sotul meu e pe cale sa devina alcoolic


cred k am ajuns intr-o etapa a vietii cand am nevoie de ajutor.si cand spun asta inseamna k am ajuns la capatul puterilor.sotul meu cu care am impartit viata timp de zece ani,cred k este pe cale sa devina alcoolic.weekend de weekend se imbata,dar vorbesc de o betie crunta k nici nu stie cum il cheama.serviciul meu este de asa natura k weekend-urile nu sunt acasa,iar cand ajung seara la 10 si ceva moarta de oboseala il gasesc pe el mort de beat.cand sunt eu acasa nu se intampla lucruri de genul asta.am incercat o multitudine de metode si tertipuri de al dezvata de acest viciu dar nimic;anturaj nu are,singura lui scuza(cu toate k nu o consider drept o scuza)este faptul k munceste la casa noastra de dimineata pana seara sambata si duminik.si imi spune k dak munceste tre sa bea;nu sunt de acord cu aceasta afirmatie deoarece f multi barbati muncesc din greu dar nu consuma nici o picatura de alcool.este trist caci la 27 de ani ai sai deja nu se mai poate abtine.nu stiu ce sa fac.am nevoie de sfaturi.nu zice nimeni,mai bea omul dar nu este necesar sa bei pana nu mai stii de tine.voi ce parere aveti?mai are cineva aceeasi problema k mine?eu ma imbolnavesc de nervi;nu ma pot intelege deloc cu el cand e beat.ajutati-ma va rog
silviadana
Postat pe 4 Octombrie 2008 23:41
Cred ca stiu foarte bine despre ce e vorba. Imi pare rau sa aud asta. Dar depinde de persoana. Daca e un tip cu ambitie va scapa de asta. Daca nu...:( Nu!
Am patit si eu la fel, si tot nu s-a dezobisnuit in totalitate. Nu are ambitie. Dar dupa cum ti-am spus... Depinde de om...
E crunt sa ai un asemenea om in casa. Te termina psihic...
Te pup si ai grija de tine!
picaturaderoua
Postat pe 22 Octombrie 2008 17:54
multumesc de raspuns cristina
silviadana
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:36
silviadana, regret ce ti se intampla. din pacate barbatii care sunt dependenti de alcool au FOARTE MICI sanse sa scape de aceasta problema. majoritatea dintre ei nu-si recunosc problema, iar daca realizeaza, ori nu le pasa ori nu au vointa necesara sa rezolve situatia. mediul in care traim nu-i ajuta sa se vindece.......din contra, le incurajeaza viciul. barbatul betziv chinuie psihic femeia de langa el..si nu numai. gandeste-te bine daca mai continui sa-i ramai alaturi. cred ca ai destule exemple la generatiile vechi in care femeia s-a chinuit si a ramas alaturi de "bunul bautor" o viata intreaga.
aleasa_m
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:01
Am o intrebare: de unde stii ca numai in weekend se imbata in felul in care ai descris? Cei care consuma alcool, cand sunt euforici(unul din efectele alcoolului) spun ca sunt bine dispusi. Trebuie sa fii foarte sincera cu tine si cu el mai ales. Cand il prinzi in "toane bune", vreau sa zic fara pic de alcool in organism, stati de vorba foarte serios. O sa vezi c-o sa "te refuze" (sunt obosit, ti se pare, nu este asa, toata lumea mai bea un pic ). Sa stii ca, daca problema devine serioasa, va va afecta si viata "de familie", ca sa zic asa. Poate nu poti sa spui aici ce lucrezi in weekend, dar daca spui ca atunci cand esti acasa nu se imbata, poate incerci sau reusesti sa schimbi programul respectiv. Problema poate deveni foarte grava, asta daca nu este deja.
Incearca acest link ... poate te va ajuta (va va ajuta). Mult noroc.
http://www.dependenta.ro/alcoolism2.htm
lady33
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:59
Pot sa iti povestesc din experientza mea cu un asemenea "nevinovat" asa ca sa stii ce sa te asteptzi:

1 - "eu nu ma imbat", "toata lumea bea".

2 - excesiv de suspicios, banuitor, violent sau agresiv psihic/fizic. Sau opusul - cine esti tu, ce vrei, pleaca femeie de aici. Sau opusul opusului: te iubesc, o sa ma parasesti, o sa mor fara tine, nu pleca teeee roooooog.....!!

3 - habar n-are de punctul 2 - cine, el?! Cand asta?! Aseara? E, exagerezi....

Niciodata un betiv "cronic" nu va recunoaste ca are o problema - toata lumea e defecta si il vede strimb, el n-are nici o vina.

Daca ma intrebi pe mine, fa tot ce poti sa il impiedici sa mai bea ACUM sau lasa-l. O sa ajungi TU o epava inaintea lui, pentru ca te termina psihic convietuirea cu asa ceva.
eileenlately
Postat pe 21 Decembrie 2008 14:21

nemultumirile,nesiguranta si gelozia produc innecarea in alcool,tranchilizarea,fuga...Iubiti-l,comunicati...
cercelmarilena
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:10
multumesc pentru sfaturi fetelor.problema s-a remediat,ba chiar aproape a disparut pot zice,dar sa nu fiu visatoare caci poate oricand reaparea.va pupacesc pe toate
silviadana
Postat pe 15 Ianuarie 2009 15:08
e foarte bine ca s-a rezolvat problema asta inseamna ca nu a fostchiar asa de greu sa se lase de bautura
ghelene_06
Postat pe 11 Februarie 2009 08:51
silviadana- spune-mi si mie cum ai rezolvat situatia-ce rol ai avut in
aceasta rezolvare?Esti sigura ca ramane asa?
ios
Postat pe 7 Martie 2009 07:58
SINCER CRED CA ARE PE CINEVA
AL MEU FACEA LA FEL SI DUPA ANI,DESPARTITI FIIND AM AFLAT CA SE IMBATA INAINTE SA AJUNGA ACASA,FIINDUI RUSINE SA DEA OCHII CU MINE
gabi_ene2005
Postat pe 12 Martie 2009 17:14
Dar ce poti spune de un barbat care bea zi de zi si care si a distrus sotia si copilul?
Daca bea doar in weekend ,e bine inca!Parfum!
lauravasile2003
Postat pe 13 Martie 2009 15:53
De la: lauravasile2003, la data 2009-03-13 15:53:44Dar ce poti spune de un barbat care bea zi de zi si care si a distrus sotia si copilul?
Daca bea doar in weekend ,e bine inca!Parfum!




umple-i cada cu vin , arunca o mortacinue in ea si lasa-l singur in casa!
geo32
Postat pe 13 Martie 2009 16:01
Buna ziua prieteni dragi. Va doresc sa aveti o primavara frumoasa si Sarbatori fericite. Am citit deabia astazi despre problema discutata de voi :ALCOOLISMUL si m-am gandit ca nu-i tarziu nici o data sa primesti un sfat sau o opinie. Asa ca m-am pus pe scris.ALCOOLISMUL este O BOALA. Este o boala GRAVA. Noi am cotato ca pe o delasare si am tratat aproapele cu INDIFERENTA. Asta e cea mai mare greseala. Alcoolicul are nevoie de SPIJIN PSIHIC SI FIZIC din partea tuturor celor din jurul sau. Nimeni nu se apuca de baut FARA MOTIV. SINGURATATEA, RUTINA, DESCONSIDERAREA FATA DE SINE SI MAI ALES A CELOR DIN JUR sunt cauze PRINCIPALE apoi, ca in toate cazurile (fumatori, drogati, etc.) conteaza enorm ANTURAJUL. In general cei din jur iti dau impresia ca te sustin dandu-ti posibilitatea de a FACE TOT CE DORESTI FARA REPROSURI dupa care tot ei RAD si BARFESC. Pacat. Dar hai sa va spun ce tratament MINUNE am descoperit eu. In farmaciile naturiste se gaseste o tinctura din 3-4 plante (in principal ardei iute) care se numeste ANTIALCOOL. Aceasta inventie este o MINUNE si sa-i dea Dumnezeu multa sanatate celui care a descoperito si a lansato pe piata ( e si eftina, acup 7 ani era in jur de 67.000 lei vechi, adica 7 lei noi). Din ea se pune 10 picaturi in sticala de tarie(tuica, coniac, etc) si 30 picaturi in sticala de vin. Se foloseste si in MANCARE (ciorbe, fripturi, sosuri, etc). Tratamentul este de durata 3-4 luni, dar efectul se vede chiar din PRIMA LUNA. Extraordinar este ca NU ARE EFECTE SECUNDARE), dincontra(veti citi prospectul) si se poate administra si fara stiinta BOLNAVULUI fara frica DE AI FACE RAU. Care sunt nascuti "mai demult" stiu ca se gaseau in farmacii niste pastile ANTALCOOL care administrate BOLNAVILOR, fara ca acestia sa stie (ei continuand sa bea) au facut ravagii :comotii cerebrale, infarct miocardic, stari puternic depresive, etc. De asata imi era frica atunci cand am aflat de aceasta tinctura. Nu are nici o legatura. Repet EFECTELE SUNT EXTRAORDINARE. Toate pesoanele la care l-am recomandat au spus CA SI-AU TRAIT VISUL CU OCHII REINCEPANDU-SI VITA CA O A DOUA SANSA. A fost o persoana care nu mai suporta sa traiasca cu sotul, dupa 30 ani de casnicie, atat de mult bea, dar cum spunea printre lacrimi IL IUBEA INCA si isi DOREA sa-l SALVEZE din tot sufletul. Si la salvat.Intre timp noi, datorita vietii tumultoase am rupt legatura vreo 4 ani, timp in care eu m-am tot mutat de colo colo, tin sa va spun ca MA GASIT. Au venit AMUNDOI. Mandri, frumosi, senini si cu o lumina in ochi care le trada dragostea si bunatatea sufleteasca. Intalnirea a fost extraordinara. Ea a alergat spre mine strigan UITE-O PE SALVATOAREA MEA, m-a luat in brate si ma acoperit cu pupici pe toata fata si pe maini. Eu nu ERAM SALVATOAREA. Eu am fost IN LOCUL POTRIVI LA TIMUL POTRIVIT ca sa TRANSMIT ceea ce INVATASEM si eu de la altii. Eu am fost un "comisionar". SALVATORUL este INVENTATORUL caruia II MULTUMESC in numele MEU si a TUTUROR celor care l-au folosit si S-AU VINDECAT.Lumea in jurul nostru se schimba, iar noi trebuie SA FIM UNITI, sa NE IUBIM si SA NE RESPECTAM APROAPELE ca astlel ne iubim si ne respectam pe noi. Sa aveti pace si lumina in suflete, sa fiti fericiti si impacati cu voi si nu in ultimul ran SA VA IUBITI. Sarbatori fericite tuturor. Cu dragoste si sinceritate, Mioara
mioilies
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:50
e doar o minciuna,nu se fac bine,oricat ar promite,orice ai face putine sanse sa se lase,nici macar cu picaturile tale minune.Eu am incercat sa-l sperii ca bag divort si tot degeaba,macar nu este violent.Si nici nu-mi vine sa dau cu piciorul la 23 de ani impreuna
papi
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:24
Ce te faci atunci cand bea pana face pe el si e si violent?
Totul incepe de la primul pahar. Alcoolismul e boala psihica, nu trece usor.
O persoana privata de libertate imi spunea ca dupa ce bea primul pahar nu se mai poate opri si ajunge sa-si bea mintile si nu mai stie ce face. De aceea a ajuns la inchisoare: ca nu s-a putut controla.
sora_ilsi
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:39
e adictie..
gabitzza
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:40
De la: gabitzza, la data 2009-04-17 17:40:12e adictie..



bitza...ce are lumea asta...acu`...de sarbatori?
ovidiu42
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:44
asa. nu-l speria. daca da in beldeseala? si face parchenson? si apoi, de ce sa dai cu piciorul la atatia ani de casnicie frumosi, in care el a avut ziua si amanta, luna si iubita? pen'ce ? ca sa fii fericita si sa-ti gasesti pe unul care sa te iubeasca ? nu merita efortul. daca nu gasesti, daca nu te descurci, daca va fi greu, un timp? stai cu el si bucura-te ca nu da in tine. in rest, viata plina de satisfactii: spalat, calcat, casa, copii. am pierdut ceva? a...ar fi dar nesemnificativ. extrem de nesemnificativ.sufletul care ar vrea altfel. dar ce stie el? habar nu are , ca e mai bine asa rau
si_totusi
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:45
adica?
gabitzza
Postat pe 17 Aprilie 2009 17:45
De la: si_totusi, la data 2009-04-17 17:45:50asa. nu-l speria. daca da in beldeseala? si face parchenson? si apoi, de ce sa dai cu piciorul la atatia ani de casnicie frumosi, in care el a avut ziua si amanta, luna si iubita? pen'ce ? ca sa fii fericita si sa-ti gasesti pe unul care sa te iubeasca ? nu merita efortul. daca nu gasesti, daca nu te descurci, daca va fi greu, un timp? stai cu el si bucura-te ca nu da in tine. in rest, viata plina de satisfactii: spalat, calcat, casa, copii. am pierdut ceva? a...ar fi dar nesemnificativ. extrem de nesemnificativ.sufletul care ar vrea altfel. dar ce stie el? habar nu are , ca e mai bine asa rau




tusica...yo daca`ar fi sa fie...nu m-ash prinde!!...zau!!
cum sa faca biata fata?
stii tu...o reteta infailibila?
hai...spune...sa stie si ea!!
ovidiu42
Postat pe 17 Aprilie 2009 18:03
sa crezi tu!concedii,teatru,distractii,iti spun ceva lucrurile astea?
papi
Postat pe 18 Aprilie 2009 11:25
asta numai daca raspunsul a fost pentru mine!
papi
Postat pe 18 Aprilie 2009 11:26
De la: casnicie, la data 2009-04-18 11:25:28sa crezi tu!concedii,teatru,distractii,iti spun ceva lucrurile astea?


concediu cu cine? si cum?
teatru....de teatru nu esti satula?


mi-as pune streangu-n gat daca as sta cu un om ce ma inseala numai sa am cu cine merge la teatru sau sa merg in concediu

eu fac parte din grupul celor de 1% care am renuntat la o asa viata. si eu puteam sa zic ca tine. oricum, toate erau ok la suparafata. eram puisor, iubita, etc

dar, cand am rascolit putin zestrea sentimentala am zazut ca de fapt, nu am nimic. ca ma mint si ca asta nu e viata

nu zic sa faci ca mine, nu zic ca am facut bine. zic doar ca sunt acum fericita.
cel putin stiu ca nu mai duc o viata de minciuna, o viata in care ne prefacem ca nu vedem sau nu ne pasa.cel putin stiu una si buna; sunt asa cum sunt dar nu ma mai ia nimeni de fraiera
si_totusi
Postat pe 18 Aprilie 2009 17:25
am luptat 17 ani cu aceasta boala a fostului sot,ca acum multumesc lui dumnezeu ca suntem divortati din 1 aprilie 2009. nu pot sa-ti dau sfaturi ptr. ca fiecare persoana e diferita dar fii atenta si nu astepta prea mult .......sa ajuga la dezalcoolizare etc.eu am luptat degeaba aceasta boala tine de vointa.
iacobmary2000
Postat pe 18 Aprilie 2009 22:29
Buna ziua, si Hristos a nviat. Draga "picaturile nu sunt ALE MELE", chiar imi pare rau ca nu sunt asa desteapta sa le fi inventat eu, dar iti spul LASA PE ALTII SA INCERCE SI SA TRAIASCA daca tu esti atat de pesimista. Vindecati sufletul. Va pup.
mioilies
Postat pe 21 Aprilie 2009 13:47
CAND SE LUCREAZA MUNCA GREA ORGANISMUL BARBATILOR ARE NEVOIE DE UN PIC DE ALCOOL.SI DACA SPUI CA LUCREAZA LA CASA NU LUCREAZA SINGUR SI MAI BEAU EI SI CATE O BERE S-AU MAI MULT.EU CRED CA E OBOSIT TARE SI NU PREA MANANACA MAI ALES CA NU ESTI ACASA.DACA NU E AGRESIV NU E PROBLEMA MARE.SI NU VA RENUNTA TOTAL NICIODATA.DOAR NU E NEBUN.GANDESTE CA TE IUBESTE CA FACE O CASA.NU FACE REGULI STRICTE CA NU TE DUC LA NIMIC BUNA.DACA A BAUT DAI SA MANANCE SI CULCA-L DACA ESTE OBOSIT.DACA TE CERTI CAND E BEAT TE CERTI CU PERETII.DAI PACE.SUNT FETE TINERE CARE BEAU MAI MULT CA BARBATII.GERMANII BEAU F MULT SEARA.DAR A DOUA ZI DIMINEATA E CA SI CUM NU AU FOST ,PRIMII LA LUCRU.DACA BEA PUTIN NU INSEAMNA CA NU E DE TREABA .
BEL_60
Postat pe 5 Mai 2009 04:14
Scuze, Bel 60, dar Silviadana nu a spus ca bea putin, ci ca isi bea mintile, ceea ce e cu totul altceva. Deja nu mai detine el controlul asupra lui insusi, ci alcoolul din el.
sora_ilsi
Postat pe 6 Mai 2009 00:19
SUNT DOUA SPECTRE mari in care includem de obicei "etilismul"una dintre ele din pacate este greu de stopat si anume predispozotia genetica....al doilea insa comporta una sau mai multe cauze dobindite ...ori dealungul vietii ori dealungul relatiei.
Draga mea fa te rog un istoric aql familiei si vezi cs sanse sunt ca genetica sa puna stapanire pe fericirea voastra.in acest caz prognosticul este rezervat deoarece numai daca se lasa de baut pe viata veti scapa de cosmarul dependentei.
Daca ne gentica ci traumele suferite,neimplinirile,nepotrivirea de caracter sau stari anxioase-l fac pe omuletul tau sa fuga de realitate problema se poate rezolva doar ca e nevoie de increderea si colaborarea lui implicita.De sutinerea ta nici nu mai vorbesc....Cu multa stima si mult drag E.T.
esmeralda_63
Postat pe 6 Mai 2009 16:37
regret dar trebuie sa iei masuri daca nu vrei sa ajungi ca mine ....taie raul de la radacina chiar daca nu-ti va fi usor alcoolismul este o boala si daca nu exista vointa si puterea de a spune stop nimeni nu poate face nimic.te lupti cu morile de vint asta iti spun in cunostinta de cauza.
iacobmary2000
Postat pe 6 Mai 2009 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma va rog 2 De la: Ciresica 2 August 2010 19:13
Cine sa mai inteleaga ... barbatii? 24 De la: bluelight 18 Noiembrie 2009 05:56
Sunt atat de disperat ca nu stiu incotro s-o iau, voi ce ma sfatuiti? 92 De la: elodia 20 Mai 2010 10:43
contraceptie ?! :| 4 De la: cretzo_cretzolina 11 Aprilie 2012 11:12
Mila 67 De la: Mirica_Raluca_Elena 20 Martie 2012 12:03
Setari Cookie-uri