barbatul leu

ia sa bag eu ceva simplu,ca doar este sambata seara....
astrologii?

pai io nenica stiu una si buna:cand imi spun de bine,sunt deliciosi,cand imi spun de rau,sunt niste frustrati,ehe,he,he.
daca e totul ok,exista,daca e naspa..nu exista...corect?


si acu' ma duc sa ma plimb prin ploaie,ca s-a pus o ploaie la bucaleeee,asa cu bulbuci ..cum imi place mie...
iasomia
Postat pe 30 Mai 2009 17:57
gabel, io, de exemplu, nu am nimic cu reperul omului. numa' ca astept acelasi serviciu din partea lui. eu nu-i zic ca-i nebun ca are credinta intr-un zeu. ei. sa nu-mi zica nici el mie asta. SA FIM TOLERANTI, DOM'LE, ASTA-I IDEEA. se poate comunica orice idee pe lumea asta numa' sa se faca cu buna cuviinta si nu cu ifose si erijari in atoatecutotulintrutotulstiutor ca: numai credinta in Dumnezeu e valabila, femeile sunt poaste, materialiste, pun botul la zodii, SI ALTE TZICNELI DE FELUL ASTA.
I-am zis lui nenea ca, daca nu vrea sa fie prada generalizarilor de felul asta, sa nu arunce cu piatra.
eu inteleg ca el considera ca noi am aruncat primii cu piatra in barbatul leu. insa nu a inteles ca ne dam si noi cu parerea, PENTRU CA NE-A FOST CERUTA PE ACEASTA TEMA. pe cand lui... nu i s-a cerut parerea pe nontema asta sau nonparerea pe tema asta. in traducere libera, pe cand noi am raspuns disciplinat la intrebare, el s-a bagat sa demonteze tema insasi. pai daca fata vrea sa puna asa problema, asa-i raspundem si noi.
faza asta a fost ca singurul banc sec pe care-l retin: un vultur era plesuv si altul era sa cada. suplimentar: unde dai si unde crapa. tema era clar adresata celor care au astfel de repere si nu altora. punct - gogoloi, chiar.
Eu nu-s suparata decat ca vad a nu stiu cata oara cum vine un nene misogin, arogant, etc si face presh din toata lumea.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 17:59
si totusi, pe faza ca intotdeauna.
oameni buni, cine este atent, da' foarte atent la natura, vede morala fina, subtila si perfecta din ea. morala omului este din ce in ce mai imorala. nu cred in ea nici pana la usa de la baie.
binele si raul sunt atat de clare in natura. noi, oamenii, indepartandu-ne de natura, am deraiat grozav. SI DE ACEEA NU NE MERGE BINE, NENICULE! CA NU RESPECTAM LEGILE UNIVERSULUI. CA NE DAM MAI TARI DECAT COSMOSUL. ce nu stiu natafletii ca le va veni si dovada puterii chiar pe pielea lor. si atunci, si totushel, vor numi situatia drept ghinion. nu vor recunoaste in ruptul capului ca ei declanseaza si ca isi iau plata.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 18:04
giani,
nu te astepta la acelasi serviciu, fiecare are limitele lui, suntem plini de bariere interne..ceapa ma-sii..
gabitzza
Postat pe 30 Mai 2009 18:09
natura e morala. omul cu ale lui tampenii a facut ca cea viata sa se complice aiurea: incorsetari, norme, religii, pacate inventate sau mai stiu eu ce aiureli.

de asta suntem niste umbre ,care habar nu au ce vor , unde merg si spre ce se indrapta.

de asta nu mai avem nici un bun simt in a ne potoli dintr-o fuga care nu duce nicaieri. uitam sa iubim, uitam sa fim fericiti, uitam sa ne bucuram .

stim insa, a naibii de bine, sa ne dam in cap si sa dam in cap si naturii , care se incapatineaza , totusi, sa mai reziste alaturi de noi. de morali ce suntem ,am ajuns niste paiatze care au pretentii de creatii sf
si_totusi
Postat pe 30 Mai 2009 18:13
totushel, ai spus-o clar pentru oricine. cine are urechi... si ochi...
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 18:27
Dumnezeule, ce talmes-balmes este in capul unora.

Pai, mai fetelor, care iubire? Or, voi nu stiti ca in natura pe care o preamariti NU exista iubire? Daca vreti sa va bucurati de iubire cautati sursa ei, cautati sa intelegeti cum a aparut ea! Repet, in natura nu exista iubire sau respect.

Va plangeti, pe de-o parte de constrangerile inventate de om si apoi vad ca multe dintre voi se plang ca au divortat intr-un mod sau altul. Pai, casatoria este o constrangere, este un set de reguli la care cineva achieseaza si pe care se presupune ca vrea sa le respecte. Casatoria, de asemenea, nu exista in natura. De ce v-ati lasat constranse, fetelor? Sau v-a placut partea...hmmm... naturala a relatiei(sau felatiei, cum zicea un ganditor de pe-aici)? Mai mult chiar! Cineva bocea pe acest topic ca barbat'su voia prea mult sex, ca nu o intelegea. Pai, sexul cat cuprinde este ceva natural! Leul se acupleaza cu leoaica odata la cateva zeci de minute si asta timp de vreo trei zile, zi si noapte, cat leoaica este "pe rod". Capisci? Tot leii, dar si alte specii, omoara puii femelelor pentru a redestepta in acestea instinctul sexual pus in umbra de cel matern.

Exact ceea ce le lipseste multora dintre voi si care va face sa va plangeti soarta pe aici(ca sotii nu va iubeau, ca aveau zeci de amante, ca nu va intelegeau sau ca nu va respectau) reprezinta doar o parte, o mica parte, din acea morala la care ma refeream eu si care morala NU exista in natura. De fapt, cei care v-au parasit au actionat perfect natural: cat le-a placut a fost bine si au stat cu voi, cand nu le-a mai placut, s-au tirat unde au vazut cu ochii. Asa a stat scris in stele, nu?

Sa fiti iubite! (Nenatural, desigur)
Ecoul
Postat pe 30 Mai 2009 18:54
Wow, Ecou, vorbeste mai des ca tare bine vorbesti!
Aemulus
Postat pe 30 Mai 2009 19:02
bai, eco (sau emo?!). Ana are mere. casatoria nu-i constrangere, amore. e de buna voie si nesilit de nimeni. ca asa zice la cartea de casatorii. si bebe, exista monogamii frumoase si familii in lumea animala. de la care ar trebui sa invatam.
tu crezi ca daca te-ai inhamat la o casnicie si nu iti mai suporti partenerul (bineinteles pentru ca nu ai gandit bine alegerea - tot o chestie omeneasca...) poti sa te constrangi sa te urci cu el in pat si sa mimezi iubirea? poti sa-i vorbesti frumos si sa faci casa buna? mama draga, ce naivitate. parol.
tu confunzi asumarea responsabilitatilor din drag de cineva cu cea de teama de dumnezeu et comp.
nu cred ca in lumea animala exista suferinta din cauza de mitocanie. caci mitocania este exclusiva omului. astia care nu respecta nica nu se supun nici legilor naturii si nici ale omului.
si nu mai repeta degeaba ca nu exista iubire in natura. caci e clar ca ai fost orb si nu ai vazut-o. ia uita-te mai bine. si invata din natura iubirea.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 19:03
micabis, glumesti. spune-mi ca glumesti!
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 19:03
ecoule...

pana nu dai tu cu mucii-n fasole nu te lasi, nene... incerci tu sa te dai la costum si cravata, da' esti mereu deschis la shlitz...

domnia asta-i grea, bre vere, nu vine la cine o vrea...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 19:04
zamb, spune-mi tu ca micabis a glumit. sunt disperata.
Eco, cum zicea zambil: te contrazici pe fiece mm patrat. iti aduci atat argumente cat si contraargumente. nene, aduna-te oleaca!
citeste, fa-ti un rezumat. pe puncte, daca ti-e greu. vezi cum se leaga ideile. vezi ce trebuie sa combati si ce nu. nu fii Gigi contra ca asa pare ca dai bine. dai nasol, amice. in primul rand prin aceasta scrobeala de prost gust.
moralitatea, amice, este o chestie profunda, nu tine de hartia semnata in fata oamenilor. e o chestie in fata constiintei, bebe. stii ce-i aia?
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 19:08
n-auzi ca era pe fuga.. multe spune omu' la stramtoare...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 19:10
lasa, zamb, lasa... nu mai fii asa de tolerant cu cei intoleranti.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 19:14
eu de micabisa vorbeam... asa vine vorba, om...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 19:16
aaa. nu am vazut ca-i pe fuga. dap.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 19:36
nea ecoule,

iar ti-a crescut mami adrenalina?
pai nu-i pacat?ia zii?
suntem o mana de oameni p-aici,
e frumos sa vii sa jignesti fetele astea asa?

mai ales ca nu stateai de vorba cu frustrate d-alea de deschid topice una-doua...


hmmm,iar te-a agitat zambilu' si te-ai razbunat pe cine ti-a iesit in cale,deh...e mai usor sa dai in "sexu' slab",este?.

oricum ai evoluat ,ma bucur ca nu ai procedat ca in cazul meu...nu le-ai invitat sa-ti cante din ocarina..
iasomia
Postat pe 30 Mai 2009 21:43
ecoule....te vedeam un tip salon...m-am inselat....pacat...
tutankhamon
Postat pe 30 Mai 2009 21:47
lasati, lasati... daca Eco vrea sa-si pastreze aparenta, o va da la intors. probabil ca s-a inflamat pentru ca este tot leu. si astia chiar o dau la intors. numai sa nu-i cobori de pe soclu. numa' ca nu merge, nu merge dom'le. nu ne putem face ca nu a scris ce a scris. urat. foarte urat.
gianiblue
Postat pe 30 Mai 2009 22:02
io sunt leoaica si sunt mandra de asta...dar nenea ecoul a cam gresit.....mami......e adevarat ca barbatii inseala pentru ca s-au saturat de ceea ce au acasa...nevasta o fi o muiere mai proasta, care nu le are cu nici unele, ca sa nu mai vorbesc la pat, ca e durere.....dar ce te faci dragul meu in cazul in care are tot ce ii trebuie acasa....o frumushatza de fomeie, cu vino-incoa si gospodina, mai are fata si ceva studii, asa, ca sa nu fie stupida intr-o discutie....si boului i se pune pata pe o prospatura asa, mai cu cas la gura, nurlie rau si atzatzatoare......in cazul asta unde mai e vina sotiei lui?????....a, si in alta ordine de idei....tu din ce categorie faci parte de esti asa veninos pe fomei?????
tutankhamon
Postat pe 30 Mai 2009 22:15
ntz,ntz..fetele ma mir ca nu v-ati sifonat cand imi dadea mie microfonu'...dar deh..asa este in tenis...

acu' ginette ..lasand la o parte divagatiile lu' nea ecoul, si tu pui prea mare pret gurita pe astrele astea,mie mi se cam rupe de ele,sincer...

si oricat a fost de obraznicatura,are si el partea lui de dreptate,exact cum i-a zis zambilu' la inceput,atacase corect problema,numai ca vad ca omu' se 'nerveaza repede...
iasomia
Postat pe 30 Mai 2009 22:15
pai iasomico...

normal ca s-atacase, ca i-am facut o propunere d-aia pe care nu poate s-o refuze, cum zicea batranu corleone...

problema lui nu-i neaamprosteala, ci lipsa consistentei in idei...dac-o da asa la-ntors, care mai e diferenta dintre el si fatucile alea clonate de posteaza la shto?...
zambil
Postat pe 30 Mai 2009 22:22
ecoule
ete na..acu vaz ca o cotisi spre sociologie, constrangere. mdea.

Durkheim ala stia el ce zice, dar era bine daca stiai si tu...
postul dumitale musteste de marlanie..enjoy..

Iaso, ocarina ?? a facut asta ?? sa ma bata....

sa mor daca stiu unde...
gabitzza
Postat pe 30 Mai 2009 23:38
iaso, ca si gabel, nu am nici cea mai vaga idee unde, ce si cum te-a facut Eco... sa suferi... scuze.
despre zodii: le inteleg influentele dar nu-mi fac viata dupa ele.
orice as fi citit despre ele, eu am dat sansa tuturor sa arate cum sunt, sa se desfasoare; nu am evitat pe nimeni.
Totusi, pentru ca viata ne arata ca nu e rau deloc sa fii "avertizata", sa cunosti minim pe oameni de la inceput... m-am considerat pusa in tema si astfel.
Daca intervin cu pareri astro, este pentru ca practica mi-a dovedit mie si celor din jur (caci am cautat sa confirm sau infirm teoriile; eu nu cred fara sa cercetez!) ca exista trasaturi generale comune la cei din aceeasi perioada etc. eu am probat pe toata lumea din jurul meu, pe orice poveste.
m-am inflamat asa din principiu si nu din pasiune... Eu sunt o balanta justitiara si ma irita orice dezechilibru, orice monopol, orice agresiune, orice nedreptate etc.
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 03:59
Uite ca acum am timp sa citesc si sa raspund pe indelete.
Am inteles ca am dat cu bita in balta laudindu-l pe Ecou si mesajul lui asa ca am avut timpul si rabdarea necesare sa recitesc absolut fiecare comnetariu de la inceputul topicului pina la sfirsit.
Nu vreau sa va spun concluzia mea.
Am sa va spun insa parerea mea cu privire la zodii : o mare bascalie.
Fostul meu sot pentru 11 ani este peste.Cum e el nu are nici o legatura cu zodia in care e nascut pentru ca peste este si tatal meu care e un om deosebit, peste a fost si bunicul meu si un unchi (Dumnezeu sa-i odihneasca de oameni buni).S-ar zice ca atunci cind am decis sa ma casatoresc cu un peste am avut ceva experienta in cunoastrea acestei zodii....Fals!
Baiatul meu cel mare este peste dar e copil o sa-mi spuneti si nu se pune.
Actualul meu sot este peste!!!!! Cum se poate dupa o eroare de 11 ani sa aleg sa ma casatoresc tot cu un peste?
Pai sa va spun eu ca legatura e la Fetesti.Educatia, caracterul, genele astea au legatura cu persoana.Zodia? Predispune dar nu dispune.
Deci sa tragi o concluzie ca toti leii sunt odiosi pentru ca ai cunoscut o data un leu care a fost asa dovedeste o imatura gindire si un imatur mod de a vedea lucrurile in jurul tau.
Si viceversa e valabila.

Un alt exemplu : sunt citiva impostori pe forumul asta dar n-as gindi in veci ca tot forumul e plim de capete seci.

Aemulus
Postat pe 31 Mai 2009 05:36
micabis, foarte corect. nu ne facem vietile dupa astfel de criterii.
DAR. ca pur exercitiu, incearca sa pui pe o hartie caracteristicile comune ale celor din aceeasi zodie. ei, eu despre alea vorbesc.
toti astrologii afirma neincetat ca astrele predispun dar nu dispun. SI TOTUSI PREDISPUN. despre asta vorbim toti.
adica: oameni buni aveti grija ca barbatul leu, de exemplu, este predispus la mai mult orgoliu ca oricine si, din aceasta cauza, este predispus sa musamalizeze, sa nu-si asume greseli. tot el este predispus la a considera ca este cel mai si cel mai (deriva din orgoliu), fapt care il predispune la infidelitate - caci se considera in drept sa cucereasca si fie infidel dupa pofta inimii.
totusi, micabis, s-a dovedit in istorie ca astrologia poate fi foarte precisa. cu ajutorul ei se pot calcula efectiv niste date importante in viata omului, inclusiv a mortii.
sigur ca trebuie sa ne ferim de habotnicie, ca in orice, ca si-n credinta intr-un zeu. insa eu nu as face tabula rasa cu cercetari si concluzii de mii de ani. pur si simplu nu pot bagateliza asa ceva.
la urma urmei sunt multi oameni luminati care au recunoscut si studiat aceste influente. consider ca nu-i putem numi niste tampiti. pentru ca nu sunt.
si pestii, micabis, sunt cei mai evoluati din zodiac. berbecul este cel mai primitiv si evolutia se insira in succesiunea zodiilor pana la ultima, adica peste.
ideea este ca primul sot nu si-a accentuat - prin educatie si autoeducatie - calitatile si nu si-a corijat defectele.
dimpotriva, tu, pentru ca ai ales tot un peste, arati clar atat o predispozitie subconstienta cat si potrivirea ta de principiu cu pestii. de aceea te-ai si casatorit cu ambii pesti.
hmm. micabis. fara suparare. tu confirmi si nu infirmi teroriile astro.
ideea este sa ne cunoastem tendintele, predispozitiile si sa facem ceva cu ele. nu sa stam cu mana in san spunandu-ne ca nu avem ce face.
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 06:58
Ideea este dupa mintea mea sa nu generalizam. Asta am vrut sa transmit.
Si sa nu ne traim viata dupa niste tipare astrologice.Asta e o mare prostie.
Alminteri, astrologia ca o stiinta foarte veche care are experienta a mii de ani de studiu este minunata dar comlexa.Si horoscoapele astea zilnice sau chiar si cele lunare sunt atit de superficiale.

Dupa cum spune si Urania "Drum drept si lumina" tuturor indiferent de zodie.
La urma urmei in fiecare clipa suntem sub influenta Universului ca nu degeaba spun cei batrini si intelepti ca atunci cind e luna plina lucruri ciudate se intimpla (indiferent de zodia fiecaruia).
Aemulus
Postat pe 31 Mai 2009 07:10
ehhhh

mie imi place chestia cu ascendentul,daca nu te nimeresc din prima,iti spun:pai da,pt ca ai ascendentul in alta zodie,hai..ma lasi...

ginette,

sa nu sari,stiu ca harta personala astrala este diferita,este poate unica,conteaza ora nasterii,locu',etc.
mi s-au facut pana acum doua harti d-astea,astrograme..trebuie sa recunosc ca au fost asemanatoare si practic am auzit aceleasi cuvinte.

dar! cred in stiinta cititorilor in stele de Atunci,nu de acum,tot ce fac noii "savanti in ale astrelor"este umplutura.
respect munca inaintasilor lor,am citit cu interes multe lucrari in domeniu,stiu ca suntem oarecum asemanatori cand avem aceeasi zodie,dar..in rest ma distrez,nu cred in horoscopul zilnic,le-am studiat pe cele care il fabrica.concluzia?

in marea lor majoritate sunt femei singure,oare de ce?
pt ca atat s-au straduit sa priceapa (ciufulind astrele) de ce sunt singurele,incat pana la urma au devenit "astrologi".

cat despre faptul ca nu ati vazut "conflictul" meu cu un anumit user,spun doar atat:no comment.
iasomia
Postat pe 31 Mai 2009 07:57
micabis, iaso, desigur ca horoscoapele zilnice sunt facute de responsabilul cu rubrica la cafeaua de dimineata. eu nici nu le citesc pe acelea. eu vorbesc de chestii solide. eu oricum nu cred daca nu probez. deci cred ce am probat deja si au probat cei din jurul meu. nu-mi place sa generalizez. la urma urmei eu sunt matematiciana; nu as accepta o generalizare fara sa se confirme etapa n+1. si nu glumesc.
iaso, sa-ti spun drept, eu postez la subiectele la care s-a postat imediat anterior. adica vad mesajele noi si intru si eu pe acolo. nu urmaresc teme intregi de-a lungul lunilor. dar, ca sa nu fiu unul dintre capetele seci de pe forum, atunci cand postez, citesc macar in tehnica z - dar cu atentie - ce s-a postat pe tema. daca va uitati la postarile mele, ele sunt in mare majoritate interventii rupte de conflictele anterioare. pentru ca nu le cunosc. doar cand port un dialog limitat la o ora, doua, cu un user, vin cu replici.
in general eu postez caci vreau sa si eu sa spun ceva pe tema cu pricina. nu ma bag in conflicte, nu mi se pare relevant. nu le caut.
chiar nu stiu ce ti-a facut ecoul. am vazut ca are si putine postari. ma si surprinde ca a avut loc intre ele sa se dea in stamba. dupa cum vezi a facut atat o impresie buna (si imi amintesc ca am citit si eu o postare misto de-a lui candva...) dar si una nasoala. poate are o perioada rea. poate este leu si nu-i convine etichetarea.
gianiblue
Postat pe 31 Mai 2009 08:13
ginette,

cuvinte prea mari pt un petec de virtual.

conficte,alea,alea...

am zis :no comment.

de ce dai tu cu betisoru' in rahatzel acu'?....
eu nu venii acilea sa caracterizez userii,sau sa le gasesc scuze,venii sa-mi spun parerea despre astrologi si astrograme.

iasomia
Postat pe 31 Mai 2009 08:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fata sagetotr si baiatul fecioara. 8 De la: garbo255907 27 Decembrie 2011 18:06
compatibilitati 29 De la: garbo207306 18 Iunie 2013 18:24
Se poate ca mesajele sa fie trimise in INBOX? 3 De la: garbo184366 3 Decembrie 2012 21:02
EA "CAPRICORN" + EL "SCORPION" = ??? 12 De la: garbo035189 24 Ianuarie 2010 15:14
Compatibilitate 83 De la: daria_pet 6 Noiembrie 2009 01:17
Setari Cookie-uri