Eu căsătorită, el căsătorit. Am intrat într-un joc al seducției din care nu știu cum să mai ies.

De la: garbo007433, la data 2018-02-24 20:05:09Draga Ionela21_Teodora!
Noi ceilalti, meritam sa fim iubiti ? Tu personal meriti sa fii iubita mereu? Oare tu nu ai pacate pe care Dumnezeu ti le vede si totusi te iarta? Femeia care a scris topicul e mai in clar cu situatia ei decat te crezi tu! Tu te crezi perfecta, ea nu!


Nu de perfectiune e vorba aici.

Nu prinzi nuantele.
Stii: "fericiti cei saraci cu duhul..."...
Ionela21_Teodora
Postat pe 25 Februarie 2018 08:19
In sfârșit o parere impartiala care nu judeca.
Ceea ce nu înțeleg oamenii este psihicul și anumite instincte incontrolabile.
Ajungem la un punct în care, chiar dacă ne cunoaștem de o viață pot interveni diferențe de gândire, comportament și alte cele. Nu sunt voite, însă personalitatea noastră are nevoie de libertate de exprimare, trăire, de o viață mai bună. Câți dintre noi nu am simțit ca putem mai mult decât am realizat pana într-un anumit punct? Simțim o limitare (cineva ne taie aripile, nu ne putem exprima gândurile) și atunci încep explorările. Unii explorează în partea sentimentala, alții se dedica carierei,,, însă tot timpul cautam echilibru. Câte cupluri care s-au cunoscut în prima tinerețe, rezista în timp? Puține,,,, Mentalitatea se schimba, unii rămân în același punct, alții se dezvolta și în final nu mai rămâne nimic comun. Avem momente de căutare de sine, echilibru sentimental dar și social.
Natura umana la originile ei nu a avut reguli. Regulile au fost impuse și păstrate în timp. Instinctul rămas și este greu de controlat. Sa aruncam cu vorbe e ușor, dar sa încercăm sa înțelegem ca avem doar o viata și ca toți ieșim morți din ea se pare ca e greu de înțeles.
Este grea situația de fata în care este implicata doamna noastră. Instinctul, adrenalina și trăirea momentului compensează cealaltă parte a neînțelegerii ca om obișnuit. Acasă este un om simplu de rand unde este limitata la îndatoririle date prin reguli nescrise ale societății,,,, în cealaltă parte este libera,,, un om liber. Este conștientă ca dacă lasă o parte oricum pierde în partea cealaltă.... E trist, dar asta este viata,,,,
Am facut și eu parte din partea celor înșelați și în timp am ajuns la concluzia ca lipsea ceva,,, monotonia, regulile, încăpățânarea, ideea de a merge mai departe, dezvoltarea ca om au făcut ca fiecare să-și facă drumul lui.
Nu judec nicio parte, nu am de ce. Degeaba stai o veșnicie cu cineva dacă în cele din urma ajungi sa nu-l cunoști, poate tu vrei mai mult de la viata, poate vrea celalalt. Problema noastră este ca ne ascundem, nu avem curajul sau nu ne permitem sa spunem ce simțim. Depindem tot timpul de ceva.
Ajuta sa comunici cu cineva neutru, din afara, gen psiholog, dar rezolvarea tot din noi vine, chiar dacă nu vrem sa o acceptam.
În cazul de fata, în timp totul devine limpede. Partea cu bărbatul cel nou o să-și piardă din intensitate și atunci se poate gândi limpede. Adevărul în cealaltă parte nu este indicat sa fie dezvăluit. Doare tare:(, rău, face ravagii pe viata. Încearcă sa poți alege cu creierul limpede ce vrei. Consuma toată povestea și când îți dai seama ca ceva, undeva nu mai merge deloc atunci ia decizii.
Nu e ușor de nicio parte.
Sper sa nu-mi primesc șuturi de la cititorii cu reguli nescrise 😎😎😎.
garbo014409
Postat pe 25 Februarie 2018 11:17
Înseamnă că lipsește ceva. Și din cei doi la un loc iese persoana dorita, adică echilibrul pe care și-l dorește ea în momentul acesta. Cine zice ca TREBUIE, credeți ca instinctele se controlează prin trebuie și nu trebuie? Timpul le scoate la lumina, doar sa nu existe sacrificii prea dureroase. Unele povesti se consuma singure, de la sine.
garbo014409
Postat pe 25 Februarie 2018 11:28
De la: garbo014409, la data 2018-02-25 11:17:49In sfârșit o parere impartiala care nu judeca.
Ceea ce nu înțeleg oamenii este psihicul și anumite instincte incontrolabile.
Ajungem la un punct în care, chiar dacă ne cunoaștem de o viață pot interveni diferențe de gândire, comportament și alte cele. Nu sunt voite, însă personalitatea noastră are nevoie de libertate de exprimare, trăire, de o viață mai bună. Câți dintre noi nu am simțit ca putem mai mult decât am realizat pana într-un anumit punct? Simțim o limitare (cineva ne taie aripile, nu ne putem exprima gândurile) și atunci încep explorările. Unii explorează în partea sentimentala, alții se dedica carierei,,, însă tot timpul cautam echilibru. Câte cupluri care s-au cunoscut în prima tinerețe, rezista în timp? Puține,,,, Mentalitatea se schimba, unii rămân în același punct, alții se dezvolta și în final nu mai rămâne nimic comun. Avem momente de căutare de sine, echilibru sentimental dar și social.
Natura umana la originile ei nu a avut reguli. Regulile au fost impuse și păstrate în timp. Instinctul rămas și este greu de controlat. Sa aruncam cu vorbe e ușor, dar sa încercăm sa înțelegem ca avem doar o viata și ca toți ieșim morți din ea se pare ca e greu de înțeles.
Este grea situația de fata în care este implicata doamna noastră. Instinctul, adrenalina și trăirea momentului compensează cealaltă parte a neînțelegerii ca om obișnuit. Acasă este un om simplu de rand unde este limitata la îndatoririle date prin reguli nescrise ale societății,,,, în cealaltă parte este libera,,, un om liber. Este conștientă ca dacă lasă o parte oricum pierde în partea cealaltă.... E trist, dar asta este viata,,,,
Am facut și eu parte din partea celor înșelați și în timp am ajuns la concluzia ca lipsea ceva,,, monotonia, regulile, încăpățânarea, ideea de a merge mai departe, dezvoltarea ca om au făcut ca fiecare să-și facă drumul lui.
Nu judec nicio parte, nu am de ce. Degeaba stai o veșnicie cu cineva dacă în cele din urma ajungi sa nu-l cunoști, poate tu vrei mai mult de la viata, poate vrea celalalt. Problema noastră este ca ne ascundem, nu avem curajul sau nu ne permitem sa spunem ce simțim. Depindem tot timpul de ceva.
Ajuta sa comunici cu cineva neutru, din afara, gen psiholog, dar rezolvarea tot din noi vine, chiar dacă nu vrem sa o acceptam.
În cazul de fata, în timp totul devine limpede. Partea cu bărbatul cel nou o să-și piardă din intensitate și atunci se poate gândi limpede. Adevărul în cealaltă parte nu este indicat sa fie dezvăluit. Doare tare:(, rău, face ravagii pe viata. Încearcă sa poți alege cu creierul limpede ce vrei. Consuma toată povestea și când îți dai seama ca ceva, undeva nu mai merge deloc atunci ia decizii.
Nu e ușor de nicio parte.
Sper sa nu-mi primesc șuturi de la cititorii cu reguli nescrise 😎😎😎.


Toti suntem simpli oameni, mai destepti, mai simpli, etc dar oameni. Nu stiu cum altii pot vedea altfel si nu-s putini, de aia "dramele" nu-s putine. Frumusetea vine din cat suntem in stare sa fim buni, sa-i respectam pe ceilalti si sa ocolim ce nu ne place. Si nu toate relatiile si casniciile ajung intr-un punct mort. Asta apropos de "reguli nescrise".

Omul pe care ea se sprijina, in cautarea acelui inedit, n-are nici o treaba cu problemele din casnicia ei. Cand o sa inteleaga asta, o sa fie si ea responsabila, un adult. Ma indoiesc insa.
Ionela21_Teodora
Postat pe 25 Februarie 2018 11:52
790,
Mai devreme sau mai tarziu, viata asta are umorul negru de a ne pune fix in situatia pe care o judecam asa grav la altul. As vrea sa-ti vad judecatile atunci. Nu te mai chinui cu jignirile, nu le consider decat complimente.
papusab
Postat pe 25 Februarie 2018 12:20
Ionela, nu cred ca judecatile tale au ajutat-o sa inteleaga, desi in punctul asta ai dreptate. Amantul chiar nu are nici o legatura cu problemele din casnicia ei. Tocmai societatea, cu regulile ei strambe si bazate pe materialism, precum si judecatile gen "coorva" etc au "ajutat-o" sa ajunga in punctul in care este. Si barbati precum cunosti tu, ca altfel n-ai fi sarit asa cu gura daca nu era dureros subiectul. Intreaba-te daca nu cumva furia pe care o resimti are de-a face cu povestirea ei sau subconstientul tau incearca sa-ti spuna ceva?
papusab
Postat pe 25 Februarie 2018 12:30
Si sa fiu in situatia de care spui, mi-as folosi creierul.
Cu placere.
garbo_480790
Postat pe 25 Februarie 2018 12:30
De la: papusab, la data 2018-02-25 12:30:38Ionela, nu cred ca judecatile tale au ajutat-o sa inteleaga, desi in punctul asta ai dreptate. Amantul chiar nu are nici o legatura cu problemele din casnicia ei. Tocmai societatea, cu regulile ei strambe si bazate pe materialism, precum si judecatile gen "coorva" etc au "ajutat-o" sa ajunga in punctul in care este. Si barbati precum cunosti tu, ca altfel n-ai fi sarit asa cu gura daca nu era dureros subiectul. Intreaba-te daca nu cumva furia pe care o resimti are de-a face cu povestirea ei sau subconstientul tau incearca sa-ti spuna ceva?


Ete, fleosc. Asta imi spune...

Nu vad cum judecatile pot ajuta un om sa devina curvar.
Esti sau nu.

Normal ca am vazut si oameni fara bun simt si oameni care psihologizeaza totul... E "dureros" ca e multi, cam peste tot. Altfel ar fi doar amuzant.
Ionela21_Teodora
Postat pe 25 Februarie 2018 12:40
790,
Iti doresc sa fie asa cum zici tu. Sa ne spui, te rog, ca stiu ca o sa se intample.
papusab
Postat pe 25 Februarie 2018 12:43
409, libertatea personala nu ne-o poate da un om, o situatie. Ea vine doar din noi. In nici un caz o aventura nu ne da libertatea aceasta.
Ionela21_Teodora
Postat pe 25 Februarie 2018 12:54
De la: papusab, la data 2018-02-25 12:43:15790,
Iti doresc sa fie asa cum zici tu. Sa ne spui, te rog, ca stiu ca o sa se intample.


Ei, daca imi doresti, promit sa fac tot ce pot sa mi se intample.
Fi pe faza.
garbo_480790
Postat pe 25 Februarie 2018 13:01
Nu, dar da iluzia unui moment de libertate. Câți nu tânjim sa fim noi? Iluzia de a avea tot și a simți gustul unei clipe perfecte, oricare ar fi ea? Hai sa nu ne ascundem după noi înșine,,,, toți avem momente de rătăcire, fiecare în felul sau,,, o cafea, o țigară, un partener, un loc nou, o casa, o mașină,,,,,
Toate astea creează o iluzie de bine,,, 5 minute, o secunda, ani, o viata,,,,
Asa ca,,,, iluzia, slăbiciunea și alte cele sunt incontrolabile,,,,
garbo014409
Postat pe 25 Februarie 2018 16:54
409, nimic nu este incontrolabil daca invatam sa ne cunoastem. Doar prefacandu-ne ca nu exista si ca noua nu ni se poate intampla nu vom putea vreodata sa intelegem si sa controlam.


709 nu iti doresc. Doar ca legea echilibrului universal nu iarta pe nimeni.
papusab
Postat pe 25 Februarie 2018 19:44
Exista Dumnezeu, nu legea echilibrului universal.
Si vezi ca te contrazici singura daca putem controla ceea ce legea universului pregateste pt. noi.
garbo_480790
Postat pe 26 Februarie 2018 08:02
790, exista ambele.
Ai inteles gresit. Mai citeste o data.
Legile sunt acolo cu un scop. Oare care?
papusab
Postat pe 27 Februarie 2018 02:03
Neata'

"409, nimic nu este incontrolabil daca invatam sa ne cunoastem.", exact, asta este unul din lucrurile care ne diferentiaza de animale si ne face deosebiti, avem in noi puterea de a fi rationali si a gandi, puterea de a ne feri de lucurile pe care nu le vrem. Puterea de a gandi si de a nu ne lasa purtati de instincte. Toti avem asta dar numai ca unii nu o folosesc mereu :) si de aici apar relele (crime, violuri, etc). Puterea de a ne infrana partea intunecata, sa ii zic asa.
garbo_415874
Postat pe 27 Februarie 2018 06:23
Ambele.

garbo_480790
Postat pe 27 Februarie 2018 08:47
nu amantul iti rezolva necazurile din familie,incearca sa fii cu capul pe umerii.
garbo_478411
Postat pe 10 Martie 2018 04:41
Eu spun sa apelati la un preot din oricare biserica ortodoxa si sa ascultati de sfatul pe care vi-l da Asa veti scapa de toate cele pe care le-ati declarat pe acest forum.Sa mai stiti ca retelele de socializare precum Facebook,Twitter,Instagram,etc precum si internetul,jocurile pe calculator nu sunt benefice.In mare parte aceasta modernizare e daunatoare.E o otrava.Sa alegem doar partea cea buna din total,iar nu tot ce vedem,

Sa speram la mai bine
paiu_cristian
Postat pe 12 Martie 2018 13:14
Uitel si pe Arsenie Boca ....tu chiar crezi ce spui....ești și bărbat din cate am înțeles....
singuratatea
Postat pe 7 Aprilie 2018 03:50
Ultimele 10 mesaje - in ordine inversa
garbo_500809
Postat pe 25 Septembrie 2019 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O INTREBARE; 22 De la: sandy_bel 8 Octombrie 2012 15:34
Cine sa l mai inteleaga... 41 De la: As_ninge 25 August 2011 23:15
Iubiri interzise.!! 121 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:50
Ce se ascunde aici ? 3 De la: eu_geminy 5 Decembrie 2011 00:37
Femei Rac 5 De la: cineva1 17 Iulie 2011 11:01
Setari Cookie-uri