farmece??? vraji???

Buna am o mare rugaminte la voi sa ma ajutati sa inteleg ce am gasit in buzunarul sotului meu.
Am gasit o hartie alba impachetata invelita in plastic si legata in forma de cruce cu ata rosie si alba,in hartie se aflau : o moneda de 10 bani,busuioc,tamaie,fitil de candela,un fulg de pasare si doau inele facute din ata unul rosu si celalt alb.
Va rog tare mult sa ma ajutati,va multumesc anticipat,DORINA3001
DORINA3001
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:38
Auzi, Dorina...Ne-am speriat interlocutorii

Postat pe 4 Octombrie 2008 12:17
:)) ai dreptate
nimeni nu ajunge in josul paginii la forum :))
DORINA3001
Postat pe 4 Octombrie 2008 16:07
Daca si-ar da seama persoanele care apeleaza la farmece cat rau fac, ar renunta la pactul cu vrajmasul. Unele farmece, aparent chestii obisnuite si gratuite, distrug vietile oamenilor. Stiu cazuri concrete.

Postat pe 4 Octombrie 2008 20:53
eu zic ca nu exista farmece. cred ca cele ritualuri sunt doar un mod de a face bani. cand omul e necajit si nu mai are solutii in disperare, recurge la astfel de "ajutoare" sunt destui smecheri care stiu sa exploateze necazul, durerea sau dorinta de acaparare a unora si scot parale bune din asta
si_totusi
Postat pe 4 Octombrie 2008 20:59
si_totusi, farmece de existat, exista. E vb de magie aici, magie alba si magie neagra, insa eu una cred totusi ca o influenta mai mare asupra fiecaruia o au atunci cand se crede in ele. Nu are rost sa-ti explic motivul pentru care spun asta, pentru ca nu sunt genul care isi poate expune viata personala pe un forum, insa sunt sigura ca oricare dintre noi, pentru cel putin un moment in viata a crezut in existenta si puterea acestor asa zise farmece. Nu cred ca trebuiesc desconsiderate sau neluate in seama, ci cred ca totusi, asa cum a spus Falcone, in asemenea cazuri un preot este absolut necesar. Chiar si in cazul in care este doar o simpla parere personala sau doare o temere, nu strica nimanui un drum pana la biserica si o rugaciune, iar un preot (daca este intr-adevar preot, nu marioneta) iti poate da cel putin un sfat care sa te ajute sa iti gasesti linistitea interioara, sa intelegi mai bine anumite lucruri din viata ta si te faca sa te simti mai puternic din punct de vedere spiritual. Pe langa asta, se spune ca tot ce este facut de Dracu, doar Dumnezeu mai poate desface, si decat sa se apeleze la diverse persoane care nu doresc decat sa faca un ban pe spinarea celui disperat, mai bine. Am trecut prin toate astea si cred ca este cea mai buna metoda, indiferent daca credeti in farmece sau nu.
Imi cer scuze daca v-am deranjat cu parerea mea si va doresc o seara cat mai frumoasa tuturor
Anca_Florina
Postat pe 4 Octombrie 2008 21:20
anca,
nu te contrazic insa nu-mi explic cum ar putea avea efect vrajile. spui ca au efect la cel ce crede in ele . oare de fapt , nu e vorba de transmiterea unor stari? un fel de telepatie ? asa mi-as explica de ce la anumiti oameni functioneaza aceasta magie. nu cumva intram noi in rezonanta cu cel ce ne vrea raul / sau binele si ne transmite niste informatii? in transmiterea gandului, cred . zic si eu. nu stiu. nu ma pricep.
si_totusi
Postat pe 4 Octombrie 2008 21:40
NU TREBUIE FACUTA DIFERENTIERE INTRE MAGIE ALBA SI MAGIE NEAGRA. AMBELE TIPURI SE FOLOSESC DE PUTERILE INTUNERICULUI.

Farmece exista. Daca sunt persoane 100% imune la farmece, este numai pentru ca Dumnezeu vrea asta. Nu mergeti la vrajitoare si invatati-va si copii sa le evite. Fetele in special merg sa isi afle viitorul la ghicitoare, apoi merg la un descantat si din aproape in aproape recurg la vraji. Habar n-au cat rau fac prin asta. Daca le agaseaza vreun coleg de clasa mai antipatic care le pipaie si le pune mana pe fund, merg la vrajitoare, platesc o suma derizorie si-l farmeca pe nefericitul ala, fara sa se gandeasca la consecinte - un baiat caruia i s-au legat cununiile pe zece ani sau mai mult, frustrat si de care nu se lipeste nimeni. Pe urma, daca se spovedesc zic fara zdrobire de inima: "da, am fost la...ghicit", fara sa stie ca daca n-ar fi recurs la vraji un baiat ar fi fost casatorit si ar fi avut copii. Acesta e un caz ipotetic, insa cunosc fff multe concrete, mult mai dure decat acesta. Stiu familii de intelectuali destramate datorita patimii bauturii aparute deodata in sanul familiei, stiu familii unde toti au innebunit si s-au sinucis si multe altele. Farmece = moarte = vanzare de suflet. Beware!

Postat pe 4 Octombrie 2008 22:27
Cina a facut o diferentiere? Eu am spus asa: ,,E vb de magie aici, magie alba si magie neagra", nu am spus mai mult si nici nu am gandit macar ca una din ele este mai buna decat cealalta. Tot pacat este, tot nu poti decat ceva rau cu ele, si lista poate continua. Si da, Falcone, you`re right. De asta am spus mai sus ca nu ma apuc sa dau detalii intime pe forum. La chestii de genul cerora le-ai enumerat ma refeream.
si_totusi, nu, nu e vb de transmiterea unor stari neaparat. Cel putin nu cred, e vb mai mult de cat de slab de inger esti, ca sa zic asa. Repet, este doar o parere. Daca tu, ca fiinta umana reusesti sa constientizezi, mai presus de toate ca tot ce se intampla in viata ta tine de liberul arbitru si nu de cu totul altceva, si ca nu este bine ceea ce faci, chit ca asta se intampla destul de rar, de multe ori cel ,,vrajit" actionand fara sa constientizeze macar,sau sa aiba vreo legatura, cat de mica ar fi ea cu realitatea, atunci degeaba ti se fac aceste farmece, vraji, blesteme sau cum vrei sa le spui. Extrem de rar insa se intampla asta!
Stiu persoane care din niste oameni extraordinari de pe o zi pe alta au devenit niste oameni de nimic, niste alcoolici violenti, persoane care de pe o zi pe alta si-au parasit familiile fara a exista un motiv, si care la un moment dat si-au revenit pentru ca au avut un moment de ,,revelatie" in care au realizat ca ei nu sunt asa de fapt. Nu-mi poti spune ca o chestie de asta este lucru curat sau ca tu una nu ai auzit sau vazut probleme asemanatoare si ca nu ti-ai pus intrebarea ,,ce se intampla? nu si-o fi bagat coada Necuratul?". Nu e vb de gand, e vb de practici cu diverse obiecte si animale care combinate intr-un anumit fel, la un anumit moment, cuplate cu niste descantece (sau cum s-or numi) au o influenta nefasta asupra persoanelor evocate in ele. Nu cred ca se pot transmite informatii pentru ca oamenii in cauza poate nici nu cunosc persoana care a vrut sa le faca rau.
Sincer eu nu sunt o persoana bisericoasa (chit ca pot spune faptul ca sunt nepoata de preot), dar stiu ca este un Dumnezeu acolo sus si ca orice nu vine din partea lui, vine din partea cealalta. Sincer,eu una pot spune ca de 2 lucruri imi e teama in viata asta; de Dumnezeu in primul rand, si apoi de cel cu coarne. :)
Cu mult timp in urtma, cele care se ocupau cu magia (vraji, descantece, preziceri, etc)erau arse pe rug. Oare aceasta practica se facea degeaba?
Falcone, apropo de ghicit. Hai sa-ti spun o chestie cat se poate de adevarata si de sincera. In urma cu cateva luni am auzit de un preot in varsta care ,,deschidea cartea". Nu am fost in viata mea la vrajitoare si de astea, se mai prostea o fosta colega de camera in facultate, ,,dandu-mi in carti", fara sa le aiba cu asa ceva, si bineinteles ca imi spunea doar ce spera ea ca se va intampla, deci curiozitatea m-a facut sa merg la acea biserica sa vad si eu cum sta treaba.
Dupa ce am stat vreo 2-3 ore la o coada infernala,deoarece era lume-luminata acolo, m-am trezit in fata acelui preot, care deja imi pusese patrafirul in cap si bolborosea ceva inteligibil. In fine, mi-a spus intr-adevar niste chestii pe care nu aveam de unde sa le stiu nici eu macar, pt ca nu se pusesse problema de asa ceva la vremea respectiva. Mi-a facut apoi o slujba pt desfacerea cununiilor, ca el a vazut acolo ca le am legate si mi-a si explicat un moment din viata mea pe care i l-am confirmat in final. Am plecat de acolo cu o indoiala in suflet si nu cred ca mai este nevoie sa spun ca vreo ,,imbunatatire" nu am vazut/simtit.
Acum vreo luna m-am intors in Timisoara si am trecut ca de obicei pe la Catedrala sa aprind cateva lumanari si sa dau un pomelnic pentru bine (in asta sincer cred, pentru ca ma linisteste extrem de mult, parca sunt alt om cand ies din acea catedrala). La iesire m-am intalnit cu unul din calugari, cu care am purtat extrem de multe discutii in toti acesti ani decand sunt stabilita aici, si spunandu-i in detaliu ceea ce facusem cand am fost la acea biserica, stii ce mi-a spus? Ca este pacatul meu, insa intai de toate un pacat capital al preotului in cauza, deoarece un preot nu are voie sa faca asta. Viitorul il stie doar Dumnezeu si atat, si diferenta mare intre preotii acestia si vrajitoare nu este chiar de la cer la pamant, desi unul lucreaza Dumnezeu si celalalt nu.
Cum se explica totusi asta? Bun, eu imi recunosc pacatul, chiar ma gandeam ca nu este bine chiar si inante de a merge acolo, dar preotul in cauza? Plus ca nu mai este nevoie, cred, sa specific si faptul ca sunt nenumarati preoti care practica asta.


Stima si respect si ma scuziti pentru acest post interminabil (v-am pupat:) )
Anca_Florina
Postat pe 5 Octombrie 2008 01:28
sincer cred, dar nu as practica niciodata sufletele celor care practica nu ajung in rai ,in plus sunt o sabie cu 2 taisuri o data cu timpul se intorc impotriva ta .cat despre preoti multi sunt sarlatani deci nu trebuie sa ai incredere in toti .
yavrum
Postat pe 5 Octombrie 2008 09:48
yavrum, normal. A fost pura curiozitate, insa anumite chestii imi dau totusi cu virgula :)
Anca_Florina
Postat pe 5 Octombrie 2008 11:59
Am citit posturile voastre.
Anca, toti preotii care fac asa ceva comit un pacat foarte mare si tot pacate fac si cei care apeleaza la acesti preoti pentru asa ceva. Dar, nu trebuie sa cadem in deznadejde pentru vreun pacat - oricat de mare ar fi el - intrucat exista spovedania.

yavrum, cei care fac sau apeleaza la vraji joaca poker cu necuratu' si nu au nici o sansa sa scape. Pot merge la spovedanie, dar asta cere pozitie sufleteasca si parasirea pacatului.

Postat pe 5 Octombrie 2008 12:02
eu o spun din experienta un preot mi-a cerut 10 000 e ptr o exorcitare deci ???? ce crezi ca spovedania?
yavrum
Postat pe 5 Octombrie 2008 14:13
,,nu trebuie sa cadem in deznadejde pentru vreun pacat - oricat de mare ar fi el - " chiar nu e vb de asta Falcone. Nu am cazut in nici o deznadejde. Explicam cum stau lucrurile :). Oricum, destul de interesanta treaba, cel putin din punctul meu de vedere.
yavrum, bun asa :)). E clar. Te-a considerata posedata
E o treaba si asta, nu am ce zice. ,,Nenea" preotul de care spuneam mai sus, nu cerea nimic. Din contra, te cadonisea cu o icoana pictata pe lemn, taxa unui pomelnic era insa de 10 lei. Din asta ze scoate bani frumosi oricum, in conditiile in care zilnic merg sute de oameni din toata Oltenia acolo.
O duminica placuta va doresc
Anca_Florina
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:11
sa stii ca nici un preot nu primeste bani pentru spovedanie - la spovedanie preotul e oprit sa primeasca bani - prin canoanele bisericii. Cei care primesc foloase materiale la spovedanie, incalca aceste canoane.

Postat pe 5 Octombrie 2008 16:20
chestia cu preotii care nu primesc bani...nu stiu unde ai intalnit-o tu.eu de ani de zile ma spovedeam unui preot ..mai in varsta si de fiecare data mergeam cu bunica.ma intreba tot felul de chestii de genul...daca injur,daca sunt certata cu cineva, daca dusmanesc etc etc dar la un moment dat ma intreba ceva la care eu ramaneam afis...ma intreba daca''am sarit parleazul'' iar eu...ma gandeam ce o fi aia( aveam 12-13 ani)si ma gandeam eu la parleaz...si stiam ca in spatele gradinii mele ,la tara era intr-adevar un parleaz si il mai saream cand ma trimetea bunica sa ii aduc ratele si raspundeam ...da.ei la un moment dat dupa cativa ani ma cam saturasem sa ma intrebe aceleasi chestii..iar cu injuratul ,iar cu certatul,iar cu parleazul si iam zis si eu lu popa...de ce ma intreaba atata ce el nu stie ca in spatele gradinii mele e un parleaz?? vreau sa va spun ca a ras popa cu lacrimi.''parleazul '' ala avea alta semnificatie.revenind la spovedanie...preotul de acum care este f tanar cu 3 ani mai mare decat mine...cere ''taxa'' de spovedanie 30000 batranii ,50000 tinerii...e f clar ca omul asta a ales meseria asta pt bani...ca marea majoritate a tinerilor de astazi care aleg teologia
green_eyes
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:03
E bine sa nu credem in farmece,cel care apeleaza la ele are sufletul bolnav.
emagl
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:08
ati mers la unele manastiri din nordul moldovei ? nu ati platit bilet la intrare ca la muzeu ? de ce? manastirea e numai muzeu? si daca e, unde sunt ghizii? acolo vin oameni sarmani ,ca se reculeaga sau care gasesc ca unica speranta ajutorul divin . platesc acatiste, cumpara iconite , cruciulite, carti sfintite, cotizeaza la cutia milei. de ce mai trebuie taxa de intrare intr-un lacas al domnului? oare , chiar trebuie sa platim ca sa ne rugam la o icoana? pana aici s-a ajuns?
am fost cu un grup de copiii. au fost numarati pana la ultimul, sa nu intre vreunul fara a lasa plata. e crestineste? e corect?
si_totusi
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:41
atitudinea anticlericala nu e buna. daca lovesti in pstor, se risipeste turma. nu aveti voie sa judecati preotii, dar voi nu doar ca-i judecati - pentru ca atunci cand judeci vezi si partea buna nu doar pe cea rea! - ci ii si osanditi luand in calcul numai ce vedeti ca fiind rau. de ce nu vedeti miile de preoti care postesc aspru(unii au ajuns cunoscuti ca Pr. Argatu), care fac mii de metanii pe zi, care nu accepta sa ii iei cu masina acasa cand vin la tine sa-ti sfinteasca locunta pentru ca - citez -"nu se cuvine". De ce nu va ganditi la preotii care au fost martiri in inchisorile comuniste?

Postat pe 7 Octombrie 2008 15:28
Hei Falcone, nu generaliza. Nu toti am zis de rau despre preoti. eu cel putin stiu ca ai dreptate la faza asta si ii admir chiar de copila. Bunica-miu, Dumnezeu sa-l ierte, a stat 5 ani inchis pe vremea comunista pentru era chipurile informator al securitatii, avand un conac, cum era pe timpuri, boieresc, si el saracu era un preot de tara care tinea toate posturile, ajuta satul,era extrem de respectat in judetul Gorj, nu doar in sat, si nu lua decat salariul si taxele de cult. Tin minte ca lua la o cununie un prosop si o paine din aia rotunda. Atat. Chiar iti multumesc Falcone ca mi-ai adus aminte de asta. :)
Au existat, si inca exista si oameni preoti cinstiti pe lumea asta. Pacat insa ca mai sunt si unii care le strica ,,renumele", insa vb aia: ,, nu exista padure fara uscaciuni''.
Anca_Florina
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:31
nu trebuie sa generalizam dar nici sa nu uitam ca preotii sunt tot oameni .dar sunt si oameni adevarati cu chemare .
yavrum
Postat pe 7 Octombrie 2008 18:01
Buna. De fapt este vorba despre farmece, vraji. Eu una cred in asa ceva pt.ca stiu ce au patit persoane apropiate mie(argintul viu, cununii legate,etc.). chiar si in familia mea am simtit lucruri "malefice" ; ma refer strict la rude fff apropiate care stiu ca au facut si fac vraji.

Va dau un exemplu, ceea ce am patit eu acum 2 saptamani.Am urcat in tramvai , mergeam spre acasa obosita de la serv, si am observat ca se uita cineva la min fff insistent.mi-a atras atentia. am aruncat o privire, nimic.se tot uita. am zis sa nu mai bag in seama si gata. in max 2 min a inceput sa-mi fie rau , dar f rau. am zis ca poate nu prea am mancat,dureri de inima,cap,stomac.am inceput sa vad in ceata,imi suna telefonul,am apucat sa-l scot din geanta, mis-au inmuiat picioarele,am scapat pe jos geanta tel, am cazut si dupa cateva min m-a trezit pe scaun. oamenii din jurul meu s-au speriat,vroiau sa cheme salvarea, sa arunce cu apa. dupa un timp mi-am revenit.am fost de ff multe ori deocheata dar niciodata nu am patit asa ceva.m-au impresionat oamenii care m-au ajutat.nu am deloc incredere in oameni si chiar glumeam dupa ce mi-am revenit ca daca intalneam altfel de "personaje" care circula in jona respectiva, ma trezeam la capat si fara geanta,telefon , bijuterii,etc.

Deci vraji, dupa parerea mea , exista.
ggabrill
Postat pe 10 Octombrie 2008 14:28
exista. si inca ce multe...

Postat pe 10 Octombrie 2008 17:44
si eu am auzit ca ..exista ,insa ..parca ...nu imi vine sa cred ca exista oamenii care fac astfel de lucruri ...rele
green_eyes
Postat pe 10 Octombrie 2008 18:17
exista si astfel de oameni - rai

Postat pe 11 Octombrie 2008 08:31
Si cand relizezi ca cel ce-ti face asta e chiar cel de langa tine,e chiar dureros ,asa crede el ca ma poate pastra.Asa ma facut sa ma intorc la el....
DORINA3001
Postat pe 11 Octombrie 2008 10:45
Cei care fac farmece sau apeleaza la ele sunt inconstienti. Lasand la o parte faptul ca tulbura un om, o familie sau poate chiar o insiruire intreaga de generatii, dar insasi ideea ca vor petrece o vesnicie in cel mai nesuferit si inimaginabil chin existent - gheena focului - ar trebui sa ii faca sa gandeasca altfel.

Postat pe 11 Octombrie 2008 12:19
cei care practica sunt deja in legatura cu necuratul dci lor sa le spui ca isi vor petrece timpul in iad e ca si cu ai spune unu satanist du-te dracu .
eu cred am vazut ,am simtit ,am trait .dar acum nu imi mai e tema caci omul e ceea ce gandeste duar daca seti slab te poate ataca ,exista lucruri mai puternice pe lume dacat vrajitoria .
yavrum
Postat pe 12 Octombrie 2008 01:51
dorina ti ai intrebat sotul de acest pachetel misterios?gandeste pozitiv nu lasa frica sa te cuprinda.cu cat crezi in ele cu atat au efect mai puternic.imaginar creazati un scut in jurul tau si ca de acel scut nimic nu trece si nu te poate atinge.fi optimista.
calibra
Postat pe 12 Octombrie 2008 08:59
Anca Florina,povesteai, ca ai fost pentru desfacerea cununiilor.As dori sa stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri pentru ca ,cred ca va trebui sa fac si eu asta.Am fost casatorita divortul s-a produs din multa*influenta* sa spunem si faptul ca fostul sot nu gandea cu capul lui.Am auzit de multe ori ca fosta soacra se ocupa cu lucruri nu tocmai ortodoxe si chiar la mine in casa apareau multe lucruri ciudate,sau familia lui era dirijata de aceasta femeie si multe altele,ar trebui sa scriu o carte.Cert este ca eu am divortat pentru ca nu mai suportam situatia,dar pentru ca am facut asta,nu mai reusesc sa pastrez nici o relatie(ea chiar s-a exprimat ca nu o voi mai face),desi ea nu m-a suportat ,nu inteleg de ce acum ca nu mai fac parte din fam nu ma lasa in pace.
Ma gandesc ca poate ar trebui sa imi desfac cununiile,nu stiu.
ramonaanca
Postat pe 12 Octombrie 2008 09:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs disneyland 1 De la: garbo169360 6 Octombrie 2011 08:55
cum sa rtec peste faptul ca am fost inselata? 13 De la: si_totusi 31 Martie 2010 22:51
cuptor cu microunde 4 De la: garbo_407279 3 Decembrie 2014 13:21
Vreau un sfat va rog! 6 De la: mielutza 8 Iulie 2009 18:02
buna ziua 3 De la: tutankhamon 20 Mai 2009 02:35
Setari Cookie-uri