farmece??? vraji???

si asa nu cred in vraji iar vanghelis spune de exorcizari. ia s-o tai eu de aici ! daca iau vreo vraja din acelea facute cu argintul viu ? pai ma mai scapa cineva de ea?
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2008 08:52
Una si cu una fac doua .Hai sa va spun ce am patit, poate va ajuta .Merg de vreo 7 ani la Sf Ciprian ,nu prea stiu nici eu de ce am inceput sa merg acolo .Eram intr-o stare foarte proasta,visam urat ,nu se lega nimic nici material ,nici sufleteste.M-am intalnit intr-o zi in tramvai cu o femeie care venea de acolo si care mi-a spus de El . NU aveam incredere in preoti asa ca m-am dus cu inima indoita ,nu la slujba ci doar ca sa ma rog.Si mi-am primit raspunsul.DE fiecare data cand aveam necazurei ii ceream ajutorul si il primeam.Nu, nu am auzit voci si nu am milioane in cont,dar primeam foarte multa liniste.Apoi acum cativa ani am facut greseala sa ma plang unei prietene de problemele mele.Si ea m-a dus la o cunoscuta clarvazatoare care m-a intrebat de ce mai traiesc ,ca am farmece de moarte facute de matusa si bunica mea .Mi-a descris viata mea ,faptul ca tata lua tot din casa ca sa duca matusii mele,chiar si episoadele cand era sa mor,pt ca era sa mi se intample de cateva ori
Si mi-a spus ca singurul lucru pe care il mai pot face este sa merg cat pot de des la biserica sa ma rog doar ca sa raman in viata.Si multe altele.
Am plercata neom de acolo,cred ca daca nu avea Dumnezeu mila de mine ,imi puneam singura capat zilelor.A doua zi m-am suit in tren si am fost la Viforata unde m-am spovedit pt prima oara in viata mea unui preot.Nu stiu daca m-a asculat ,parea plictisit
Nu m-am putut linisti.MIercuri dupa munca m-am dus iar la Sf Ciprian .Un prieten ,student la teologie m-a indemnat sa vorbesc cu cel mai batran preot de acolo ,sa ii cer sfatul,indiferent de problema.Asa ca am ascultat. Dupa slujba m-am dus la cel mai batran preot pe care l-am vazut si desi nu a vrut sa vorbeasca cu mine ,pentru ca spunea el ,nu pe el il caut ,m-a ascultat.
Parintele Gheorghe e calugar,venise sa tina loc parintelui care era racit.M-a ascultat ,mi-a spus sa nu dau jos crucea de la gat niciodata si sa imi caut un duhovnic.
Am plecat bombanind pt ca aveam cea mai proasta parere despre preoti si mi se parea ca isi batuse joc de mine.Nu stiam nici unul si nici chef sa caut nu aveam.In duminica urmatoare a venit la mama o vecina care ne-a rugat sa mergem cu ea la o biserica micuta dintr-un sat apropiat.Sunt aproape cinci ani de cand merg acolo,parintele si preoteasa sunt ca si parintii mei.
Necazuri inca mai am ,ele continua sa mearga la vrajitoare ,dar am inteles un lucru :nu am ce cauta la vrajitoare si clarvazatoare ,desi sunt tentata uneori sa aflu viitorul.Iar parintele m-a lamurit care este lucrul care m-a ferit de ura lor in tot acest timp.Desi multi m-au socotit nebuna sau proasta, de cand ma stiu nu le-am tinut dusmanie ci mi-a fost mila de ele .M-am rugat pentru sanatatea si linistea lor .Chiar si acum ma rog si le aprind lumanari -la vii .De fapt parintele m-a invatat sa aprind o lumanare pentru dusmani si sa ma rog pentru binele lor .E greu ,dar e cea mai putenica arma pe care o avem .Bunatatea pica greu la stomac railor.
Sper ca nu v-am suparat cu povestea mea dezlanata .Daca da ,imi cer scuze.
CAt depre cele ce ai gasit in buzunarul sotului ,poate fi cineva care a ravnit la el ,dar inainte de a fugi la vrajitoare eu zic sa
faci un drum pana la Sf Ciprian sau Sf Vasile daca esti din Bucuresti(ambele biserici sunt pe Calea Victoriei,sper ca la Sf Vasile sa mai fie parintele vechi,un om deosebit )sau la Sfantul cel mai apropiat de sufletul tau.Sa te rogi si sa ceri un sfat.Si sa fii atenta ,pentru ca Dumnezeu ne da intotdeauna raspunsul,dar noi nu prea il pricepem din prima.Gandeste-te ca poate asta a fost un "wake up call"ca sa realizezi cat de mult inseamna sotul tau pt tine si ca nu vrei sa il pierzi.Si tine minte,toate se intampla cu un rost pe lumea asta si nimic fara Voia Lui.
Daca e dragoste curata nimic nu se rupe sau strica.



gipsyheart
Postat pe 19 Octombrie 2008 09:40


...draga Dorina cred ca ar trebui sa fii mai calma..am citit cateva mesaje trimise de cititorii de pe forum...recunosc ca nu am avut rabdarea sa le citesc pe toate...ti se face parul maciuca atunci cand citesti despre farmece...se pare ca f. multi au citit despre ele...se pare, de asemenea, ca sunt si fac mult rau...nu stiu ce sa spun dar in privinta celor spuse de tine cu pachetelul gasit la sotul tau stiu ca am citit candva intr-o revista ceva de genul acesta pentru a avea spor la bani sau cam asa ceva. Nu stiu daca e adevarat, nu am incercat si nu stiu daca era asa cum spui tu ca are el...cert e ca sunt f multe articole prin diverse reviste cu ritualuri ciudate...posibil ca sotul tau sa fi dat peste vreo revista in care a gasit asa ceva si sa fi incercat sa vada daca e adevarat....pupici si ai incredere ca cineva de acolo de sus are grija de tine...
suras
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:43
ma indoiesc, sincer, ca bunul sot si-a "descantat" singur de spor la bani. dupa cum spuneam, nu "cochetez" (da, draga Vanghelis!!!) cu subiectul asta, pt ca imi schimba starea de spirit, dar pot sa imi aduc aminte de incidente "patite" de diverse persoane, inclusiv de ai familiei. mama imi povestea, de ex, ca tanara fiind, a mancat la serviciu la o chermeza, de la cineva, de care de altfel stia ca nu e tocmai in toata firea. a ajuns sa se umfle ciudat, de nu stia nimeni ce are, si dupa vizita inclusiv la o "tanti de bine" a scuipat argint viu(mercur). altadata, a gasit in dulapul pe care il impartea cu o colega sare in hartie, legata, in toate cele 4 colturi ale dulapului. si cine stie cate altele. ideea e ca, fara sa fie habotnica sau excesiva, se fereste de idiotenii de astea si probabil ca o ajuta f mult si increderea, credinta si atitudinea in genere. inca mi-a transmis si mie din reticente si prudenta, dovada ca nici nu agreez sa primesc nici sa am de a face cu diverse persoane, cu prea multa larghete.

una peste alta, citind postarile, ce sa zic... am fost si eu la Sf. Ciprian, dar absolut din intamplare. cel mai mult mergeam in studentie. e ok, sunt de acord cu nevoia omului de pace, de liniste, de "dezlegare". dar wtf...... sa ajungi acolo si sa privesti in jur, obiectiv si impartial, iti schimbi parerile, inclusiv despre vraji si facaturi de genu.... multa lume e de-a dreptul proasta, si rog sa imi fie iertata ofensa. se prosterneaza si se dau cu dosu' de toti peretii sa scape de una alta, dar uita sa scape in ultimul rand de prostia din capul lor, de atitudinea maladiva si autodistructiva. dovada ca sunt oameni care vin si lasa diverse bilete si biletele prin biserica, inclusiv cu un continut prea obscen pt a aminti macar sau lucreaza acolo, zii de zii, si cu toate astea sunt ferm convinsi ca peste tot sunt vraji si ca toata lumea are ceva cu ei. (ii stiu din experienta, nu fabulez.) pai puii mei, nu poti fii cu un ochi la Dzeu si cu un ochi sa "cochetezi" (pt ca stiu ca ii place lui Vanghelis ) cu demonii.

dar ce sa ii faci, altfel ar ramane popii fara paine.......
am scris cam fara legatura si v-am plictisit probabil (I appologize) dar sper ca veti fii ingaduitori....

regards

Postat pe 19 Octombrie 2008 12:55
Draga Megas, mie imi place sa cochetez cu pisicutele care in afara de codita si urechiuse, nu au nimic demonic in ele.Asta daca nu pun la socoteala si mustatile care le fac dragute, ceea ce nu se intampla cand le gasesti la femei.Si pe urma "Si totusi" este o pisica matura, care face miau atat cat trebuie si nu toarce decat atunci cand vrea sa-si faca manusi si fular pentru iarna.Eu i-as sugera sa isi faca si botosei, ca iarna este frig si au sa-i inghete labutele.Pana acum nu s-a inventat botosei pentru nasuc, si nici scufite pentru urechiuse.Dar ea este o fiinta intreprinzatoare asa ca nu se stie niciodata.Poate sa se inspire dupa Cat-woman, o femeie de treaba care croseteaza ziua si noaptea merge pe acoperis.Chiar, vreau sa te intreb, draga Si totusi.N-ai vrea sa ne intalnim pe acoperis, si sa miorlaim impreuna sub clar de luna?

Postat pe 19 Octombrie 2008 14:23
Dar ce spuneti de acei oameni care se trezesc de dimineata (la ora fixa) se pun in genunchi langa pat, cu o batista pe cap deschid carticica de rugaciuni si se roaga. La 11 dimineata la Biserica pt. inca o tura de rugaciuni, la slujba de seara tot la Biserica.Si culmea... zambet cald si primitor.....spui ca este un om minunat(pemtru cei care nu o cunosc). Defapt....e raul intruchipat!!! Merge la Biserica si se roaga ''de bine '' pentru altii!!!
Beye
Postat pe 20 Octombrie 2008 10:56
O, Beye,
Daca tie iti place sa vezi viata din picioare, de ce altii n-ar putea sa o vada din genunchi?Atata vreme cat nu te pun sa stai tu in genunchi, lasa-i pe ei sa o faca.

Postat pe 20 Octombrie 2008 20:35
exagerati...mai corect este in taina
ios
Postat pe 24 Octombrie 2008 20:39
De la: Falcone, la data 2008-10-04 22:27:50NU TREBUIE FACUTA DIFERENTIERE INTRE MAGIE ALBA SI MAGIE NEAGRA. AMBELE TIPURI SE FOLOSESC DE PUTERILE INTUNERICULUI.

Farmece exista. Daca sunt persoane 100% imune la farmece, este numai pentru ca Dumnezeu vrea asta. Nu mergeti la vrajitoare si invatati-va si copii sa le evite. Fetele in special merg sa isi afle viitorul la ghicitoare, apoi merg la un descantat si din aproape in aproape recurg la vraji. Habar n-au cat rau fac prin asta. Daca le agaseaza vreun coleg de clasa mai antipatic care le pipaie si le pune mana pe fund, merg la vrajitoare, platesc o suma derizorie si-l farmeca pe nefericitul ala, fara sa se gandeasca la consecinte - un baiat caruia i s-au legat cununiile pe zece ani sau mai mult, frustrat si de care nu se lipeste nimeni. Pe urma, daca se spovedesc zic fara zdrobire de inima: "da, am fost la...ghicit", fara sa stie ca daca n-ar fi recurs la vraji un baiat ar fi fost casatorit si ar fi avut copii. Acesta e un caz ipotetic, insa cunosc fff multe concrete, mult mai dure decat acesta. Stiu familii de intelectuali destramate datorita patimii bauturii aparute deodata in sanul familiei, stiu familii unde toti au innebunit si s-au sinucis si multe altele. Farmece = moarte = vanzare de suflet. Beware!
sophia1971
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:36
[quote name=\'sophia\' date=\'2008-10-31 00:36:00\'][quote name=\'Falcone\' date=\'2008-10-04 22:27:50\']NU TREBUIE FACUTA DIFERENTIERE INTRE MAGIE ALBA SI MAGIE NEAGRA. AMBELE TIPURI SE FOLOSESC DE PUTERILE INTUNERICULUI.

Farmece exista. Daca sunt persoane 100% imune la farmece, este numai pentru ca Dumnezeu vrea asta. Nu mergeti la vrajitoare si invatati-va si copii sa le evite. Fetele in special merg sa isi afle viitorul la ghicitoare, apoi merg la un descantat si din aproape in aproape recurg la vraji.
Sfatul meu este, draga mea :sa ai credinta in D-zeu, sa te rogi in fiecare seara si sa mergi sa stai 40 zile la o manastire de maici, din Buc, sau de oriunde vrei tu...
iar, chestia cu "magia alba sau neagra"... haideti sa fim seriosi, NU EXISTA i ZILELE NOASTRE
daca sunt anumite "ghicitoare" sau chiar preoti care fac asa ceva, o fac in alte scopuri ... {stiti voi care} si sunt destule persoane "imorale" care-i cred, EU una nu cred in asa ceva...

sophia1971
Postat pe 31 Octombrie 2008 00:44
sofia, nu uita draga mea, ca atunci cand mergi la preot la biserica sa te rogi, sau sa pupi sfintele moaste, nu faci decat sa schimbi vechea magie antecrestina a vrajitoarelor(care sunt de fapt preotese ale cultelor pagane, exilate,) cu noua magie a crestinismului.Daca vrei sa nu ai de-a face nici cu una nici cu alta, vino la mine.Iti fac eu niste vraji puternice de dragoste, ca pana si dracul o sa stea in codita si o sa se scarpine intre cornite neputincios.

Postat pe 31 Octombrie 2008 18:57
De la: vanghelis007, la data 2008-10-31 18:57:08sofia, nu uita draga mea, ca atunci cand mergi la preot la biserica sa te rogi, sau sa pupi sfintele moaste, nu faci decat sa schimbi vechea magie antecrestina a vrajitoarelor(care sunt de fapt preotese ale cultelor pagane, exilate,) cu noua magie a crestinismului.Daca vrei sa nu ai de-a face nici cu una nici cu alta, vino la mine.Iti fac eu niste vraji puternice de dragoste, ca pana si dracul o sa stea in codita si o sa se scarpine intre cornite neputincios.


Dragul meu, Vanghelis, eu una "nu prea merg pe la biserica" ca sa ma rog,ci numai la manastiri, cu toate ca sunt "o buna crestina", si ma rog in fiecare seara,tin posturile crestine, etc.
si, crede-ma de'vraji puternice de dragoste", nu am nevoie, si, nu prea cred ca exista.
[scuze, dar este parerea mea si o mentin]...............
sophia1971
Postat pe 1 Noiembrie 2008 00:31
Sa-ti sarut gurita,prinsa-n amintire,
Zilele cu ingeri ce-au batut in geam,
Te tineam in brate si erai cu mine,
Pana inserarea se-aseza pe ram.

Pasii printre umbre,ni-i purtam aiurea,
Gura ta fierbinte, avea buze moi,
In aroma verii, tremura padurea,
Si de doruri multe, tremuram si noi,

Azi e alta lume,tremura uitata,
Amintirea dulce care a trecut,
Cade-n mine toamna, frunza sa o bata,
Pe aleea goala, ca la inceput.

Parcuri despuiate, va visez pe toate,
Bratele ei albe, buzele ei moi,
Cand tacerea ploua, lacrimand in noapte,
Si mai tipa pasari, zburand peste noi,

Undeva pierduta, o pastrez sub pleoape,
Alba ca un inger, cu cerceii vechi,
Si ne poarta viata, calatori pe ape,
Ingeri care zboara, catre cer perechi,

Chiar de bate vantul si este furtuna,
Si ma-mpinge valul, stelele etern,
Mi-au umplut fiinta, razele de luna,
Si te-astept la poarta,ziua cand astern...

Sa uitam tristetea, care-acuma tace,
Inflorind straina, floare de argint,
Si din departare, frematand te-ntoarce,
Dragoste fierbinte, zambet si alint.

Postat pe 1 Noiembrie 2008 09:39
e adevarat ce spui tu despre deochi,am auzit cazuri deapre copii care au murit de deochi.nu stiu cat de adevarat este dar eu cred ca e poibil.asa cum ai lesinat tu am fost si eu doua zile la rand.nu gaseam leacul nicicum,pana in clipa cand mi sa spus ca poate am fost deocheata de careva.cand miam dat seama de ce persoana ar fi putut face asta am simtit cum ma eliberez ,parca jumatate de fiinta mea ,ce care simtea tot raul acela,se dezlipea de mine si puteam sa respir din nou si sa ma ridic in picioare sa merg fara sa fiu sustinuta de cineva.a fost un sentiment care ma infricosat mai tarziu cand incercam sami dau seama ce mi sa intamplat cu adevarat.asa ca eu cred ca e adevarat.mi se mai intampla destul de des sa-ma uit cu mult drag la vreun copilas,pt cami plac tare mult copii,si sa-l deochi fara sa vreau.interesant este ca m-au sunat cateva prietene,mamicile copiilor sa-mi spuna ca lea plans copilul o zii intreaga dupa ce s-au intalnit cu mine.asta este nu a fost intentia mea,nici nas putea sa fac rau vreunui copil dar incerc sa evit sai privesc indelung si insistent ca sa nu le fac rau.
icutza
Postat pe 1 Noiembrie 2008 12:30
cine n-a trecut prin asa ceva nu crede ...eu am trecut prin momente groaznice an dupa an pt ca nu stiu cine din invidie mi-a facut ceva ce numai ele stiu...nu puteam sa dorm nopti la rand,trebuia sa-mi mut patul mereu ca sa pot dormi pana ma gasea.Nopti in care eram singura acasa se intamplau multe,gaseam geamul desfacut in cealalta camera,alta data cartile copilului imprastiate ,semne puse special sa vad ca cineva a fost in casa,frigiderul se zguduia cu putere pana me trezeam si de cate ori ma lua somnul din nou incepea sa se zguduie si multe altele . O perioada am crezut ca cineva are cheia si intra cand dorm apoi pleaca dar de multe ori imi stingea lumina sau mi-o aprindea daca era stinsa si asta a observat si copilul...incepusem sa cred ca am eu probleme pana a vazut copilul sau a auzit...pt ca se auzea cheia in usa dar nu intra nimeni,se inchideau usile cu zgomot dar nu vedeam pe nimeni...a fost groaznic.Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici.Cred ca doar oameni bolnavi de gelozie poate sa distruga vietile altora sau poate incercarea de a-si construi fericirea dand la o parte pe cel care ii sta in cale.

Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:26
De la: vanghelis007, la data 2008-11-01 09:39:00Sa-ti sarut gurita,prinsa-n amintire,
Zilele cu ingeri ce-au batut in geam,
Te tineam in brate si erai cu mine,
Pana inserarea se-aseza pe ram.

Pasii printre umbre,ni-i purtam aiurea,
Gura ta fierbinte, avea buze moi,
In aroma verii, tremura padurea,
Si de doruri multe, tremuram si noi,

Azi e alta lume,tremura uitata,
Amintirea dulce care a trecut,
Cade-n mine toamna, frunza sa o bata,
Pe aleea goala, ca la inceput.

Parcuri despuiate, va visez pe toate,
Bratele ei albe, buzele ei moi,
Cand tacerea ploua, lacrimand in noapte,
Si mai tipa pasari, zburand peste noi,

Undeva pierduta, o pastrez sub pleoape,
Alba ca un inger, cu cerceii vechi,
Si ne poarta viata, calatori pe ape,
Ingeri care zboara, catre cer perechi,

Chiar de bate vantul si este furtuna,
Si ma-mpinge valul, stelele etern,
Mi-au umplut fiinta, razele de luna,
Si te-astept la poarta,ziua cand astern...

Sa uitam tristetea, care-acuma tace,
Inflorind straina, floare de argint,
Si din departare, frematand te-ntoarce,
Dragoste fierbinte, zambet si alint.
sophia1971
Postat pe 2 Noiembrie 2008 21:02
De la: sophia, la data 2008-11-02 21:02:40
De la: vanghelis007, la data 2008-11-01 09:39:00Sa-ti sarut gurita,prinsa-n amintire,
Zilele cu ingeri ce-au batut in geam,
Te tineam in brate si erai cu mine,
Pana inserarea se-aseza pe ram.

Pasii printre umbre,ni-i purtam aiurea,
Gura ta fierbinte, avea buze moi,
In aroma verii, tremura padurea,
Si de doruri multe, tremuram si noi,

Azi e alta lume,tremura uitata,
Amintirea dulce care a trecut,
Cade-n mine toamna, frunza sa o bata,
Pe aleea goala, ca la inceput.

Parcuri despuiate, va visez pe toate,
Bratele ei albe, buzele ei moi,
Cand tacerea ploua, lacrimand in noapte,
Si mai tipa pasari, zburand peste noi,

Undeva pierduta, o pastrez sub pleoape,
Alba ca un inger, cu cerceii vechi,
Si ne poarta viata, calatori pe ape,
Ingeri care zboara, catre cer perechi,

Chiar de bate vantul si este furtuna,
Si ma-mpinge valul, stelele etern,
Mi-au umplut fiinta, razele de luna,
Si te-astept la poarta,ziua cand astern...

Sa uitam tristetea, care-acuma tace-- Pot sa sper, ca, aceasta poezie mi-ai dedicat-o mie???
oricum, e fff. frumoasa aceasta poezie... MULTUMESC....
sophia1971
Postat pe 2 Noiembrie 2008 21:05
buna steluta,e un raspuns cam ıntırziat din partea mea,dar sper sa ıi fie de folos prietenei tale despre care ziceai ca este foarte bolnava.eu sunt de religie catolica i a dori sa-ti dau un sfat i sper sa va fie de folos aa cum mia fost i mie.cauta pe internet sau cel mai bine ar fi daca ai gasi o biserica catolica la care sa poti face o rugaciune de 13 marti la sf anton de padova,sau cel mai bine ar fii sa vb cu un preot catolic i sa ıi spuneti pasul.el va poate ındruma pe calea cea buna i sigur va va ajuta.dumnzeu sa fie cu voi!

Postat pe 10 Noiembrie 2008 16:09
Tocmai...ca cei care apeleaza la farmece bine nu vor sa faca niciodata!Si nu exista magie alba si magie neagra cum se spune ,ci doar magie care lucreaza cu necuratul...biserica si credinta este cea ce te poate ajuta in conditiile astea...
eu_butterfly
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:29
am auzit si eu multe despre farmece insa nimic concret doar baliverne...si tocmai de aceea nu stiu daca sa cred sau nu ...eu,personal asemenea experiente n am avut si nici nu mi doresc sa recurg la asemenea chestii...doar persoanele fara credinta,speranta si slabe recurg la farmece...disperarea te impinge la lucruri de care nu te credeai instare...
klarakla
Postat pe 12 Noiembrie 2008 20:51
Arhanghel, iti multumesc pentru sfat; il voi pune in practica. Am vorbit cu nenumerati preoti pentru ea, preoti ortodocsi. A facut un test cu biorezonanta si i s-au gasit destule, printre care si mercur. Banuiesc ca de aici i s-au tras multe. Cu Dumnezeu inainte! Sanatate tuturor!
steluta2007
Postat pe 15 Noiembrie 2008 21:04
Daca relatia ta cu acest barbat este buna ,esti fericita si este de lunga durata nu stiu de ce te chinui sa stii cum este pe lumea cealalta ,crezi ca sa intors cineva de acolo si a povestit cum este ?ca barbatu sa dus la prima casatorie spirituala sau la alta ,daca viata ta pe pamant este frumoasa langa sotul tau nu te mai invenina cu gandul ce va fi dincolo,parerea mea este sa-ti traiesti viata cu sotul tau si nu te mai gandi la ex.sotia lui si nu o condamna ca aplecat de langa el ,ca acum nu mai erai cu el nu crezi?Draga mea, asta este sfatu meu tu faci ce crezi .....
2407
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:18
Magiile sunt lucrate cu omul, nu cu Dumnezeu, nu cu Necuratul.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:34
Magie.... farmece... mister...
Poate tocmai pentru ca nu stim ce e cu exactitate ne face sa ne punem cat mai multe intrebari despre magie. Nu pot sa spun ca cred in magie dar nici ca nu cred. Par confuza, nu? Ei bine, pe vremea cand eram in liceu am invatat sa ghicesc in carti, gasisem pe undeva niste hartii scrise cu semnificatiile fiecarei carti iar eu le "legam" senificatia dupa cum erau alaturate. Pentru mine era o joaca, un amuzament pana cand incep sa-mi spuna colegele ca ceea ce le spuneam eu se adeverea. La o tipa ii spun ca pleca la drum lung, drum de seara, si va cunoaste un tip cu ochi verzi. Tipa razand imi spune ca va pleca acasa dar peste 2 saptamani (ea mergea mai rar acasa ca era departe) eu ii dau relica ca "trebuiau sa iasa si cartile astea undeva". Nu mica mi-a fost mirarea cand ne intalnim luni si-mi spune ca a trebuit sa plece de urgenta acasa si chiar a cunoscut un tip cu ochi verzi (cu care a avut o relatie foarte lunga, acum nu mai stiu nimic de ea). Abia atunci m-am speriat de-a binelea. Eu ghiceam bine ca si cum cineva mi-ar fi soptit la ureche tot ceea ce trebuia sa spun si m-am gandit eu la cineva care ar fi putut sa-si bage coditza asa ca din acel moment am spus stop si nu am mai "deschis cartile" desi multe ma rugau cu bani sa le ghicesc.

O alta poveste e casatoria mea, prima casatorie. M-am casatorit, desi nu-l iubeam, la doar cateva luni dupa ce ne-am cunoscut. Precizez ca in momentul intalnirii noastre eram in conflict cu fostul iubit ca-l apucase pe ala damblalele si voia sa se insoare iar eu nu voiam sa ma marit. E ciudat ca la doar cateva luni ma marit cu altul. Nu mi-am pus atunci prea multe intrebari, pur si simplu voiam sa ma marit si gata. Casnicia nu a fost una buna ci am dus-o doar de ochii lumii si de dragul copilului. Dupa ani buni imi da cineva o rugaciune de dezlegare de farmece ca vazuse ca noua ne mergea rau in casa si s-a gandit ca cineva ne face rau si de aia nu ne merge. Ma apuc eu si fac rugaciunile, tin post, dar chiar m-am rugat din toata inima pentru binele familie, pentru pace si liniste in familie. Rezultatul? Familia se destrama pe zi ce trecea, nu-l mai suportam pe sotul meu, nu mai suportam mirosul lui, ne certam intruna, ajunsesem ca pisica si cainele. Pana la urma am ajuns la divort. Ma miram ca rugaciunea aceea in loc sa ne uneasca ne-a despartit. Chiar si singura mie tot rau imi mergea asa ca ma duc la un preot. Voiam sa fac alte rugaciuni pentru a ma ridica si eu (ma simteam la pamant, fara nici o putere). Preotul imi recomanda o rugaciune pentru dezlegare de farmece la care eu ii spun; "nu parinte, ca am facut una si in loc sa-mi mearga bine mai rau mi-a facut". Preotul, mirat, imi cere sa-i povestesc. Dupa ce-i spun eu ce si cum imi zice (alb la fatza) ca eu am fost legata de acel barbat cu farmece si ca acea rugaciune "m-a dezlegat" intr-o anumita masura si ca ar trebui sa merg la un preot mai puternic sa ma "dezlege" de ce mai ramasese ca eu singura nu aveam destula putere. Eu care nu credeam in farmece nu am fost convinsa de spusele preotului insa as fi facut acele rugaciuni. Ma rodea mereu intrebarea daca eu chiar am fost "legata" cu farmece de acel om asa ca am inceput sa "dau filmul inapoi" si sa caut raspunsuri in intamplarile din trecut. Am gasit cateva raspunsuri care aratau ca se putea asa ceva. Sa nu credeti ca m-am dus repede la preot pentru "dezlegare". Am lasat de azi pe maine. Dar, de fiecare data cand incercam sa ies cu un barbat relatia se sfarsea brusc la o saptamana sau cel mult la exact o luna. Dupa doi ani ma hotarasc sa merg la preot pentru "dezlegare". Tocmai aparuse in viata mea actualul meu sot si la exact o luna ma anunta ca nu vrea sa mai vorbeasca cu mine, fara a-mi da alte exlpicatii. Merg la preot si-i povestesc totul si-i zic ca sunt pregatita pentru rugaciunile acelea. Daca va spun ca viata mea s-a schimbat radical la sfarsitul acelor rugaciuni, ma credeti? Am evoulat pe plan profesional cum nici n-am visat, am reusit sa ma descurc cu banii (inainte eram plina de datorii, nu aveam bani nici de paine), iar relatia cu iubitul meu (actualul meu sot) a evoulat foarte bine. L-am intrebat ce s-a intamplat atunci cand nu a vrut sa mai vorbim si mi-a spus ca s-a trezit intr-o dimineata cu spaima in suflet si o dorinta mare de a ma sti cat mai departe.
Concluzia : Dumnezeu este singura noastra salvare. Trebuie sa ne rugam zilnic pentru binele celorlalti iar la sfarsit si pentru binele nostru. Va doresc toate cele bune si sa nu aveti de-a face decat cu Dumnezeu.
iulya
Postat pe 16 Noiembrie 2008 10:45
Draga Dorina,

Ceea ce ai gasit tu nu e deloc placut si uneori poate fi infricosator. Multi am gasit astfel de lucruri dar nu am vrut sa bagam de seama. Mi-i s-a intimplat si mine si am mers la preot si i-am aratat ce am gasit. La fel ca si tine, lumanari, ate legate, monezi, faina, pamant, ghemotoace de par, toate puse intr-un anumit fel, am gasit o oglinda sparta si ,culmea, am gasit si sange pe pantalonii sotului meu, de fapt el mi-a aratat asa ceva. A vazut si preotul si am facut Maslu in casa, de mai multe ori, la Sfantul Maslu au participat 2 preoti. Lucrurile au inceput sa mearga spre bine. Ma duc la Biserica cat de des pot, ma rog. Uleiul si faina de la Sfantul Maslu sa o gatesti in casa si sa manance toata familia. Sa tamaiezi si sa stropesti in casa cu apa sfintita. Apoi cred ca ar trebui sa tii post , sa va impartasiti si Dumnezeu te va apara si te va proteja si pe tine si pe sotul tau. Oricum lucrurile astea ti-i le va spune si preotul. Din pacate exista si vraji si blesteme dar important este sa ramai in Lumina si Iubire si sa te protejezi de dusmanii vazuti si nevazuti. Iit doresc numai bine. Acatistele date la biserica iar te vor ajuta.
Sper ca iti va fi mai bine. sa ne tii la curent.

Zile senine.
redfire
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:17
O vrajitoare batrana, mi-a spus acum cativa ani, ca daca vreau sa am noroc in dragoste, trebuie sa tin o pisica neagra cand e luna plina de coada si sa o pup de trei ori dedesubt.Vreau sa va spun cateva lucruri:
-Nu am gasit pisica neagra.
-Toate pisicile pe care le-am gasit erau florii sau aveau alte culori.
-Cand am gasit in sfarsit pisica care putea sa ma ajute, nu am avut taria sufleteasca sa execut ritualul.
Consecinta, a fost ca niciodata nu am avut noroc in dragoste.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:38
buna fetelor,nu am scris niciodata aici...dar acum m-am hotarat deoarece subiectul mi se pare interesant...deci sa va spun in cateva cuvinte ce am patit eu...am doi copii mari,buni la invatatura si foarte cuminti...in una din zile i-am zis unuia dintre ei sa se apuce de lectii si sa lase calculatorul...replica?mai lasa-ma in pace cu lectiile tale ca ma arunc pe geam...socul a fost teribil pentru mine...din copilul pe care-l stiam...nu mi-am putut crede urechilor...am inceput sa plang si mi-am sunat sotul...bineinteles ca el m-a linistit...in glasul lui am simtit neicrederea...pentru ca nu era de crezut asa ceva...trebuie sa va spun ca de un timp era un calvar la noi in casa...din orice ne certam si ne sarea mustarul la toti...totusi am realizat ca ceva nu este curat in povestea asta...copii, asa mari cum sunt nu imi stateau singuri in casa...si da...recunosc ca am fost la cineva care mi-a spus ;cauza;...aceeasi persoana pe care eu o banuiam...aceeasi persoana care se tine de casa mea de ani de zile,,,aceeasi persoana la care am tinut ca la sora mea si i-am ajutat neconditionat...am mers la biserica,am adus preotul in casa,merg vinerea mai mereu si pun acateste si multumesc lui d-zeu ca totul a revenit la normal,iar persoanei de care v-am spus nu ii este tocmai bine...d-zeu le da dupa sufletul lor...asa ca...astfel de prostii exista si poti sa tragi in urma lor...fara sa stii ca poate cel apropiat tie iti poate face rau...va pup si d-zeu sa va ocroteasca
gaby_gabutzu
Postat pe 16 Noiembrie 2008 20:52
De la: si_totusi, la data 2008-10-06 20:41:47ati mers la unele manastiri din nordul moldovei ? nu ati platit bilet la intrare ca la muzeu ? de ce? manastirea e numai muzeu? si daca e, unde sunt ghizii? acolo vin oameni sarmani ,ca se reculeaga sau care gasesc ca unica speranta ajutorul divin . platesc acatiste, cumpara iconite , cruciulite, carti sfintite, cotizeaza la cutia milei. de ce mai trebuie taxa de intrare intr-un lacas al domnului? oare , chiar trebuie sa platim ca sa ne rugam la o icoana? pana aici s-a ajuns?
am fost cu un grup de copiii. au fost numarati pana la ultimul, sa nu intre vreunul fara a lasa plata. e crestineste? e corect?

Bebelushilor, unul din cele mai urate cosmaruri ale mele au fost legate de existenta unei "consignatzii" la intrarea unei biserici.
Pe de alta parte stim cum este in Romania, ce bugete mizere se aloca lacasurilor de cult. Sunt jumate pro jumate contra practicii descrise de inteleapta Si_totusi. Aceste manastiri trebuie sa supravietuiasca. Si in lumea civilizata se percep taxe, chiar foarte mari pentru vizitarea lor. Sa nu uitam ca supravietuirea acestor monumente de arta nu inseamna doar salariile ingrijitorilor, utilitati ci si reconstructie, etc. Sunt pe bani grei aceste cosmetizari ale manastirilor. Eu zic ca e mai bine sa dam o taxa destul de mica (prin comparatie cu cele din occident) pentru arta in casa lui Dumnezeu decat sa platim impozite si taxe la un buget furat sistematic de granguri. Macar prin comparatie....
gianiblue
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:40
giani, ce dor mi-a fost de tine !
si_totusi
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:45
referitor la manastirile noastre care sunt si muzee. perfect valabil ce spui. li se aloca o suma dar mica de catre ministerul culturii. adica ce le trece lor printre degete cat sa simuleze grija si obiectul muncii.

li se mai da o suma destul de mare si de la ministerul cultelor.
au voie si nu sunt impozitati ( calugarii , calugaritele) daca desfasoara o activitate economica.

nu e indeajuns, bineinteles. e normal ca atunci cand intru in manastirea muzeu sa platesc. dar vezi? sunt 2 taxe. una la poarta si alte la intrarea in muzeu.

sunt oameni care nu merg la muzeu. merg numai la manastire si platesc acolo pentru tot felul de obiecte de cult. raman peste noapte, platesc cazare si mancare. dar, sa mai plateasca pentru rugaciune? nu e cam mult?
si_totusi
Postat pe 17 Noiembrie 2008 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
romtelecomul si Blaga??? 3 De la: vuvuzela 27 Septembrie 2010 17:19
Sarbatori luminate! 158 De la: anisoaraf 7 Aprilie 2010 11:54
Sa vedem...stii?:D 31 De la: CocoGeorgiana 27 Octombrie 2009 20:07
ciudatenii 1 De la: cornelia_leia 26 Octombrie 2009 12:42
vocabular femei 1 De la: bucatareasa 1 Iulie 2008 11:50
Setari Cookie-uri