Restaurante din Bucuresti

Eu recomand cu draga inima La Catalin, Gr. Raducanu nr 5, zona Banu Manta. Portii mari (poti sa comanzi si jumatate de portie), mancare buna, preturi ok.

Daca mai stiti si alte restaurante faine, hai sa ne ajutam rciproc. :)
AlexiaLaDieta
Postat pe 4 August 2008 13:24
Sunt de aceeasi parere. Un restaurant bun, cu gradina odihnitoare, mancare buna, si mai ales aproape de casa, ceea ce pentru noi conteaza.

Tot in zona e si Don Taco (specific mexican si romanesc), intersectia Banu Manta cu Ion Mihalache, cu mancare foarte buna.Poate servirea lasa uneori de dorit.
cristisz
Postat pe 4 August 2008 14:16
mie imi place HARBUR, p-ta Amzei.
cercelmarilena
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:03
Mie imi place foarte mult mancarea servita in restaurantul Ruby Tuesday, cu specific american. Se gaseste in Bulevardul Decebal si mai este unul si in Bucuresti Mall din Vitan. Ultima data am mancat niste Spring Rolls calde erau o bunatate, preturile sunt decente, erau atat de bune si satioase (si nici nu pica greu la stomac) incat m-am mirat ca exista mancare atat de buna la acest restaurant fata de altele...
xenia_s
Postat pe 27 Mai 2009 22:03
CEL MAI BUN ESTE RESTAURANTUL MAIKO (JAPONEZ)ACOLO ESTE MANCARE SANATOASA ,FOARTE BUNA SI NU INGRASA
mireladelmireladel
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:33
caru' cu bere...

nu mai e ce a fost,da' ce?
eu mai sunt?
oricum,a prins vlaga iar...
iasomia
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:39
eu va recomad....restaurantul.d amici....aproape de vilcea!!!!!servire super...curatenie....pret ok.....curatenie si ordine!!!!!nota 10!!!!
nazirra
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:42
valcea zici?
am fost la casa alba...se mananca infiorator de prost,nu ti-l recomand...
iasomia
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:54
Sunt multe restaurante in Bucuresti in care poti manca bine iar atmosfera este placuta. Mie imi place Palladium de la Unirii unde fac niste paste delicioase, Churrascaria Carnivore care din pacate s-a inchis si lista poate continua.
Nirvana
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:56
Hanul voievozilor e super,totul rustic,mancare super si mai au si muzica live seara de pe la 19-20.Merita incercat!
Helen29
Postat pe 26 Noiembrie 2009 14:59
Trattoria il Diavolo la Pta Unirii, f tare.
garbo006394
Postat pe 29 Noiembrie 2009 12:05
Trattoria Il calcio, Herastrau, Davvero Tineretului, Casa di David...
moniq_
Postat pe 27 Mai 2010 10:56
Mie imi plac restaurantele Divan, Piccolo Mondo, Trattoria, Thalia. Am insirat cateva dar sunt mai multe
lemmonade
Postat pe 18 Martie 2011 16:23
mie im place restaurantul La piciorul porcului, situat langa spitalul Babes. il recomand pt mancarea gustoasa, dar si pt atmosfera placuta :)
maria_79
Postat pe 1 Octombrie 2011 20:35
tot restaurantul La piciorul porcului vroiam sa-l recomand si eu, dar vad ca mi-a luat-o maria inainte :)

daca le treceti pragul va recomand sa incercati rasolul de porc in bere neagra este o nebunie, iar muschiul de vita cu sos de piper verde e un exemplu de asa da la capitolul cum gatim carnea de vita
Carmen_09
Postat pe 2 Iulie 2012 03:34
Isoletta e fain, am fost acolo de citeva ori cu mese de business, da' terasa aia merge si pentru cine romantice si chestii d'astea.
quasaria
Postat pe 2 Iulie 2012 06:50
eiii... cum mai spunea cineva, sunt multe restaurante bune, placute si... deschise inca ! ce rost are sa recomanzi un restaurant grozav... daca s-a inchis ? mai greu e de ajuns la ele... e asa o aglomeratie in Bucuresti... de prefer Brasovul !!! eu nu mai sunt din Bucuresti, dar cand ajung acolo mai ma intalnesc cu fosti colegi de scoala (aia de pqana-n clasa 5-a... ca dupa aia m-am dus la munca si numai cu ele am ramas...) la diferite restaurante, recomandate de ei. cateva unde am fost si mi-a placut: "Mon Cheri" din piata Dorobanti ! au o pastrama de oaie.... de-ti bati copii... (cine are...) ! vin excelent si serviciu impecabil !

http://pictures.viaromania.eu/restaurant/images/2007110800474HCTVQCYP.jpg
dar sa vedeti cum arata cand are mancare si vin pe masa.... !!!


"Four Seasons"

http://bucharest-guide.ro/upload/fours-seasons20.jpg


Toate restaurantele din reteaua "Mama"... !

http://bucharest-guide.ro/poze/la-mama10.jpg



"Casa Taraneasca", de la mama dracului... undeva in Giulesti !!! daca va e foame si vreti sa mergeti acolo, luati-va un sandwich cu voi... !


am mai fost la un restaurant intr-o casa veche, transformata, pe langa Icoanei, dar am uit numele... ! am s-o tin minte ca, am mancat acolo "Laba de urs"... comandat tocmai de aici... asta in urma cartilor citite in copilarie, ca "Winnetou" ! el povestea acolo ca laba de urs e cea mai moale si fina bucatica din urs... deci, l-am ascultat !
Sunt multe restaurante... e foarte greu sa le vizitezi pe toate... dar se mai castiga idei !
pofta buna... !!!!

barboneli
Postat pe 2 Iulie 2012 08:05
Un Biftec tartar, carpacio de strut, pate de ficat in crusta de fistic sau o supa crema sunt cateva dintre recomandarile pe care vi le fac din meniul bistro-ului Otro Clandestin , in Centrul Vechi, pe strada Franceza :)
maria_79
Postat pe 17 Septembrie 2012 17:15
o leguma plina de proteine si foarte gustoasa este porcul :))) iar cele mai bune preparate din porc le gasiti la restaurantul La piciorul Porcului. ascultati un cunoscator :D
c_matei
Postat pe 4 Octombrie 2012 14:33
De la: c_matei, la data 2012-10-04 14:33:12o leguma plina de proteine si foarte gustoasa este porcul :))) iar cele mai bune preparate din porc le gasiti la restaurantul La piciorul Porcului. ascultati un cunoscator :D


Maria, si eu sunt fan Piciorul Porcului (si sunt fan si decoratiunile lor haioase si absolut inedite), dar pe langa rasolul in bere imi place cel mai mult ..............sectiunea Vita si fiul. Muschiul de vita la gratar cu rozmarin este preparatul pe care l-as manca oricand, oricat si la orice ora.
Astridutzu
Postat pe 4 Octombrie 2012 18:00
De la: Astridutzu, la data 2012-10-04 18:00:39
De la: c_matei, la data 2012-10-04 14:33:12o leguma plina de proteine si foarte gustoasa este porcul :))) iar cele mai bune preparate din porc le gasiti la restaurantul La piciorul Porcului. ascultati un cunoscator :D


Maria, si eu sunt fan Piciorul Porcului (si sunt fan si decoratiunile lor haioase si absolut inedite), dar pe langa rasolul in bere imi place cel mai mult ..............sectiunea Vita si fiul. Muschiul de vita la gratar cu rozmarin este preparatul pe care l-as manca oricand, oricat si la orice ora.


buna Astridutzu,

(stii ca ai raspuns la mesajul altcuiva cu Maria )

si mie imi place cum fac vita. felul meu preferat este "muschiul de vita cu sos de piper verde" . delicios. ma intreb daca mi-ar reusi o reconstituire acasa sau daca domnul bucatar mi-ar da cateva indicatii, nu de alta, dar urmeaza sa primesc niste carne de vitel de la tara sau , ca sa ma exprim cool, vitel bio


dar pana la vitel tb sa pregatesc masa de Craciun. partea buna e ca am rezolvat cu sarmalele, m-am decis sa le comand la ei. duminica ma duc sa dau comanda pt ziua de 23, atunci vreau sa le ridic. fac si piftie la comanda, dar aia nu ma tenteaza :D
maria_79
Postat pe 14 Decembrie 2012 21:00
sarmale pe comanda???????? are you serious???????? "::D:D:D
mi se pare super tare!!!!!! detalii ? cit costa kilogramul sau cum se calculeaza, la portie????
sincer, e cea mai buna veste pe care am primit o pe ziua de azi, jur ! ma omoara sarbatorile cind ma gindesc ca trebuie sa mi petrec ajunul in bucatarie (sau ... mai rau... 2/3 zile inainte de craciun in bucatarie)
garbo_6670
Postat pe 14 Decembrie 2012 22:55
De la: garbo_6670, la data 2012-12-14 22:55:01sarmale pe comanda???????? are you serious???????? "::D:D:D
mi se pare super tare!!!!!! detalii ? cit costa kilogramul sau cum se calculeaza, la portie????
sincer, e cea mai buna veste pe care am primit o pe ziua de azi, jur ! ma omoara sarbatorile cind ma gindesc ca trebuie sa mi petrec ajunul in bucatarie (sau ... mai rau... 2/3 zile inainte de craciun in bucatarie)



eu fac niste sarmale buunee, dar ma omoara procedeul =)) . infasuratul imi ia prea mult timp (de, nu fac in fiecare zi sarmale, asa ca nu am o dexteritate/ tehnica nemaipomenita), dar cel mai mult ma omoara fiertul, mai bine zis mirosul din acea perioada! culmea e ca la reincalzit imi place la nebunie mirosul de sarmale, dar ala din timpul fiertului deloc

revenind, sarmalele sunt 45 lei/ kg, iar cantitatea socoteste-o tu in functie de cati sunteti la masa. intr-un kg intra cam 20 -25 de sarmale. pretul piftiei nu il stiu
maria_79
Postat pe 15 Decembrie 2012 00:34
am fost de cateva ori la restaurant Divan, este cu specific oriental, cei drept este mai scump dar o data la cateva luni merita sa icnercati
eu_monica
Postat pe 22 Martie 2013 16:40
am descoperit de curand restaurantul Perla Dorobanti.
au o mancare f buna, preturi decente si servire excelenta. au si un band care intretine atmosfera
maria_79
Postat pe 31 Martie 2013 20:30
eu va recomand "Lingura si Strachina", acolo manaci pe saturate, si e super bun. eu cunosc bucatareasa de acolo si chiar si asa nu mi-a dat retetele, ca eram curioasa.

puteti sa intrati pe facebook sa vedeti

https://www.facebook.com/lingura.strachina

va pup
iulia_marinela
Postat pe 25 Mai 2013 00:35
De la: maria_79, la data 2013-03-31 20:30:18am descoperit de curand restaurantul Perla Dorobanti.
au o mancare f buna, preturi decente si servire excelenta. au si un band care intretine atmosfera


am fost la o nunta la Perla si ce mi-a placut a fost ca, desi era o nunta mare (nu stiu nr invitatilor, dar au reunit toate saloanele intr-unul) au avut personal suficient, astfel incat sa nu astepti o ora pt o cafea. (mi s-a intimplat la nunti mai mici, in alte locuri)
altfel, mincarea buna, iar tortul delicios
Carmen_09
Postat pe 3 Iunie 2013 12:49
De la: c_matei, la data 2012-10-04 14:33:12o leguma plina de proteine si foarte gustoasa este porcul :))) iar cele mai bune preparate din porc le gasiti la restaurantul La piciorul Porcului. ascultati un cunoscator :D


"Genunchi de porc la cuptor pe pat de varza calita " ce zici de-o asa leguma? dar de "Rasol de porc cu bere neagra" ? parca ti se face foame
Carmen_09
Postat pe 3 Iunie 2013 12:57
Apropo de sarmale pe comanda, la " Lingura si Strachina" se poate. Au servvicii de catering si livrari acasa, si sunt numai produse traditionale romanesti.

Se pot face oferte speciale pentru comenzi mari.
iulia_marinela
Postat pe 3 Iunie 2013 16:42
Recent, am fost cu un coleg de scoala generala, cu care m-am intalnit dupa multi ani, la Restaurantul Perla, de la intersectia Dorobanti cu Stefan cel Mare. Desi, nu i-am mai trecut pragul de multa vreme, mancarea buna, servirea prompta si atmosfera placuta ne-au determinat sa hotaram sa frecventam mai des un restaurant cu traditie pentru bcuresteni.
jeanvaljean
Postat pe 7 Iulie 2013 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Restaurante din Bucuresti 36 De la: AlexiaLaDieta 3 Ianuarie 2018 14:01
Comanzi COLIVA de la restaurant! 46 De la: susiyama 7 Mai 2009 17:26
Petreceți o seară chinezească la restaurantul Nan Jing! 2 De la: garbo_401411 5 Mai 2014 17:04
Restaurantul meu 3 De la: garbo107343 24 Ianuarie 2014 12:51
cerere de parteneriat 1 De la: vlasceanu_gina 8 Iulie 2012 11:30
Setari Cookie-uri