RELATIA CU DUMNEZEU

Buna , pemtru mine religia nu conteaza de loc , pocainta nu inseamna o religie sau alta , inseamna fapte , exista un Domn , O Credinta si un Botez . Cei care cred altfel e treaba lor , nimic nu ar trebui sa impiedice casatoria intre doua religii crestine diferite , credinta trebuie sa fie aceeasi , domnul a venit pe pamant pentru a ne uni nu pentru a ne dezbina .
gianimary
Postat pe 8 Februarie 2009 10:58
Zambilica,prin cugetarile astea demonstrezi ca sclipesti de inteligenta.Nu te risipi!Pastreaza pt.tine toata intelepciunea asta dobandita odata cu trecerea timpului.Fanteziile tale sunt de neimpartasit.Mai ai putina rabdare,poate...
liviu_k
Postat pe 8 Februarie 2009 11:00
Asa e relatia cu Dumnezeu este ceva deosebit si divin .Rugaciunea fierbinte te duce mai aproape de Dumnezeu.Daca vrei sa ma contactezi adresa mea este daniela_dana777
daniela_dana777
Postat pe 8 Februarie 2009 11:57
Cineva imi spunea ca multa lume nu are curaj sa-l imbratiseze pe Dumnezeu, multora le e frica sa mearga la Biserica, pentru ca au impresia ca daca nu merg, nu au stiut si pot sa faca pacate nestigheriti. E o iluzie, o pacaleala si, de ce nu, o inconstienta?
Asa mi-am dat seama cat de putini sunt cei care-l primesc pe Dumnezeu in suflet, care reusesc sa ramana in lumina si in iubire, care reusesc sa ierte. Cred ca cel mai mare pacat este mandria si ego-ul nostru exagerat. Cati avem curaj sa avem o relatie cu Dumnezeu?
redfire
Postat pe 8 Februarie 2009 12:03
Dumnezeu scris cu d mic e inadmisibil
katalina20
Postat pe 8 Februarie 2009 12:05
Daca ai credinta in dumnezeu numai conteaza cu ce litera este ... daca e de tipar sau ica
_dulcik_
Postat pe 8 Februarie 2009 12:18
ce e aia imparatia cerurilor? de ce sa vreau acolo?
de ce sa implor, sa-mi fie teama de pedeapsa? daca nu fac nimic rau? de ce sa rostesc rugaciuni vechi care nu se potrivesc cu nimic din lumea in care traiesc.rugaciuni ale unor sfinti care traiau in pustietate si nu aveau nevoile mele...Dumnezeu la mine e altfel.


asa m-am saturat de demagogie si falsitate, de rautatea mascata a celor care cred ca sunt mai presus. Dumnezeu stie cum sunt toti si judecata lui nu o cuprinde nimeni, nu stie nimeni cum judeca El.da va e frica de necunoscut. sa va fie ca precis aveti de ce.
karmenrosa
Postat pe 8 Februarie 2009 12:52
De la: karmenrosa, la data 2009-02-08 12:52:27ce e aia imparatia cerurilor? de ce sa vreau acolo?
de ce sa implor, sa-mi fie teama de pedeapsa? daca nu fac nimic rau? de ce sa rostesc rugaciuni vechi care nu se potrivesc cu nimic din lumea in care traiesc.rugaciuni ale unor sfinti care traiau in pustietate si nu aveau nevoile mele...Dumnezeu la mine e altfel.


asa m-am saturat de demagogie si falsitate, de rautatea mascata a celor care cred ca sunt mai presus. Dumnezeu stie cum sunt toti si judecata lui nu o cuprinde nimeni, nu stie nimeni cum judeca El.da va e frica de necunoscut. sa va fie ca precis aveti de ce.


Rautate si falsitate e in orice om, ai dreptate. Dar judecata lui Dumnezeu multi oameni o stiu: cine crede in Isus are viata vesnica si nu vine la judecata ci a trecut din moarte la viata. ( e vorba de moarte sufleteasca,stare de "zombi" ca sa zicem asa,de om care misca, dar sufleteste nu are traire). Imparatia cerurilor este o lume in afara timpului pe care-l traim acum, si in afara spatiului dat pentru acesta viata, in care nu mai exista raul ci numai binele si numai exista nevoi fizice si materiale ci doar sufletesti. Daca vrei sa fi fericita, iti recomand sa vrei "acolo".
Bony
Postat pe 8 Februarie 2009 13:39
Sa ne dea Dumnezeu putere sa intelegem si sa trecem peste toate problemele vietii.
Ispite sunt multe , dar ajutorul Domnului este mai mare.
Doamne ajuta.
rozi
Postat pe 8 Februarie 2009 14:08
Scumpa mea si a Lui Dumnezeu te rog sa citesti din cartiel scrise de Sfintii Parinti,Filocalia si Acatistele Sfintei noastre Maicute care mijloceste pentru noi la Bunul Iisus Hristos.Maica noastra plange si se roaga pentru noi si este foarte importanta in Biserica noastra ortodoxa.....Du-te la Biserica sau intreaba la Manastiri sa vezi ce o sa ti se spuna despre rugaciunile catre Macuta Sfanta....Sa te lumineze si sa te binecuvinteze cu rugaciunile Ei catre Mantuitorul nostru al tuturor!
micu_valeria
Postat pe 8 Februarie 2009 14:18
II MULTUMESC DOMNULUI ZI DE ZI PENTRU JERTFA MINUNATA CARE A FACUTO PENTRU NOI PACATOSII CA NOI SA PUTEM FII MANTUITI.EL A PLATIT PENTRU PACATELE NOASTRE,DAR NOI CE FACEM PENTRU EL?NE ADUCEM AMINTE DE EL DOAR ATAT CAT AVEM NEVOIE SI APOI NE RELUAM VIETILE IN DESFRAU,IMBUIBARE,RAUTATE SI FACEM PACATE DIN CE IN CE MAI MARI FARA SA NE GANDIM LA DRAGOSTEA LUI PENREU NOI.DOAMNE IARTAMA DE GRESELILE FACUTE CU VOIE SI FARA DE VOIE SI DANE NOUA PACATOSILOR DRAGOSTE DIN DRAGOSTEA TA PENTRU APROAPELE NOSTRU.DOAR ATUNCI VOM PUTEA SA RESPECTAM PORUNCILE TALE.
laura_novacesc
Postat pe 8 Februarie 2009 14:39
laura, tu de ce strigi? stiu ca rugaciunile se spun in soapta si credinta e in suflet. la ce ajuta teoria ce o faci tu, aici?

atentie la ortograme.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 14:49
Dumnezeu este iubire , Dumnezeu exista in fiecare din noi , ne iubeste atat de mult pe noi toti cand il cautam , cand vorbim despre El,cand suntem plini de iubire prentru cei din jurul nostru.
Sunt atat de bucurosa ca l-am descoperit pe Dumnezeu in inima mea , inainte ma tot intrebam care este sensul vietii , nu gaseam nici un raspuns , acum il stiu: IUBIREA PENTRU DUMNEZEU este sensul vietii.
Doamne ajuta.
cfelicia2003
Postat pe 8 Februarie 2009 14:58
sensul vietii nu e iubirea pentru dumnezeu ci, pentru noi, pentru aproapele nostru, pentru viata

iubirea pentru dumnezeu nu e un scop in sine. nu ne nastem pentru a-l iubi pe dumnezeu. nu cred ca Domnul ne-a creat ca sa-l iubim si slavim pe el. ar fi groaznic daca asa ar sta lucrurile.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 15:06
Totusica, sa-ti iubesti aproapele inseamna tot sa-l iubesti pe Dumnezeu. Iubirea de oameni, de animale, de natura, de arta, de creatie inseamna iubire de Dumnezeu.
stability
Postat pe 8 Februarie 2009 15:35
stabylity, daca Dumnezeu e vazut ca un sentiment de dragoste , intelegere, toleranta pentru tot ce ne inconjoara, ai dreptate

unii il vad ca o etnitate . ca pe ceva ce e rupt de lume. un nene,care locuieste undeva la etaj, si care are nevoie doar de adulatii si ingenunchieri din partea supusilor aflati la parterul blocului.

esti cu dumnezeu si cand dai o paine unui flamand ,nu numai cand te afli in post si rugaciune

habotnicia nu o inteleg.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 15:53
De fapt nici nu conteaza cum il vad sau il percep altii pe Dumnezeu. Ceea ce conteaza cu adevarat este ceea ce simtim noi, fara falsitate si ipocrizie. Dar a-l iubi pe Dumnezeu cred ca mai inseamna si sa nu ridici piatra, pentru ca oameni suntem si supusi greselilor suntem (asta insemnand pana la urma toleranta, asa cum spuneai si tu, si_totusi).
stability
Postat pe 8 Februarie 2009 16:09
Un acrobat i-a fcut apariia ntr-un mic orel i a aezat o frnghie bine ncordat la zeci de metri deasupra unui ru cu ape repezi.
El a uimit mulimea prin talentul i curajul lui, traversnd de mai multe ori acel ru pe frnghie, alergnd, umblnd n mini, mergnd pe biciclet i mpingnd o roab.

Cnd i s-a prut c toi sunt convini de abilitatea lui, acrobatul s-a adresat mulimii:
- A vrea acum s mping roaba aceasta de la un capt la altul al frnghiei, avnd o persoan n ea. Credei c pot face aceasta?
Toi au nceput s strige:
- Credem! Credem!

Atunci acrobatul a ntrebat:
- Cine se ofer, s ncercm mpreun?"
Tcere deplin! Nimeni nu se ofer. Din spatele mulimii apare un copil:
- Eu m ofer. Eu am ncredere n tine!"

nmrmurit, mulimea i urmrete pe cei doi ncheindu-i cu succes drumul, att de primejdios.

Cineva se apropie de copil:
- Nu i-a fost team?
Copilul rspunde zmbind:
- Nu! Acrobatul este tatl meu. Nu e prima dat cnd facem lucrul acesta mpreun.

* * *

Te ncrezi tu n Dumnezeu, vrei s te lai condus de El pe drumul greu i primejdios al vieii, sau ai doar o form de credin lipsit de via i de putere, aa cum aveau i ceilali oameni din jurul acrobatului
carinchen
Postat pe 8 Februarie 2009 16:14
Un preot din pustie, mergand o data la un izvor s-a intalnit cu un leu fioros.Preotul s-a rugat de Dumnezeu ca leul sa capete gratie Divinitatii sentimente crestine.Si deodata, leul s-a oprit, s-a asezat pe picioarele din spate si pe coada , si-a impreunat labele una de alta si a zis:
-Multumescu-ti Doamne pentru cina care mi-ai trimis-o.Amin.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 16:23
salut

eu intru mai rar p forum, dar subiectul asta mi s-a parut inedit pt acest forum si interesant, a.i. imi voi posta si eu umila mea parere.
anterior au fost spuse cateva istorioare; stiu si eu una: un om, vrand sa se convinga de existenta lui dumnezeu, pleaca singur in desert, la un moment dat este absorbit d o portiune de nisipuri miscatoare; omul striga catre dumnezeu: doamne, ajuta-ma; nu dupa multa vreme, apare un alt individ care ii intinde omului o mana de ajutor, acesta refuza spunand ca d-zeu il va ajuta; pe scurt, scena se repeta d inca 2 ori, dupa care omul este inghitit d nisip si ajunge in rai, unde ii reproseaza luidumnezeu ca nu l-a ajutat; raspunsul acestuia a fost:"ti-am trimis ajutor" d 3 ori.
eu nuc red in povata asta mot-a-mot, asa cum nu cred in dumnezeu asa cum mi l-a infatisat bunica si biblia si biserica.
cred insa ca exista o forta a binelui (careia bisericai-a dat numele de dumnezeu doar cu scopul mnaipularii oamenilor, a.i. acestora sa le fie frik d ceva si sa actioneze cf normelor societatii) si o forta a raului (biserica o numeste "diavol", dracu. satana, etc) si bineinteles un echilibru intre cele doua.
nu putem fi toti buni, cum nuputem fi toti rai. fiecare cred k e liber sa creada in ce vrea; actionam bine impinsi fie d teama d iad, fie d teama de lege, fie d teama de constiinta noastra; cei care aleg sa actioneze "rau" nu au aceste valori
dar, in fine, nu cre dk d-zeu exista fuzic acolo dincolo d norisori si ne rasplateste pe fiecare sau ne pedepseste dupa cum actionam, asta face echilibrul celor doua forte:vbinele si raul carora noi oamenii le dam valoare
oana_adrya
Postat pe 8 Februarie 2009 16:27
toleranta nu inseamna a nu discerne sau a exagera. povestea cu piatra a fost inteleasa gresit de unii, care nu au incercat sa decripteze mesajul

a incerca sa gandim , a avea o parere diferita, a pastra un bun simt in toate, chiar si in credinta, nu inseamna a da cu pietre.

dumnezeu ne-a dat minte. asta inseamna ca a dorit ca noi sa discernem, sa analizam, sa luam hotarari si sa pastram o masura in toate

daca era asa cu, crede si nu cerceta sau traiti doar ca sa ma iubiti, la ce bun ne-a pus in tartaca creier?

ma repet dar vreau sa ma fac inteleasa. dumnezeu nu e ceva ce tine de teorie. dumnezeu e in comportamentul si trairile noastre.
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 16:29
De la: xxlanita, la data 2009-02-08 10:55:48In primul rand trebuie sa ai incredere si credinta in tine apoi in alte puteri suprenaturale.,,Dunezeu iti da,dar nu-ti baga in straita..."

EU CRED CA DUMNEZEU ITI BAGA SI IN TRAISTA!.era o gluma despre un om care cauta un loc de parcare, fiind grbit sa ajunga la o intalnire de afaceri ff importanta unde ar fi castigat o suma imensa. si cautand locul de parcare se ruga spunand " da-mi Doamne un loc de parcare ca o din suma pe cae o castig iti voi da 5%" mai face o tura mareste la 10% si tot asa..la un moment dat gaseste un loc de parcare si zice" gata Doamne nu imi mai trebuie am gasit si singur"
ori cred ca asta facem foarte multi dintre noi, avem senzatia ca putem realiza singuri ceva..oricat de mic...chiar daca ne-am rugat si am primit tot noua ne dam credit si laude. nu e asa orice faci faci pt ca iti da Dumnezeu....ar trebui sa ne dea de gandit gluma asta...ca si cea cu acrobatul pe care am postat-o mai sus
carinchen
Postat pe 8 Februarie 2009 16:50
DACA CITIND BIBLIA NU ESTI DECAT UN IGNORANT, CE DEVII ATUNCI CAND NU AI CITIT-O NICIODATA?
NICI O ALTA CARTE NU-TI POATE ADUCE ILUMINARE. IMI PLACE MULT ACEL AVERTISMENT PE CARE L-AM CITIT UNDEVA, CANDVA: "DACA STII SA CITESTI SI N-AI CITIT NICIODATA BIBLIA, DEGEABA STII SA CITESTI!"
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:19
nu sa citesti ci, sa intelegi. aici e aici
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:22
De la: G1N3A5, la data 2009-02-08 02:09:17CE IGNORANTA ESTI!!! CAUTA SENSUL ACESTOR CUVINTE,CITESTE CARTI DE iNALTA VIBRATIE,POATE VEI PERCEPE CEVA..
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:31
CE CARTI DE "INALTA VIBRATIE" IMI RECOMANZI, G1N3A5?
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:36
sora, da de ce strigi?

explica-mi daca nu stiu, arata-mi daca nu pricep dar, nu urla la mine si nu jigni. parca asa e crestineste si in spiritul credintei. asta ai inteles din ce ai citit ? sa zbieri si sa calci in picioare aproapele? ntz, ntz !
si_totusi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:37
NU ERA MESAJUL MEU CATRE TINE CEL CU "CE IGNORANTA ESTI!"ETC., CI ERA MESAJUL CATRE MINE DE LA G1N3A5,OK? NU STIU CUM A APARUT SUB NUMELE MEU!
DAR, ASTA E: UNDE DAI SI UNDE CRAPA!!!!
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:42
Daca pentru o greseala, Dumnezeu te iarta si Diavolul te pedepseste, cine este cel mai drept?
Surioara, imi pare rau sa iti spun, dar o fac cu toata dragostea, insa pe langa faptul ca esti mai ignoranta decat noi, mai suferi si de pacatul trufiei.Un om ignorant, are sufletul ca a unui copil.Ori Dumnezeu, a zis:
"Lasati copiii sa vina la mine."
Calea spre Dumnezeu, nu se afla ranindu-i pe cei care merg pe acelasi drum cu tine.Cand pui faramaturi de paine vrabiilor, nu te astepti ca ele sa iti multumeasca.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 17:44
HAI CA ASTA-I CULMEA!
SUNT JIGNITA, INCERC SA INTELEG DE CE MI SE SPUNE IGNORANTA, CE CARTI "DE INALTA VIBRATIE" MI SE RECOMANDA SI IMI RASPUND ALTE PERSOANE DECAT CEA CARE M-A JIGNIT SI CARE MA ACUZA IN CONTINUARE...VOI NU CITITI CE SCRIU CEI DE MAI SUS SI GRESELILE CARE SE FAC?
V-AM SPUS DEJA DE VREO 3 ORI CA NU STIU CUMA APARUT MESAJUL ACELA CU NUMELE MEU, CA NU L-AM SCRIS EU, DAR CE MAI CONTEAZA?
IATA UN VIU EXEMPLU DE LUCRARE A DIAVOLULUI!!!
sora_ilsi
Postat pe 8 Februarie 2009 17:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mergem la vot? 14 De la: zambila 11 Noiembrie 2009 11:57
GOD bless you all........... 11 De la: moment31 1 Noiembrie 2009 15:50
Perie rotativa- par drept 5 De la: claudia_mami 1 Noiembrie 2011 15:20
Ce facem cu femeile abuzate, exploatate...cum ramane cu ele? 38 De la: ioana_neculcea 9 Iunie 2010 10:13
feng shui 3 De la: gianiblue 30 Mai 2009 18:31
Setari Cookie-uri