trandafirul de jericho

stie cineva cum se inmultesc?
mimosa
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:44
daca TRANDAFIRUL TAU DE JERICHO arata ca in "poza" din Catalogul "QUELLE", esti o fericita ! Te felicit si ...de invidiez ! Acum mai bine de doua luni am cumparat si eu doua "minuni" din acestea. Le-am pus la LUMINA, in balcon, LE-AM UDAT cat sa se simta bina, asa cum scrie in instructiuni si, in afara faptului ca TOT SPER CA TRANDAFIRII MEI DE JERICHO VOR FI VERZI, STUFOSI SI FRUMOSI ODATA SI ODATA, nu s-a intamplat nimic! "Ghemotocul" cafeniu - cum era la cumparare - s-a deschis, dar tot cafeniu este si doar pe alocuri da semne ca nu a murit de tot, adica are ceva frunzulite verzi, dar inca incape intr-un castronel ! Am fost tentata sa-i arunc, dar in prezentarea lui scrie ca ..."aduce noroc"! (!?) Poate ca asa este norocul meu ...cafeniu, aproape "ghemotoc" si cu palide semne de viata ! Mai astept ! Oricum nu a costat foarte mult, era adorabil in poza de prezentare, deci se anunta un miracol, deci sa vad ce-o mai fi sa fie cu el ! INCA O DATA, TE FELICIT PENTRU NOROCUL TAU DE A AVEA UN TRANDAFIR DE JERICHO IN PLINATATEA FRUMUSETII LUI !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 11 Noiembrie 2008 10:40
Buna,
imultirea se face prin spori, dar nu cunosc inca pe nimeni care ar fii reusit sa-i inmulteasca.
trandafir_de_jericho
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:11
Buna,
pacat ca nu te poti bucura si tu de acesta minune de planta.
Si mie mi s-a intamplat sa nu inverzeasca in totalitate, dar aproape.
Dupa ce am pus-o in alta camera s-a inverzit toata.
trandafir_de_jericho
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:14
Am cumparat si eu .
Sunt dezamagita,l-am tinut la lumina in balconul insorit,apa are ,a inverzit, dar nu pana la varf au ramas partile maro in cca 30% din lungimea"frunzei" si de inmultit cred ca merge prin separare de la radacina ,dar cu conditia sa inverzeasca complet si...sa creasca, nu?
cornelia_leia
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:16
POate nu a intalnit....in casele voastre....ceea ce trebuia ....multa dragoste , lumina , calm , liniste in suflete...credinta in Dumnezeu....bucuria de a sti ...ca exista langa sufletul tau...sufletul daruit ...de puterea divina,ca raspuns la rugaciunile tale...sa simti te simti ca intr-un vis...dar atat de real...sa ti-l doresti sa fie in fiecare clipa langa tine...iar fiecare clipa fara el...sa ti se para o vesnicie...dar ocrotirea lui...sa fie atat de prezenta....sa il simti ...intr-un gand nesemnat....intr-un gest....sa simti ca face totul...pentru ca viata ta...sa fie altfel...
Nu iti poti explica....dar ...vei vedea...ca e ceva ...intre vis si realitate....dar nu cladit...pe mult accentuata ...latura materiala...nu banii construiesc acest vis...ci sufletele noastre...
Probabil...voi fi acuzata de idealism...fie ...dar nu as schimba niciodata ...pentru toti banii din lume...clipa prezenta din viata mea...indiferent...de ce va fi in viitor..
Astfel , inveti sa privesti altfel viata, oamenii , sa stii care iti sunt prioritatile adevarate...lucru pe care l-am reinvatat si eu...
Eu ...ii multumesc ...lui Dumnezeu...pentru ce am primit...iar...sufletului ...drag...bucuria ca exista in viata mea...ii multumesc ...pentru tot...iar alte lucruri...ii le voi spune...cand va sta ,,,asezat in fata mea,cand distantele malefice vor fi topite, in adevaruri care nu sunt iluzii...
Incearca ...sa oferi acestei flori ...acest climat,iar...rezultatul va fi , cu totul extraordinar....ai sa vezi...

mirandra64
Postat pe 5 Ianuarie 2009 05:37
mirandra 64, cam "
bati campii",chiar nu ai gasit alt loc pentru a vorbi de credinta ta?de ceea ce simti sau ti se pare tie..................
Aici se discuta altceva nu ai observat?DOAR despre trandafirul de Jerico
cornelia_leia
Postat pe 6 Ianuarie 2009 12:29
Eu cred ca ar trebui sa stii mai multe lucruri....despre ingrijirea florilor....nu te supara...dar asta e parerea mea...
mirandra64
Postat pe 6 Ianuarie 2009 21:30
fetelor aceasta floare se tine in apa o data la 3-4 saptamani.este planta de desert.putrezeste daca are multa apa....in rest ea sta asa inkisa.si aduce si minuni...
irina_maria73
Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:27
BUNA;
SE INMULTESTE PRIN SPORI DAR LA NOII IN TARA NU E POSIBIL DEOARECE NU E CLIMA ADEGVATA ;EU ATI SPUN PTR CA AM DE VINZARE ASA CEVA SI TRAIESC IN TARA ACESTEI PLANTE......
trandafir_de_jericho
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:06
Oferiti celor dragi un CADOU NEMURITOR !
De la mine puteti achizitiona aceasta planta nemuritoare "Trandafirul de Jericho", un CADOU DEOSEBIT care tine o viata intreaga. Trandafirul de Jericho il puteti invia de cate ori doriti. Este o planta care traieste in desertul Palestinei. Se povesteste ca Fecioara Maria plecand din Nazareth inspre Egipt in cautarea unui adapost a binecuvantat aceasta planta astfel daruindu-i viata vesnica astfel ramanand cu denumirea Trandafirul Sfintei Maria. Este SIMBOLUL NOROCULUI, DRAGOSTEI si BUNASTARII. Un adevarat MIRACOL AL NATURII. Astfel a devenit o amuleta cautata pentru puterea ei de a APARA CASELE CE O GAZDUIESC de influente malefice si de a ADUCE PACEA, BUNASTAREA, SANATATEA, FORTA si FERICIREA transformind energia negativa in ENERGIE POZITIVA. 1 planta costa 23 roni, o trimit cu posta cu plata Ramburs la primirea pachetului. Contactati-ma la email: trandafirdejericho@yahoo.com pe site: www.roseofjericho.npage.de/ sau la tel.0754791252
trandafir_de_jericho
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:44
cine...cine stie....cine stie...oare?
sigur....cineva stie...despre ce e vorba...
mirandra64
Postat pe 8 Ianuarie 2009 20:59
buna Miranda,
am vazut ca ai comentat despre ingrijirtea acesteie plante,nu toata lumea a auzit de planta asta si sunt sigura ca nici tu asa ca:lasa lumea sa asi exprime dorintele poate cineva o poate ajuta......uite de exemplu eu cunosc aceasta planta destul de bine o vad zilnic cum se dezvolata cum se lasa dusa de vint etc..........MULTUMESC DE INTELEGERE!!!!!!TRANDAFIR DE JERICHO
trandafir_de_jericho
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:59
Gasiti pe internet destule informatii despre trandafirul de Jerico.Eu am gasit si informatii si am gasit si sa cumpar.
Aemulus
Postat pe 21 Martie 2009 17:53
Vind Trandafir de Jericho, planta nemuritoare , un cadou deosebit care tine o viata intreaga. Rose de Jericho o puteti invia de cate ori doriti.Este o planta care traieste in desertul Palestinei. Se povesteste ca Fecioara Maria plecand din Nazareth inspre Egipt in cautarea unui adapost a binecuvantat aceasta planta astfel daruindu-i viata vesnica. Totodata datorita acestei intamplari i se mai spune si Trandafirul Sfintei Maria. Este simbolul norocului, dragostei si frumusetii. Un adevarat miracol al naturii. Astfel a devenit o amuleta cautata pentru puterea ei de a apara casele de influente malefice si de a aduce pacea, bunastarea, sanatatea, forta si fericirea transformind energia negativa in energie pozitiva in locuintele care o gazduiesc. 1 planta costa 23 roni, o trimit cu Prioripost cu plata Ramburs la primirea pachetului. Cei interesati ma pot contacta la adresa de email: trandafirdejericho@yahoo.com sau pe site: www.roseofjericho.npage.de/ sau la tel.0754791252
trandafir_de_jericho
Postat pe 22 Martie 2009 15:02
Cercetati site-ul :http://www.vincelewis.net/rose.html

Acolo o sa gasiti informatii despre inmultire, cum sa ai grija de planta si alte lucruri bine de stiut pentru cei interesati in aceasta miraculoasa planta.
Pretul de 23 ron este foarte bun, asa ca va recomand din suflet sa o cumparati.
Vine Pastele, de ce sa nu aveti o planta sfinta pe masa de sarbatoare?
Aemulus
Postat pe 22 Martie 2009 18:53
Mi-am luat trandafir de Jericho.Dupa 3 ore in apa este aproape complet deschis si astept sa vad ce se mai intimpla.Am sa-l tin in apa conform instructiunilor doar o saptamina dupa care il trec la nani pui pentru o vreme si tot asa.Am sa-i schimb apa zilnic (apa cind se schimba nu se arunca ci se foloseste la stropit in casa asa ca si aghiazma).
Daca o sa inverzeasca ca in reviste am sa-i fac poze sa le postez pentru voi.
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 06:44
http://www.flu.ro/articole/Casa_Ta/Trandafirul_de_Jericho_planta_nemuritoare.html

cititi aici si veti primi toate raspunsurile referitoare la trandafirul de jericho
o zi frumoasa
rizzibizzi
Postat pe 26 Martie 2009 08:01
fetele...

de ce nu va cumparati nene o cultura de virusi?... astia revin la viata si dupa un miliard de ani si se hranesc cu ce gasesc ei prin preajma... mai tari ca piatra... he,he,he...

sunteti in stare sa dati banii pe toate tampeniile, dac va spune vreun jmecher ca au stat in glastra la fereastra fecioarei maria...

mare-i gradina, frate...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 08:08
Zambil, esti penibil ca de obicei.
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 17:56
micabiso, ai draci?...

pai cine va pune mami sa dati banii pe toate buruienile?... acu' cativa ani tiu minte ca umblau unii cu o alga d-asta de-o puneai sa creasca-n borcan... alt noroc al casei, ba unele d-astea d-alde tine si mancau porcareaua aia, cica era medicament universal...

nenica, eu ma bucur cand sarlatanii le-o trag la credule, da' nu reusesc sa le dovedeasca chiar pe toate... exista anumite chestii cu adevarat nesfarsite pa lumea asta...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:11
Zambil, nu pot sa-ti explic cit e de interesant sa privesti un pumn de paie uscate cum in 12 ore incepe sa fie verde si plin de viata.
Prea crezi ca le stii pe toate, ca esti tu un panaceu la toate dilemele omenirii.
Planta asta e doar o planta ca multe altele cu un ciclu de viata diferit de multe altele.Atit!
Din acelasi motiv al credulitatii despre care vorbesti lumea isi pune griu incoltit pe masa de Paste.E in viziunea ta atit de rau sa ai o planta verde, semn de primavara si un nou inceput, pe masa, sau oriunde in casa?
Daca asa gindesti viata ta trebuie sa fie tare plictisitoare.Nu te-ai saturat doar de privit televizorul?
Si ca sa aliez tie, uite o recomandare (asa cum dai tu la toata lumea): iesi nene in padure, in mijlocul naturii si OBSERVA.S-ar putea sa-ti placa mai mult decit ecranul cu imagini miscatoare.
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 18:20
micabiso...

ai apucaturi de capra, vaz eu... daca te hipnotizeaza-n halu' asta o mana de paie...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:24
Nebunaticule...vad ca tie iti plac capritele nu-i asa?
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 18:29
micabiso...

ai vrut tu ceva, da' ti-a iesit numa' un behait usor... ia tropaie putin, sa-ti vaz si miscarea...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:33
Zambilica, sa avem pardon...ia uita-te la poza mea si pe urma la a ta....adica asa batrin si paradit cum esti mai poti sa vezi ceva?Iti dai si tu ultimul zvic inainte de deces.Mai bine ti-ai lua un trandafir sa te ajute sa renasti.
Aemulus
Postat pe 26 Martie 2009 18:36
micabiso...

la raioase nu-mi trebe vedere, mirosu' mi-ajunge...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:39
tati,

vezi ca mica nu prea are umor..si apoi nu ti-e mila de ea?

nu vezi cat de diafana este?....
iasomia
Postat pe 26 Martie 2009 18:40
mica,

"Si ca sa aliez tie, uite o recomandare (asa cum dai tu la toata lumea): iesi nene in padure, in mijlocul naturii si OBSERVA.S-ar putea sa-ti placa mai mult decit ecranul cu imagini miscatoare."

mico,

pt un om care posteaza la 4 dimineata (cum faci tu )esti un picut cam agresiva....
iasomia
Postat pe 26 Martie 2009 18:42
pai ce-i trebe ei umor?... e suficient sa raz eu... he,he,he...
zambil
Postat pe 26 Martie 2009 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dati-mi va rog un sfat! 4 De la: adrianul22is 18 Octombrie 2009 16:49
Alo!!! Eu nici nu am vzut acest trandafir!!!!!!!! 20 De la: preciouss 31 Octombrie 2009 17:37
Cyclamen persicum 1 De la: garbo_6833 21 August 2012 23:51
Comanda la noi o floare care nu se usuca 23 De la: fleurdelis 12 Ianuarie 2010 23:40
Despre muscate si panselute 5 De la: Voda_Oana_Stefania_1 14 Iunie 2013 19:47
Setari Cookie-uri