Alimentatia si sanatatea copilului

Dragele mele,

Va propun sa discutam despre alimentatia copilului, in special despre alaptarea la san, pentru ca e un subiect destul de controversat..m-ar interesa si parerea voastra..Am citit numeroase articole despre importanta alaptarii bebelusului, in acelasi timp am tot citit pe forumuri pareri contra acestui lucru...Voi cum faceti/ati facut..poate ca daca am reusi sa strangem cateva opinii rezultate din experiente personale, vom reusi sa tragem cateva concluzii pertinente pentru mamicile care inca nu stiu cum sa procedeze..

Ce ziceti?
nicol35
Postat pe 11 August 2008 14:48
eu am un baietel de 3 luni, pe care l-am alaptat si la san si cu formula.acum a renuntat definitiv la san, si sunt foarte dezamagita, deoarece am auzit ca laptele de la san este cel mai bun
ilian
Postat pe 15 August 2008 16:07
Un articol interesant pe aceasta tema am gasit aici:

http://initiativa-mamelor.blogspot.com/2008/07/7-motive-sa-ti-alaptezi-copilul.html

asa ca mamicile care inca nu au renuntat la alaptare, sa se gandeasca de doua ori inainte...e mai greu, intr-adevar, insa beneficiile merita orice osteneala;)

nicol35
Postat pe 18 August 2008 17:29
Uite inca un articol interesante despre alaptare

http://copii.pentrumamici.ro/bebelusi/alimentatie-bebelusi/alaptarea-bebelusilor

Eu am suferit foarte tare cand am ramas fara laptic la 3 luni ale Mariei

Postat pe 4 Septembrie 2008 16:19
Indraznesc sa va adresez si eu o rugaminte! Particip la un concurs pe site-ul tvr-ului si am nevoie de cat mai ulte voturi...va rog...se poate sa ma ajutati? Este poza a doua (cu mutritza trista desenatat in frigider) de la sectiunea concurs! http://www2.tvr.ro/trezirealaapel/
Va multumesc mult si sper din suflet sa nu deranjez pe nimeni cu aceasta rugaminte!
maimuticagogosica
Postat pe 23 Februarie 2009 18:06
buna.am 2 fetite pe care le-am alaptat numai 3 luni asta din cauza ca,am pierdut laptele dar sunt de acord cu alaptarea la san nu se compara cu alt lapte.
garbo001150
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:56
angizenaida
Postat pe 13 Iunie 2009 14:31
Pana la 3 luni este bine sa folosesti un lapte special pt copii. Dupa 3 luni mie mi-a fost recomandat laptele de pravalie pentru ca acesta are o concentratie uniforma in fiecare zi. Laptele de casa o are functie de ce mananca vaca in ziua respectiva. La inceput se adauga la lapte apa de orez . De la patru luni se macina orezul cu masina de cafea si fierbi in apa si adaugi la lapte din aceasta pasta. Dupa 5 -6 luni se adauga orezul macinat direct in lapte ca un fainos. copiii mei au crescut fara probleme asa
garbo014516
Postat pe 26 Iulie 2009 09:20
eu am alaptat doar 3 saptamani pt k nu aveam laptele consisten si bebelusul meu nu lua in greutate.dar eu le sfatuiesc pe toate viitoarele mamici sa isi alapeze bebelusii dak au lapte pt k este cel mai bn pt copii.Eu acum ii dau lapte praf si creste f frumos
mady
Postat pe 14 August 2009 02:13
si baietelul meu are 3 luni si 2 sap si nu am avut lapte decat 3 sap si acum sa vezi ce mare sa facut si are 6300g ii merge f bn cu laptele praf
mady
Postat pe 14 August 2009 02:18
Fetita mea are 1 an si 9 luni si inca nu a renuntat la san.
Parerile sunt impartite:ca nu este bine sa-i dau asa mult,ca este foarte bine..
Mentionez ca mananca foarte bine ORICE fel de mancare,este foarte activa si din aceasta cauza mi-a spus medicul ca nici nu este extraordinar de grasa.
Acum are 84cm si cand am cantarit-o ultima data adica 1 luna,avea 10kg si jumatate.
anababa
Postat pe 25 Noiembrie 2009 13:43
fleurdelis
Postat pe 25 Noiembrie 2009 13:46
salutari tuturor.
am obs ca se discuta despre sanatatea copilului si vad ca ati ajuns numai la alaptat.
io trec peste asta ca tine de sotia mea :). a alaptat f putin, nu stiu sigur ( no, ca barbatii).
Un lucru stiu sigur, am avut discutii mai aprinse cu sotia, asupra alimentatiei copilului, deoarece nu sunt de acord cu alimentatia din magazine (pe cat posibil). Asa ca fara Tedi, fara danone, fara ... pana dupa vreo 10 luni. Acum Anissia Ioana are 2 ani si 9 luni, iar Cassian Cezar are 6 ani si 8 luni. Zilnic consuma polen de albine, care este colectat de mine si pus la congelat. Cand aut ca tusesc rapid le dau in gat cu tinctura de propolis.
Mai multe detalii pe mess. dog.catel
catel
Postat pe 29 Noiembrie 2009 19:28
De la: fleurs_du_mal, la data 2009-11-25 13:46:39
alex2007
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:06
Am un biețel de 2 ani, eu l-am alptat pn la 6 luni, normal eu mai aveam lapte dar el nu mai vrut s sug, se juca pur și simplu și l-am nțrcat. Unii cercettori spun c , copii care sunt alptații o perioad mai mare, au un grad de inteligenț mai mare cnd sunt mai mari.Adevrul c laptele de mam nu poate fi nlocuit cu nici un fel de lapte,este mult maibun.
alex2007
Postat pe 30 Noiembrie 2009 10:20
un stuiu modern a aratat ca alaptarea capoilului duce la o mai buna dezvoltare si chiar si la cresterea inteligentei cu pana la 15 procente . insa intodeauna femeile trebuie sa stie ce vor un copil sanatos sau niste sani frumosi insa laptele matern asigura o dezvoltare buna a copilului si tot odata riscul mamelor de a face cancer la san este scazut
izulet
Postat pe 4 Ianuarie 2010 21:03
buna sunt flavia si eu am ramas fra lapte la 2 luni dat Slava Domnului e sanatos si inteligent; am auzi ca laptele matern da intelepciune la copil dar nu stiu cat de adevarata este afirmatia aste; asa ca stai linistita daca e sanatoasa si inteligenta nu ai de sa-ti faci griji; te pup
garbo083374
Postat pe 11 Februarie 2010 19:33
eu am alaptat fetita pana la 1 an si 8 luni.inca as mai fi putut sa o alaptez dar am renuntat pentru ca devenise ca o joaca pentru ea incapuse sa vorbeasca si imi zicea "sasa',ma tragea de bluza si nu ma lasa pana nu ii dadeam.multe ore nedormite,mult stres dar sper ca am facut bine.daca ma luam dupa parerile altora as fi renuntat din primele saptamani.plangea incontinuu si sugea uneori chiar si o ora jumatate si dupa nicio ora de cele mai multe ori vroia iar sa o alaptez.am alaptat-o exclusiv la san pana la 6 luni si de atunci am incercat sa o hranesc cat mai natural.
redflower30
Postat pe 5 Martie 2010 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vopsea pentru camera copilului 3 De la: Yenu 23 Februarie 2016 10:10
hemangiom buza superiora 14 De la: laraariss 11 Iunie 2013 13:32
de ce mor copiii in Romania? 17 De la: Ciresica 23 Noiembrie 2010 06:26
Recoltare celule stem 12 De la: zina03 26 Aprilie 2011 14:02
Gel natural de dinti pentru copii 0 De la: 22 Octombrie 2012 16:03
Setari Cookie-uri