RELATIA CU DUMNEZEU

IATA, TOTUSI, CA DIN CEVA GRESIT, A IESIT CEVA BUN. M-ATI JUDECAT PE NEDREPT, DAR ATI RECUNOSCUT CA SUNTETI IGNORANTE SI VOI, ATUNCI CAND M-ATI DECLARAT PE MINE MAI IGNORANTA. SI NU CREDETI CA, JUDECANDU-MA PE MINE, PACATUL TRUFIEI VA BATE SI VOUA LA USA?
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:57
surioara, hai nu mai fi nervoasa. uite, am verificat si am vazut de unde ti se trage. nu e lucru diavolului . e pur si simplu o greseala. ai apasat pe citeaza in loc de adauga mesaj.

nu mai fi nervoasa ca, nu ne-am suparat si nici nu te jignim. dar , nu mai scrie cu majuscule. tipul acesta de scriere, pe net, este asemanator unui strigat
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 18:06
Fara Dumnezeu nu putem face nimic.El este cel care vegheaza asupra noastra si a greutatilor din viata.Eu mi-am pierdut ambii parinti si doar Dumnezeu a fost acela care mi-a dat putere sa merg mai departe.
beiansimona
Postat pe 8 Februarie 2009 18:21
Ok. Multumesc. Asa e bine? Eu am vrut doar sa fiu de folos. Nu am timp de pierdut cu explicatii fara rost. Va iubesc, sa stiti. Dar sunt cam novice la cap. computer, chat, etc, asa ca ma scuzati...
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 19:01
Intr-un oras, intr-o noapte geroasa, tocmai se starnise un
> viscol. Un baietel vindea ziare la coltul strazii, iar
> oamenii treceau cand si cand. Baietelului ii era atat de
> frig incat nici nu mai incerca sa mai vanda ziare.
>
> S-a dus la un politist si l-a intrebat: 'Domnule,
> stiti cumva din greseala un loc calduros unde ar putea
> dormi un baiat sarac in noaptea asta? Vedeti
> dumneavoastra, eu dorm ghemuit intr-un colt, mai jos,
> pe alee, si e ingrozitor de frig acolo in noaptea
> asta. Mi-ar prinde bine un loc caldut unde sa stau.'
>
> Politistul s-a uitat la baiat si i-a raspuns: 'Du-te
> pe strada asta la vale si vei ajunge la o casa alba mare.
> Cand ajungi acolo, sa bati la usa si cand iti va deschide
> sa spui doar 'Ioan 3 cu 16' si te vor lasa sa
> intri.'
>
> Si asa a si facut. A urcat treptele, a batut la usa si dupa
> cateva clipe i-a deschis o doamna. Baiatul s-a uitat la ea
> si a zis: 'Ioan 3 cu 16'. Femeia i-a zis:
> 'Intra, fiule.' L-a luat inauntru si i-a aratat un
> leagan in fata unui semineu pe care sa se aseze si
> a plecat. Baiatul a stat acolo un timp, gandindu-se:
>
> 'Ioan 3 cu 16? nu inteleg ce inseamna, dar cu
> siguranta incalzeste un baiat inghetat.'
> Putin mai tarziu ea s-a intors si l-a intrebat:
> 'Itieste foame?'. El a raspuns: 'Ei bine, doar
> un pic. Nu am mancat de cateva zile si cred ca as putea da
> gata un pic de mancare.' Femeia l-a invitat in
> bucatarie si l-a invitat sa se aseze la o masa plina cu
> bucate. A mancat si iar a mancat pana ce nu a mai
> putut. Apoi s-a gandit: 'Ioan 3 cu 16? nu inteleg ce
> inseamna, dar cu siguranta satura un bai at
> infometat.'
>
> Apoi l-a chemat sus intr-o baie unde se afla o cada imensa
> plina cu apa calda si a stat acolo ca sa se inmoaie putin.
> Dupa ce s-a spalat, s-a gandit: 'Ioan 3 cu 16? nu
> inteleg ce inseamna, dar cu siguranta curata un baiat
> murdar..' Baiatul nu mai facuse niciodata o baie cu
> adevarat. Singura baie care a facut-o vreodata a fost cand
> statea langa un hidrant care era deschis.
> Femeia l-a luat apoi si l-a dus intr-un dormitor, l-a
> infasurat cu un cearsaf, l-a pus pe un pat, l-a invelit cu
> o patura pana la gat, l-a sarutat de noapte buna si a stins
> lumina. In timp ce statea in intuneric si privea afara pe
> fereastra cum ningea in acea noapte geroasa, s-a gandit:
> 'Ioan 3 cu 16? nu inteleg ce inseamna, dar cu siguranta
> odihneste un baiat frant de oboseala.'
>
> Dimineata, femeia a venit sus si l-a luat din nou in
> bucatarie, la acea masa plina de bucate. Dupa c e a
> mancat, ea l-a luat din nou si l-a asezat in acel
> leagan, in fata semineului si a luat o Biblie. S-a
> asezat in fata lui, uitandu-se la fata lui inocenta:
> 'Intelegi tu ce inseamna 'Ioan 3 cu 16'?'
> l-a intrebat
> ea gentil.
>
> El a raspuns: 'Nu, doamna, nu inteleg. Am auzit prima
> oara cuvintele acestea aseara, cand politistul mi-a zis s
> a le folosesc.' Ea a deschis Biblia la Ioan 3 cu 16 si a
> inceput sa-i vorbeasca despre Iisus. Chiar acolo, in fata
> acelui semineu, baiatul si-a predat
> inima lui Iisus. Stand acolo, s-a gandit: 'Ioan 3 cu
> 16? nu i nteleg ce inseamna, dar cu siguranta salveaza un
> baiat pierdut.'
>
> Stii tu, trebuie sa marturisesc ca nici eu nu inteleg cum
> Dumnezeu a fost atat de binevoitor sa-L trimita pe
> Iisus, Fiul Sau, sa moara pentru mine si Iisus sa fie de
> acord sa faca un asemenea lucru.. Nu inteleg agonia
> Tatalui si a ingerilor din ceruri in timp ce-L priveau pe
> Iisus suferind si murind. Nu inteleg dragostea-I fierbinte
> pentru MINE ce L-a tinut pe Iisus pe cruce pana la
> sfarsit. Nu inteleg, dar cu siguranta face ca viata sa
> merite traita.
>
> Ioan 3:16
>
> 'Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat
> pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sanu
> piara, ci sa aiba viata vesnica.'
> Daca nu ti-e rusine sa faci asta, te rog sa urmezi
> instructiunile. Iisus a zis: 'Pe orisicine Ma va
> marturisi inaintea oamenilor, il va marturisi si Fiul
> omului inaintea ingerilor lui Dumnezeu; dar c ine se va
> lepada de Mine inaintea oamenilor, va fi lepadat si el
> inaintea ingerilor lui Dumnezeu.' Trimite mesajul acesta
> mai departe doar daca vrei si simti cu adevarat sa faci
> asta. Il iubesc pe Dumnezeu. El este sursa existentei.
> El ma tine in functiune in fiecare zi.
>
> Filipeni 4:13 ? 'Pot totul in Hristos, care ma
> intareste.'
dorlingleo
Postat pe 8 Februarie 2009 19:48
buna tuturor!!!
ma bucur ca exista oameni care IL au pe DUMNEZEU in cuget, si nu pierd speranta, invatati pe cei ratacitori sa nu uite de DUMNEZEU...
SA FITI BINECUVANTATI !!!
timm77
Postat pe 8 Februarie 2009 20:05
Era mai bine sa se scrie Dumnezeu cu "D" mare..... e incorect asa cum e aici, poate doar din neatentie.

Postat pe 8 Februarie 2009 20:14
eu zic ca nu-l ai pe D-zeu cu tine fara fapte bune,fara bunatate in suflet.te rogi,citesti rugaciuni,postesti etc dar daca sufletul iti e impietrit,egoist fatarnic DEGEABA.asa ca fiti buni,induratori,iertatori si intinde o mana celui ce ti-o cere cand e disperat si DUMNEZEU e cu tine mereu chiar daca esti un pacatos.
gabibighiu
Postat pe 8 Februarie 2009 21:17
Gelozia lui Dumnezeu, nu e ca a oamenilor. Dumnezeu e unul singur si daca vrei sa ai mai multi dumnezei, gresesti, daca crezi ca El te intelege. Cand El e Creatorul tau, doar Lui trebuie sa ii slujesti! Vrea exclusivitate, pentru ca nu sunt alti dumnezei, decat in mintea noastra! EL e UNIC, ATOTPUTERNIC, ATOATESTIUTOR, OMNIPREZENT! SI veneratia noastra este sa nu ii luam in deshert numele, sa nu ne inchinam altcuiva, chiar si preocuparea pentru altceva e tot o inchinare(bani, femei, barbati, afaceri, distractii, vicii)Cand acestea ocupa un loc mai important in viata noastra decat Dumnezeu, devin dumnezei si Dumnezeu e gelos, in sensul cel mai pur. Adica El ne creaza, El ne da viata si noi ce facem? Dam intaietate unor lucruri trecatoare, devenim egoisti, uitam de semenii nostri...
gianimary!
Ai scris ca Dumnezeu ne iarta pacatele recunoscute prin intermediul preotului si ca scrie in Biblie asta...UNDE? Cand a murit Isus pe cruce, perdeaua dinlauntrul templului s-a rupt in doua! Stii ce simbolizeaza asta? In vechime, se cerea iertare prin intermediul preotului, dar acesta nu avea pacate, pentru ca daca avea, nu mai iesea viu din Sfanta Sfintelor, ci il trageau afara de un cordon pe care il avea legat la brau. Daca nu mai suna clopotelul, atunci il trageau afara, ca acolo nu avea voie nimeni cu pacat! Era Slava lui Dumnezeu prezenta si era o prefigurare a Templului din cer si a Mielului ce va veni! Stii de ce a trebuit sa moara Isus pe cruce? Pacatele nu mai puteau fi iertate prin marturisirea la preot si prin jertfe de animale...erau deja prea multe si prea dese...jerta nu mai simboliza cainta...Ar fi multe de spus...
calla
Postat pe 8 Februarie 2009 23:40
Relatia cu Dumnezeu ar trebui sa fie ceva consecvent si normal ca o relatie cu cel mai bun prieten sau ca atunci cand vorbesc cu un parinte. Atunci de ce mi se pare de cele mai multe ori ca El nu-mi raspunde si ca totul nu este decat un monolog? Si daca imi deschid sufletul si il intreb cum sa trec prin tot ce ma framanta, de ce aud doar vantul care bate pe la ferestre? Credeti-ma ca nu este lipsa de credinta, dar uneori astept raspunsuri la intrebari care ma dor, dar Dumnezeu nu-mi raspunde. Apoi mai trece o vreme si ma resemnez incercand sa fac singura tot ce pot. Cum sa fac sa am si eu o relatie cu Dumnezeu asa cum este scris in Biblie? Orice sfat mi-ar prinde bine. Multumesc!
bluecyborg
Postat pe 9 Februarie 2009 00:05
ptr bluecyborg. eu nu cred ca relatia unui om cu dumnezeu este una standard ( "o relatie cu Dumnezeu asa cum este scris in Biblie"), ci una individuala in functie de fiecare persoana. El ne-a inzestrat cu stiinta de a diferentia Binele de Rau si ne-a dat liberului arbitru. fiecare om este nu doar bun sau doar rau ci amandoua la un loc.
poate ti s-a intamplat vreodata sa te rogi si sa simti apoi asa o liniste sufleteasca si un pic mai multa incredere ptr viitor, .. in opinia mea asta inseamna sa primesti raspuns.
Dumnezeu nu va actiona in numele tau pentru ca asta e treaba ta - libera ta alegere, dar iti va fi mereu alaturi asemenea unui parinte.
artemis
Postat pe 9 Februarie 2009 01:38
Cyborg, la dorintele noastre lumesti Dumnezeu nu vine in vis si ne spune "du-te si fa asta, vorbeste asa, mergi acolo".Niciodata. Dar daca ruga,mintea noatsra este fierbine, in lacrimi, El ne aude si ne ofera oportunitati, si ne deschide cai pe care noi nu le vedeam inainte, si ne pune in minte cuvinte pe care cind le rostim ne minunam si noi.

Calla, tu ce religie esti?
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 04:34
De la: gabibighiu, la data 2009-02-08 21:17:09eu zic ca nu-l ai pe D-zeu cu tine fara fapte bune,fara bunatate in suflet.te rogi,citesti rugaciuni,postesti etc dar daca sufletul iti e impietrit,egoist fatarnic DEGEABA.asa ca fiti buni,induratori,iertatori si intinde o mana celui ce ti-o cere cand e disperat si DUMNEZEU e cu tine mereu chiar daca esti un pacatos.


Gabi, eu nu inteleg ce vrei tu sa spui.Tu intelegi ce ai spus?
Deci spui ca sa facem fapte bune, sa fim iertatori, induratori ca Dumnezeu ne iarta desi suntem pacatosi????????
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 04:36
De la: gianimary, la data 2009-02-08 10:49:06 Buna ziua !! la toata lumea , ma bucur ca in sfarsit se discuta si despre relatia cu Dumnezeu , eu am avut in 2008 din plin parte de recunostinta lui Dumnezeu "


CE SIMPATIC..a pus mina Dumnezeu pe crestetul tau si ti-a mers bine...dar romaneste nu prea stii ...ce inseamna la tine "recunostinta lui Dumnezeu"....nu tu trebuie sa ai recunostinta?
voi astia cu Dumnezeu alaturi cred ca nu cititi decit biblia la viata voastra de aia e singura tema in care va simtiti bine.
karmenrosa
Postat pe 9 Februarie 2009 09:00
Dumnezeu este singurul nostru prieten si sprijin adevarat, este Cel care te ajuta neconditionat atunci cand Ii ceri, numai ca uitam sa ne rugam de cele mai multe ori si ne intoarcem fatza catre El doar atunci cand suntem in necaz in loc sa facem asta zilnic pt a I multumi ca traim si ca suntem sanatosi.
maryna_27_07
Postat pe 9 Februarie 2009 09:02
ce chestie... despre un om destept, descurcaret si de treaba se zice ca e dat dracului... pare-se ca dumnezeu se ocupa mai mult de aia mai tantalutzi, asa...cum le zice?... saraci cu duhu....
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 09:06
De la: sora_ilsi, la data 2009-02-08 17:50:41HAI CA ASTA-I CULMEA!
SUNT JIGNITA, INCERC SA INTELEG DE CE MI SE SPUNE IGNORANTA, CE CARTI "DE INALTA VIBRATIE" MI SE RECOMANDA SI IMI RASPUND ALTE PERSOANE DECAT CEA CARE M-A JIGNIT SI CARE MA ACUZA IN CONTINUARE...VOI NU CITITI CE SCRIU CEI DE MAI SUS SI GRESELILE CARE SE FAC?
V-AM SPUS DEJA DE VREO 3 ORI CA NU STIU CUMA APARUT MESAJUL ACELA CU NUMELE MEU, CA NU L-AM SCRIS EU, DAR CE MAI CONTEAZA?
IATA UN VIU EXEMPLU DE LUCRARE A DIAVOLULUI!!!



pai daca nu sti sa umbli cu butoanele de pe aici si nu vezi bine din cauza cititului cartii aleia cu litere mici,mici,de aia.
*in primul rind ai apasat sa "citezi" nu ai apasat pe "raspuns"nu ai scris tu dar s-a copiat ce a scris cea care "te-a jignit".
*in al doilea rind ti s-a spus ca tipi, asta inseamna ca scrii cu litere mari(si nu-i frumos si politicos, ai vazut biblia e scrisa miiiic...ca o soapta)
*si in al treilea rind...daca asta e lucrarea diavolului inseamna ca esti intr-un anume fel. mai draga sora ilsi!


tu ar fi bine sa dai un exemplu si sa fi altfel ca doar esti sora...sau asa te cheama pe tine numele de familie...
karmenrosa
Postat pe 9 Februarie 2009 09:20
Am auzit o poveste cum ca ne nastem ingeri dar murim demoni....si am intrebat persoana de ce?....mi'a raspuns simplu ptr ca in evolutia noastra suntem atat de absolviti de lumea in care traim si rupem relatia cu Domnul...cum spuneati si voi in comm ar trebui sa mentinem relatia stransa cu El....insa noi de cele mai multe ori in momentele de bucurie si reusita nu ne amintim de El...desi El ne-a ghidata in schimb ne amintim atunci cand avem un necaz....cand avem nevoie de ceva....e trist.
marydoco
Postat pe 9 Februarie 2009 11:28
eco...

mda... clar si oarecum la subiect... desi eu crez ca initiatoarea topicului dorea mai mult interventii d-astea mistice, in care femeile lu' dumnezeu sa-si relateze relatia cu divinul...

pe de alta parte, din ce zici tu acolo intelesei ca religia este o carja in viata pentru astia mai zapaciti, ca sa nu le zicem altfel, nu?... chestia e ca zapacitii, adica cei si cele ce au nevoie de carja, nu prea isi bat capu' cu ce explici tu... iar ceilalti n-au nevoie de carja...

in final, cred ca ma bag pe unu' din nenumaratele topice cu papucei, dat fiind ca spre deosebire de dumnezeu, papuceii vin in zeci de modele si culori care fac deliciul posibilelor enoriase pioase...
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 14:08
Eu stiu ca Dumnezeu ne vorbeste mereu si o face prin intermediul Duhului Sfant, care se manifesta ca o soapta, ca o traire direct in inima sau in creier (pt.cei mai pragmatici), de aceea e bine sa fim mai potoliti la toate, sa o putem auzi. De aceea e bine cand te rogi sau cand astepti un raspuns de la Dumnezeu sa fii pregatit sa-l primesti, sa-ti deschizi inima.(Oare cum ar putea betivii- de exemplu) sa auda acel murmur sau sa simta acel fior? Roaga-te bluecyborg direct la Isus Hristos care stie prin ce treci, ca a simtit si asta in Gradina Ghetsimani, si asteapta-i increzatoare raspunsul. Va veni.
lumi_casia
Postat pe 9 Februarie 2009 15:08
Ecoul! E interesant ce scrii tu, dar sa stii ca relatia cu Dumnezeu vine, exista atunci cand faci totul singur si la un moment dat iti dai seama ca de fapt nu faci nimic. Si atunci realizezi ca fara EL, nu faci nimic si nu esti nimic. Si realizezi atunci ca dependenta de Dumnezeu, umblarea cu EL este TOTUL. Si asta vine cand esti zdrobit, cand esti umil, cand te consideri cel mai nenorocit, gol si orb. Si abia atunci poate interveni Dumnezeu in viata ta, abia atunci stie ca sufletul tau e pregatit sa Il primeasca, sa ii faca loc. De multe ori, sufletul, mintea mai precis sunt prea pline de crestinism si El nu mai are loc acolo! NU e un paradox? Este trist, dar daca nu ne pasa de semeni, daca nu intoarcem celalalt obraz, daca nu impartim painea cu cel flamand, daca il judecam pe cel de langa noi dupa cum e imbracat sau dupa aparente, asta e doar fals crestinism si Dumnezeu nu e cu noi. Sunt atatea gesturi "crestine" care se fac si in fata lui Dumnezeu nu au nicio valoare. "Nu va cunosc" cat de jalnic va suna pentru cei care se considera "alesi". Ma uit si eu prin casa, cate lucruri inutile am, cate as fi putut sa fac si nu am facut pentru altii, cate zile am pierdut fara sa fac ceva cu adevarat. Si constat ca sunt departe de o relatie reala cu Dumnezeu...Suntem atat de inconsecventi ca oameni, atat de delasatori, atat de pacatosi! E atat de maret actul sacrificarii, actul mantuirii si ne batem joc de el, si ne inchinam altora, ignoram pe cei care au nevoie de ajutor! Suntem atat de pierduti, atat de departe de Dumnezeu, cum ne mai suporta divinitatea? Atata dezmat, ura, nebunie, mandrie, egoism! Si ma regasesc atat de mult in josnicia asta, desi as putea spune daca as fi superficiala, ca nu fac nimic la nimeni, si totusi...sunt departe...si a fost o vreme cand eram atat de aproape...vedeam uneori ca se deschide cerul in fata mea...aveam o relatie cu Dumnezeu, ca nu imi mai pasa de greutatile lumesti pe care le aveam...Unde am ratacit?
Rugati-va lui Dumnezeu cu cuvintele voastre, aceasta rugaciune o doreste El, o relatie vie cu El, ceva ce vine din suflet, nu din memorare, nu din constrangeri, nu din rutina. De cate ori m-am certat si eu cu EL si de cate ori am plans apoi ca am cutezat asta si cat de mult m-a ajutat! Si acum stiu ca ma iubeste si imi vorbeste prin unii oameni. Nu vi s-a intamplat sa vi se spuna anumite cuvinte si sa simtiti ca vin de la EL? De cate ori am simtit asta, m-a mustrat atat de adanc si prin niste mesageri care habar nu aveau ca mesajul imi e adresat! Doamne , mare e puterea TA, mare e IUBIREA TA!
calla
Postat pe 9 Februarie 2009 15:12
Zambil! Cauta-l pe Dumnezeu , in felul tau, chiar daca unii nu te inteleg, dar daca il cauti fa-o cu inima sincera, altfel e pierdere de timp. Si totusi trebuie sa ai grija ca Dumnezeu pedepseste pe cel ce va lua in desert numele Lui!Stii ca si cel care a facut Titanicul a zis ca vaporul e atat de sigur ca nici Dumnezeu nu-l poate scufunda! Si uite ce s-a intamplat!
Oamenii care umbla cu Dumnezeu in adevaratul sens al cuvantului, au ajuns la culmea intelepciunii omenesti! Nu e vorba de o carja sau de cei zapaciti! Crezi ca tampitii il cauta pe Dumnezeu? Nebunul zice in inima lui"Nu este Dumnezeu!"
Ai vazut in viata ta oameni sfinti cu adevarat? Sa stii ca daca nu ai vazut iti spun eu ca am intalnit si cand vorbeam cu ei, simteam ca au o putere in ei, si o pace launtrica, pe care un bogat sau un ignorant nu le va avea niciodata! E ceva ce nu poti explica in termeni omenesti, mintea noastra e prea marginita sa inteleaga, dar cine ajunge la acea statura de om nou, acela a atins vesnicia!
Am avut un bunic care a fost si el un om deosebit si cred ca gasise vesnicia in inima lui! A fost un om care a suferit mult pentru credinta, a avut o femeie rea de gura, dar spunea ca nici nu o mai aude si ma miram mereu cum rade si e vesel. Si a trait 96 de ani si fara sa fie bolnav! A ramas in mintea mea, ca un exemplu de om al lui Dumnezeu! Cauta si vei gasi, dar ai grija ce cauti! Iti doresc sa gasesti pacea si intelepciunea. Frica de Domnul e inceputul intelepciunii!
calla
Postat pe 9 Februarie 2009 15:27
Cum poi ncepe o relaie cu Dumnezeu? Atepi s te loveasc un fulger? Te dedici ca de-acum ncolo s faci fapte bune, virtuoase sau religioase? Sau devii o persoan mai bun... astfel nct Dumnezeu s te poat accepta? Ei bine, NICI UNUL dintre aceste lucruri nu-i aduce aa ceva. n Biblie Dumnezeu ne-a artat clar cum l putem cunoate. Iat n continuare cum poi ncepe o relaie personal cu Dumnezeu EL te-a creat. Dar nu numai te-a creat, ci te i iubete... att de mult nct dorete s-L cunoti acum i s-i petreci venicia alturi de El. Iisus a spus: Fiindc att de mult a iubit Dumnezeu lumea c a dat pe Singurul Su Fiu, pentru ca oricine crede n El s nu piar, ci s aib viaa venic."1

Iisus a venit pentru ca fiecare dintre noi s l poat cunoate i nelege pe Dumnezeu n mod personal. Numai Iisus poate da sens vieii i poate drui un scop n via.

papusika_72
Postat pe 9 Februarie 2009 15:45
si eu zic ca zambil ar trebui sa fie mai credincios. de exemplu, ce cauta el la papucei?
si_totusi
Postat pe 9 Februarie 2009 15:52
mie imi place mult pasaju' asta al ecoului:

"Talentul, inclinatia, harul pe care fiecare om le are in el i-au fost date precum cei doi talani de argint pentru a le inmulti si raspandi, pentru a face ceva bun, frumos si util cu ajutorul lor, pentru a-i face pe semenii sai un pic mai fericiti, un pic mai buni. Dupa parerea mea, asta este menirea fiecaruia dintre noi - sa-i faca pe cei din jurul sau macar cu o ctime mai fericiti. "

din pacate daca si cu parca....


dar..da! exista oameni haruiti sa faca bine,din pacate sunt atat de putini...
iasomia
Postat pe 9 Februarie 2009 15:58
De la: yaya, la data 2009-01-30 16:48:01Zambila, nu pot sa zic ca nu ai dreptate in ceea ce ai scris. In orice padure sunt si uscaturi. Dumnezeu ne ajuta si ne iarta dar, se spune ca toti platim pe pamant pentru greselile noastre.
Ca o paranteza pot sa spun ca am avut o perioada in care nu m-am mai rugat si am simtit ca sunt singura. Acum am inceput din nou sa ma rog si il simt pe Dumnezeu mai aproape, simt ca exista daca am incredere in El si ii cer ajutorul.
florescumirela
Postat pe 9 Februarie 2009 16:05
fiecare are propria relatie cu Dumnezeu. daca nu declami pe la toate bisericile ca esti credincios, nu inseamna ca il renegi. poti sa te rogi la fel de bine si in intimitatea casei tale.

insa cand vine vorba de misticism...constat ca oamenii sunt inepuizabili...in adoratia lor ptr tot felul de moaste, sfinti si altele.

parca si nun stiu care Papa vindea indulgente, nu? si oamenii cumparau...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 16:11
mda... bigotii sunt inepuizabili... delirul mistic este pana la urma tot un delir, pur si simplu... fericiti cei ce pot identifica in ciudatenii semne divine si oameni sfinti...

hai sa n-o mai lungim... nu exista viata de apoi... fetelor, daca ratati sansa acum, dusa ramane... nimic din ce vi se intampla nu-i intamplator, dar n-are-a face cu destinul...

norocosii sunt putini, iar ceilalti se aleg cu credinta... ce diferenta este intre religiosii care cred ca ce e scris aia le e dat si comunistii care propovaduiau omul nou, ala de era fericit ca n-avea nimic... de la fiecare dupa posibilitati si fiecaruia dupa nevoi (nicolae cel mic, cartea congresului, inainte de aplauze)...
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 16:21
bai fetelor... sa nu cititi bigotti si sa va asteptai la vreo reducere de preturi...
zambil
Postat pe 9 Februarie 2009 16:22
zambil...era bugatti pentru doamne ( sic!!!) si bigotti pentru domni...ai vazut tu femei care sa vaneze reducerile pentru soti sau iubiti?
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 16:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna dimineata! 2 De la: tutankhamon 10 Mai 2010 11:52
Sutienul.. cel bun prieten ? cel mai mare dusman? 238 De la: Darksukkubus69 3 Iunie 2010 19:28
pt.concurs 1 De la: cristi_ana76 11 Februarie 2009 10:31
PENTRU D-VOASTRA SI FAMILIE 1 De la: garbo178963 9 Decembrie 2010 13:59
glume 5 De la: Sal_a_toi 9 Septembrie 2011 13:16
Setari Cookie-uri