scleroza in placi

cunoasteti persoane care sufera de aceasta boala?
dormary
Postat pe 21 Iunie 2008 07:30
da ,mama mea
larisa_r_p
Postat pe 23 Iulie 2008 19:58
si nasa mea sufera de asa ceva si cu tratamentul corespunzator se simte acum foarte bine,ba mai mult a si nascut de cateva luni un baietel minunat
garo05687
Postat pe 24 Iulie 2008 08:17
buna seara ! ce tratament sau schema de tratament urmeaza ?cu multumiri anticipate pentru raspuns .
larisa_r_p
Postat pe 24 Iulie 2008 19:29
cunosc si eu aceasta boala, am fost diagnosticata anul trecut. ce te intereseaza mai exact?
lorellley
Postat pe 3 August 2008 16:15
Sint bolnava de aceasta boala urita si inselatoare. Vrea cineva unele detalii?
husni
Postat pe 4 August 2008 16:01
husni.. fi oprimista, eu am pe jumatate varsta ta si sunt in aceiasi situatie. viata e ciudata, dar trebuie sa luam partea buna din toate. ne vedem in septembrie la felix? ;)
lorellley
Postat pe 5 August 2008 13:37
Sint optimista, draga Lorelley.Ai dreptate:asa e viata.
Nu pot veni in septembrie la Felix.Am motive f. bine intemeiate.Putem insa coresponda.Ce zici?
husni
Postat pe 5 August 2008 16:12
ce virsta are nasa ta?Cind i-a fost descoperita boala?
intrebare pt. Andre ea.
husni
Postat pe 5 August 2008 16:16
husni... de acord cu corespondenta si imi pare sincer rau ca nu vi la felix.. pt mine va fi prima data cand particip si sunt entuziasmata :P.. sa nu mai zic ca am fost la hotelul respectiv si in iarna si e vis.
lorellley
Postat pe 5 August 2008 20:06
AS VREA SA STIU SI EU CE E LA FELIX ? SORA MEA ARE 37 DE ANI SI SUFERA DE ACEASTA BOALA CUMPLITA.AS VREA SA O POT AJUTA MAI MULT.
dormary
Postat pe 29 Octombrie 2008 07:01
la felix a fost un sejur cu o serie de prezentari interesante pt toate persoanele din tara care sufera de aceasta boala. a fost in septembrie, si eu m-am simtit f bine.
s-a desfasurat pe o perioada de 3 zile la hotel "termal" si a fost sponsorizat in cea mai mare parte.
a fost reconfortant intr-o anumita masura sa vezi persoane cu aceleasi probleme, sa poti interactiona.. se va mai face, deci poate ma voi intani cu sora ta la urmatoarea :P
lorellley
Postat pe 30 Octombrie 2008 08:23
in ce perioada din an are loc intilnirea de la felix ? cum se poate participa ? multumesc pentru raspuns
larisa_r_p
Postat pe 30 Octombrie 2008 19:11
eu nu stiu amanuntele foarte bine, acum am fost prima data. dar am inteles ca la proportiile astea se face o data pe an.
lorellley
Postat pe 3 Noiembrie 2008 12:06
s-au ocupat de organizare reprezentantii locali, tot bolnavi de SM. fiecare zona are cate o organizatie.. suntem multi , din pacate ..pe mine m-au gasit ei, ca suntem cunoscuti de mici, si s-a intamplat sa ne inbolnavim cam in aceiasi perioada (eu si o prietena). intreaba la spitalul unde e IN PROGRAM pentru tratament, poate te vor ajuta de acolo.din ce zona e sora ta?
lorellley
Postat pe 3 Noiembrie 2008 12:09
ce-i aia scleroza in placi?

Postat pe 14 Decembrie 2008 19:44
pt anita ro... cauta pe google.ro si vei gasi toate detaliile dorite si nedorite
lorellley
Postat pe 19 Decembrie 2008 12:17
ARUNCA INTREBAREA ACEASTA, PUR SI SIMPLU, PE "GOOGLE" SI VEI VEDEA CATE RASPUNSURI DOCUMENTATE VEI PRIMI ! DACA VREI RASPUNSURI DE AMATORI, INSISTA AICI, DAR MEDICII PSIHIATRII - CARE AU IN PREOCUPARE O ASTFEL DE MALADIE - INTRA PE INTERNET, PE FORUMURI, DOAR CA SA "STUDIEZE" COMPORTAMENTUL EXCHIBITIONIST AL INTERNAUTILOR CE PUN ASTFEL DE INTREBARI !
IOANA_DRAGAN
Postat pe 15 Februarie 2009 16:38
se poate combate cu TRANSFER FACTOR , cea mai noua generatie de imunomodulatori naturali !!!
http://4life-romania.blogspot.com
TF_
Postat pe 5 Iulie 2009 17:36
Dragele mele,
Nu vand nimic.Nu am nici un avantaj!Vreau sa ajut!
Trebuie diagnosticata boala (eu va sfatuiesc la biorezonanta , unde scapi cel mai rapid(intre 1 ora si 2), cel mai ieftin(intre 100 si 300 lei) si se analizeaza tot corpul,inclusiv tipul de radiatii,alergia exact identificata, intoxicatii cu metale grele s.a.)
Dar la capitolul terapii,tratamente cititi, informati-va, cautati pe net,cautati in site-ul la revista www.formula-as.ro, cautare in site:scrieti diagnosticul si va apar articolele cu marturii despre terapii de toate felurile dar mai ales naturale, care nu agreseaza organismul !!!Sau terapie tot prin biorezonanta(o sedinta de tratament este unde fac eu=30 lei)Eu am facut diagnosticare la copilul meu de 7 ani la biorezonanta si voi lua sirop NONI!!
Cititi www.nonitv.net !!!!Acest suc NONI este o minune !De la forme avansate de cancer pana la, daca vreau o simpla intarire de sistem imunitar la copil inainte de inceperea anului scolar....
deceflor
Postat pe 8 August 2009 18:19
De la: deceflor, la data 2009-08-08 18:19:49Dragele mele,
Nu vand nimic.Nu am nici un avantaj!Vreau sa ajut!
Trebuie diagnosticata boala (eu va sfatuiesc la biorezonanta , unde scapi cel mai rapid(intre 1 ora si 2), cel mai ieftin(intre 100 si 300 lei) si se analizeaza tot corpul,inclusiv tipul de radiatii,alergia exact identificata, intoxicatii cu metale grele s.a.)
Dar la capitolul terapii,tratamente cititi, informati-va, cautati pe net,cautati in site-ul la revista www.formula-as.ro, cautare in site:scrieti diagnosticul si va apar articolele cu marturii despre terapii de toate felurile dar mai ales naturale, care nu agreseaza organismul !!!Sau terapie tot prin biorezonanta(o sedinta de tratament este unde fac eu=30 lei)Eu am facut diagnosticare la copilul meu de 7 ani la biorezonanta si voi lua sirop NONI!!
Cititi www.nonitv.net !!!!Acest suc NONI este o minune !De la forme avansate de cancer pana la, daca vreau o simpla intarire de sistem imunitar la copil inainte de inceperea anului scolar....
VRAJEALA DE PROASTA CALITATE !!!! Pe o gramada de forumuri esti cu aceasta reclama de 2 bani !!! nu te crede nimeni !!!
TF_
Postat pe 9 August 2009 16:59
Buna seara tuturor!Am gasit din intamplare acest topic cu care am o f mare legatura:de 3 ani am diagnosticul de SM si de 2 ani si 7 luni fac betaferon.Diagnosticul s-a pus in urma unui RMN in 2006 cand eram intr-un puseu ingrozitor din care nu stiam daca mai scap,eram pur si simplu o leguma.Acum ma simt mult mai bine si multumesc lui d-zeu asa as vrea sa merg in continuare daca nu o sa se poata si mai bine.Ma bucur tare mult ca am gasit aici si alti colegi de suferinta si sper sa comunicam cu drag intre noi.
Sanatate multa!
garbo038485
Postat pe 1 Septembrie 2009 19:04
Va rog urgent,daca stie cineva o statiune in tara sau in Europa pentru un alt tip si anume Scleroza Laterala Amiotrofica.
Si inca ceva,poate un tratament pentru o ameliorare.
miki_robc
Postat pe 1 Septembrie 2009 19:42
Buna tutror. am 20 de ani si am fost diagnosticata acum 3 luni cu sm in urma unur puseuri ce au debutata acum 3 ani cu o nevrita optica. Sunt foarte speriata . Ajutati-ma si pe mine sa imi revin . Vreau sa vb cu cineva care imparte aceeasi boala . multumesc
Mirela_21
Postat pe 9 Septembrie 2009 10:22
Stiu ca toti impartim aceeasi boala dar vreau pe cineva care sa vb deschis:(
Mirela_21
Postat pe 9 Septembrie 2009 10:25
Statiune in Europa nu stiu miki si tratamente se fac cele imunomodulatoare pe baza de interferon care se zice ca stopeaza evolutia bolii
Mirela nu te speria,esti tanara si ii poti face fata dnei SM,daca esti in faza de inceput sunt toate sansele de recuperare.Te astept sa vb pe mes.
Sanatate multa tuturor!
garbo038485
Postat pe 9 Septembrie 2009 15:41
Acum ia Rilutek,dar nu prea se vad rezultate.Acest tip de scleroza se mai numeste si Boala neuronului motor.Multumesc pt.raspunsuri.
miki_robc
Postat pe 9 Septembrie 2009 20:37
unul din cele mai eficiente produse in tratarea bolilor autoimune este TRANSFER FACTOR.Cateva detalii in randurile ce urmeaza:

"1. PREFATA

Progresul civilizatiei, al stiintei si tehnicii precum si realizarile in domeniul medical nu au fost de mare folos in reducerea aparitiei bolilor infectioase si non-infectioase in randul populatiei globului. Din contra, numarul bolilor oncologice, cardiovasculare, respiratorii si endocrine precum si neuropsihice este in continua crestere. A aparut un nou grup de asa zise boli infectioase de urgenta, care cuprinde printre altele SIDA, diferite tipuri de hepatite si altele. Populatia globului experimenteaza in prezent o scadere a rezistentei la boli datorita unor factori sociali (proasta alimentatie), ecologici (poluarea mediului si a atmosferei datorita multor tehnologii actuale) si medicali (folosirea impropie a anumitor medicamente, a alcooluli, drogurilor si a stresului) care reprezinta poate principalul motiv al aparitiei situatiei actuale. Toti acesti factori sunt neputinciosi in fata sistemului imunitar si pot cauza deficiente imunologice. Folosirea modulatorilor imuni reprezinta unul din principalele mijloace in mentinerea functionarii normale a sistemului imunitar si a refacerii acestuia in conditii deficiente immunologic. Modulatorii imuni, atat cei naturali cat si substantele sintetice, sunt capabili de stimularea sau cresterea presiunii asupra sistemului imunitar. In practica medicala se folosesc o multitudine de modulatori dar eficacitatea lor si alte proprietati ca siguranta, simplicitatea in folosire, precum si a factorilor economici, difera in mare masura (A.A. Vorobiev, RAMS Bulletin nr.4, 2002 ). Modulatorii imuni endogeni, naturali, care contin substante de baza ce iau parte in reglarea procesului imunologic, sunt cei mai potriviti pentru consumul uman. Fiind formati din peptide naturale obtinute din colostru bovin Transfer FactorTM este considerat a fi unul dintre acesti modulatori imuni. Functia principala a acestor peptide in organism este de a furniza protectie imunologica impotriva microbilor (bacterii, virusuri etc.), celulelor canceroase, si a altor substante antigene capabile sa distruga procesele vitale din organism. Factorii de Transfer stimuleaza coloana vertebrala a sistemului imunitar (mai ales actiunea limfocitelor ucigatoare NK), activeaza procesul de sintetizare a imunocitokina si regleaza functiile imunologice. Factorii de Transfer sunt superiori altor, chiar bine cunoscuti modulatori imuni, pentru ca sunt extremi de eficienti in reglarea sistemului imunitar. Acopera un larg spectru de actiuni, sunt siguri, se folosesc pe cale bucala sub forma de capsule gelatinoase, nu au contraindicatii, nu produc reactii adverse si au eficacitate atat asupra copiilor cat si a adultilor. Factorii de transfer au fost folosisti cu succes timp de multi ani pentru tratarea si prevenirea infectiilor virale, bacteriale, spontane, bolilor parazitice, tumorilor maligne, conditiilor autoimune, neuroastenice, dezechilibralilor endocrine si alergice, imunodeficientelor primare si secundare, si a bolilor urmate de dezechilibre in functiile imunologice. Transfer FactorTM si Transfer Factor PlusTM au fost studiati intens in clinicile din Rusia si institutiile de cercetare. Aceasta a ajutat la o generalizare a rezultatelor clinice si la prezentarea lor ca recomandari metodologice. Aceasta scrisoare metodologica are rolul de a familiariza doctorii, studentii in medicina, rezidentii clinici si absolventii finali cu informatiile curente, privitoare la mecanismele de raspuns ale sistemului imunitar la factorii exogeni de origine virala si bacteriala cu proprietatile produselor Transfer FactorTM si rezultatelor studiilor cu scopul evaluarii eficientei lor in diferite conditii patologice.
Academician Anatoly A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale, Laureat al distinctiei pentru stiinta dat de Federatia Rusa, Doctor in imunologie"

Extras din CARTE METODOLOGICA,Mocova,2004

Pentru detalii supliemntare va stau cu placere la dispozitie.

TF_
Postat pe 10 Septembrie 2009 14:51
Transfer Factor este un produs care intareste imunitatea. Din pacate, pentru scleroza in placi nu sunt indicate aceste produse, pentru ca odata cu intarirea sistemului imunitar se formeaza anticorpi, care in aceasta boala ataca organismul,ceea ce duce la progresarea vizibila a bolii.
Am si eu o nepotica care a fost suspectata de SM si am citit destul de multe despre aceasta boala.Din fericire, dupa toate analizele, inclusiv analiza LCR, s-a tras concluzia ca nu sufera de SM. Totusi ramane intrebarea de la ce sunt leziunile de demielinizare descoperite la RMN.Toate analizele pentru alte boli care mimeaza SM (lupus, toxoplasmoza, etc) au iesit negative. Poate stie cineva din ce alta cauza apar aceste demielinizari.In afara de aceste leziuni si niste dureri de cap scurte dar intense, alte simptome nu are.Poate fi de la lipsa de fier de anul trecut?
garbo014500
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:55
Draga Mirela, daca ai fost diagnosticata cu SM inseamna ca ai fost inclusa in programul national de tratament. Da? Nu trebuie sa te sperii ci sa ai incredere in Dumnezeu si speranta ca poate fi o forma benigna de boala care dupa 1-2 pusee nu se mai manifesta. Oricum, pe langa tratamentul cu interferon, ar fi bine sa iei si Omega 3 cu vit. B. Vreau sa te intreb daca in cei 3 ani de la nevrita optica pana la diagnosticare ai avut pusee sau alte manifestari care sa indice lezarea sistemului nervos central.Daca boala este la inceput si faptul ca esti tanara poate sunt sanse sa treci mai usor peste aceasta incercare.Si sa mai stii ca daca te rogi din tot sufletul, Dumnezeu te va asculta si va face minuni.Eu am trait astfel de experiente.Profesorul la care am fost cu nepoata mea a spus ca intr-un an sau doi va aparea un tratament pe cale orala si nu tot cu injectii. Sa dea Dumnezeu sa fie bine si sa ai parte de sanatate.
garbo014500
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tuse enervanta! 35 De la: garbo_9918 6 Martie 2017 16:40
spondiloza cervicala 28 De la: lilus 12 Ianuarie 2016 20:35
Boli de piele 5 De la: petrut04 16 Octombrie 2012 15:38
Doppelherzaktiv lanseaza Ochi-sanatosi.ro 1 De la: garbo268940 12 Martie 2012 17:07
Cum am scapat de insomnii si alte afectiuni prin terapia cu jad 2 De la: garbo_406163 2 Octombrie 2014 17:02
Setari Cookie-uri