Sa slabim impreuna!

Eu m-am hotorat sa scap de 10 kilograme si mi-am facut un mic jurnal pe Garbo in care relatez cum decurg zilele de dieta. Daca mai vrea cineva sa slabeasca, putem sa discutam mai multe aici pe forum sau pe blogul meu de pe Garbo: http://www.garbo.ro/comunitate/AlexiaLaDieta/blog.html

Multe imbratisari si spor la dieta!
AlexiaLaDieta
Postat pe 24 Iulie 2008 16:09
Buna!
si eu as vrea sa dau jos 10 kg. Am incercat in mai multe randuridar nu sunt constiinciosa. Tu ce regim tii?
liliana_te
Postat pe 4 August 2008 11:48
Momentan nu tin nicio dieta ca la carte, adica am grija la numarul de calorii pe care il consum si atat. Vroiam sa ma apuc de daneza, dar am nevoie de mic dejun si acum ma batea gandul sa incerc dieta lui Catalin Crisan. In 66 de zile poti sa dai jos chiar si 15 kilograme, asa ca ar fi super pentru ca m-as opri mai devreme.
AlexiaLaDieta
Postat pe 4 August 2008 12:47
De cand va caut!Ma primiti si pe mine?Sincer va spun ca am incercat de.....n...ori si n-am dus nici o dieta la bun sfarsit.Nu am vointa. Recunosc. Ma apuc serios,dar dupa 5,6 zile renunt.Poate daca o facem impreuna,voi reusi.De ex.scrieti-mi modele de meniuri.M-am apucat astazi. Veti spune:chiar de marti,dar pur si simplu nu ma pot uita in oglinda. Daca voi reusi sa dau 7,8 kg jos promit ca ma las de fumat.Va rog sa ma ajutati!
laura_bella36
Postat pe 5 August 2008 14:51
Alexia ,ce-ai mancat astazi de ex.?
laura_bella36
Postat pe 5 August 2008 14:52
De cand va caut!Ma primiti si pe mine?Sincer va spun ca am incercat de.....n...ori si n-am dus nici o dieta la bun sfarsit.Nu am vointa. Recunosc. Ma apuc serios,dar dupa 5,6 zile renunt.Poate daca o facem impreuna,voi reusi.De ex.scrieti-mi modele de meniuri.M-am apucat astazi. Veti spune:chiar de marti,dar pur si simplu nu ma pot uita in oglinda. Daca voi reusi sa dau 7,8 kg jos promit ca ma las de fumat.Va rog sa ma ajutati!


In sitiatia ta sunt si eu. Anul trecut am slabit vreo 6 gk dar treptat le-am pus la loc. Trebuie sa-mi schimb stilul de alimentatie, dar nu ma tine mult.La mine regimul discociat a mers foarte bine atunci.L-am tinut iarna insa acum vara cred ca ar fi mai usot pentru ca avem legume si fructe proaspete din belsug. Acesta este:

""Dieta disociata propusa de Motignac presupune separarea glucidelor de lipide. Astfel in cadrul aceleiasi mese pot fi consumate fie proteine si glucide, fie proteine si lipide.

O varianta populara a acestei diete este regimul disociat pe zile. Termenul disociat este folosit defectuos aici. Dieta disociata pe zile presupune consumarea unui singur tip de aliment pe zi. In prima zi se poate consuma numai carne fiarta, fripta sau la gratar. Se pot consuma de asemenea mezeluri usoare, precum sunca de pui sau de curcan.

In cea de-a doua zi se pot consuma numai legume fierte sau crude. Sosurile pregatite cu ulei sau alt tip de grasime sunt excluse. In a treia zi se pot consuma lactate sub forma de branza dietetica, iaurt simplu, lapte, sana, kefir. In a patra zi se poate consuma carbne de peste, preferabil cod, ton sau stiuca. A cincea zi este zi de fructe. Evita fructele uscate. Daca doresti sa mai slabesti, poti repeta cura, dar ideal ar fi ca ea sa nu dureze mai mult de doua saptamani, pentru a nu iti perturba organismul.

O alta varianta raspandita a acestei cure este discoiata pe 3 zile. In primele trei zile consumi numai lactate, urmatoarele numai carne (de pui, vita sau de peste) si preparate din carne, si ultimele trei zile mananci numai fructe si legume. Probabil ca se slabeste mai usor cu aceasta varianta, pentru ca incepand de a doua zi, te vei plictisi de meniu.

Poti incerca si varianta intermediara: 2 zile carne, 2 zile lactate, 2 zile legume si fructe.

Avantajul acestor diete este ca poti manca oricat si oricand, iar slabirea este relativ rapida. Ce se intampla dupa terminarea dietei depinde numai de tine. Cu toate acestea, nu este recomandat sa tii aceasta dieta pe termen lung. Organismul are nevoie si de glucide si de lipide si de proteine si de vitamine si de minerale pentru a da randament. La inceput, nu te vei simti slabita, dar daca o tii prea mult timp, te vei simti din ce in ce mai obosita, mai slabita si nu te vei mai putea concentra. Si acestea sunt numai cateva dintre cele mai usoare efecte.

Daca ai de slabit mai mult de 10 kilograme, atunci trebuie sa iti schimbi stilul de viata. Nu te mai lasa amagita de diete rapide cu efecte pe termen scurt. Gandeste-te cate diete scurte ai tinut pana acum, aduna numarul anilor petrecuti visand la o dieta minune si incercand tot felul de variante. Gandeste-te cat de mult ai asteptat pentru a arata perfect si fa un pas pentru a iti schimba proastele obiceiuri alimentare. Unul dintre acestea este tocmai urmarea unei diete de scurta durata. Fixeaza-ti obiective realiste si daca nu te simti inca pregatita pentru o schimbare importanta, atunci nu mai incerca diete rapide. Nu numai ca ii va fi mai bine organismului, dar va fi mai bine si pentru greutatea ta.""
liliana_te
Postat pe 5 August 2008 15:11
Bine ati venit! sau bine ca ati venit ca ma simteam tare singura :)

Eu azi am sarit masa de dimineata, din pacate, iar la pranz am papat 150 grame carne de vita si orez, iar acum doar ce am terminat o branzica de la Activia cu cirese.

Laura, cum a fost ziua de azi pana acum?

Liliana, sora mea a tinut aceasta dieta in iarna, a mers si la sala si intr-o luna si jumatate a dat jos 8 kilograme, dar din cauza ca a facut sala, ai impresia ca a slabit chiar mai mult. Eu am vrut sa tin dieta cu ea, dar pe mine nu ma prinde deloc.

AlexiaLaDieta
Postat pe 5 August 2008 15:26
Eu eram aproape sa ma las de cura dupa ce am tot calcat stramb, dar aseara mi-am regasit motivatia. Am citit un super interviu cu Mihaela Bilic in revista Tango si mi-a placut la nebunie un citat: "Organismul nostru supravietuieste cu foarte putin si, la cat ne miscam noi in viata de zi cu zi, ne-ar ajunge la cele 3 mese cate o bucatica de mancare". Nu vreau sa deviez in anorexie, dar femeia asta chiar are dreptate. Adica eu cel putin sunt pofticioasa, de cele mai multe ori cand vreau sa mananc e vorba doar de pofta sau de foame psihica. Dar am ajuns sa fim atat de dependenti de mancare si consum in general incat dieta de slabire pare o adevarata tortura.

Ar fi fain ca de fiecare data cand gasim ceva motivational, citat, sfat, poza sa postam aici, astfel incat atunci cand este greu sa putem sa ne gasim aici fortele.
AlexiaLaDieta
Postat pe 5 August 2008 15:32
Dragele mele colege de suferinta....Va multumesc ca m-ati acceptat in cercul vostru. Ma simt fosrte bine stiind ca nu sunt ultimul...mohican .INTR-ADEVAR AM IMPRESIA CA SINGURA MEA PLACERE DIN ULTIMII 2 ANI ESTE...MANCAREA, DACA-MI SUNT SATISFACUTE PAPILELE GUSTATIVE PE MOMENT...ESTE OK.Apoi imi pare rau. In fiecare dimineata ,atunci cand ma trezesc nu fac decat sa-mi para rau pt. ca ieri am mancat ceva interzis. Si nu ma tine mult atuci cand mi-e foame nu tin cont de nimic. Dar haideti sa gasim impreuna motivatii si sa ne tinem la curent una pe celelalte pt. a putea merge mai departe. Chiar m-am bucurat ca ati raspuns apelelui meu.V a astept si spor la slabit. De ex. ce mancam maine?
laura_bella36
Postat pe 5 August 2008 23:01
am putea sa cadem de acord asupra unei diete. eu as propune disociatul sau daneza.
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 10:38
CRED CA DANEZA E MAI BUNA,PT. CA E SCURTA SI CRED CA ARE REZ.,DAR SE GASESTE SPANAC?IN ACEASTA PERIOADA CAM GREU.

Postat pe 6 August 2008 11:06
si la mine da rezultate mai bune daneza. se baga cineva de maine? :)
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 11:45
Ana, spanac cred ca se gaseste doar congelat. Eu am mai tinut cura asta, dar niciodata nu am mancat spanacul, pentru ca nu pot sa il inghit si la propriu si la figurat.
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 11:46
Buna! :) Apreciez ideea cu ... si eu vreau sa dau jos 10 kg. Sper sa si reusim impreuna!!!
Problema e ca sunt un caz special... am facut sport de la 5 ani... apoi am facut sport de performanta... In urma unui accident mi s-a interzis sa mai practic sport (nu am voie nici un fel de efort fizic...) M-am ingrasat in primele 2 luni 12 kg...Am intrat la regim dar... timp de un an m-am tot ingrasat cate putin... Am ajuns la 20kg surplus.
Au trecut 4 ani de atunci si tot incerc sa dau jos kg... am incercat o gramada de diete... NICI UN REZULTAT! :( Am incercat diete pe termen lung... nu mananc grasime decat foarte putin si rar...dulciuri la fel... Am incercat sa reduc cantitatea de mancare... NIMIC!(kg se mentin)

SPER sa reusim SA SLABIM IMPREUNA !!! poate ma ajutati...sau ne ajutam reciproc.

imi place ideea de dieta comuna... am avea cum sa comparam rezultatele... si cine stie... sa devenim exemplu de urmat...

Angelli
Postat pe 6 August 2008 12:29
Bine ai venit, Angelli! Iti urez mult succes si daca ti se pare ok dieta daneza, propun sa o incepi cu mine si cu cine se mai alatura. Eu vroiam sa ma apuc de acum o saptamana, dar nu am reusit sa ma tin.
In schimb am pus un pariu ca voi da jos 3.5 kg pana pe 18 august, asa ca e absolut necesar sa ma apuc de maine.

Spor la treaba!

Ai grija ca postand pe acest forum, ai capatat un mic aliat care te va intreba zi de zi cum merge dieta si te va motiva atunci cand vrei sa renunti. :) Take care!
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 12:35
care incepe de maine?Sus manutele!Si sa nu abandonati,mai ales sa nu uitati se scrieti ce simtiti.Problema este ca aici unde locuiesc eu ,sunt intr-un orasel de provincie nu am cum sa-mi fac aprovizionarea.Dar poate ma descurc.Ajung la .....municipiu si rezolv problema.Deci:salata,oua,rosii ,carne de vita,zahar cuburi si restul.Incepem?
laura_bella36
Postat pe 6 August 2008 12:46
EU VREAU!
sper sa nu-mi dezamagesc aliatul!!!

sa spuneti ce, cat si cum mancati...

Apropo de cat, cum si ce mancam... a fost cineva la nutritionist? eu nu am ajuns... nu pot sa stau toata ziua cu carnetelul si sa calculez caloriile :D

de maine incepem
sus manutele cine mai vrea sa inceapa de maine
Angelli
Postat pe 6 August 2008 12:53
Iei! Suntem deja 3 :D Fetelor, nu ne dam batute pana nu le dam la cap afurisitelor de kilograme!

Sper sa ni se mai alature colege puse pe fapte mari. :D

Va pup fetelor si abia astept sa incepem!

P.S. Laura, nu trebuie sa iti iei neaparat zahar cuburi, cred ca e spus asa ca sa fie inteleasa exact cantitatea de zahar. Adica pentru unii e mai plina, pentru altii mai rasa, dar un cub ramane cub :p
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 13:03
Buna fetelor!
Ce ma bucur ca s-a mai postat cate ceva pe site.
Eu as inclina spre cea disociata pentru ca mi se pare mai complicat sa-mi gatesc mancare.Este mai grea dar dupa cateva zile ma obisnuiesc.
Maine este joi, incepem de joia? Nu are nimeni nici o superstitie, nu?
Am putea sa face si niste exercitii. Of doamne cum pot sa fiu, uneori nu am deloc ambitie...ma gandesc cum fluierau baietii dupa mine cand aveam 50-55 kg si nu fac nimic ca sa ajung din nou la greutatea asta. Am 70, recunosc si nu ma simt deloc bine in pielea mea. trebuie sa ne sustinem una pe alta ca sa reusim.
Va scriu maine daca si cu ce am inceput.
liliana_te
Postat pe 6 August 2008 15:24
pt. Liliana
Vezi ca ai o motivatie?Si eu chiar daca am o varsta si doi copii tot imi face placere sa atrag privirile.Si-apoi ce daca e joi?Daca o tot amanam nu o sa reusim niciodata.Trebuie sa te hotarasti pt. ca ai ceva de dat jos: de la 70 la 55 sunt totusi 15 kg.Nu te mai vaicara. De maine la dieta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
laura_bella36
Postat pe 6 August 2008 16:07
Daca ar fi sa am vreo superstitie am in legatura cu ziua de luni. 90% din dietele incercate de mine au inceput luni si dat fiind faptul ca inca mai vreau dieta, inseamnca ca nu au avut rezultat ;))

Abia astept sa inceapa ziua de maine.

Liliana, mult noroc la cea discociata, si parerea mea e ca nu ar trebui sa amani ;)

Deci asteptam sa ne scrii maine ca ai inceput :P

Laura, imi place la nebunie atitudinea ta!
AlexiaLaDieta
Postat pe 6 August 2008 16:26
buna dimineata
cafeluta?
eu o beau cu zaharina
deocamdata atat de dimineata
pt. amiaza am o bucatica"minuscula" de muschi de vita si o SALATA DE ROSII.
Va astept cu idei pt. seara
va pup
spor la slabit
laura_bella36
Postat pe 7 August 2008 09:13
Fetelor ma bag si eu.Ma chinui de ceva timp sa slabesc dar nu reusesc,poate cu ajutorul vostru...
emagl
Postat pe 7 August 2008 09:30
Acum chiar m-am ambitionat. Gata, astazi carne de pui la rotisor. O sa fie simplu, ca tine de foame, cu legumele si fructele e mai greu. Si poate o sa fac si ceva bicicleta deseara (acum e pe post de cuier in casa aceasta bicicleta). Si mai am niste gantere ca fetelor.....am celulita la main deca va vine sa credeti.
liliana_te
Postat pe 7 August 2008 09:31
buna, si eu am aceiasi problema toata viata am tinut regim, dat jos kilograme si le am pus la loc...de ce ? pt ca mananc
de trei saptamani tin regim : dimineata, iaurt cu fulgi de porumb, la pranz niste branzica cu rosii sau cartofi fierti si un fruct c am asta e tot.....si nu am slabit deloc.intradevar ma simt mult mai bine dar cantarul e la aceiasi liniuta.
cel mai mult ma bucur ca am reusit sa nu mai mananc seara(desi este foarte greu)
bafta tuturor!
e foarte greu sa ti gasesti un meniu pt ca dimineata in drum spre munca nu gasesti decat buticuri cu covrigi, cornuri etc si atunci esti dejamagita si risti cedezi tentatiei
cris_coj25
Postat pe 7 August 2008 10:15
Propuneri pentru o persoana a carei activitate profesionala consta in 8 ore de stat pe scaun, apoi alte doua ore si jum. la un curs( plec la 8 de acasa si ajung inapoi la 19.30)?
Nu se pune problema de mers la sala, nu am cand.
Am calculat cat mi-ar trebui pt. o luna; sala de minim 2 ori pe saptamana, 1 masaj anticelulitic/saptamana si un regim relativ, nu drastic: nu-mi permite venitul lunar!
Singura solutie ar fi flamanzire, ma doare stomacul.
Incerc din rasputeri sa beau apa: reusesc maxim 1,5 litri pe zi, in zilele cand nu sunt plecata in delegatii, deoarece in delegatii nu am in permanenta o toaleta in apropiere.
Am saptamani cand sunt plecata in delegatii in alte judete, stau la hotel, ziua se poate intampla sa nu mananc nimic pana seara, datorita programului la birou.
Plus ca am o glicemie mica, sub limita minima, cand mi-e foame daca aman mult mi se face rau de la stomac.
Iau si contraceptive orale de aproape 8 ani(tratament pt. un ovar cu probleme), am facut si pauzele recomandate de medici(5-6 luni)in timpul pauzelor, fara am-mi schimba obiceiurile alimentare, m-am ingrasat 5-6 kg. Cand am inceput sa le iau din nou, mi-am revenit la greutatea de dinaintea intreruperii lor(!)
IDEI fetelor?????
iemilena03
Postat pe 7 August 2008 10:21
Eu de ceva timp mananc mancare fara paine, am renuntat de tot la paine, si se cunoaste...
emagl
Postat pe 7 August 2008 10:29
Buna dimineata!

Hai ca am inceput bine ziua... Mi-am uitat papa pregatita pentru azi. Dar tot ma apuc de daneza, chiar daca voi inversa masa de pranz cu cea de seara.

Laura, multa, multa bafta! Diseara poti sa incerci branzica si o salata de rosii sau o salata mare cu salata verde, rosii, castraveti, porumb, ton si eventual dressing/ branza. ar merge si un cartof copt cu branza dietetica. Cel mai bine gandeste-te de ce iti este pofta, si alege alimentele cel mai putin ingrasatoare ;))

Liliana, imi place ca incepi in forta. Sa ne spui cate minute stai pe bicicleta pls.

Emagl, bine ai venit! Ce fel de dieta vrei sa tii?

Cris, nici cu sport nu merge?

Iemilena, daca nu faci sport vei slabi mai greu. Sugestia mea e sa incerci sa faci macar cateva exercitii dimineata si/sau seara. Si pentru glicemie, doctorul ce iti spune?




AlexiaLaDieta
Postat pe 7 August 2008 10:39
Orice dieta numai sa slabesc,de sport nu poate fi vb, stau la casa si zilnic am f mult de munca, deci...alerg prin curte Partea proasta e ca stau la birou pe scaun 8 ore / zi.Am 68 de kg si 1,60 m.Astept sugestii si ajutorul vostru.
emagl
Postat pe 7 August 2008 10:45
Buna fetelor.
Vreau sa va impartasesc din experienta mea cu dietele de slabit.
Vreau in primul rind sa va spun ca am 40 de ani, un copil si am practicat sport de cind ma stiu (mers cu bicicleta, rolele, basket, handbal, atletism, aerobic, fitness si chiar mers pe jos foarte mult).
In urma cu 5 ani am inceput sa lucrez intr-o firma in care am fost foarte solicitata si stressata si am inceput sa am o viata foarte dezordonata, mese aiurea, mai mult fast food. Cu toata miscarea pe care o faceam in timpul liber (care devenise din ce in ce mai putin) am pus pe mine in decurs de un an 10 kg. Dupa un control medical de rutina am aflat ca am colesterolul foarte mare, fapt care m-a determinat sa merg la un nutritionist. Acesta mi-a facut un set de analize (inclusiv un control al glandei tiroide - care slava Domnului- nu a fost afectata) si in urma acestor analize mi-a prescris o dieta si Reductil. In urma acestei diete combinata cu sport (de 2,3 ori pe saptamina) si masaj (o data pe saptamina) am reusit sa slabesc in prima luna 8 kg si dupa aceea in urmatoarele 6 luni inca 4 kg. Astfel am ajuns de la 70 kg la 58 kg in decurs de 7 luni. Am reusit sa mentin aceasta greutate cu variatii de 1,2 kg in plus timp de 2 ani. Din pacate acum 2 ani am avut un accident de masina si am fost nevoita sa intrerup sportul, dar am continuat sa merg mult pe jos. De anul trecut m-am mutat in Germania si datorita faptului ca am schimbat modul de viata(alimentatele sunt diferite) m-am ingrasat la loc, ba mai rau am mai pus si in plus si anul trecut in noiembrie am ajuns la 74 kg!!!(eram mai usor de sarit decit de ocolit). Pentru ca nu am avut timp pentru sport decit de 3 luni incoace, am contiunuat sa merg cit mai mult pe jos, dar metabolismul meu este din ce in ce mai incet si nu am reusit mare lucru. Cu toate dietele pe care le-am incercat, nici un rezultat multumitor. Dadeam jos un kg doua si puneam la loc 3,4 kg.... Asa ca din Aprilie mi-am facut abonament la un club de fitness si am reinceput treptat activitatea sportiva. La inceput de 2 ori pe saptamina si am crescut progresiv la 4,5 ori pe saptamina, cite o ora, maxim o ora jumatate de sport (aerobic, step aerobic, Pilates, fitness...)
Aceasta miscare, combinata cu o alimentatie echilibrata si automasaj al zonelor cu problema (abdomen, fese, picioare si brate) a inceput sa dea rezultate. Vreau sa va spun ca acul cintarului se incapatina sa ramina blocat pe 70 kg dar am inceput sa am rezultate la circumferinta taliei, a soldurilor, picioarelor. Astfel: cind am inceput aveam o circumferinta a taliei de 88 cm si solduri 110 cm. Dupa o luna: talie 84 cm, solduri 104 cm. Perioada de masurare o stabilesc cam la 2 saptamini. Dieta mea consta in urmatoarele:
Micul dejun (ora 7 dimineata): fulgi de cereale cu fructe (la alegere: pepene - ca e sezonul lor; struguri, capsuni, mere,piersici - individuale sau amestecate) sau o omleta din doua oua (facuta fara gresime intr-o tigaie de teflon) cu sunca de pui sau curcan si brinza telemea (slaba), sau parizer sau sunca de pui cu o rosie si cas + un ceai + sucul de la o jumatate de lamiie
Gustare (ora 10) : un iaurt dietetic, sau un mar rosu, sau un grepfruit
Prinz ( ora 13) : o salata mare de cruditati cu piept de pui fiert sau facut la gratar (se poate prepara de seara), sau o conserva de ton in suc propriu sau pur si simplu salata fara carne ( se pot adauga si oua fierte). Ca dressing pentru salata folosesc un iaurt dietetic (este mult mai sanatos decit maioneza)
Gustare (ora 17): un iaurt dietetic, sau un mar rosu, sau un grepfruit
Cina (ora 19): brinza de vaci amestecata cu: piure de fructe (capsuni, fructe de padure, etc) sau fasole verde fiarta amestecata cu verdeturi, ceapa si usturoi sau o conopida sau broccoli fierte cu un sos de iaurt + un ceai cu sucul de la o jumatate de lamiie.
De asemenea cind ma trezesc dimineata (eu sunt stilul matinal si la ora 6 sunt in picioare) beau pe stomacul gol sucul de la un grepfruit amestecat cu sucul de la o jumatate de lamiie si completez cu apa calda. Mai maninc la gustare ananas (este foarte eficient) si iau ca supliment calciu cu vitamina D la fiecare 2 zile. In plus incerc sa beau cel puti 2 l de lichid pe zi (apa plate, ceai de plante, sucuri preparate de mine).
Daca vreti sa aveti rezultate renuntati la: zahar, indulcitori (folositi mierea de albine, dar nu mai mult de o lingurita pe zi), paste fainoase, piine (de orice fel), produse rafinate, sucuri acidulate, necatruri de fructe din comert, cartofi. In prima luna incercati sa tineti strict aceasta dieta si dupa o luna incepeti sa adaugati in alimentatie treptat cite o felie de piine integrala pe zi, orez integral, cite o banana, un aliment care va place foarte mult si la care nu puteti renunta.
Ce este foarte important: nu va ginditi ca alimentele care va plac sunt interzise dietei. Daca va restrictionati ceva va veti simti frustrate si numai la asta va veti gindi: ca nu aveti voie. Dupa ce 6 zile ati tinut un regim strict in a 7 puteti sa va premiati cu ceva care va place (dar cu masura).
La mine a dat rezultate acset nou mod de viata. Mai maninc si cite o inghetata si cite o prajitura chiar si cite o bucatica de ciocolata. Dar cu masura....
Acum sunt fericita ca incep sa se vada rezultate muncii mele din ultimele luni si fiul meu (care este acum in vizita la mine) mi-a spus ca am slabit fata de data trecuta cind m-a vazut (la inceputul lunii Mai). Asa ca va dati seama ca asta m-a motivat si mai mult sa continui.
Inca ceva important: dupa ce ati ajuns la greutatea dorita, incercati sa va mentineti modul de viata dobindit in timpul dietei si sa stabilizati greutate pentru o perioada cit mai lunga (sa nu mai aveti variatii mari de greutate in timp scurt), pentru ca numai asa veti avea rezultate pe permen lung si nu veti mai avea nevoie de diete drastice.
De fapt cura aceasta care v-am propus-o este o schimbare a modului de viata si de alimentatie. Si este foarte important sa invatati sa va controlati stressul. Pentru ca stressul duce la ingrasare. Daca practicati sport sau o activitate care va place va eliberati organismul de energiile negative si de stress.
Va doresc succes si astept parerile voastre. Sper ca nu v-am plictisit cu acest mesaj lung.

Va pup si va doresc o zi minunata.
simo_apo
Postat pe 7 August 2008 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mentinerea greutatii dupa dieta 27 De la: garbo_385367 10 Iulie 2014 11:20
Ce e de facut cand nicio dieta nu functioneaza ? 46 De la: elenaa_gabriela85 31 Iulie 2015 15:07
balbaiala la 8 ani 2 De la: daniilia 27 Decembrie 2014 12:56
Dieta balerina sau cea disociata? 39 De la: garbo_411301 23 Aprilie 2017 17:59
KG. IN PLUS? 1 De la: bellamy 5 Ianuarie 2011 19:37
Setari Cookie-uri