despre cariera

eu am sa incep cu acest subiect,cariera.Cred ca fiecare dintre noi viseaza la o cariera stralucita si frumoasa,dar cred ca foarte putini dintre noi reusesc.Este dramatic ca tot mai multe persoane muncesc in domenii care le sunt straine,ca de exemplu medicii care pleaca in strainatate pentru a munci in conditii josnice si oamenii care muncesc in tara dar care sunt rasplatiti foarte putin pentru munca lor.

Postat pe 13 Ianuarie 2008 22:22
Lenus23, te-ai grabit si ai spus o seama de lucruri interesante, care le va face pe forumiste sa te muste(bine inteles, cu dragoste,) de ureche asa cum face pisicuta mea Zambilica, cu urechile mele.Cariera poate fi ori stralucita, ori frumoasa.Singurele care pot sa spuna ca au o cariera stralucita si frumoasa, sunt domnisoarele care lucreaza in lumea modei.Pentru ca acolo stralucirea e data de lumina reflectoarelor pe podiumul de prezentare, iar frumusetea este asigurata de catre purtatoare,( fie ca sunt imbracate, fie ca sunt dezbracate.)Cuvantului "strain" tu i-ai acordat o valoare indoielnica, pentru ca te-ai referit la doua lucruri total diferite atunci cand ai spus:"Este dramatic ca tot mai multe persoane,muncesc in domenii care le sunt straine,ca de exemplu medicii care pleaca in strainatate,pentru a munci in conditii josnice."Fata mea,"domeniile care sunt straine" inseamna un anumit lucru, cata vreme "a pleca in strainatate", inseamna cu totul altceva, in ciuda asemanarii fonetice a cuvantului "strain"La ora actuala, medicii nu pleaca in strainatate,"ca sa munceasca in conditii josnice".Eu cred ca la salariile care se platesc acum acolo, ai face si tu acelasi lucru, ca si medicii.Dramatic este faptul ca in Romania salariile sunt foarte proaste.(cu anumita exceptii, fireste).Ori orice cariera care poate fi discutata, ar trebui sa inceapa de aici, de la salarii.Tu ce parere ai?

Postat pe 25 Iulie 2008 08:51
Daca intr-adevar vrei sa ai o cariera de succes, sa stii ca o poti face fara ajutorul cuiva. Atata doar ca, trebuie sa pui mult, mult SUFLET in ceea ce faci. Daca nu, totul este in zadar...
Si, cum, in ziua de azi, conteaza mai mult partea materiala, atunci,mai mult ca sigur ca NU VA EXISTA o ADEVARATA CARIERA.
SI, sa-ti mai spun ceva : Chiar daca esti FEMEIE sa stii ca poti avea o cariera de succes. Doar ca trebuie sa fii foarte Constiinciasa...
C I A O !!!
sophia1971
Postat pe 11 August 2008 00:43
cand aud CARIERA DE SUCCES daca pui mai mult SUFLET...fac cu nervii...sa-mi spuna si mie cineva care are SUFLET(din asta) daca straluceste pe plan profesional .cand stim destul de bine cum poti avea o cariera de succes chiar si fara atata suflet sau constiinta
ela_eli_ela
Postat pe 16 Septembrie 2008 17:46
Da, draga mea :munceste si ridica-te prin tine insuti daca poti,straluceste si iradiaza prin propria ta flacara, nu te lumina cu flacara altuia,caci si mai pala va fi figura ta la lumina tortei care a ars...
Pentru ca, numai ceea ce faci tu cu adevarat,are VALOARE ADEVARATA si TRAINICA..

Si, sa-ti mai spun ceva : daca vrei sa fii o femeie /om desavarsit, in ceea ce priveste munca ta /CARIERA TA, sa muncesti de placere si cu bunavointa...

sophia1971
Postat pe 17 Septembrie 2008 17:58
Una din cele mai raspandite''maladii'' ale prezentului este ""buzunarul gol"";daca vrei sa reduci numarul celor suferinzi,da-le oamenilor sansa sa castige un ban cinstit!''
daca esti interesata scrie-mi pe cernencuirma@yahoo.com si iti voi da mai multe detalii
Astfel chiar in orasul Brasov vor veni oameni deosebiti in 18 si 19 oct sa ne invete.
Mariana
Deci se p[oate face cariera doar sa ai un scop precis si sa dfii dispus sa platesti pretul adica sa muncesti pana la atingerea telelui

Postat pe 25 Septembrie 2008 23:42
Din punctul meu de vedere, ca sa ai o cariera satisfacatoare, trebuie nu numai sa fii bun in meseria ta dar trebuie sa stii te faci placut in anumite cercuri sociale, sa-ti faci relatii care te vor ajuta sa promovezi.
Referitor la medicii din ro, daca isi echivaleaza studiile, vor lucra in conditii cu mult mai bune dar si mai competitive decat cele din romania, dar in acelasi timp trebuie sa-si schimbe si comportamentul de totala nepasare fata de pacienti.
fevronia1
Postat pe 26 Septembrie 2008 05:54
Doi puscariasi spargeau piatra cu tarnacopul.
-Ai o cariera frumoasa-zise unul dintre ei.
-Nici a ta nu este rea.-raspunse celalalt.
-Cred ca la vechimea pe care o avem, o sa iesim din serviciu, cu o pensie frumoasa.
-O, desigur.Mai ales ca avem si grupa.

Postat pe 27 Septembrie 2008 09:08
CARIERA!!!
acea ocupatie care te face sa te ridici de placere din pat, sa-ti privesti cu drag chipul din oglinda din baie,sa-ti incarce sufletul de satisfactie dupa ce ai inchis usa de la intrare...
citi oare traiesc asemenea sentimente???
lia
lia_rascol
Postat pe 10 Octombrie 2008 13:08
Draga Lia, daca te-as privi si eu cu placere dimineata ca sa-mi incarc sufletul cu imaginea ta, -inclusiv doi trei pupici acolo, cu ce bucurie as pleca la serviciu, nici nu-ti imaginezi.(Dar cred ca fara indoiala, cariera mea s-ar duce de rapa.)

Postat pe 10 Octombrie 2008 19:25
VISAM...
...DIN PACATE, NU AM NICI MACAR UN AMARIT DE LOC DE MUNCA ,SUNT SOMERITA CU NORMA INTREAGA...
lia_rascol
Postat pe 11 Octombrie 2008 22:45
Cariera ok dar ce inseamna ,cand o femeie sau un barbat poate spune ca are o cariera ?
yavrum
Postat pe 12 Octombrie 2008 02:33
POATE SPUNE CA ARE NOROC!

Norocul joaca un rol important in viata orcui si evident si in cariera lui. Poti sa inveti cat vrei, poti sa te spetesti muncind, sa tai capete si sa te bucuri de sus de pe gramada ... daca nu ai noroc nu se alege nimic.

Uni ar zice ca norocu si-l face omul cu mana lui, eu zic doar ca norocul se intretine... cu capul lui, dar prima data norocul trebuie sa dea pe la tine.

Hai noroc la toata lumea!
ticolea
Postat pe 13 Octombrie 2008 08:49
ok dar cand poti spune ca esti un om cu cariera .ce servici trebuie sa ai cat trebuie sa castigi ?cine poate spune am cariera un gunoier hai sa luam un exemplu din Germania poate spune ca are o cariera ?
yavrum
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:37
lenus23 nu ai mai scris nimic aici asta da de inteles ca esti foarte lamurita cum sta treaba cu cariera. dupa parerea mea in muzica cred ca se face urgent cariera si in politica.nu exemplific pt ca e usor de inteles si nu am nici timp sa-i scriu pe totiasa zisii carieristi
ghelene_06
Postat pe 15 Noiembrie 2008 12:59
pana la urma aici cine considera ca are o cariera?
yavrum
Postat pe 15 Noiembrie 2008 14:57
Eu am facut o cariera stralucita! si frumoasa! din meseria de mama si nevasta.Altceva nu stiu sa fac, asa ca...
Aemulus
Postat pe 1 Martie 2009 07:21
eli _ela :)) , stiu la ce te referi ! :))) cand tu dai idei si rezolvari la probleme si sefu' se duce la director si spune ca sunt ale lui !:)) ! vezi , sunt olteanca ! stiu !!
lauracris
Postat pe 2 Aprilie 2009 20:17
Cariera de succes????A fost o data cind itradevar erau recunoscute stidiile care le avea un om si avea o slujba in domeniu respectiv.acum se promoveaza rudele si cei cu bani multi desi sunt afoni nu stiu nici sa legedoua vorbe.un om de rind care termina o facultate ,cel mai bun serviciu il poate gasi in mall vinzator.Sunt ffff multe de comentat dar.............cine oare intelege problemele oamenilor???
ghelene_06
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:50
Buna, sunt Melinda
Ma gandeam ca noi, femeile, mai ales dac suntem si mame, suntem, de multe ori prea ocupate sa ne mai gandim si la noi: lucru-acas, lucru-acas.Cateodat viata devine atat de anosta! Imi doream ceva deosebit n viaa mea, ceva diferit, ceva ce sa mi placa dar sa-mi si aduc un castig. Intr-o zi m-i s-a oferit sansa sa devin reprezentant Avon: cunoteam produsele Avon, stiam ca sunt bune si accesibile tuturor, dar nu m-am gandit vreodata ca poate deveni o afacere interesanta si profitabila. Eram pe punctul sa zic nu, dar m-am gandit: pana la urma ce ma costa?; nu-i nevoie sa investesti nimic si ai o multime de beneficii:
- inscriere gratuita
- program flexibil
- Poti avea discount intre 15%-30% pentru produsele comandate
- poti participa la competitii in fiecare trimestru, cu premii pe care pur si simplu nu le poti refuza
- primesti cadou in fiecare campanie cele mai bine vandute poduse AVON
- oferta pentru reprezentanti cu 75% reducere
- oferta pe internet cu pana la 80% reducere
- materiale gratuite
- asistenta permanenta din partea coordonatorului
- la fiecare 3 saptamani o noua Brosura AVON
- existena unei multitudini de produse create folosind inovatia ultimelor tehnologii
- Produs pret-calitate excelent !!!
- site-ul AVON, ca tu sa poti comanda produsele cat mai usor, dand doar un clic in Brosura, poti verifica disponibilitatea lor in stoc, poti face dovada achitarii facturii sau poti participa la cursuri de pregatire.
- Pagina personalizata
- Comenzile le mai poti plasa de pe telefonul mobil i vei fii anuntata prin SMS cand s-a procesat comanda sau cand a intrat in cont plata faturii tale
- Livrare comenzii gratuit sau expres in 48 de ore lucratoare oriunde iti doresti de aceea ai posibilitatea de a plati factura la Posta, la banci cu acoperire nationala sau sa depui banii in automatele Citibank.
- Iar daca iti mai pui o intrebare, afla ca ai o multime de posibilitati sa-ti faci o cariera alaturi de Avon.
- Ai posibilitatea sa devii liderul propriei tale echipe
Daca vrei sa incerci, trimite un mesaj pe email: melindadiana2001@yahoo.com. O sa-ti placa, crede-ma!
MelindaQt
Postat pe 16 Iunie 2009 20:00
Intra pe www.servicii-turism.ws si vei afla cum poti
sa castigi bani lucrand pe internet de
acasa,ca partener al unei companii canadiene
de distribuire a domeniilor web WS Pentru
detalii trimite email la angel4aura_cata@yahoo.com sau
suna 0741019060,,0728070795
E o afacere ce necesita o investitie minima ,
dar care va aduce satisfactii garantate !
catalina manea sponsor GDI
cata68
Postat pe 6 August 2009 09:10
sincer..CATA..tu cistigi din afacerea ASTA ? ca am gasit firma pacii -GDI- da nush,dc tine vrajeala cu ea...si dc nu , nu ii corect sa ii punem si pe altii la zid . in rest..ZILE GLORIOASE....
LILO
Postat pe 6 August 2009 09:18
Care Cosmetics promoveaza produse de calitate atent selectionate pentru a veni in intampinarea dorintelor dumneavoastra.
Brandurile cu care compania noastra colaboreaza au fost premiate anul acesta dar si in anii trecuti cu premii pentru calitatea exceptionala a produselor.Comanda produse din catalog
si poti beneficia de
discount intre 15-30%

Vino in echipa Carecosmetics.Pt.detalii si inscrieri:sorayacosmetics@gmail.com
http://carecosmeticsiasi.wordpress.com/
refan
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:21
* Promovezi produse cunoscute si recunoscute pentru calitatea lor indiscutabila si foarte dorite pe piata.
* Investitia in afacerea pe care tocmai urmeaza sa o faci este incredibil de mica
* Profitul tau din vanzarea parfumurilor poate fi intre 100% si 400%.
* Preturile foarte mici de achizitie aduc dupa sine si preturi accesbile de vanzare, ceea ce iti va mari considerabil si rapid plaja de clienti.
* Promovezi oportunitatea de castig tuturor persoanelor fizice si juridice, promovare pentru care firma te rasplateste cu generozitate
* Primesti extrabonusuri de la 5.000 la 50.000 lei !
refan
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:21
Eu am o cariera sunt director de" Agentie de turism " dar vreau sa-mi deschid si un mic salon de" Unghi false" , ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi , adica ce-mi trebuie sa-mi deschid acest salon?, cum sa procedez?
Multumesc .Nicoleta
nclt_s
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Portrete la comanda 1 De la: garbo196393 15 Martie 2011 16:19
un banc 3 De la: daniilia 8 Februarie 2014 23:30
Ce parere aveti despre lucratorii din fast/food-uri care au par pe maini?? 14 De la: tutankhamon 5 Ianuarie 2010 11:13
oportunitate licenta gratis pina in 10 dec. 1 De la: garbo050217 24 Noiembrie 2010 19:56
As dori sa am grija de un copil 11 De la: garbo101426 25 Iulie 2017 11:13
Setari Cookie-uri