Avem nevoie de dragoste?

Majoritatea paginilor dedicate femeilor pun in discutie aceasta tema. Au nevoie de dragoste doar femeile? Doar ele stiu sa iubeasca si sa se daruiasca? Doar ele pot fi capabile de cuvinte frumoase si de pagini intregi de sentimente? Putin sunt acei care discuta despre fericire ca un liant, referindu-se la cuplu. Ce este dragostea fara un EL, fara o EA? Si de ce iubim? Care este scopul?

Voi, pe cine iubiti si de ce?
Stiti sa va lasati iubiti?
Stiti sa daruiti iubirea?
Bogdan38
Postat pe 13 Iunie 2008 12:37
Pàrerea mea e:intr-un cuplu unul iubeste si celàlant se lasà iubit,poate sa iubeascà el cum poate sà iubeascà ea.........

Postat pe 14 Iunie 2008 10:08
Frumos ar fi sa vedem cine stie sa iubeasca si cine stie sa se lase iubit! Si daca stim sa apreciem sentimentele celui de langa noi! Si daca stim sa cautam fericirea la superlativ!
Bogdan38
Postat pe 14 Iunie 2008 15:41
putini oameni mai stiu ce e iubirea.deseori e confundata cu bunastarea si bogatia,asociata cu lucruri materiale,nu are nici o leg cu cele de mai sus,cine mai iubeste cu adevarat?fara prejudecatii ,fara frica,fara precautii..............eu nu am intalnit un barbat care sa iubeasca,doar care sa se lase iubit,si doar cat vrea el................
simonaene29
Postat pe 14 Iunie 2008 17:15
Barbatii , din nefericire, doresc satisfactie maxima, implicare minima. Nu vreau sa generalizez... poate ca mai sunt si barbati care iubesc cu adevarat... insa de cele mai multe ori si aceia putini reusesc sa isi ascunda foarte bine trairile, avand totodata pretentia de la partenere sa le ghiceasca sentimentele. Chiar citeam intr-o revista parca ceva legat de asta. Femeile nu au multe nevoi, dar barbatilor li se pare foarte greu sa reuseasca sa le satisfaca... e greu intr-adevar.. e foarte greu cand nici macar nu incerci... doar iti imaginezi ca e a proape imposibil sa faci un anumit lucru. Eu , din tot ceea ce am observat pana acum , am ajuns la concluzia ca barbatii se impart in 3 categorii: barbati ipocriti care spun cuvinte frumoase doar ca sa obtina ceea ce vor; barbati sinceri, care iubesc dar care nu stiu sa o arate si astfel o pierd de cele mai multe ori pe femeia de langa ei( pentru ca femeile au nevoie de certitudini); si barbati care reusesc sa o arate, impulsionati de hormoni... de senzatia provocata de indragostire, dar in maxim 2 ani aceasta dispare... si odata cu ea si toate gesturile de tandrete.
Prin insasi natura ei, femeia e extrem de comunicativa si, desi barbatilor nu le place asta, e totusi un avantaj pentru ele , pentru ca si din punct de vedere sentimental se ridica mult deasupra barbatului.

Postat pe 15 Iunie 2008 01:44
iulya are dreptate,femeia are nevoie de certitudini...

Postat pe 15 Iunie 2008 10:21
pt Bogdan: mie i-mi place sa ma las iubità am iubit destul ...............acum e ràndul meu

Postat pe 15 Iunie 2008 18:31
Pentru femei! - aveti grija ca iubirea voastra sa fie inteleasa si sa vi se raspunda cu aceeasi dragoste!
Bogdan38
Postat pe 17 Iunie 2008 17:05
tu cine esti?un fel de protector al femeilor,tu nu faci parte din aceasi categorie?

Postat pe 18 Iunie 2008 09:30
tu cine esti sa te intrebi? Cateodata viata este plina doar de raspunsuri, cateodata doar de intrebari!
Bogdan38
Postat pe 18 Iunie 2008 11:33
anila!...pe unde mai esti?
Bogdan38
Postat pe 23 Iunie 2008 16:12
acasa am ajuns acasa,baci!!!!!!!!!!!!ti-e dorde mine?de ce eu?

Postat pe 23 Iunie 2008 21:05
Pentru ca porti o banderola rosie la mana, si inseamna ca esti caporal.Faptul ca el este capitan, poate sa-ti puna intrebarea, ca de la superior la gradat.Sau de la un pompier la incendiu.Si pe urma n-ai facut tu o afirmatie incendiara, ca am putut sa citim ce ai scris tu, cu lumina stinsa si calcul bagat sub plapuma?

Postat pe 21 Iulie 2008 19:06
Avem nevoie de dragoste, eu acum ma multumesc cu dragostea ce mi-o ofera motanul.Vine in ficare dimineata, se strecoara pe fereastra,se aseaza landa mine,iar cand are el chef ma mai musca usor de nas. Nu vb prostii,e un fel de dragoste si asta,sunt iubita...sunt.
emagl
Postat pe 23 Iulie 2008 14:37
Ce ar fi sa ne vedem cu totii la o bericioaica? Si sa vina si Vange.... Sa presupunem ca se intampla!
Bogdan38
Postat pe 23 Iulie 2008 14:42
Asa este Emi.Eu aveam o pisicuta care statea numai pe umarul meu si-i placea sa-mi roada cu tandrete urechiusa dreapta, de parca se juca cu un soricel.
Cand era sa dorm, torcea in ureche, asa ca primul plovar pe care l-am facut a fost cu firele toarse de ea.Singurul efect secundar a fost ca de fiecare data cand vedeam un soricel, mi se zburlea parul si o rupeam la fuga dupa el, pana cand ridica labutele sus si imi spunea ca se preda.

Postat pe 24 Iulie 2008 16:18
intre doua persoane care se iubesc cu intensitate la maxim nu-se iubesc la fel,unul iubeste mai mult si altul mai putin fiind ca o balanta ce incerca sa-se mentina cit mai echilibrata

Postat pe 31 Iulie 2008 17:42
Doi cai trageau la o caruta.De fapt erea vorba de un cal si de o ea.
-Esti un ticalos Mihoho, ma lasi numai pe mine inhamata la treburile grele.Uite si acum eu trag caruta si tu te gandesti aiurea.Si putin iti pasa.Ar trebui sa te inhami si tu mai serios la treburile casei, ca de aia iesti cal.
-Lasa draga, ca o s-o trag putin mai tarziu.Eu acum m-am trezit din somn, si ma lupt ca sa-mi revin.

Postat pe 1 August 2008 19:26
de la inceputurile inceputurilor de inceputuri femeia "va da nastere de fii cu durere"...deci!?
sunt feminista si independenta.am suferit mult in viata ca nu am stiut sa-mi aleg barbatul care sa ma iubeasca si pe cei care m-au iubit nu i-am vrut, dar...inca ma intreb daca asta face parte din destinul nostru, adica iubirea mai profunda ne revine noua prin definitie, sau societatea ne-a invatat asta..sau viata... sau barbatii.. sau chiar noi alegem sacrificiul de bunavoie? eu inca nu am gasit raspunsul..
lorellley
Postat pe 7 August 2008 13:12
Cine ti-a bagat in cap, toate prostiile astea, draga mea?Ia supara-te tu odata pe viata, pe societate, pe cine vrei tu si fa o alegere cum trebuie si atunci ai sa vezi ca lucrurile merg ca unse.Pentru ca mamica ta, taticul, unchii si nepotii, ca si doamna profesoara de la scoala, au uitat sa te invete cum trebuie sa alegi corect, si pana acum ai invatat numai bazaconii, care or fi ele bune de mancat, dar nu-s bune pentru a trai asa cum trebuie in viata.
Gica ii spunea fratelui sau Suzuki:
-Eu la scoala am invatat ca 2 si cu 2 fac intotdeauna patru.
-Asa este, mai Gica.Dar numai la scoala.

Postat pe 7 August 2008 16:21
nu zici tu rau.... tre' sa fac o incercare ...cine se ofera voluntar?!
lorellley
Postat pe 7 August 2008 17:05
Nu face o incercare, fa o alegere.

Postat pe 8 August 2008 07:11
O mare durere este sa iubesti ,o mare nenorocire este sa scapi de aceasta durere.nu numai vreau sa fiiu iubita ,vreau sa se spuna ca sunt iubita.Dragostea pe care o daruim mai departe este singura pe care o pastram pentru noi.desigur ca avemnevoie de dragoste este singurul lucru pur si neschimbat se la facerea lumi ,un diamant care stralucesti duar cand ii sunt reunite ambele jumatati ,Eu cred in nevoia omului de a iubi si voi crede ,nu cred ca exista sentiment mai frumos pe aceasta lume
yavrum
Postat pe 9 August 2008 01:10
Cine te-a mintit ca dragostea este durere?Eu cred ca durerea sta in diferenta dintre dorinta si realitate.Pe Gica, il dureau intr-o zi, picioarele.Atunci el a exclamat:
-Cat de dureroasa este dragostea, daca au ajuns sa ma doara si picioarele.
Si pacatosul avea dreptate.Toata ziua alerga dupa femei, fara pauzele legale de cinci minute, intre orele de munca.Pai atunci, cum sa nu-l doara picioarele?

Postat pe 9 August 2008 20:13
Dragoste sau Iubire???
Dragostea pentru mine are semnificatia impreunarii a doi parteneri plini de iubire...Iubirea...Iubirea este un sentiment profund, neconditionat...sa fii plin de iubire ca sa poti darui iubire...iubirea imbraca multe forme...ferice de cei care sunt plini de iubire...o zi minunata, Lorelei
Lorelei
Postat pe 10 August 2008 13:32
Nu trebuie ssa fii plin de iubire ca sa poti da iubire.Trebuie doar sa fii plin de hormoni,sa escaladezi balcoanele si sa miorlai la geamul iubitei ca un motan in calduri.Nu ai observat ce bine poti face dragoste in baie cu dusul deschis?Si in afara de dus, sa fie si el, care te sterge pe spate cu prosopul.

Postat pe 10 August 2008 15:39
Daca dragostea nu este durere, atunci afla ca ea intr-o buna zi se va transforma cu siguranta in DURERE.
Intreaba pe cine vrei tu... ca asa este...
La unii durerea trece mai usor, la altii nu trece niciodata.
Asta e realitatea...
Sa nu ne imbatam cu apa rece si sa ne amagim ca nu e asa.
Cand iubesti si esti iubit, plutesti pe nori, pana la stele...
Cand acest sentiment dispare, pentru unul din cei doi, atunci te prabusesti...
Orice cadere este o durere.
Asa ca daca gasiti in farmacii pastile penrtu a preveni indragostirea, luati cat de multe...caci daca se acutizeaza,te imbolnavesti de iubire, de dragoste, si suferinta va fi mare. E mai rau decat cancerul. Iti mananca sufletul...
Riana_look
Postat pe 10 Septembrie 2008 07:29
Daca dragostea este durere, ar trebui sa ne doara-n gat atunci cand tipam ca prin porta-voce:
IUBESSSSSCCCCCCC!!!!!!!!
Ori doctorul, este nesimtit, sau nu stie sa puna diagnosticul corect, fiindca se uita amenintator la tine, te atinteste cu stetoscopul, zice ca ai racit si-ti da sa pui picaturi in nas si urechi.
Sigur, daca plutesti prea sus cand iubesti, s-ar putea sa te lovesti de o stea sau sa faci un carambol in lant din care atat dragostea cat si tu, s-ar putea sa iesiti dureros de sifonati.Parerea mea este ca trebuie sa respectati o altitudine de zbor constanta asa cum vi-o transmite turnul de control,si sa fiti cu ochii ca arbagicul fiindca atunci cand doua iubiri se intalnesc pe acelasi traseu, una dintre elew s-ar putea sa iti fure pasagerii.Nu va sfatuiesc sa luati pastile pentru iubire.Suzuki a luat un pumn si i-a cazut parul.De atunci Suzuka este cheala ca Kogeac.

Postat pe 11 Septembrie 2008 07:06
Interesant subiect! Si cate pareri, care mai de care mai argumentate gasesc. Poate ca sunt experiente de viata, poate sunt chestii citite in carti si asimilate de cititor. Parerea mea e ca iubirea se simte, nu se teoretizeaza. Nu poti cantari iubirea. Cand e mai mult, cand e mai putin? Iubirea e suficienta atunci cand cel care o primeste se simte fericit si implinit. Doar ca unii au nevoie de mai mult ca sa fie fericiti iar altii de mai putin. Depinde de fiecare ce-si doreste. Subscriu ca iubirea ne implineste in viata. Pe unii ii implineste iubirea de bani si-si doresc sa aiba cat mai multi, pe altii iubirea de diferite lucruri (case, masini etc.) si-si cumpara de nu mai stiu cand sa se opreasca fara a se gandi cat de utile le sunt. Iubirea e peste tot. Iubirea dintre doi oameni care gandesc la fel, isi doresc aceleasi lucruri, vad cat de cat la fel aceleasi lucruri e mai greu de gasit. Sau mai rar se intampla ca cei doi sa se intalneasca. Sunt o persoana care a cautat destul timp pe cineva caruia sa-i placa acelesi lucruri ca si mie, care sa gandeasca cat de cat la fel ca mine, dar din pacate n-am gasit. M-am indragostit si eu crezand ca am gasit omul potrivit insa mi-a demonstrat in timp ca era altfel de cum il vazusem eu la inceput. Asa ca am renuntat la acest fel de iubire, continuand sa iubesc.Iubesc natura, padurea cu toate transformarile ei de primavara pana iarna, iubesc animalele care-ti raspund cu iubire neconditionata, iubesc florile care-mi raspund inflorind. Intr-un cuvant IUBESC. Iubirea e peste tot, iubesc si sunt iubita. Concluzia: nu conteaza cine iti ofera iubirea atata vreme cat tu te simti fericit si multumit.
liagradinariu
Postat pe 1 Octombrie 2008 09:15
Este minunat sa fii gradinar si sa oferi dragoste.Dar uneori, ai vrea sa fii tu floarea si altcineva gradinarul.Daca as sti ca tu esti gradinarul si nu-ti schimbi meseria cu aceea de stewwardesa, m-as face floare la umbra ta.

Postat pe 1 Octombrie 2008 19:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme in dragoste, cariera, in familie? -eUniversum te poate ajuta! 6 De la: eu_geminy 23 Octombrie 2011 23:14
Avem nevoie de dragoste? 177 De la: anca_53 22 Ianuarie 2010 16:00
Un sfat pentru o necunoscatoare va rog! 12 De la: Lidiaolteanu 22 Aprilie 2010 11:00
pentru cei interesati de ......siguranta 1 De la: adiharchi 20 Februarie 2009 12:29
sa zicem important:( 33 De la: tutankhamon 9 Noiembrie 2009 22:28
Setari Cookie-uri