cum reusim sa administram bani de la o luna la alta


cred ca pt. majoritatea e destul de greu da totusi cum reusim sa ii impartim ....sa impacam si capra si varza

Postat pe 23 Octombrie 2008 11:22

Postat pe 6 Noiembrie 2008 17:56
cu responsabilitate si cumpatare! ...banii vin si pleak,in fct de atitudinea noastra fata de bani,bunastare,belsug!
luminita07
Postat pe 21 Noiembrie 2008 01:42
eu imi fac liste. Imi impart bani in:
1. rata la masina
2. benzina
3. mancare si ce imi tre in casa
4. intretinere, telefon, curent, cablu
5. cadou ptr. ...
6. haine sau produse cosmetice
7. intretinerea personala ( sala, manichiura, masaj,vopsit etc)
8. iesiri in oras
9. cheltuieli neprevazute
Si tot asa in functie de ce cheltuieli sunt in luna aceea.
Incerc sa pun si bani deoparte daca tre sa fac anumite schimbari sau va veni ceva mai costisitor intr-o anumita luna.

Dupa ce am facut lista si am spus banutii pe care ar treb sa-i dau vad daca ma incadrez, de nu mai reduc din cheltuieli.
dafffne
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:57
dafffne draga,esti casatorita,ai copii?dupa lista ta de prioritati nu s-ar zice...in afara de punctele 1 si 4 restul sunt distractii....
deci cum faci fata de la o luna la alta ,financiar vorbind?

ce bine e sa nu ai responsabilitati........ale tineretii valuri...
Roxxynela
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:01
Eu am spus cum fac nu stiu cum e sa ai o familie, dar presupun ca e dificil din acest punct de vedere ,de imi e mie greu sa-mi administrez banii si timpul pentru a face platile pentru intretinerea casei. O sa incerc sa ma modernizez ! O sa fac platile on line! Asa voi economisi timp!
PS: oricum am fost singura care am spus ceva concret;asteptam si alte pareri!
dafffne
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:59
Fetele, sunteti de acord sa spunem, aproximativ desigur, cam care sunt veniturile/cheltuielile noastre si pe ce se impart ele.
Eu de ex castig vreo 2000 si ceva de lei, si mi se pare ca nu-mi ajung la nimic. Da, sunt pe la inceput :) dar totusi .... Cum sa ma descurc cu ei?

Nu se poate pune problema sa-mi inchiriez o garsoniera a mea, sa-mi iau masina mea sau chestii de gen.
Stau cu ai mei si am permanente frecusuri cu ei despre cheltuielile cu mancare (aia e la comun, sau de ce vreau sa-mi iau inca o pereche de pantofi, o camasuta cand mai am).
Masina veche a alor mei nu o iau sa merg singura cu ea, pt ca nu-i pot plati reparatia unui eventual accident. Plus ca ei zic ca mi-o dau cu jumate de gura.
zambila_bleu
Postat pe 3 Februarie 2009 15:42
Bucurestiul este un oras scump.
Eu cred ca ai putea sa-ti achizitioneze o masina in leasing sau in credit...
La apartament in momentul de fata la modul cum se acorda creditele nu te incadrezi , doar de te pot ajuta parintii cu veniturile lor ( ca giranti ).
dafffne
Postat pe 4 Februarie 2009 17:38
Daffne,

Ai mei si-au luat alta masina, noua si mi-au promis-o mie pe cea veche. Asa ca n-am nevoie sa cumpar una. Cel mult as lua-o de la ei :)
Problema asupra careia va cer eu ajutorul: e cum schimb mentalitatea lor? Ca am si eu banii mei acum, aia multi putini cat sunt si sunt pe picioarele mele dc nu-mi pot inchiria garsoniera?
zambila_bleu
Postat pe 6 Februarie 2009 15:08
CAT AI DA PE CHIRIA LA O GARSONIERA? nu ai vreo prietena ce e in acceeasi situatie ca tine? Poate va mutati impreuna...
dafffne
Postat pe 9 Februarie 2009 16:43
hm Dafne... vezi ca tipele care le stiu stau cu prietenii lor asa ca eu nu mai pot sta cu ele. Plus ca si eu sincer, as fi vrut sa stau singura.
Chiria .... nu cred ca mai pot da vreun ban pe ea acuma. Banii astia din salariu abia imi ajung mie sa-mi iau cheltuieli de baza gen hainele mele si mancare, iesit in oras.
Daca ar fi sa dau macar 1000 lei chiria la gars, plus 3-400 minim alte cheltuieli gen intretinere, telefon, samnd nu m-as descurca nici macar cu banii pt mancare. Ca eu nici acum nu gatesc, iti dai seama ca stand de una singura nu ma apuc de bucatarie - deci mancarea tb comandata, cumparata semipreparata cheltuieli mai mari.
Sau gresesc eu?
Eu imi doresc mai inainte decat orice independenta acuma, ca m-au batut destul la cap ai mei, ca sa nu am chef sa stau cu un tip sa ma bata altu la cap.
zambila_bleu
Postat pe 10 Februarie 2009 14:43
nu e atat de greu sa gatesti...te uiti pe net la retete si le faci intocmai.Independenta inseamna sa sti sa te incadrezi si intr-un buget! Poti sa stai cu mai multe persoane in casa expl : cu un cuplu si casa sa aiba 2 camere..astfel se impart cheltuielile.
dafffne
Postat pe 10 Februarie 2009 15:44
Daca ti se pare foarte rau ca stai cu ai tai si dai cateva milioane in casa (asa cum e si normal) pentru intretinerea ta, muta-te singura sa vezi cum sar din schema camasuta sau pantofii pe care vrei sa ti-i iei.
Micass
Postat pe 15 Februarie 2009 08:50
@Micass: de ce te iei de mine degeaba? N-am zis ca ma deranjeaza ca dau bani in casa stand cu ai mei, ci v-am intrebat cum sa fac sa ma respecte. Eu imi permit sa ma autosustin in casa alor mei, si nu ma plang. Ma plang cand trebuie sa dau socoteala de ce mi-am cumparat o anumita chestie -din banii mei cumparata, btw- care dupa parerea lor nu-si avea rostul.

@daffne: vezi tu daffne, eu plecand de la ai mei, mi-as dori independenta (casa mea, comoda, acceptabila)
Altfel cu banii investiti anual in chirie, pot sa imbunatatesc enorm in casa la ai mei. Si le-am zis si lor asta, dar nu ma inteleg. Se incapataneaza sa-mi explice ca ei "n-au fost obisnuiti sa arunce nimic" si iese iar scandal cand se strica un iaurt sau o mancare.
zambila_bleu
Postat pe 19 Februarie 2009 17:17
Esti singura la parinti?
Este posibil ca ai tai sa fie obisnuiti cu o viata grea, chiar daca acum au un standard ok. Faza este ca e intradevar o risipa sa cumperi f multe alimente pe care nu le poti manca si ajungi sa le arunci pentru ca sunt alterate, expirate. Si greu am reusit sa ma obisnuiesc sa nu cumpar mai mult decat am nevoie. Imi fac lista celor necesare cand plec la cumparaturi, innafara de lista imi las si un buget de 40 lei pentru lucruri ce sunt " neprevazute ". Daca vad ceva si este mai scump il adaug ptr a doua data.
dafffne
Postat pe 23 Februarie 2009 10:51
De la: castoras, la data 2009-02-10 14:43:44hm Dafne... vezi ca tipele care le stiu stau cu prietenii lor asa ca eu nu mai pot sta cu ele. Plus ca si eu sincer, as fi vrut sa stau singura.
Chiria .... nu cred ca mai pot da vreun ban pe ea acuma. Banii astia din salariu abia imi ajung mie sa-mi iau cheltuieli de baza gen hainele mele si mancare, iesit in oras.
Daca ar fi sa dau macar 1000 lei chiria la gars, plus 3-400 minim alte cheltuieli gen intretinere, telefon, samnd nu m-as descurca nici macar cu banii pt mancare. Ca eu nici acum nu gatesc, iti dai seama ca stand de una singura nu ma apuc de bucatarie - deci mancarea tb comandata, cumparata semipreparata cheltuieli mai mari.
Sau gresesc eu?
Eu imi doresc mai inainte decat orice independenta acuma, ca m-au batut destul la cap ai mei, ca sa nu am chef sa stau cu un tip sa ma bata altu la cap.


draga mea...gandeste-te in prima faza sa vezi ce este strict necesar...haine si pantofi nu cumperi lunar! incepe si mai taie din distractii si in acest timp gandeste-te cum sa mai castigi niste bani in plus, invata sa gatesti si vei reduce cheltuielile cu mancarea la jumatate. sunt multe de insirat aici, asa ca trebuie sa te ordonezi putin.
nebuna
Postat pe 1 Martie 2009 15:53
pai Dafina cheltuielile tare sunt din punct de vedere a unei tipe singura

depinde si care sunt prioritatile tale

de exemplu eu am asa

- cheltuielile casei ( facturile , specific casa este a mea fara rate )
- maancare si tot ce trebuie umplut in camara
-medicamentele bunicii
- bilete la concerte , teatru , film sau iesiri cu fetele
- anu asta avand nunta , pun cvea de o parte

am un venit de cam 10 mil si mie imi ajung banii astia


nu am nici o rata la banca pan acum si nici de acum incol nu o sa am si spun ca mie imi ajung banii astia si mai ales ca in weeknduri stau acasa cu sotul meu , nu am inca copil , e in plan acest an
cinezee
Postat pe 1 Martie 2009 16:45
Dar u locuiesti cu cine?
Cat dai pe mancare lunar?
dafffne
Postat pe 2 Martie 2009 15:11
Eu sunt casatorita , deci in familie suntem 3 guri

sotul meu are parte de venit dr merge in plata facutlatii , bunica mea ( are pesnia ei ) implciit si eu cu al meu salar

nu iti pot spuen cat dau lunar ptr ce mananc eu sigur nu corespunde cu gusturile tale si apoi depinde cat mananci tu pe zi sau cat de des , cert este ca eu gatest o data la 2 zile , plus necesarul de lapte , paine , unt si bine inteles mai depinde si zona unde stai in bucuresti ca preturile cu siguranta difera ( eu stau in sec 1 , clare mai scump decat in alte zone din pacate ptr mine )


acum eu cred ca tu esti singura , deci nu ne putem compara , am dedus dupa lista de cheltuieli pusa de tine si plus de asta nu esti locata in bucuresti , deci ie4se din discutie anumite comparatii de costuri
cinezee
Postat pe 2 Martie 2009 15:28
Am intrebat pentru ca ma surprinde faptul ca poti sa te incadrezi in acea suma de bani . Eu dau pe cumparaturile ptr. casa: mancare ,consumabile bucatarie si baie, etc. 400 lei. Si vroiam si io sa reduc din costuri. Deaceea te-am intrebat.
O solutie am prins-o este sa gatesti. Adevarul e ca io nu gatesc decat maxim de 2 ori pe saptamana...
dafffne
Postat pe 3 Martie 2009 15:29
dafff,

cum draq iti ajung 400?

iasomia
Postat pe 3 Martie 2009 15:32
@ Iasomie uitate ca ea este in constanta si mai ales a spus ca sta singura deci nu exista termene de comparatie din start
cinezee
Postat pe 3 Martie 2009 23:11
De la: iasomia, la data 2009-03-03 15:32:32dafff,

cum draq iti ajung 400?



Ma scuzi dar cate vase crezi ca am de spalat, am 2 masini de spalat /sapt etc.
dafffne
Postat pe 4 Martie 2009 15:33
Mai dar idei se pot da aici?
Ca innafara de mine si cinezee nu a dat exemple clare...
dafffne
Postat pe 4 Martie 2009 15:35
Doamne,400 pt cheltuieli?? la mine numai intretinerea la garsoniera a fost ultima oara 320 lei....energia electrica 45 lei,telefoane(fix si mobil) 120 lei,cablu tv 23 lei,etc etc..nu mai zic restul cheltuieleilor,rate si altele...
Roxxynela
Postat pe 4 Martie 2009 15:48
scuze moi..

am citit doar ultima postare.

cred ca o sa ne invete nevoia cum sa economisim..se strange latu in curand..
iasomia
Postat pe 5 Martie 2009 15:51
De la: iasomia, la data 2009-03-05 15:51:34scuze moi..

am citit doar ultima postare.

cred ca o sa ne invete nevoia cum sa economisim..se strange latu in curand..


Ei cred ca e mai bine sa ajungi treptat la economisire nu sa fi constrans de situatie. Asa este mult mai brutal!!!!!!!!
dafffne
Postat pe 5 Martie 2009 16:23
De la: Roxxynela, la data 2009-03-04 15:48:44Doamne,400 pt cheltuieli?? la mine numai intretinerea la garsoniera a fost ultima oara 320 lei....energia electrica 45 lei,telefoane(fix si mobil) 120 lei,cablu tv 23 lei,etc etc..nu mai zic restul cheltuieleilor,rate si altele...


Ma refeream strict la mancare si consumabile casa : expl. : detergent, produse de spalat gresia ...
Locuiesc singura ganditi-va ca un Axion de vase la 2 l imi ajunge in jur de 5 luni.........

Nu stiu cum pot sa fac economie la curent , la cablu , intretinere... astea sunt si treb platite.
dafffne
Postat pe 5 Martie 2009 16:29
M-am intors fetele!
Despre cheltuielile mele, sa dau si eu ceva cifre: gazul 500/luna iarna, 50 vara, (am centrala), intretinere vreo 100 iarna, 30 vara (pt apartament de 4 cam, 2 pers) Cablu 30/luna, internet 30 lei, apa... hm nu stiu, vre 40 lei
Mancare cam 500-600/pers pe luna
Cheltuieli cu cosmetice, creme, produse de ingrijire diverse 100/luna
Lentile de contact 100 lei/luna
Hainutze, pantofi, accesorii: cred ca fac iar vreo 100 lei pe luna

Eu nu prea le am cu bugetele, iau chestii din impuls. De ex, de 8 Martie am tocat 300 de lei pe o fustita, o bluzita si un bolero :)

Noi sa fim sanatoase
zambila_bleu
Postat pe 10 Martie 2009 16:28
De la: nebuna, la data 2009-03-01 15:53:26

draga mea...gandeste-te in prima faza sa vezi ce este strict necesar...haine si pantofi nu cumperi lunar! incepe si mai taie din distractii si in acest timp gandeste-te cum sa mai castigi niste bani in plus, invata sa gatesti si vei reduce cheltuielile cu mancarea la jumatate. sunt multe de insirat aici, asa ca trebuie sa te ordonezi putin.


Uite ca eu cumpar lunar haine si pantofi o fi bine, o fi rau, asta-s eu. Plua ca nu-s deloc fericita, nici pe plan personal, nici sentimental sau profesional, asa ca, mai compensez cu shoppingul.
Ceea ce-mi spui tu aici mi se pare foarte aspru. Poate asta e singura/cea mai buna cale spre independenta. Poate nu e. Nu stiu. Ce stiu sigur e ca nu-mi propun sa stau singura intr-o garsoniera, sa nu mai ajung la shopping decat odata pe luna, sa gatesc sau sa economisesc. Stiu sa gatesc daca vreau. Am facut tot felul de retete aiurite de Craciun, ca vroiam eu sa incerc ceva nou. Dar nu-mi propun sa fac asta mereu dintr-un motiv foarte simplu: nici mama mea nu face astea. Da, mai gateste cate ceva gen cartofi prajiti, sau snitzele, rar o ciorbita dar atat. N-am fost invatata sa le fac.
Iti dai seama ca as fi mai nefericita stand singura si gatind decat acasa cu ai mei acum.
zambila_bleu
Postat pe 10 Martie 2009 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concursul cu excursia la Disneyland Paris 2 De la: Rely77 20 Octombrie 2011 10:33
vreau s-mi fac prieteni corecți serioși din romnia-grecia indya-egypt danemark -germania -(franța)japonia 7 De la: si_totusi 14 Martie 2011 14:34
Party fraudeaza concursul sponsorizat de Germanos 2 De la: tralmey 6 Aprilie 2010 16:14
Exista termeni si conditii de respectat pe acest forum?Cine supravegheaza asta? 4 De la: tatoo 24 Iunie 2011 00:13
Targ de mirodenii in weekend, la Brasov 1 De la: Ridhima 12 Iunie 2009 22:18
Setari Cookie-uri