorele" si ""fratii" in cap, trebuie sa recunosc ca citind topicul de la prima pagina pana la ultima mi-am adus aminte de cum i-au convertit spaniolii pe bastinasii in Lumea Noua...

nu mi se pare locul potrivit pentru o discutie atat de profund spirituala. doar daca nu vrei sa faci prozeeliti...

poate am sa provoc o dezbatere mai ampla aducand in discutie opera lui Eliade. si am sa rog doamnele sa imi raspunda, dar nu cu ce le spune preotul ci cu o scanteie de originalitate. nu poti discuta despre ceva atat de profund insirand clisee...

parerea mea...


Cind vrei tu PW.Desi inteleg cumva unde vrei sa duci discutia, consider totusi ca topicul Icai ar trebui lasat asa cum e, in puritatea si candoarea celor ce-L proslavesc pe Dumnezeu.
Chiar vreau sa vad cit de profunda e "profunzimea spirituala" a ideilor tale legate si de spaniarzi si de Eliade.
Cu alte cuvinte : te provoc.
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 20:01
ok, dar ai i tu dreptate, exist i alte viei, ntr-una singur nu putem ajunge la ILUMINARE
casperphantom
Postat pe 9 Februarie 2009 20:03
Ecou, tu ai vazut filmul "V from vintage"? Stiu, dar nu m-am putut abtine.
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 20:03
fetele... eu sunt sigur ca voi o sa luati postarile mele ca pe o incercare pe care credinta v-o scoate in cale si din care veti iesi cu sufletelul si mai intarit (in masura in care mai este posibil asa ceva!)...

doar nu vreti sa va pictisiti pe drumul spre iluminare si iertare divina dand din cap cu plictis a aprobare una fata de cealalta, nu?... mai e nevoie si d-un drac d-asta ca mine, sa nu ziceti ca n-ati trait...

iar eu ma voi alege poate cu iubirea voastra de aproape, ca semn al iertarii neconditionate...
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 20:34
CEL MAI FRUMOS PE LUMEA ASTA CU CATE RELE SI BUNE AVEM, ESTE ATUNCI CAND IL SIMTI PE DUMNEZEU APROAPE SI ASTA ITI DAI SEAMA CAND AJUNGI SA IUBESTI PE TOATA LUMEA
anaioanovici50
Postat pe 9 Februarie 2009 21:01
"Caspe " si "Zambil" nu duc lipsa de replici!
Ma bucur ca va starnesc interesul pe aceasta tema ,chiar daca rezulta uneori contradictii! Insa fiecare persoana este respectata , binevenita,iar ideile se dezbat liber si cu dreptul de a contraria .
Dar cel mai important este sa :"Incolo, fraii mei, tot ce este adevrat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapt bun, i orice laud, aceea s v nsufleeasc."
[Filipeni 4 ]
Dumnezeu sa fie cu voi cu totii !
ica2
Postat pe 9 Februarie 2009 21:46
De la: zambil, la data 2009-02-09 09:06:05ce chestie... despre un om destept, descurcaret si de treaba se zice ca e dat dracului... pare-se ca dumnezeu se ocupa mai mult de aia mai tantalutzi, asa...cum le zice?... saraci cu duhu....


Este vorba de "saraci in duh", si nu "saraci cu duhul" adica in inteles popular "mai tantalutzi". "Saraci in duh", are intelesul de "mai putin dotati" cu duhul lui Dumnezeu" adica duhul iubirii si al dreptatii, al blandetii si iertarii, rabdarii si al pacii, etc. Ei sunt intr-adevar principalii beneficiari ai revarsarii duhului peste oameni prin Isus Cristos, caci cei care deja aveau duhul, il aveau si nu mai aveau ce primi.
Bony
Postat pe 9 Februarie 2009 22:19
macabis...degeaba ma ironizezi...ca ai inteles foarte bine ce am vrut eu sa spun, de-aici si reactia ta

by the way...spaniolii si Eliade nu erau in acelasi context, dar recomand tuturor "Istoria Credintelor si Ideilor Religioase"

cat priveste naivitatea si puritatea discutiilor si a doamnelor, ai dreptate...e mai bine sa le lasam asa...nu e un loc potrivit si cu persoane potrivite de a discuta serios si aprofundat despre dumnezeire. aici se repeta clisee...daca un topic despre atat se banalul sex e de inteles pe forumul asta, relatia cu Dumnezeu e ceva prea profund ca sa o taram in derizoriu cu slogane rasuflate gen "pocaiti-va, lucrarea diavolului, cat de ignoranti sunteti" si altele de genul asta. imi vin destui fanatici la poarta care incearca sa ma converteasca, multumesc frumos.

degeaba ma provoci, ca nu am sa ridic manusa...nah...

wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 22:39
zambile...nu fi atat de cinic...


micabis...unde esti, draga mea? da replica aici...

pana la urma doamnele mi-au facut un serviciu...m-am apucat sa recitesc despre controversa lui "filioque"
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 22:47
anaioanovici...tu ai ajuns la acest miracol? sa iubesti pe toata lumea?

vreau un raspuns sincer si la obiect...chiar ma intereseaza ce spui...de-aia insist..
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2009 01:03
De la: micabis, la data 2009-02-09 20:03:50Ecou, tu ai vazut filmul "V from vintage"? Stiu, dar nu m-am putut abtine.


Rectific "V from vengeance".
Aemulus
Postat pe 10 Februarie 2009 07:16
PW, dar eu nu te-am ironizat nici o secunda, nici prin cap nu mi=a trecut, nici...cum sa-ti spun nu asta trebuia sa intelegi anyway..

Eu te provocam de fapt nu la o cearta ci la o discutie complexa (si de ce nu completa) despre spaniarzii care au catolicizat (asa s-o spune) pieile rosii din America.
Si apoi la o discutie despre Eliade si religie si chiar ma gindeam pentru inceput la cartea "Tinerete fara tinerete".
Dar daca nu vrei...Oricum nu pe topicul asta.....
Aemulus
Postat pe 10 Februarie 2009 07:22
ehee...micabis...stiam eu ca esti smart girl...sigur ca nu pe topicul asta...

auzi...nu stiu de ce, dar topicul asta chiar mi-a lasat un gust amar...de acord cu puritatea si candoarea si ce vrei tu...dar singurii care au spus chestii inteligente sunt ecoul, ca de obicei, totusica si calla.

din cate vad eu aici e un loc unde se dau citate din biblie...mai exact se face schimb de citate. parca e un concurs...care zice vorbe mai induiosatoare si pline de bunatate crestineasca. de-aia, pe mine nu reusesc sa ma convinga doamnele. stim cu totii ca lucrurile nu sunt chiar asa. daca ar fi sa discutam cu biblia la indemana, ar fi durere. calla a atins un punct sensibil cand a spus ca la rastignirea lui Iisus, perdeaua din Templu s-a rupt. si ar mai fi un verset care spune ca " nu exista mijlocitor intre Mine si Tatal Meu"

si mi se pare ca se cam uita rolul Bisericii in cruciade, care nu au fost chiar un picnic la iarba verde. ca sa nu mai vorbesc despre Inchizitia Spaniola, care se inscrie ca o pata neagra pe obrazul umanitatii.

e foarte frumos sa vorbesti de Dumnezeu si sa dai citate din Biblie, dar cum se impaca asta cu inchinarea la idoli? icoana ce este? caci iarasi se spune in Biblie " sa nu te-nchini la chip cioplit...." plus ca biserica ortodoxa abunda de icoane care il infatiseaza pe Dumnezeu de parca ar fi un patriarh. ori se stie ca nimeni nu i-a vazut fata. Moise a fost singurul care a vazut "Slava Domnului" pana si Lucifer e infatisat ca un monstru, probabil ca antiteza a lui Dumnezeu, dar pana la urma Lucifer a fost un inger al Domnului, care s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu. ori, un inger nu putea fi decat frumos, nu?

dupa cum vezi...multe intrebari...si multe chestii de discutat. dar cum am zis, nu dand citate din biblie ca un scolar scos la tabla. de-aia zic sa lasam doamnele in puritatea si desavarsirea lor. ca aici pe garbo sunt prea multi care nu sunt perfecti.

amuzant mi se pare ca sunt pe topicul asta si persoane care au probleme de interpretarea moralei crestine. faza cu adulterul. e cel putin bizar sa vorbesti de moralitate si dumnezeire si tu sa comiti adulter, nu crezi?

si anaioanovici...eu inca astept raspunsul ala, chiar vreau sa stiu cum ai ajuns atat de desavarsita incat sa iubesti pe toata lumea.
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2009 10:23
pt anaioanovici
spune-mi te rog ai atins acest prag sau doar speri?
nu stiam ce raspuns sa-i dau lui zambiti sau cum l-o chema, vad k isi baga coada aiurea si al tau raspuns e interesant dar mi-a starnit si curiozitatea
yllony
Postat pe 10 Februarie 2009 10:26
pt bony
vad k tu ai niste explicatii pt anumite expresii. ma poti lamuri si pe mine? niciodata nu am inteles ce inseamna Fericiti cei saraci cu duhul! multumesc!
yllony
Postat pe 10 Februarie 2009 10:28
...
Ei, dar de la vorba si pana la fapta, de la teorie si pana la practica este cale lunga si, daca o sa ma intrebati pe mine, am sa va zic ca, dupa parerea mea, nimic nu compromite mai bine o idee buna decat o aplicare proasta. Unii zic ca asa s-a intamplat si cu comunismul, dar asta este alta poveste, eu as spune aici ca asa s-a intamplat si cu religia, cel putin in spatiul din jurul nostru.

1.Omul nu tine cont de religie
De fapt, nu PREA tine cont de religie. Adica are tendinta sa ia de acolo doar ceea ce-i convine. Citand tendentios din Biblie, in cazul nostru, din Coran in alt caz, poti justifica aproape orice, de la arderea pe rug a "vrajitoarelor" si pana la a pune copiii sa se arunce in aer intr-un autobuz plin cu "necredinciosi". Si, ce-i mai hazliu, se poate justifica chiar si pedepsirea celor care au interpretat in felul acesta cartile sfinte. Poate cu greu vei gasi un citat in Biblie sau ale carti sfinte care sa-ti permita sa-ti omori vecinul, insa cu siguranta vei gasi usor unul care sa te indreptateasca sa razi un intreg popor de pe fata pamantului si sa socoti ca astfel ai indeplinit vointa Domnului.
Si asta se intampla exact pentru ca nu vrem sa aruncam cu piatra in pacatos. Pentru ca eu cred ca exista o situatie in care suntem indreptatiti, avem chiar datoria sa aruncam cu piatra in pacatos, in cel care a gresit. Anume cand tu insuti esti cel care a gresit. Trebuie sa aruncam cu piatra in acele apucaturi, in acele tare de caracter care ne imping la a face fapte rele. Asta implica sa te cunosti pe tine insuti. Deci, cunoasterea de sine si apoi transformarea si devenirea permanente cred ca trebuie sa se afle in ranita oricarui credincios. Dar astea par a fi lucruri foarte grele, care ingreuneaza mult ranita credinciosului nostru, asa ca el se multumeste cu a spune "Doamne ajuta!" la fiecare pas, sa tina cateva posturi pe an, posturi care, in majoritatea cazurilor, sunt parte a vreunei curi de slabire sau a unui program de economisire, sa-si faca cruce la fiecare biserica iesita in calea-i. Cat despre alte situatii, comportamentul lor sau se potriveste cu logica conform careia daca ai legat un om de un copac si, mai tarziu, il mananca lupul, atunci tu nu ai pacatuit, ci lupul, caci el l-a omorat pe bietul om. Acestia dar si habotnicii care fac playback dupa litera Bibliei, iar nu urmeaza si spiritul ei, sunt oameni de care mai bine te feresti decat sa-i intalnesti.

P.S.
@micabis: Am vazut V from Vendetta( http://www.imdb.com/title/tt0434409/) si, dupa cum vezi, am ramas marcat de el.
Ecoul
Postat pe 10 Februarie 2009 13:20
De la: Ecoul, la data 2009-02-10 13:20:07...
Ei, dar de la vorba si pana la fapta, de la teorie si pana la practica este cale lunga si, daca o sa ma intrebati pe mine, am sa va zic ca, dupa parerea mea, nimic nu compromite mai bine o idee buna decat o aplicare proasta. Unii zic ca asa s-a intamplat si cu comunismul, dar asta este alta poveste, eu as spune aici ca asa s-a intamplat si cu religia, cel putin in spatiul din jurul nostru.

1.Omul nu tine cont de religie
De fapt, nu PREA tine cont de religie. Adica are tendinta sa ia de acolo doar ceea ce-i convine. Citand tendentios din Biblie, in cazul nostru, din Coran in alt caz, poti justifica aproape orice, de la arderea pe rug a "vrajitoarelor" si pana la a pune copiii sa se arunce in aer intr-un autobuz plin cu "necredinciosi". Si, ce-i mai hazliu, se poate justifica chiar si pedepsirea celor care au interpretat in felul acesta cartile sfinte. Poate cu greu vei gasi un citat in Biblie sau ale carti sfinte care sa-ti permita sa-ti omori vecinul, insa cu siguranta vei gasi usor unul care sa te indreptateasca sa razi un intreg popor de pe fata pamantului si sa socoti ca astfel ai indeplinit vointa Domnului.
Si asta se intampla exact pentru ca nu vrem sa aruncam cu piatra in pacatos. Pentru ca eu cred ca exista o situatie in care suntem indreptatiti, avem chiar datoria sa aruncam cu piatra in pacatos, in cel care a gresit. Anume cand tu insuti esti cel care a gresit. Trebuie sa aruncam cu piatra in acele apucaturi, in acele tare de caracter care ne imping la a face fapte rele. Asta implica sa te cunosti pe tine insuti. Deci, cunoasterea de sine si apoi transformarea si devenirea permanente cred ca trebuie sa se afle in ranita oricarui credincios. Dar astea par a fi lucruri foarte grele, care ingreuneaza mult ranita credinciosului nostru, asa ca el se multumeste cu a spune "Doamne ajuta!" la fiecare pas, sa tina cateva posturi pe an, posturi care, in majoritatea cazurilor, sunt parte a vreunei curi de slabire sau a unui program de economisire, sa-si faca cruce la fiecare biserica iesita in calea-i. Cat despre alte situatii, comportamentul lor sau se potriveste cu logica conform careia daca ai legat un om de un copac si, mai tarziu, il mananca lupul, atunci tu nu ai pacatuit, ci lupul, caci el l-a omorat pe bietul om. Acestia dar si habotnicii care fac playback dupa litera Bibliei, iar nu urmeaza si spiritul ei, sunt oameni de care mai bine te feresti decat sa-i intalnesti.

....
Si astea se intampla pentru ca, in opinia mea, ambele aceste tipuri de "credinciosi" refuza libertatea pe care crestinismul le-o ofera - libertatea liberului arbitru. Ei se ascund in spatele "etichetei" crestine, amagindu-se ca doar respectand eticheta, forma vor deveni mai buni, mai apreciati, ca vor aduce liniste si pace in jurul lor.
Un medic este medic DUPA ce a terminat facultatea de medicina. Cat timp a fost student nu avea libertatea de a face ceea ce crede el ca este bine pentru cei bolnavi. Se bucura insa de stima datorata statutului de "viitor medic". Dupa ce a absolvit facultatea, poate face ce crede el ca este bine, insa acuma apare responsabilitatea pentru faptele sale.
Ei bine, prefacutul sau habotnicul refuza pur si simplu sa termine facultatea, sunt exact ca acei studenti care raman repetenti doar de dragul vietii de student, boema si lipsita de raspunderi.Ei refuza, din calcul meschin sau din nestiinta, sa-si asume responsabilitatile unui crestin adevarat, practicant nu in sensul de a merge la biserica sau a tine posturi, ci practicant in fiecare minut si secunda din viata lui. Si cand merge pe strada, si la nunta si la scoala si la birou si in familie. Greu, foarte greu sa fii crestin atunci cand ai ocazia sa iei spaga nestiut de nimeni, cand ai o soacra buna de gura, un sef absurd sau o colega cu 90-60-90. Mai bine iti faci cruce, spui Doamne-ajuta si te infrupti.
Ecoul
Postat pe 10 Februarie 2009 14:35
eco...

libertatea liberului arbitru... ma rog... in fine, am priceput ideea... chestia e ca aceasta atitudine este contrara notiunii de credincios inregimentat vreunei religii anume... deci exclus crestinii din start....
zambil
Postat pe 10 Februarie 2009 14:48
am deschis un topic pentru Marian Cozma
casperphantom
Postat pe 10 Februarie 2009 15:55
Eco..
"sa-si asume responsabilitatile unui crestin adevarat, practicant nu in sensul de a merge la biserica sau a tine posturi, ci practicant in fiecare minut si secunda din viata lui. Si cand merge pe strada, si la nunta si la scoala si la birou si in familie. Greu, foarte greu sa fii crestin atunci cand ai ocazia sa iei spaga nestiut de nimeni, cand ai o soacra buna de gura, un sef absurd sau o colega cu 90-60-90. Mai bine iti faci cruce, spui Doamne-ajuta si te infrupti."
Credincios doar la sfarsit de saptamana si in cursul saptamani devi un crestin invizibil ...este o credinta moarta :"iti merge numele ca traiesti ,dar est mort ".Sunt multi care isi atribuie calitatea de crestin veritabil dar ....Dumnezeu ne cunoaste mai bine pe fiecare ,cunoaste faptele ascunse ,"pana si firele din cap va(ne) sunt numarate "...
Sa ne luptam "lupta cea buna a credintei" asa cum spunea Apostolul Pavel.
Iar ce spui tu " Ecoul " sa te infrupti ,sa cedezi asa de usor ispitei ?Infranarea ,impotrivirea in lupta cu pacatul ne-o poate da doar EL, Isus Hristos a biruit la cruce pe cel rau ,pe satan si noi putem sa spunem astazi :"Pot totul in Hristos care ma intareste !"
Dar fara o viata de traire cu EL in ficare zi ,in fiecare minut (asa cum spunea-i si tu )de post, de rugaciune,de studiul biblic nu v-om putea tine piept ispitelor de tot felul .
Crestinul poate avea urcusuri si coborasuri in viata "dar pe cel neprihanit de sapte ori daca cade, Domnul il va ridica ".
Imi place sa cred ca in spatele acestor comentarii sau raspunsuri tendentioase ,sunt suflete sincere care il cauta pe Dumnezeu ,care chiar au o relatie personala cu EL .
Personal am experimentat dragostea Lui ,am multe experiente cu Dumnezeu si sunt binecuvantata in ficare zi .
Fi binecuvantat de Cel care a facut cerurile, pamantul,marea,izvoarele ,s.a.m.d !

ica2
Postat pe 10 Februarie 2009 17:47
sunt de acord cu ce scrie ecoul si da dovada de multa inteligenta dupa parerea mea....in schimb cele cu citatele din biblie sunt exact opusul.
xxlanita
Postat pe 10 Februarie 2009 18:21
ica tu zici ca: "Dar fara o viata de traire cu EL in ficare zi ,in fiecare minut (asa cum spunea-i si tu )de post, de rugaciune,de studiul biblic nu v-om putea tine piept ispitelor de tot felul ."

hai sa spunem ca tu ai dreptate...dar oare numai postul, rugaciunea si studiul biblic ne ajuta sa tinem piept ispitelor? ratiunea unde este? ca suntem fiinte rationale, nu?

scara valorilor o capatam in primul rand in familie, pe urma in societate, si din contactul cu cei care exista in societate. si, hai sa ne amintim putin ca Dumnezeu ne-a dat si liberul arbitru, puterea sa alegem binele de rau. cred ca este cel mai mare dar pe care l-am primit de la Dumnezeu.

scuza-ma, dar ce postezi tu nu seamana cu un dialog, e mai mult monolog. cu riscul sa ma repet, daca singurele replici aici vor fi citatele din biblie, veti ajunge sa discutati numai intre voi.

religia este un subiect extrem de vast...poate ne impartasesti, de exemplu, parerea ta despre Marea Schisma. sunt sigura ca ai si tu o parere despre asta, nu?
wife_de_zmeu
Postat pe 10 Februarie 2009 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs papucei.ro 246 De la: mia79x 1 Iunie 2009 19:35
Cum isi poate pastra pacea in suflet un angajat atunci cand seful lui e un om artagos si rau? 1 De la: xenaluptatoareainimoasa 4 Septembrie 2010 15:44
Obiecte interzise? 2 De la: Aalice666 18 Ianuarie 2010 02:35
Va astept! 31 De la: reyya 7 Mai 2010 21:08
Indemnizatie ing 1 De la: Loredana_Nicoleta_Chirila_1 11 Ianuarie 2012 10:31
Setari Cookie-uri